Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα συμφωνεις ότι πρέπει να κάνουμε εναν τυπικό έλεγχο της εξωτερικής μονάδας στην περίπτωση που ανέφερα! Ίσως να χρειαζεται να αφαιρεσεις τον πάγο γυρω απο την εξωτ. μοναδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, halvas69 είπε

Χρόνια και ζαμάνια, καλή χρονιά παίδεςκαι φίλε μου liakjim 🙂

 

Μπήκα γιατί είδα ένα μέλος 1-2 σελίδες πριν που περιμένει το service της Toshiba.

Αγαπητέ κουράγιο θα σου πω.

Σε δική μου βλάβη στον ιονιστή του Shorai (σε λιγότερο από 1 χρόνο) ήρθε το συνεργείο μετά από κάποιες ημέρες και αποφάσισε να τον αλλάξει γιατί δεν έβγαζε άκρη τι φταίει (αναβόσβηνε το λαμπάκι μετά από μία ώρα χρήσης)

 

Λοιπόν βαρέθηκα να περιμένω σχεδόν 1.5 χρόνο πότε θα έρθει το ανταλλακτικό και στο τέλος σταμάτησα να ασχολούμαι.

Ελπίζω να μην βγάλει σοβαρή βλάβη ποτέ γιατί αυτά είναι απαράδεκτα πράγματα.

Ευτυχώς στα υπόλοιπα είναι ok απόδοση, θόρυβος και κατανάλωση.

Οπως ειχα πει θα ενημερωσω απο εβδομαδα.Ευτυχως το ξαναλεω εχω καλοριφερ αλλιως θα καθομασταν στα κρυα χωρις θερμανση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Άρα συμφωνεις ότι πρέπει να κάνουμε εναν τυπικό έλεγχο της εξωτερικής μονάδας στην περίπτωση που ανέφερα! Ίσως να χρειαζεται να αφαιρεσεις τον πάγο γυρω απο την εξωτ. μοναδα

πρωτα να καταλαβουν καποιοι οτι τα κλιματιστικα δε πρεπει να σβηνουν και μετα οσοι εχουν τις μοναδες στην ταρατσα και θα εχουν χιονι να βγουν να δουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Το άλλαξα! :)

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#3605

τωρα εισαι στο 12 αρι

τώρα με τα λεφτά που διαθέτεις με ταβάνι τα 600 ευρώ που γράφεις για να πάρεις και αθόρυβο και με ιονιστες και με WiFi και με αλλα καλούδια πρέπει να πας σε όχι “μάρκα’’ από τις επώνυμες που λέμε γιατί αυτές ακόμα και για το WiFi να έχει πρέπει να τα στάξεις , οποτε βαζεις τα καλούδια που θες κοιτάς και το πόση εγγυηση θες να έχεις και αποφασίζεις , έχουν λίγο πολύ γίνει περιγραφές για το πως περίπου συμπεριφέρονται πολλές μάρκες κλιματιστικών στη θέρμανση εδώ μέσα , απλά προσοχή στα σχόλια κάποιων που δεν διαχωρίζουν όταν κάνουν κριτική σε ποσά btu αναφέρονται από την εκάστοτε μάρκα γιατί αλλιώς συμπεριφέρεται ένα 24αρι αλλιώς ένα 9αρι 

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2022 στις 1:12 ΜΜ, dimostr είπε

Γιατί είπαμε δε μπορείς να βάλεις κανονικό κλιματιστικο α?

Mετά την ανακαίνιση το συγκεκριμένο δωμάτιο μετατράπηκε και γραφείο όπου υπάρχουν βιβλιοθήκες και μια ντουλάπα. Ο μόνος τοιχος που είναι κενός είναι το δοκάρι και δεν θέλουμε να τρυπήσουμε.

Επειδή πρέπει να πάρουμε ένα κλιμαστικό ακόμα για το άλλο δωμάτιο (~20τμ) που είναι το πιο κρύο δωμάτιο γιατι το χτυπάει απο παντού ο αέρας, κοιτάμε κατα βάση 9αρι. 

Η αγορά είναι αναγκαστική απο Κωτσόβολο. Τι προτείνεται απο κωτσόβολο μεχρι 500-550€ ; Κοιτάω το  Daikin ATXC25C Siesta Sensira. Τι γνώμη έχετε; 

Τι θα προτείνατε σαν καλύτερο απο αποψη απόδοσης/κατανάλωσης; 

Με ενδιαφέρει κατα βάση για ζέστη καθώς το καλοκαίρι το σπίτι ειναι δροσερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, iCyd είπε

Mετά την ανακαίνιση το συγκεκριμένο δωμάτιο μετατράπηκε και γραφείο όπου υπάρχουν βιβλιοθήκες και μια ντουλάπα. Ο μόνος τοιχος που είναι κενός είναι το δοκάρι και δεν θέλουμε να τρυπήσουμε.

Επειδή πρέπει να πάρουμε ένα κλιμαστικό ακόμα για το άλλο δωμάτιο (~20τμ) που είναι το πιο κρύο δωμάτιο γιατι το χτυπάει απο παντού ο αέρας, κοιτάμε κατα βάση 9αρι. 

Η αγορά είναι αναγκαστική απο Κωτσόβολο. Τι προτείνεται απο κωτσόβολο μεχρι 500-550€ ; Κοιτάω το  Daikin ATXC25C Siesta Sensira. Τι γνώμη έχετε; 

Τι θα προτείνατε σαν καλύτερο απο αποψη απόδοσης/κατανάλωσης; 

Με ενδιαφέρει κατα βάση για ζέστη καθώς το καλοκαίρι το σπίτι ειναι δροσερό.

Για κοίτα πόσες απώλειες βγάζει η εφαρμογή μήπως χρειάζεται 12αρι. Εννοείται πας στο Daikin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Για κοίτα πόσες απώλειες βγάζει η εφαρμογή μήπως χρειάζεται 12αρι. Εννοείται πας στο Daikin.

4681.77Watt

4026.32KCal/h

312.12Watt/m

2268.42KCal/h/m2

Αυτές είναι οι τιμές που μου βγάζει πάνω κάτω συμφωνα με τα νούμερα που έχω βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Diinekis21 είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 400-600€. Ευέλικτο, νομίζω αρκούν.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Καλύτερα να υπάρχει και συμφωνημένη εγκατάσταση με την αγορά, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 30% ψύξη / 70% θέρμανση.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακά ψύξη.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 27τμ σαλόνι-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Δυτικά προάστια Αττικής.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Χαμηλός θόρυβος/κατανάλωση απαραίτητα.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):  Ενεργειακά τζάμια, ηλιοφάνεια. Μόνωση τοίχου δεν υπάρχει για την ώρα, υπάρχει πλάνο για εξωτερικό κέλυφος. Υγρασία και κρύο τον χειμώνα.

Θερμικές Απώλειες

3605.96 Watt τώρα, με μελλοντικές αλλαγές στα 2195.61

 

Νομίζω πως 12άρι καλύπτει το χώρο και έχω ξεχωρίσει αυτά:

Inventor Corona Plus CRPVI32

MORRIS WFIN-35150

Daikin Siesta Sensira ATXC35C

Ακούω φυσικά τα πάντα.

@liakjim σκέψεις;

FTXC35C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, iCyd είπε

4681.77Watt

4026.32KCal/h

312.12Watt/m

2268.42KCal/h/m2

Αυτές είναι οι τιμές που μου βγάζει πάνω κάτω συμφωνα με τα νούμερα που έχω βάλει.

4681 watt αντιστοιχούν σε σχεδόν 16000 btu. Οπότε αν οι τιμές που έχεις βάλει είναι σωστές αφήνεις το 9αρι και πρέπει να πας σε 18αρι για να είσαι σίγουρος ότι θα σε καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, iCyd είπε

4681.77Watt

4026.32KCal/h

312.12Watt/m

2268.42KCal/h/m2

Αυτές είναι οι τιμές που μου βγάζει πάνω κάτω συμφωνα με τα νούμερα που έχω βάλει.

Μην ήθελες και παραπάνω. Λογικά θα φτάσει το FTXC35C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μην ήθελες και παραπάνω. Λογικά θα φτάσει το FTXC35C.

Η διαφορά του με το ATXC25C ποια είναι; Ρωτάω γιατι το FTXC35C δεν υπάρχει στο Κωτσόβολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

FTXC35C

Υπάρχει κάποιος λόγος που λες αυτό και όχι το ATXC35C;

Και τα 2 Daikin σε σχέση με τα άλλα έχουν μικρότερα SEER/SCOP. Αυτά δε θέλουμε να είναι πιο μεγάλα;

1 λεπτό πριν, iCyd είπε

Η διαφορά του με το ATXC25C ποια είναι;

Πιάσε κόκκινο! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Υπάρχει κάποιος λόγος που λες αυτό και όχι το ATXC35C;

Και τα 2 Daikin σε σχέση με τα άλλα έχουν μικρότερα SEER/SCOP. Αυτά δε θέλουμε να είναι πιο μεγάλα;

Πιάσε κόκκινο! :P

Η εγγύηση το ένα ATXC έχει 3 χρόνια και δε παίρνει επέκταση ενώ το άλλο FTXC έχει 5 και παίρνει επέκταση έως 10 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iCyd είπε

4681.77Watt     1953.06Watt

4026.32KCal/h     1679.63KCal/h

312.12Watt/m      130.20Watt/m

2268.42KCal/h/m2      2111.98KCal/h/m2

 

Αυτές είναι οι τιμές που μου βγάζει πάνω κάτω συμφωνα με τα νούμερα που έχω βάλει.

Το έκανα απο την αρχή, πήρα τα σχέδια και τα έβαλα ακριβώς όλα οπως πρεπει να ειναι στις μετρησεις. Όλα λάθος τα είχα βάλει 😂 Το ιδιο 18αρι Daikin το έχουμε στο σαλόνι και κάνει δουλειά, θεωρούσα ακραίο να χρειάζεται το ίδιο και στο δωμάτιο.

36 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

4681 watt αντιστοιχούν σε σχεδόν 16000 btu. Οπότε αν οι τιμές που έχεις βάλει είναι σωστές αφήνεις το 9αρι και πρέπει να πας σε 18αρι για να είσαι σίγουρος ότι θα σε καλύψει.

1953.06Watt σε αυτά τα watt παίζουμε τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...