Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψάχνω επίσης για ένα 9άρι και ένα 12άρι. Το daikin το 12άρι τέλειωσε αν βγάλει το 9άρι πάλι κάποια στιγμή με δωρεάν εγκατάσταση στα 550 λέτε αξίζει να το πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, popopo είπε

Στον Κωτσόβολο εμφανίστηκαν Toshiba. Μάλιστα εχθές είχε το edge 18000 στα 927 ευρώ

Γενικά δεν εχω εμπιστοσύνη στον κότσο διότι όταν έψαχνα για edge πριν λίγο καιρό ο ένας μου ελεγε ότι είναι διαθεσιμο ο αλλος όχι και τελικα πριν την παραγγελία μου έλεγαν ότι δεν είναι διαθέσιμο. Συνέβη 3 διαδοχικες φορες και μιλησα με διαφορετικους υπαλληλους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Γενικά δεν εχω εμπιστοσύνη στον κότσο διότι όταν έψαχνα για edge πριν λίγο καιρό ο ένας μου ελεγε ότι είναι διαθεσιμο ο αλλος όχι και τελικα πριν την παραγγελία μου έλεγαν ότι δεν είναι διαθέσιμο. Συνέβη 3 διαδοχικες φορες και μιλησα με διαφορετικους υπαλληλους....

Τι να πω. Εμένα πάντως ήρθε σήμερα πρωί πρωί επιβεβαίωση ότι είναι έτοιμη για παραλαβή από το κατάστημα η παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο θεμα αυτό...μου έλεγαν ότι το edge τo έδιναν μόνο με παραλαβή από συγκεκριμενο  κατάστημα. Θα τα επαιρνα πακέτο μαζί με δυο daikin 9αρια για τα οποία είχαν δωρεαν μεταφορά!!! Με άλλα λόγια τα μισα τα εφερναν σπίτι και τα αλλα όχι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά για το παιδικό δωμάτιο. Οπότε έχουμε τα ακόλουθα:

  1. Ποσό που διαθέτουμε700 - υπάρχει ευελιξία όμως
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο κατάστημα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 60% ψύξη / 40% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Περιστασιακή θέρμανση, περισσότερο ψύξη το καλοκαίρι
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Σε ένα μικρό ψηλοτάβανο υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Μελίσσια Αττικής
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Μιας και αφορά παιδικό δωμάτιο, σημασία έχει αρχικά η ποιότητα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Διαμέρισμα κλειστό από όλες τις πλευρές, πολυκατοικία κατασκευής 2006, νότιος προσανατολισμός δωματίου, μια πλευρά εκτεθειμένος τοίχος λόγω ακάλυπτου

Εν ολίγοις αυτά. Εάν υπάρχει κάποια πρόταση, θα το εκτιμούσα. Το κοιτάζω αυτή τη στιγμή γιατί βλέπω το μέλλον του χειμώνα δυσοίωνο με τις αυξήσεις στα καύσιμα, παρόλο που η θέρμανση είναι με φυσικό αέριο και ταυτόχρονα λύνω και το πρόβλημα ψύξης το καλοκαίρι.

Much appreciated για όποια απάντηση!

Επεξ/σία από screwman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με προτάσεις.

Ρίξτε μια ματιά σε κώτσο, έχουν βάλει παζάρι.

Ενδεικτικά το General Electric GES-NMG70-20 Prime+

πάει μόλις 735€!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/11/2020 στις 11:49 ΜΜ, xaralam είπε

Σε ευχαριστω φίλε μου θα πάρω αύριο τηλ και θα επανέλθω 

Θα ήθελα μετά από 1 χρόνο χρήσης του Carrier 42QHP12E8S Platinum και προς ενημέρωση όσων επιθυμούν να αγοράσουν το συγκεκριμένο κλιματιστικό να πω τα καλύτερα λόγια τρομερή απόδοση έβγαλε όλο τον χειμώνα με θέρμανση σταθερή θερμοκρασία 21 με 22 βαθμούς ζήτηση και παράλληλα δούλευε και το  daikin ATXC35C/ARXC35C 12000  , το carrier ήταν στο σαλόνι-κουζίνα περίπου 35τμ και το ζέσταινε κανονικότατα και το daikin στο υπνοδωμάτιο το σπίτι είναι 85 τετραγωνικά , αποκλειστική θέρμανση τα 2 κλιματιστικά είναι με σύγχρονα κουφώματα κτλ στη Αρτεμιδα που βολοδέρνει ο βοριάς κάθε μέρα  . Με σταθερή θερμοκρασία 21 με 22 βαθμούς ο λογαριασμός ρεύματος  για τον περσινό χειμώνα καραντίνας ήρθε συνολικά για 4 μήνες για τα κλιματιστικά  250 Ευρώ . Με την πρώτη ευκαιρία θα αγοράσω άλλο ένα carrier platinum 9 αρι αυτήν την φορά να το βάλω και στο δεύτερο δωμάτιο για να είμαι super καλυμμένος για όλο το σπίτι . 

Υ.Γ Ευχαριστω αν και καθυστερημένα τον liakjim για τις πληροφορίες και συμβουλες του …

Επεξ/σία από xaralam
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 12αρι στα 370 καλό να είναι? για δωμάτιο 18τμ θερμανση και ψυξη

Θερμικές Απώλειες

2913.30Watt

2505.44KCal/h

161.85Watt/m2

139.19KCal/h/m2

Επεξ/σία από grmaster2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2021 στις 11:32 ΠΜ, spyros.s είπε

Γενικά δεν εχω εμπιστοσύνη στον κότσο διότι όταν έψαχνα για edge πριν λίγο καιρό ο ένας μου ελεγε ότι είναι διαθεσιμο ο αλλος όχι και τελικα πριν την παραγγελία μου έλεγαν ότι δεν είναι διαθέσιμο. Συνέβη 3 διαδοχικες φορες και μιλησα με διαφορετικους υπαλληλους....

Χαχα. Μάγος ήσουν. Έχει έρθει SMS να περάσω να παραλάβω. Φορτώνω το παλιό και πάω για παράδοση-παραλαβή. Στο ταμείο μιλάνε με αποθήκη και ανακαλύπτουν ότι δεν υπάρχει απόθεμα σε edge. Είχαν κάνει λάθος στην απογραφή. Θα παραγγείλουν νέο είπαν.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα και εμενα οταν πηγα για το fuji λεγανε οτι δεν το εχουν σε αυτη την τιμη αλλα στα 1200. Τελικά συνεννοήθηκε με Αθηνα και το λύσανε, οτι ναναι ειναι...

Επεξ/σία από grmaster2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνέχεια στο σήριαλ και για γνώση και προσοχή σε όσους συναλλάσονται με τον Κωτσόβολο.

Ενώ καταχώρησα παραγγελία και ήρθε sms ότι είναι έτοιμη για παραλαβή από το κατάστημα, πάω στο κατάστημα, και δεν έχουν απόθεμα. Κάνουν νέα παραγγελία αλλά επειδή με όσα έχω ακόυσει δεν τους εμπιστεύτηκα, επέστρεψα και ζήτησα επιβεβαίωση ότι η τιμή προφανώς δε θα αλλάξει. Όμως μου είπαν ότι δεν είναι δική τους αρμοδιότητα αυτό.

Καλώντας στο τηλεφωνικό κέντρο, μου είπαν ότι ούτε και αυτοί είναι αρμόδιοι και θα πρέπει να μιλήσω με το κατάστημα μήπως και μπορέσουν να κάνουν κάποια καλύτερη τιμή, αλλά δεν δεσμέυονται ότι θα έχει την τιμή με την οποία το παρήγγειλα κατά τη διάρκεια της προχθεσινής προσφοράς.

Με λίγα λόγια απατεώνες.

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...