Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, painK είπε

Παιδιά να αναφέρω ότι από τις 3 Ιανουαριου που κάλεσα την toshiba από Ηρακλειο Κρητης με κάλεσαν χθές για ραντεβού την παρασκευή.Κάλεσα συνολικά 6 φορές και απαντούσαν με δικαιολογίες ότι βλέπουν οτι έχει καθυστερήσει και θα το προωθήσουν άμεσα.Ευτυχώς που υπάρχουν τα καλοριφέρ!Θα ξανά ενημερώσω με το τι θα μου πούνε.

Τι ζημιά έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Καλύτερα να το αποφύγεις αφού είναι και πολύ θορυβώδης και έχουν και έναν σωλήνα που πρέπει να τοποθετήσεις ώστε να έχουν επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον. Αυτά με την θέρμανση θα πρέπει να μην έχουν και τόσο καλή απόδοση και είναι και πολύ ακριβά.

Eυχαριστώ για την απάντηση.

Oπότε δυστυχώς είναι μονόδρομος κάποιο θερμαντικό σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, iCyd είπε

Eυχαριστώ για την απάντηση.

Oπότε δυστυχώς είναι μονόδρομος κάποιο θερμαντικό σώμα.

Γιατί είπαμε δε μπορείς να βάλεις κανονικό κλιματιστικο α?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας και η έξυπνη πρίζα tplink hs110 έχει καταργηθεί ξέρει κάποιος αν το πρόγραμμα εδώ https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor υποστηρίζει την tplink Tapo P110 που αν έχω καταλάβει σωστά την αντικαθιστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, YPhot είπε

Καλησπέρα, μιας και η έξυπνη πρίζα tplink hs110 έχει καταργηθεί ξέρει κάποιος αν το πρόγραμμα εδώ https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor υποστηρίζει την tplink Tapo P110 που αν έχω καταλάβει σωστά την αντικαθιστά

Την kp115 πρέπει να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Εβαλα για σαλονι κουζινα και για το ενα υπνοδωματιο.θερμοκρασια 21 βαθμους .Εαν μπορει και ο Αντωνης Τ. Να μας πει ποια μοντελα της toshiba εχει και ειναι ευχαριστημενος. Ο λογος για την toshiba ειναι επειδη εδω ο συνεργατης που θα τα παρω φερνει toshiba και carrier.Carrier δεν ξαναβαζω καθως ειδικα σε υπνοδωματιο τα τριξιματα ειναι υπερβολικα αναφερομαι για to carrier infinity.τελος στο υπνοδωματιο της μικρης το ενα απο αυτα (τοποθετημενο περισυ το καλοκαιρι και χρηση οχι πανω απο 10 φορες δεν βγαζει ζεστο ενω το κρυο φαινεται οτι δουλευει πραγμα απαραδεκτο κατα την γνωμη μου!!τωρα αναμενω το τεχνικο να δουμε τι ειναι;εν τω μεταξυ απο την στιγμη της εγκαταστασης το κλιματιστικο αν και κλειστο εκανε ενα θορυβο σαν τικ σαν διακοπτη θορυβο το οποιο δεν ξερω τι ειναι ...ενω αντιστοιχο στο αλλο υπνοδωματιο δεν μου εχει παρουσιασει κατι βεβαια δεν εχει λειτουργησει πανω απο 2 με 3 φορες..

Screenshot_20220120-151843_Chrome.jpg

Screenshot_20220120-151925_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Εβαλα για σαλονι κουζινα και για το ενα υπνοδωματιο.θερμοκρασια 21 βαθμους .Εαν μπορει και ο Αντωνης Τ. Να μας πει ποια μοντελα της toshiba εχει και ειναι ευχαριστημενος. Ο λογος για την toshiba ειναι επειδη εδω ο συνεργατης που θα τα παρω φερνει toshiba και carrier.Carrier δεν ξαναβαζω καθως ειδικα σε υπνοδωματιο τα τριξιματα ειναι υπερβολικα αναφερομαι για to carrier infinity.τελος στο υπνοδωματιο της μικρης το ενα απο αυτα (τοποθετημενο περισυ το καλοκαιρι και χρηση οχι πανω απο 10 φορες δεν βγαζει ζεστο ενω το κρυο φαινεται οτι δουλευει πραγμα απαραδεκτο κατα την γνωμη μου!!τωρα αναμενω το τεχνικο να δουμε τι ειναι;εν τω μεταξυ απο την στιγμη της εγκαταστασης το κλιματιστικο αν και κλειστο εκανε ενα θορυβο σαν τικ σαν διακοπτη θορυβο το οποιο δεν ξερω τι ειναι ...ενω αντιστοιχο στο αλλο υπνοδωματιο δεν μου εχει παρουσιασει κατι βεβαια δεν εχει λειτουργησει πανω απο 2 με 3 φορες..

 

Toshiba Mirai plus (Rebranded Seyia για Κωτσόβολο). Ωστόσο έχω και carrier σε γραφείο κ το καημένο τα φέρνει βόλτα αν και μικρότερο από ότι χρειαζόταν ο χώρος.

Σαφώς να τονίσω ότι τα κλιματιστικά στο σπίτι ανάβουν Νοέμβριο κ κλείνουν τέλη Μαρτίου. Διακεκομμένη λειτουργία κ ινβερτερ δεν πάνε μαζί αν θες τη γνώμη μου.

Επιμένω στην άποψη μου οτι αν κάποιος δε ζεσταίνεται με οποιοδηποτε κλιματιστικο είτε μέτριας είτε καλής ποιότητας την σήμερον ημέρα κάτι δεν κάνει σωστά. (Εγκατάσταση, τοποθέτηση στο χωρο, μικρά κλιματιστικά για μεγάλες απώλειες, διακεκομμένη λειτουργία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, spyros.s είπε

Από την μικρή εμπειρία που απέκτησα πλέον στην χρήση των κλιματιστικών, ως θερμαντικά, υποστηρίζω ότι όλα χρειάζονται το καλιμπράρισμα τους στον εκάστοτε χώρο ώστε  να βρεις αυτό που στα...ελληνικά λέμε sweet spot, ανάμεσα στην απόδοση, την οικονομία και τελικά την επιθυμητή ατμόσφαιρα!!! Όσο τα δοκιμάζουμε σε διαφορετικές συνθήκες τόσο γινόμαστε καλύτεροι εμπειρικά σε αυτό...Προσωπικά θεωρώ ένα καλό τεστ απόδοσης αυτό που τα περιμένει το Σκ με τον επερχόμενο χιονιά! Σκοπεύω να τα δουλέψω για μέρες ασταμάτητα με απλές διακυμάνσεις στην θερμοκρασία και φυσικά με λίγο αυξημένη επιθυμητή θερμοκρασία. Μέχρι τώρα δεν τα έχω δουλέψει  περαν του 22-23 το μεγαλο και 20-21 τα μικρά! Στο +1 όλα το Σκ για να δούμε τελικά τι κάνουν στα δύσκολα!!! Ελπίζω να μην χρειαστώ παλτά  και κουβέρτες.... 😛

 

Όντως μόνο στα κρύα καταλαβαίνουμε αν το κλιματιστικό μας είναι επαρκές για τον χώρο μας.

Για παράδειγμα το δικό μου asyg24klca είναι ανεπαρκές. Τα 7.5KW των απωλειών που έχω , σε συνδυασμό με την πτώση της απόδοσης στο κρύο + την ευπάθεια στα defrost, το κάνουν να μη διατηρεί τη θερμοκρασία που θέλω, αν και το θερμόμετρο το έχω μακριά προς την σκάλα που ανεβαίνει όπου νιώθω κρύο αέρα να κατεβαίνει (μάλλον ο ζεστός πάει πάνω, κρυώνει και έρχεται πάλι κάτω):

1371032756_Screenshot2022-01-20164752.jpg.3b6eb5b6a7422fc4a72913bce706fa76.jpg

και η θερμοκρασία του χώρου με 21 ζήτηση

89a93a989a8eb0b710826e7c72861e65.png

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όντως μόνο στα κρύα καταλαβαίνουμε αν το κλιματιστικό μας είναι επαρκές για τον χώρο μας.

Για παράδειγμα το δικό μου asyg24klca είναι ανεπαρκές. Τα 7.5KW των απωλειών που έχω , σε συνδυασμό με την πτώση της απόδοσης στο κρύο + την ευπάθεια στα defrost, το κάνουν να μη διατηρεί τη θερμοκρασία που θέλω, αν και το θερμόμετρο το έχω μακριά προς την σκάλα που ανεβαίνει όπου νιώθω κρύο αέρα να κατεβαίνει (μάλλον ο ζεστός πάει πάνω, κρυώνει και έρχεται πάλι κάτω):

1371032756_Screenshot2022-01-20164752.jpg.3b6eb5b6a7422fc4a72913bce706fa76.jpg

και η θερμοκρασία του χώρου με 21 ζήτηση

89a93a989a8eb0b710826e7c72861e65.png

 

 

 

Είσαι για +9000 btus και θα περνάς ζάχαρη μόνο με κλίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Είσαι για +9000 btus και θα περνάς ζάχαρη μόνο με κλίμα.

Αλλιώς πετρέλαιο.

Πάντως ναι, μάλλον ήθελα ένα Mitsubishi ap71 με τα 36000btu του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αλλιώς πετρέλαιο.

Πάντως ναι, μάλλον ήθελα ένα Mitsubishi ap71 με τα 36000btu του.

Μπαααααα, εγώ θα πήγαινα σε δεύτερο 9ρακι. Θα κέρδιζα ότι όσο οι απώλειες είναι μικρές το asug δουλεύει καλά και πολυ οικονομικά και στα ζόρια θα αναβα και το 9ρακι. Θα κάλυπτε τις απώλειες από τα defrost και θα σε πήγαινε τουλάχιστον 1- 1,5 βαθμό παραπάνω.

Και όλα αυτά με κατανάλωση τύπου 15 ευρώ ανά μήνα 24x7 (που βασικα που ούτε καν χρειάζεσαι να παίξεις έτσι συνεχεια) 

 

Το λέω γιατί μπορεί το τερατώδες μιτσου να σε είχε Γκράντε για τα πολλά κρύα και απώλειες αλλά δεν ξέρω αν θα ήταν οκ για τις μέτριες απώλειες που είναι ο κανόνας για τις περισσότερες ημέρες στην ευρύτερη Αττική. π.χ. μπορεί να σου έκανε πολλά ον οφφ 

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όντως μόνο στα κρύα καταλαβαίνουμε αν το κλιματιστικό μας είναι επαρκές για τον χώρο μας.

αν ανεβασεις την ζητηση στους 23 πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όντως μόνο στα κρύα καταλαβαίνουμε αν το κλιματιστικό μας είναι επαρκές για τον χώρο μας.

Για παράδειγμα το δικό μου asyg24klca είναι ανεπαρκές. Τα 7.5KW των απωλειών που έχω , σε συνδυασμό με την πτώση της απόδοσης στο κρύο + την ευπάθεια στα defrost, το κάνουν να μη διατηρεί τη θερμοκρασία που θέλω, αν και το θερμόμετρο το έχω μακριά προς την σκάλα που ανεβαίνει όπου νιώθω κρύο αέρα να κατεβαίνει (μάλλον ο ζεστός πάει πάνω, κρυώνει και έρχεται πάλι κάτω):

1371032756_Screenshot2022-01-20164752.jpg.3b6eb5b6a7422fc4a72913bce706fa76.jpg

και η θερμοκρασία του χώρου με 21 ζήτηση

89a93a989a8eb0b710826e7c72861e65.png

 

 

 

Αυτό με τη κολοσκαλα το παθαίνω κιεγω. Νιώθω καμιά φορά μια ψύχρα στο σβέρκο μου από τη μεριά που είναι η σκάλα . Αν έβρισκα έναν οικονομικό τρόπο να ζεστενα το διάδρομο πάνω θα είχα και πιο ζεστό το χώρο και πιο οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, adok13 είπε

Αυτό με τη κολοσκαλα το παθαίνω κιεγω. Νιώθω καμιά φορά μια ψύχρα στο σβέρκο μου από τη μεριά που είναι η σκάλα . Αν έβρισκα έναν οικονομικό τρόπο να ζεστενα το διάδρομο πάνω θα είχα και πιο ζεστό το χώρο και πιο οικονομικά.

Η σκάλα που οδηγεί ,εκεί δεν υπάρχει θέρμανση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...