Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, popopo είπε

Παρατήρησα 2η φορά τις σταγόνες που βλέπετε στη φωτογραφία. Είναι η εμπρός πλευρά της εξωτερικής μονάδας του toshiba edge. Στην υφή δεν δίνει αίσθηση λαδιού. Τι μπορεί να είναι; Την προηγούμενη φορά (πριν κάποιες μέρες) τις είχα σκουπίσει, και σήμερα τις βρήκα στην ίδια θέση.

edge.jpg

 

16 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Και το δικό μου (shorai) έχει αυτές τις σταγόνες.. ποτέ δεν τις έδωσα σημασια

Σκόνη είναι από την φτερωτή ή το στοιχείο που υγροποιείται από τις χαμηλές θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν.

Χθες το απόγευμα έβαλα στο asyg24klca αυτό

https://www.fsw.uk.com/sample-product/easycoat-protective-coil-coating

Η σκέψη μου είναι ότι η αδιαβροχοποίηση που λέει ότι κάνει , πιθανώς να περιόριζε το φαινόμενο έντονης συσσώρευσης πάγου.

Εννοείται ότι δεν φέρω καμία ευθύνη αν θα το βάλει και κάποιος από εσάς.

Χθες το βράδυ είχε 0-1C και 90% υγρασία ενώ ξύπνησα με ελαφριά χιονόπτωση.

Ακόμα κάνει defrost και πιάνει πάγο.

viber-image-2022-01-23-09-08-21-776.jpg

3cd8173ff28bef5491f46ec7be77716b.png

Οπότε εκ πρώτης όψεως δεν φαίνεται να κάνει κάτι.

Παρόλα αυτά τη νύχτα έκανε νομίζω πιο αραιά defrost από τις άλλες νύχτες και πιο μικρά σε διάρκεια.

Αλλά είναι παααααααρα πολύ νωρίς και δεν έχω καθόλου αξιόπιστα δεδομένα. Πάντως δεν φαίνεται να επηρεάζει την συναγωγή και άρα την απόδοση.

Θα επανέλθω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Respect στη toshiba.

και ένα πιο κοντινό. Νομίζω ότι έχουν διάφορους τύπους defrost - κάποιο κρατάει 15 λεπτά.

τώρα θεώρησε ότι ήταν ελαφρία περίπτωση προφανώς (0 βαθμούς. θα δούμε και τις επόμενες ημέρες που θα πέσει -2 - 3 από ότι λένε

 

image.png.40f5fbae302237f7ea163a24c23f6f64.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που λειτουργείτε το κλιματιστικό συνεχωμενα όλο το χειμώνα , αερίζετε το σπίτι; Και αν , το κάνετε με το κλιματιστικό ανοιχτό ;και για πόση ώρα ανοίγετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, adok13 είπε

Εσείς που λειτουργείτε το κλιματιστικό συνεχωμενα όλο το χειμώνα , αερίζετε το σπίτι; Και αν , το κάνετε με το κλιματιστικό ανοιχτό ;και για πόση ώρα ανοίγετε;

Εννοειται ότι αεριζεις ο χρόνος αερισμού μπορεί να είναι από 10 λεπτά έως μισή ώρα ανάλογα την εξωτερική και τον αέρα που έχει  ,εγώ προσωπικά στα 10 λεπτά του αερισμού δε κλείνω τίποτα ,τώρα εάν έχει έξω 15 βαθμούς και θα αερισουμε το σπίτι κάνα μισάωρο εκεί το κλείνω 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, θα σας ανεβάσω και τα δικά μου στοιχεία (τουλάχιστον από το χαόρι που μπορω...) αφού πλέον τα κλιματιστικά λειτουργούν ασταμάτητα από την Παρασκευή όπως ορθά μου προτάθηκε!!! Τα είχα σε ζητηση 21βαθμούς όλα (θυμίζω 1 toshiba haori 16 και 2 daikin fc25c σε νεόδμητο άριστα  μονωμένο σπίτι 95 τετραγωνικά) με μόνη διαφοροποίηση  ότι μείωσα την ζήτηση σε 20 από τα μεσάνυχτα μέχρι τις 7 το πρωι που το βιολογικό ρολόι με σήκωσε...

Τα αποτελέσματα ήταν αυτά σύμφωνα με την εφαρμογή της τοσίμπα:

 

22-01-22 haori 16.jpg

Σήμερα 23-01, δουλεύω πιο επιθετικά το χαόρι με 21 ζήτηση μόνιμα μετά τα μεσανυχτα και 22 από το πρωί με κατανάλωση ως τώρα: 7,11.   Βέβαια περιμένω ρεκόρ κατανάλωσης σήμερα αφού οι θερμοκρασία εξω είναι μεταξυ 1-3 βαθμους εδω στην βορειοδυτικά της Αθήνας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εννοειται ότι αεριζεις ο χρόνος αερισμού μπορεί να είναι από 10 λεπτά έως μισή ώρα ανάλογα την εξωτερική και τον αέρα που έχει  ,εγώ προσωπικά στα 10 λεπτά του αερισμού δε κλείνω τίποτα ,τώρα εάν έχει έξω 15 βαθμούς και θα αερισουμε το σπίτι κάνα μισάωρο εκεί το κλείνω 

Περίπου το ίδιο, αλλά δεν το κλείνω. Το βάζω στους 18 μινιμουμ για εκείνο το διάστημα.

Ένα θέμα που έχουμε στο Χαλάνδρι τουλάχιστον είναι ότι μετά το μεσημέρι δεν μπορούμε να αερίσουμε αν εχει σχετικά λίγο κρύο, λόγω της χρήσης τζακιου στις κοντινές περιοχές. Αν ανοίξουμε για 1 λεπτό το σπίτι μυρίζει "τζακίλα" :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε εδώ πόσο μπορεί να επηρεάσει στο θέμα της δημιουργίας πάγου η θέση της εξωτερικής μονάδας.

Δύο κλιματιστικα, το ένα midea 18αρι, το άλλο Fujitsu asyg 24 τοποθετημένα σε δύο απέναντι σπίτια. Το midea είναι στην ταράτσα και το βαράει ο βοριάς με αποτέλεσμα ήδη να έχει μαζέψει πάγο και είναι θέμα χρόνου να κάνει defrost. Το Fujitsu τοποθετημένο στο πάτωμα προστατευμένο από ανέμους προς το παρόν δεν έχει ιχνος πάγου. Εξωτερική τώρα στους 4,2 και υγρασία στο 82%

 

Screenshot_2022-01-23-11-30-42-897_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2022-01-23-11-30-49-245_com.miui.gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τον αερισμό, είχα διαβάσει από έναν καθηγητή του ΑΠΘ ότι μέχρι 15 λεπτά είναι καλά για να μην αρχίζουν να παγώνουν τα δομικά στοιχεία του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Λοιπόν.

Χθες το απόγευμα έβαλα στο asyg24klca αυτό

https://www.fsw.uk.com/sample-product/easycoat-protective-coil-coating

Η σκέψη μου είναι ότι η αδιαβροχοποίηση που λέει ότι κάνει , πιθανώς να περιόριζε το φαινόμενο έντονης συσσώρευσης πάγου.

Εννοείται ότι δεν φέρω καμία ευθύνη αν θα το βάλει και κάποιος από εσάς.

Χθες το βράδυ είχε 0-1C και 90% υγρασία ενώ ξύπνησα με ελαφριά χιονόπτωση.

Ακόμα κάνει defrost και πιάνει πάγο.

viber-image-2022-01-23-09-08-21-776.jpg

3cd8173ff28bef5491f46ec7be77716b.png

Οπότε εκ πρώτης όψεως δεν φαίνεται να κάνει κάτι.

Παρόλα αυτά τη νύχτα έκανε νομίζω πιο αραιά defrost από τις άλλες νύχτες και πιο μικρά σε διάρκεια.

Αλλά είναι παααααααρα πολύ νωρίς και δεν έχω καθόλου αξιόπιστα δεδομένα. Πάντως δεν φαίνεται να επηρεάζει την συναγωγή και άρα την απόδοση.

Θα επανέλθω.

Καθάρισες καλά με χημικό πριν το βάλεις έτσι; Γενικά μπορεί να λέει ότι στεγνώνει γρήγορα αλλά με τέτοια θερμοκρασία/υγρασία θα το έβαζα λίγο στην αφύγρανση - ψύξη για να κάτσει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, userAnon είπε

Περίπου το ίδιο, αλλά δεν το κλείνω. Το βάζω στους 18 μινιμουμ για εκείνο το διάστημα.

Ένα θέμα που έχουμε στο Χαλάνδρι τουλάχιστον είναι ότι μετά το μεσημέρι δεν μπορούμε να αερίσουμε αν εχει σχετικά λίγο κρύο, λόγω της χρήσης τζακιου στις κοντινές περιοχές. Αν ανοίξουμε για 1 λεπτό το σπίτι μυρίζει "τζακίλα" :)

Τα ξερω διότι ειναι η γυναικα μου από εκει....πραγματικά μεγάλο πρόβλημα...(παντου είναι αλλά εκεί παραείναι... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimostr είπε

δεν ειναι πολλα , τι θερμοκρασια εβαλες? 21 συνηθως βαζουμε , κοιτα και λιγο το υψος συμυθως τα διαμερισματα τα σχετικα νεα εχουν εσωτερικα υψος 2,8

Ναι έβαλα 21 βαθμούς εσωτερική και ύψος 2,8. Το διαμέρισμα είναι του 80 αλλα έχει αξιοπρεπή μόνωση και τη δήλωσα ως πλημμελή (-3cm)

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Καθόλου πολλά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...