Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η αλήθεια είναι ότι θα πρέπει να περιμένεις για θερμοκρασίες σταθερά κάτω από 4-5C εξωτερική ημέρας και κοντά στο μηδέν νύχτας για να βγάλεις συμπέρασμα για τον χώρο σου.

Ετσι είναι. Ευτυχώς εδω που μένω τέτοιες θερμοκρασίες βλέπω πολύ σπάνια, συνολικά ούτε 10 μέρες το χρόνο. 

Φυσικά δεν περιμένω αυτές τις καταναλώσεις με εξωτερική 5-6 βαθμούς, ακόμα όμως και διπλάσια κατανάλωση να έχω (που δεν το νομίζω) και πάλι θα είναι πολύ οικονομικότερη από τους άλλους τρόπους θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Ωραιος, fujitsu δύναμη,  για τσουχτερά κρύα πολύ καλά λόγια ακούω  για τα mitsubishi 

Σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας, αργά βραδάκι και στην αθόρυβη λειτουργία κλιματιστικου να μην ακούγεται σχεδόν καθόλου αέρας και με κίνηση Περσίδων η πτερυγίων σε swing mode ακούτε τπτ? Ήχος μοτέρ? Ένας πολύ ψηλός μικρός αλλά σταθερος ήχος σαν τριξιμο καθ όλη την διάρκεια των κινήσεων τους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατηρώ το εξής ¨παράδοξο" με το toshiba edge. Με ρύθμιση του ανεμιστήρα στο auto έχω περίπου 20~30watts περισσότερη κατανάλωση σε σχέση με τις μεγαλύτερες ταχύτητες ανεμιστήρα. Πχ ενώ είναι σταθερά στα 260watts με auto, μόλις ανεβάσω ένταση ανεμιστήρα, πέφτει στα 270watts.

Κατάφερα και εγκατέστησα το Homeassistant σε hyper-v αλλά δεν έχω καταφέρει να συνδέσω το Influxdb με το grafana, επομένως αρκούμαι στο απλό διάγραμμα το homeassistant.

 

drop.jpg

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια 
επειδη με ενδιαφερει αγορα 9αρι και 18αρι με δοσεις χωρις καρτα περιορίζομαι σε Πλαισιο και Κωτσοβολο
εχει βαλει το πλαισιο  αυτο στα 659. τι λετε αξιζει μονο για ψυξη και σας παραθετω και το πινακακι.

με 18C

3695.04 Watt
3177.74 KCal/h
97.24 Watt/m2
83.62 KCal/h/m2

για 9αρι καποια πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Ωραιος, fujitsu δύναμη,  για τσουχτερά κρύα πολύ καλά λόγια ακούω  για τα mitsubishi 

Πάντως ένα mitsubishi sf50ve σε σύγκριση με το δικό μου fujitsu asyg24klca σε καθρεπτικά σπίτια (ίδιοι χώροι), δεν πήγε καλά για το 1ο:

203082400_Screenshot2021-02-18212221.jpg.de4f140e2e805f3e33968646d381f3d8.jpg

 

37 λεπτά πριν, popopo είπε

Παρατηρώ το εξής ¨παράδοξο" με το toshiba edge. Με ρύθμιση του ανεμιστήρα στο auto έχω περίπου 20~30watts περισσότερη κατανάλωση σε σχέση με τις μεγαλύτερες ταχύτητες ανεμιστήρα. Πχ ενώ είναι σταθερά στα 260watts με auto, μόλις ανεβάσω ένταση ανεμιστήρα, πέφτει στα 270watts.

Κατάφερα και εγκατέστησα το Homeassistant σε hyper-v αλλά δεν έχω καταφέρει να συνδέσω το Influxdb με το grafana, επομένως αρκούμαι στο απλό διάγραμμα το homeassistant.

 

drop.jpg

To influxdb και το grafana είναι 5' υπόθεση να μπουν.

Spoiler

 

 

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά πήρα το Toshiba to edge το 24αρι στο κάτω οροφο  μεζονέτας , σαλόνι κουζίνα τραπεζαρία 60 τ.μ. Έχω βάλει θερμοκρασία 24 και στο αυτόμάτο τον ανεμιστήρα και η θεοκρατία στο χώρο μετά από 2 ώρες είναι ακόμα 19.5 από 18. 3 περίπου. Κάνω κάτι λάθος η δεν φτάνει για το χώρο και το πήρα τσάμπα;

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής το fujitsu που ανοίγω λίγες ώρες το βραδάκι στο ένα μας σαλόνι δουλευει στην συντήρηση με 550W, η αλήθεια είναι πως δεν έχουμε πολύ κρύο ακόμα εδώ στην Αθήνα ούτε έξω ούτε μέσα στο σπίτι, έχουμε δυνατούς αέρηδες. 

1 λεπτό πριν, adok13 είπε

Ρε παιδιά πήρα το Toshiba to edge το 24αρι στο κάτω οροφο  μεζονέτας , σαλόνι κουζίνα τραπεζαρία 60 τ.μ. Έχω βάλει θερμοκρασία 24 και στο αυτόμάτο τον ανεμιστήρα και η θεοκρατία στο χώρο μετά από 2 ώρες είναι ακόμα 19.5 από 18. 3 περίπου. Κάνω κάτι λάθος η δεν φτάνει για το χώρο και το πήρα τσάμπα;

Είσαι πολλά τετραγωνικά φίλε, τι μόνωση έχει το σπίτι σου; Βάλε θερμοκρασία 20 με 21 το έχεις πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikos1980 είπε

Το καθένα στο είδος του. Κλιματιστικά για ψύξη οκ, αν θες να ζεστάνεις σπίτι μονόδρομος καλοριφέρ, με 14 βαθμοί εσωτερική θερμοκρασία μετρημένη με επιτοιχιο θερμοστάτη ακριβείας με αλγοριθμο και έλεγχο pid 6,12 και tpi,rev13.Το ανοίγεις και σε 25 λεπτά έχει πάρει 3 βαθμους,σε 35-45 λεπτά φούρνος το σπίτι και άσε τα κλιματιστικά να ζορίζονται με τις ώρες,δν ζεστάινεις ολόκληρο σπίτι με κλιματιστικα, για κανέναν λόγο. Αν έχεις κ έναν σχετικό καλό καυστηρα και λέβητα buderus και κυκλοφορητη grundfos δν πιανεσαι. Χωρίς απλο καλοριφέρ η με ένα ακόμα κ σχετικά καλό συστημα θέρμανσης,   αντλίες θερμότητας vrv αντε και fan coil, θέρμανση της προκοπής δεν εχει. Αν δε, είσαι κ γνωστής καυστηρατζης παίζεις και με ρυθμίσεις θερμοκρασίας νερού λέβητα κτλ κτλ το πας κ σε αλλο επιπεδο

Αν και είχα (κ εχω) πάντα καλά και ακριβα κλιματιστικα ποτέ δεν τα χρησιμοποιουσα για θέρμανση 

Κάνεις λάθος τα κλιματιστικά είναι πολύ ποιο αποδοτικά στην θέρμανση, όπως έχεις σώματα καλοριφέρ σε όλα τα δωμάτια άμα βάλεις και κλιματιστικα σε όλα τα δωμάτια το σπίτι γίνετε φούρνος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zaher είπε

Καλησπερα παιδια 
επειδη με ενδιαφερει αγορα 9αρι και 18αρι με δοσεις χωρις καρτα περιορίζομαι σε Πλαισιο και Κωτσοβολο
εχει βαλει το πλαισιο  αυτο στα 659. τι λετε αξιζει μονο για ψυξη και σας παραθετω και το πινακακι.

με 18C

3695.04 Watt
3177.74 KCal/h
97.24 Watt/m2
83.62 KCal/h/m2

για 9αρι καποια πρόταση;

Νομίζω ότι στη θέση σου θα έκανα υπομονή μέχρι τις επόμενες καλές εκπτώσεις (αν θυμάμαι καλά Μάιο).

Πάντως αφού κοιτάς midea φασόν, θα προτιμούσα καλύτερα την πηγή https://www.skroutz.gr/s/14682502/Midea-Mission-II-MB-18N8D0-I-MB-18N8D0-O-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-WiFi.html

ή αν κάτι για άμεση αγορά https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198886-toshiba-mirai-plus-16tavg-e-b16tkvg-e

για 9άρι

πχ περιμένεις προσφορά για κάτι τέτοιο https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

24 λεπτά πριν, adok13 είπε

Ρε παιδιά πήρα το Toshiba to edge το 24αρι στο κάτω οροφο  μεζονέτας , σαλόνι κουζίνα τραπεζαρία 60 τ.μ. Έχω βάλει θερμοκρασία 24 και στο αυτόμάτο τον ανεμιστήρα και η θεοκρατία στο χώρο μετά από 2 ώρες είναι ακόμα 19.5 από 18. 3 περίπου. Κάνω κάτι λάθος η δεν φτάνει για το χώρο και το πήρα τσάμπα;

Μάλλον θέλει ταχύτητα ανεμιστήρα σε υψηλή ταχύτητα και υπομονή μέχρι να ζεσταθεί καλά το σπίτι. Το δικό μου το έχω σχεδόν 24/7 πάνω από έναν μήνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, nikos1980 said:

αν θες να ζεστάνεις σπίτι μονόδρομος καλοριφέρ, με 14 βαθμοί εσωτερική θερμοκρασία μετρημένη με επιτοιχιο θερμοστάτη ακριβείας με αλγοριθμο και έλεγχο pid 6,12 και tpi,rev13.Το ανοίγεις και σε 25 λεπτά έχει πάρει 3 βαθμους,σε 35-45 λεπτά φούρνος το σπίτι

Σπίτι με εσωτερική θερμοκρασία 14, το ανοίγεις για να πάρει 3 βαθμούς δλδ 17 και το λες φούρνο? 

AcademicOptimisticAxolotl-max-1mb.gif.17c4d1a151df2fe8083bc06fb4dd8260.gif

Στους 21-22 είμαι στην κόλαση και δεν το έχω πάρει χαμπάρι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Πάντως ένα mitsubishi sf50ve σε σύγκριση με το δικό μου fujitsu asyg24klca σε καθρεπτικά σπίτια (ίδιοι χώροι), δεν πήγε καλά για το 1ο:

203082400_Screenshot2021-02-18212221.jpg.de4f140e2e805f3e33968646d381f3d8.jpg

 

To influxdb και το grafana είναι 5' υπόθεση να μπουν.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

 

 

Ανάλογως πάντα και ποια σειρά κοιτάς κ τι συγκρίνεις, είναι απ τα οικονομικά της mitsubishi αυτό που εβαλες κ το 9αρι ξεκινάει από 500κατι eurw, δεν είναι και heavy duty, όταν το περφερα το 9αρι αρχίζει από 950eur και τα daisekai από 1100-1200Eur.m.Αυτό το ururu sarara πρέπει να είναι σοβαρό εργαλείο,ο, τι καλύτερο διατίθεται στην ελλαδα, οποία ανταγωνιστή εταιρία κ αντιπροσωπεία κλιματιστικων απ τις πολυ γνωστες και να έχω ρωτήσει, ένας δν μου έχει πει άσχημη κουβέντα, μόνο του ότι είναι πολύ ακριβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adok13 είπε

Οκ το εβαλα 21 . Να βάλω τον ανεμιστήρα στη μέση λες; Στο auto μάλλον δεν πιάνει τα μακρινά σημεία.

Για τον ανεμιστήρα βάλτο στο medium και όταν ζεσταθει ο χωρος βάλτο στο auto. Σε εμένα στο μικρό σαλόνι το έχω στο auto, στο μεγάλο μαζί με χωλλ το έβαλα στο medium. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Για τον ανεμιστήρα βάλτο στο medium και όταν ζεσταθει ο χωρος βάλτο στο auto. Σε εμένα στο μικρό σαλόνι το έχω στο auto, στο μεγάλο μαζί με χωλλ το έβαλα στο medium. 

Στο medium ζέστανε ο χώρος πιο γρήγορα όντως όταν το έβαλα.να ρωτήσω κάτι άλλο , πως καταλαβαίνετε ότι σταματάει να δουλεύει φουλ όταν έχει πιάσει τη θερμοκρασία που ζητάω αλλά σε πιο χαμηλή κατανάλωση , αφού αν δεν είναι auto ο ανεμιστήρας δεν αλλάζει κάτι στο θορυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alor είπε

Κάνεις λάθος τα κλιματιστικά είναι πολύ ποιο αποδοτικά στην θέρμανση, όπως έχεις σώματα καλοριφέρ σε όλα τα δωμάτια άμα βάλεις και κλιματιστικα σε όλα τα δωμάτια το σπίτι γίνετε φούρνος 

Όχι φίλε, ρώτα και ψυκτικό ρώτα και μηχανολόγο μηχανικό. Πέρα του ότι με τα καταλληλα μηχανήματα που προανέφερα και άλλα μπορείς να επιτυχείς σε σύντομοτερο διάστημα το επιθυμητό αποτέλεσμα, πέρα του ότι πιο υγιεινό χωρίς να ξεραινει κτλ κτλ. Με κλιματιστικο δν μπορεις  να διατήρησεις θερμοκρασία εκτός αν το χεις συνεχόμενα ανοιχτό, αν σταματήσει χάνεται αμέσως η θερμότητα λόγω αέρα, ενώ το ζεστό νερό στα πανελ κ στα σώματα κρατάει πολύ περισσότερο, με το καλοριφέρ θερμότητα μεταδίδεται με ακτινοβολία. Όσοι γνωστοί μου γέμισαν με κλιματιστικα το σπίτι για θέρμανση απογοητευτηκαν και ξανά γύρισαν στο κλασσικό καλοριφέρ,ένα βασικό σύστημα θέρμανσης καλοριφέρ να έχεις θα ζεστάνεις το σπιτι σου, πόσο μάλλον αν πας σε πιο  προσεγμένο εξοπλισμο ξεφεύγεις πολύ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...