Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, sicaca είπε

Καλησπερα παιδια. Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα κλιματιστικο 24αρι για το σπιτι. Θα αντικαταστησει μια μοναδα PANASONIC 15ετιας σε εναν χωρο  75τμ (το σπιτι ειναι 120τμ).Ειναι το πατρικο μου στο οποιο δεν σκοπευω να μεινω για πολυ ακομα αλλα το κρυο δεν παλευεται, τα κουφωματα ειναι ξυλινα δεν υπαρχει μονωση. Μεχρι 1000-1200ευρω. ευχαριστω πολυ

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Μπορεί να είναι μόνο για τον συμπιεστή που ίσως 20 βατακια να φτάνουν. Ή μπορεί να είναι κάτι άλλο πχ να στρέφει αργά την εξωτερική φτερωτή ή να στρέφει πολύ αργά τον συμπιεστή για να μην κοκκαλωσει ή κάτι άλλο. Στην αρχή νόμιζα ότι είχε πρόβλημα το πριζακι και έδειχνε λάθος αλλά τώρα με τον φίλο @alexdeskas να δείχνει το ίδιο και μάλιστα που είναι ξεκάθαρο ότι συμβαίνει μόνο όταν η εξωτερική θερμοκρασία πέφτει χαμηλά ( κάτω από το μηδέν;;;;) δείχνει ότι κάτι εκεί μέσα καταναλώνει ενέργεια για κάποιον σκοπό που συνδέεται με την εξωτερική θερμοκρασία. Θα ρωτήσω/ψάξω.

Για την πτερωτη μπορείς να βγεις έξω να την δεις με τα μάτια. Για τον συμπιεστή, μου φαίνεται δύσκολο να κινηθεί με 20W μόνο. Τεσπα. Κάτι από αυτά που αναφέρθηκε θα είναι, ίσως αυτό που είπε ο nvel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σε αναζήτηση για 12άρι κλιματιστικό με βασική λειτουργία κρύου το καλοκαίρι, έχω καταλήξει στις σειρές FTXC35C Sensira ή FTXF35C Sensira της DAIKIN . Με ενδιαφέρει περισσότερο η ποιότητα κατασκεύης και η αντοχή στο χρόνο, όχι τόσο οι ευκολίες (wifi) και το design. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτό το range τιμών από κάποιων που έχει τύχει να κάνει παρόμοια έρευνα το τελευταίο διάστημα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Από ότι βλέπω έχετε  γνώσεις για aircondition και θέλω να σας ρωτήσω κάποια πράγματα μήπως και με βοηθήσετε να βγάλω άκρη.Λοιπόν νοικίαζω μια μονοκατοικία 120 τ.μ και έχω στη σαλόνοκουζίνα  ένα 16 αρι Chigo το  όποιο  δεν αποδίδει την αναμενόμενη θερμότητα που θέλουμε και καταναλωνει πάρα πολύ ρεύμα 2kw/h και 48 kw/24 h είτε το έχω 10 βαθμους πάνω από την εξωτερική θερμοκρασία είτε σε ρύθμιση  στους 30 βαθμούς.Να σημείωσω εδώ ότι είναι ο μοναδικός τρόπος θέρμανσης και επίσης  φώναξα και έναν ψυκτικό να  ελεγξει και να μετρήσει πανω την μονάδα και μου είπε ότι δυστυχως καίει ρευμα σαν on-off.Ακρίβως το ίδιο συμβαίνει και στα υπόλοιπα air condition του σπιτιού που είναι  9 ρια και είναι 3 στον αριθμό και όλα της ίδιας εταιρίας Chigo και καίνε 1kw/h.Επίσης το σπίτι είναι σε σχετικά σε κρύα τοποθεσία σε νησί και είναι εκτεθειμένο σχεδον απο παντού.Είναι 15 ετιας αλλά από ότι  καταλαβαίνω δεν έχει καλη μόνωση αν και έχει αλουμίνια με διπλά τζάμια.Θέλω να μου πείτε την αποψή σας  και να μου προτείνετε το τι μπορώ να κάνω.Αυτο που σκέφτομαι  είναι να αγοράσω ενα καλό επώνυμο  24αρι που πιθανως να ειναι περισσότερο αποδοτικο και λιγότερο κοστοβόρο.Ισχύει αυτό που λέω η λόγω κακής μόνωσης και τοποθεσίας θα έιμαι μια από τα ιδια και σε απόδοση αλλά και σε κατανάλωση?Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό κλιματιστικό με αποδόση και σχετική οικονομία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητική ερώτηση: Έστω χώρος που με εξωτερική π.χ 8οC και ζήτηση 22oC ισορροπεί στους 22oC και το toshiba edge 18.000 σταθεροποιείται στα 420 watts. Σημαίνει ότι λειτουργεί πολύ κάτω από τη μέγιστη ικανότητά του.

Εάν στον χώρο αυτόν είχα ένα μικρότερο edge (πχ 16k ή 13k) με τις ίδιες δεδομένες συνθήκες, θα είχε την ίδια κατανάλωση (ή έστω ενδεχομένως ελαφρώς λιγότερη λόγω καλύτερων δεικτών SCOP) ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά
Ψάχνομα για 24αρι σε χώρο ενιαίο 70 τετραγωνικα μονωμένο( οχι κέλυφος) με διπλά τζάμια.
Μονο ψύξη. Θέρμανση δεν με ενδιαφέρει.
Εχω προηγούμενη εμπειρία απο Haier και ειναι σκυλί το κλιματιστικό.
Οποτε κοιταγα για αυτό απο Πλαίσιο
https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/haier-tide-green-plus-as68temhra-c-1u68renfra-c-klimatistiko-24-000-btu-h_3795691

Το οποίο εχει καλες κριτικές , 5 χρονια εγγύηση και απο τις καλύτερες καταναλώσεις βάση label.
Σε συνδιασμό με το 20%. επιστροφή, ειναι καλή επιλογή? 
Bγαινει σχεδόν 760€
Σε πιο ακριβά κοιταγα toyotomi / inventor/ daikin αλλα ειναι τσιμπημένα οι τιμές τους στο Πλαισιο και με επιστροφή βγαίνουν μια η άλλη με skroutz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, leoy είπε

Βρε παιδιά
Ψάχνομα για 24αρι σε χώρο ενιαίο 70 τετραγωνικα μονωμένο( οχι κέλυφος) με διπλά τζάμια.
Μονο ψύξη. Θέρμανση δεν με ενδιαφέρει.
Εχω προηγούμενη εμπειρία απο Haier και ειναι σκυλί το κλιματιστικό.
Οποτε κοιταγα για αυτό απο Πλαίσιο
https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/haier-tide-green-plus-as68temhra-c-1u68renfra-c-klimatistiko-24-000-btu-h_3795691

Το οποίο εχει καλες κριτικές , 5 χρονια εγγύηση και απο τις καλύτερες καταναλώσεις βάση label.
Σε συνδιασμό με το 20%. επιστροφή, ειναι καλή επιλογή? 
Bγαινει σχεδόν 760€
Σε πιο ακριβά κοιταγα toyotomi / inventor/ daikin αλλα ειναι τσιμπημένα οι τιμές τους στο Πλαισιο και με επιστροφή βγαίνουν μια η άλλη με skroutz

Όρμα τώρα που προλαβαίνεις.

2 ώρες πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σε αναζήτηση για 12άρι κλιματιστικό με βασική λειτουργία κρύου το καλοκαίρι, έχω καταλήξει στις σειρές FTXC35C Sensira ή FTXF35C Sensira της DAIKIN . Με ενδιαφέρει περισσότερο η ποιότητα κατασκεύης και η αντοχή στο χρόνο, όχι τόσο οι ευκολίες (wifi) και το design. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτό το range τιμών από κάποιων που έχει τύχει να κάνει παρόμοια έρευνα το τελευταίο διάστημα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Θα προτιμούσα το ftxc35c ως νέο μοντέλο. Μήπως βολεύει και το πλαίσιο αν έχεις eurobank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, popopo είπε

Θεωρητική ερώτηση: Έστω χώρος που με εξωτερική π.χ 8οC και ζήτηση 22oC ισορροπεί στους 22oC και το toshiba edge 18.000 σταθεροποιείται στα 420 watts. Σημαίνει ότι λειτουργεί πολύ κάτω από τη μέγιστη ικανότητά του.

Εάν στον χώρο αυτόν είχα ένα μικρότερο edge (πχ 16k ή 13k) με τις ίδιες δεδομένες συνθήκες, θα είχε την ίδια κατανάλωση (ή έστω ενδεχομένως ελαφρώς λιγότερη λόγω καλύτερων δεικτών SCOP) ; 

Ιδια, ίσως λιγο μεγαλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jiovani81 είπε

Καλησπέρα!Από ότι βλέπω έχετε  γνώσεις για aircondition και θέλω να σας ρωτήσω κάποια πράγματα μήπως και με βοηθήσετε να βγάλω άκρη.Λοιπόν νοικίαζω μια μονοκατοικία 120 τ.μ και έχω στη σαλόνοκουζίνα  ένα 16 αρι Chigo το  όποιο  δεν αποδίδει την αναμενόμενη θερμότητα που θέλουμε και καταναλωνει πάρα πολύ ρεύμα 2kw/h και 48 kw/24 h είτε το έχω 10 βαθμους πάνω από την εξωτερική θερμοκρασία είτε σε ρύθμιση  στους 30 βαθμούς.Να σημείωσω εδώ ότι είναι ο μοναδικός τρόπος θέρμανσης και επίσης  φώναξα και έναν ψυκτικό να  ελεγξει και να μετρήσει πανω την μονάδα και μου είπε ότι δυστυχως καίει ρευμα σαν on-off.Ακρίβως το ίδιο συμβαίνει και στα υπόλοιπα air condition του σπιτιού που είναι  9 ρια και είναι 3 στον αριθμό και όλα της ίδιας εταιρίας Chigo και καίνε 1kw/h.Επίσης το σπίτι είναι σε σχετικά σε κρύα τοποθεσία σε νησί και είναι εκτεθειμένο σχεδον απο παντού.Είναι 15 ετιας αλλά από ότι  καταλαβαίνω δεν έχει καλη μόνωση αν και έχει αλουμίνια με διπλά τζάμια.Θέλω να μου πείτε την αποψή σας  και να μου προτείνετε το τι μπορώ να κάνω.Αυτο που σκέφτομαι  είναι να αγοράσω ενα καλό επώνυμο  24αρι που πιθανως να ειναι περισσότερο αποδοτικο και λιγότερο κοστοβόρο.Ισχύει αυτό που λέω η λόγω κακής μόνωσης και τοποθεσίας θα έιμαι μια από τα ιδια και σε απόδοση αλλά και σε κατανάλωση?Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό κλιματιστικό με αποδόση και σχετική οικονομία?

Εννοείται ότι είναι το σωστό αυτό που σκέφτεσαι.

Όσο για προτάσεις , προσπάθησε να συμπληρώσεις αυτό Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

στο σπίτι μου που έχει μπει σε πρόγραμμα εξ οικονομώ θα γίνει αγορά και τοποθέτηση ενός A/C στο καθιστικό και 2 σε υπνοδωμάτια.

θέλω την βοήθειά σας με βάση τα παρακάτω

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1300€ - 1400€ το μεγάλο και 600€ - 700€ το κάθε  ένα από τα 2 μικρά
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης το καλοκαίρι
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 30τμ καθιστικό-τραπεζαρία-κουζίνα και υνοδωμάτια
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Λάρισαμε 42C το καλοκαίρι και 2C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: WiFi, εγγύηση και αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): θερμομόνωση

Θερμικές Απώλειες

2866.72Watt

2465.38KCal/h

95.56Watt/m2

82.18KCal/h/m2

Με μια έρευνα που έκανα χθες κατέληξα στο

https://www.skroutz.gr/s/29210499/Panasonic-Etherea-CS-Z50XKEW-CU-Z50XKE-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-WiFi.html

ή https://www.skroutz.gr/s/23492702/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-18J2KVSG-E-RAS-18J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html

για το καθιστικό

και στο παρακάτω για τα υπνοδωμάτια

https://www.skroutz.gr/s/23633536/Mitsubishi-MSZ-MUZ-BT25VG-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU.html?from=catspan

περιμένω τα σχόλιά σας

Επεξ/σία από livadaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, popopo είπε

Θεωρητική ερώτηση: Έστω χώρος που με εξωτερική π.χ 8οC και ζήτηση 22oC ισορροπεί στους 22oC και το toshiba edge 18.000 σταθεροποιείται στα 420 watts. Σημαίνει ότι λειτουργεί πολύ κάτω από τη μέγιστη ικανότητά του.

Εάν στον χώρο αυτόν είχα ένα μικρότερο edge (πχ 16k ή 13k) με τις ίδιες δεδομένες συνθήκες, θα είχε την ίδια κατανάλωση (ή έστω ενδεχομένως ελαφρώς λιγότερη λόγω καλύτερων δεικτών SCOP) ; 

Στους 7C με 420W το 18άρι δίνει 1950W δλδ cop 4,64

Το 16άρι θέλει 446W για το ίδιο output δλδ 4,37

Το 13άρι θέλει 508W για 2120W δλδ 4,17 και 318 για 1590 δλδ 5. Δεν δίνει για 1950 αλλά αν είναι ψιλογραμμικά τότε με γραμμική παρεμβολή θέλει input 447W δλδ σαν το 16άρι.

Οπότε το 18άρι φαίνεται να είναι πιο αποδοτικό.

Το ενδιαφέρον είναι ότι το 22άρι δίνει 2250W με 485W δλδ 4,63cop και με γραμμική παρεμβολή θέλει 423W για τα 1950 ενώ το 24άρι μόλις 351W δλδ με cop 5,55!!!

Τα 2 τελευταία είπαμε με παραδοχή ότι πάει γραμμικά όπου λογικά σε κοντινά φορτία θα πρέπει να είναι αρκούντως γραμμικά.

Αν πάντως ισχύουν τα 2 τελευταία, τότε πάμε σε αυτό που έχουμε πει : φαίνεται ότι συμφέρει να έχουμε ένα κλιματιστικό που να παίζει σε χαμηλά φορτία και άρα μεγαλύτερα cops (αλλά τελικά όχι και τόσο μεγάλα ώστε να πέφτει σε λούμπα On-off).

 

 


 

     

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@alexdeskas μπήκε γκολάκι.

Η εικόνα είναι από το inventor aria ( το carrier που έχω είναι παρόμοιο φασον και παρόμοιο και το δικό σου).

Κοίτα στο 40!

Στο service manual το λέει "Compressor Crankcase Heater".

Άρα είναι όντως αντιστασούλα για να κρατάει τον συμπιεστή ζεστό!

https://www.midea.com.ua/en/service/technology/crankcase-heater

Case closed 😎

4ed2088627e9963d2c4027faab30bf00.png

640-2.jpg?itok=x5IfY6f3

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

χαμηλά φορτία και άρα μεγαλύτερα cops

 

     

Αυτο ειναι σχετικό.
πχ η τιμη που δινεις για το 18αρι ειναι στο 30% φορτιο στον πινακα της Τοσιμπα,
     στο 40% εχει καλυτερο COP

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...