Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, aTsgR είπε

ο καιρός αυτές της μέρες δεν ήταν όπως τότε... γενικά το AC άνετα μπορεί να φτάσει 2kw (9αρι) - 3+ kw (12+) σε τέτοιες συνθήκες... αν όπως λες έχεις 3 ανοιχτά νομίζω ότι κατανάλωση που λες είναι άκρως φυσιολογική...

Σε ευχαριστώ πολύ και εσένα και τον φίλο πάνω για τις απαντήσεις σας.

Σκέφτηκα και το ακραίο μήπως με την μείωση που έκανα στις θερμοκρασιες των  κλιματιστικων (απο 26 σε 23) αντι να μειώσω την κατανάλωση του ρεύματος , μήπως την αύξησα και ανέβηκε τόσο, λόγω και της κακής μόνωσης που έχει το σπίτι, αλλά οπου έχω διαβασει και ρωτήσει ,  το αντίθετο έχω ακούσει. Οτι με χαμηλοτερες θερμοκρασιες πχ 20-23 τον χειμώνα έχεις μικρότερη κατανάλωση απο οτι με μεγαλυτερες.

Τελος πάντων θα το παρακολουθησω και τις επομενες μέρες που θα ανεβει η θερμοκρασια να δω πως θα παει.

Σας ευχαριστώ και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και μένα το edge όταν κάνει defrost. Δεν κάνει καθόλου θόρυβο. Κλείνει ο αέρας , πέφτει η κατανάλωση σε 0 kw και μετά από λίγο ξεκινάει νανεβαζει kw και να παίρνει πάλι ο ανεμιστήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, adok13 είπε

Και μένα το edge όταν κάνει defrost. Δεν κάνει καθόλου θόρυβο. Κλείνει ο αέρας , πέφτει η κατανάλωση σε 0 kw και μετά από λίγο ξεκινάει νανεβαζει kw και να παίρνει πάλι ο ανεμιστήρας.

Τελικά τι ισχύει όταν κάνει απόψυξη?Ανεβαίνει η κατανάλωση η πέφτει σε 0 kw?

Προσπαθώ να βγάλω άκρη με το δικό μου γιατί με χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες σταματάει η ροή ζεστού αέρα κάθε 15 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Damned7 είπε

Τελικά τι ισχύει όταν κάνει απόψυξη?Ανεβαίνει η κατανάλωση η πέφτει σε 0 kw?

Προσπαθώ να βγάλω άκρη με το δικό μου γιατί με χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες σταματάει η ροή ζεστού αέρα κάθε 15 λεπτά.

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μου βγάζει κάποια ένδειξη. Κάθε μία ώρα σταματάει ο αέρας και οι περσίδες, έπεφτε στα 0 kw και μετά από κάνα 3λεπτο ξεκίναγε, χωρίς θόρυβο. Όπως κάνουν τα on-off κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, adok13 είπε

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μου βγάζει κάποια ένδειξη. Κάθε μία ώρα σταματάει ο αέρας και οι περσίδες, έπεφτε στα 0 kw και μετά από κάνα 3λεπτο ξεκίναγε, χωρίς θόρυβο. Όπως κάνουν τα on-off κλιματιστικά.

Αν ειναι σαν το Shorai ,το Edge δεν εχει συμβολο/ενδειξη Defrost. Απλα ανεβάζει τις περσίδες ψηλα,κλείνει το συμπιεστή (αρα 0kw) και τον εσωτερικο ανεμιστηρα,γυρνάει απο θερμανση στην ψύξη,ξεκιναει να δουλευει η εξωτερικη μονάδα ΜΟΝΟ.. (εσωτερικος ανεμιστήρας παραμένει κλειστος) και λιώνει τον παγο.. (αρα πρεπει να εχει καταναλωση). Οταν τελειωσει την διαδικασία, σβήνει τον συμπιεστη, αλλαζει απο ψυξη σε θέρμανση και συνεχίζει κανονικα.

Αν η εξωτερικη μονάδα έχει απόσταση, ισως να μην μπορεις να καταλαβεις αν εκλεισε λογο θερμοκρασίας η λογο df.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Αν ειναι σαν το Shorai ,το Edge δεν εχει συμβολο/ενδειξη Defrost. Απλα ανεβάζει τις περσίδες ψηλα,κλείνει το συμπιεστή (αρα 0kw),γυρνάει απο θερμανση στην ψύξη,ξεκιναει να δουλευει η εξωτερικη μονάδα ΜΟΝΟ.. και λιώνει τον παγο.. (αρα πρεπει να εχει καταναλωση). Οταν τελειωσει την διαδικασία, σβήνει τον συμπιεστη, αλλαζει απο ψυξη σε θέρμανση και συνεχίζει κανονικα.

Άρα θα έπρεπε να αλλάζει από κόκκινο σε μπλε το power led. Κάτι το οποίο δεν μου το κάνε αποτι θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, adok13 είπε

Άρα θα έπρεπε να αλλάζει από κόκκινο σε μπλε το power led. Κάτι το οποίο δεν μου το κάνε αποτι θυμάμαι.

Δυστυχως δεν το θυμαμαι.. μου φαίνεται οτι δεν αλλαζει χρώμα το LED. Στα τοσα χρονια που το εχω.. 1 η 2 φορες ειδα Defrost.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimostr είπε

ειναι τραβηγμενο να ειναι φυσιολογικο ανα 15αλεπτο να εκανε ενα ανα 40 λεπτα το εχουμε δει σε πολλα κλιματιστικα  στην καταναλωση πρπει να δειχνει οταν κανει df πανω απο 800-900 watt

30 w κατανάλωση όταν κάνει απόψυξη.

Νερο πρέπει να βγαίνει από τη εξωτερική μονάδα όταν είναι στον ζεστό αέρα?

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Damned7 είπε

30 w κατανάλωση όταν κάνει απόψυξη.

Δεν αρκούν για να λιώσει ο πάγος. Πιο πίσω υπάρχουν διαγράμματα από μέλη. Συνήθως 500-1000W.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Damned7 είπε

30 w κατανάλωση όταν κάνει απόψυξη.

Νερο πρέπει να βγαίνει από τη εξωτερική μονάδα όταν είναι στον ζεστό αέρα?

δεν ειναι αποψυξη αυτο , απλα το κλιματιστικο πιανει θερμοκρασια και σβηνει και μολις πεφτει η θερμοκρασια ξαναπαιρνει

16 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δυστυχως δεν το θυμαμαι.. μου φαίνεται οτι δεν αλλαζει χρώμα το LED. Στα τοσα χρονια που το εχω.. 1 η 2 φορες ειδα Defrost.

δεν αλλαζει χρωμα , αν και οπως λες κι εσυ κι εγω απο περυσι εχω να δω defrost

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimostr είπε

δεν ειναι αποψυξη αυτο , απλα το κλιματιστικο πιανει θερμοκρασια και σβηνει και μολις πεφτει η θερμοκρασια ξαναπαιρνει

Ναι αλλά γιατί γυρνάνε οι περσίδες προς τα επάνω και βγάζει κρύο αέρα σε πιο χαμηλή ένταση βέβαια?

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Ναι αλλά γιατί γυρνάνε οι περσίδες προς τα επάνω και βγάζει κρύο αέρα σε πιο χαμηλή ένταση βέβαια?

γιατι σβηνει ο συμπιεστης και απλα δουλευει ο εσωτερικος ανεμιστηρας στην πρωτη σκαλα και ανακυκλωνει ελαφρως τον αερα , βαλτο σε μεγαλυτερη θερμοκρασια να δεις αν θα σταματησει στο χρονο που σβηνει μεχρι τωρα 

ουσιαστικα δηλαδφη σου κανει σαν on off τωρα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Κοίτα τι λέει η hitachi στο 4 στους πίνακές της.

a04fcde851f62c860c19558d6072b2ae.png

Αν θέλεις κάνε λίγο το εξής.

Εφάρμοσε τους συντελεστές πτώσης που δίνει η hitachi στα capacity και δες αν το αποτέλεσμα φέρνει τις καμπύλες που δίνει η Toshiba . Αν ναι πιθανώς η toshiba (και ίσως η daikin ) να δίνει τα πραγματικά capacity μετά από τις πτώσεις του defrost.

Μάλιστα ίσως η απάντηση είναι στη Mitsubishi η οποία το λέει ξεκάθαρα στο note ότι η συνεχής γραμμή είναι το τελικό capacity μετά την πτώση του defrost (όπου το ζόρικο είναι κάτω από 5 και πάνω από -5) και μάλιστα η μορφή μοιάζει με τη toshiba (οπότε έχει δίκιο ο @Rnd1978)  , ενώ η hitachi το δίνει ξεχωριστά σε correction factors

36fabd86ca5eecb4867a9f36c8082740.png

Όσον αφορά το asyg24klca, δεν δίνει πτώση στο capacity :

ef8d12d46062cdc560af90a92f10867f.png

από την άλλη δίνει πτώση στο cop και μάλιστα μη γραμμική γύρω από το μηδέν (ίσως γιατί δίνει extra input για να αντισταθμίσει την πτώση του defrost;;;;)

15575bf251f81fe3a173271b7ae9bda9.png

@Rnd1978 , @rbx1000 απόψεις;

2 ώρες πριν, petrakiskap είπε

Υπάρχει περίπτωση ένα κλιματιστικο 18αρι fujitsu inverter  που αναβει 12 ωρες  στο high στους 23 βαθμους και 2 κλιματιστικα 12αρια  ( το ένα fujitsu το άλλο midea αλλά inverter) που αναβουν τις υπολοιπες 12 ώρες, μαζί με ένα ψυγείο ,  λαπτοπ , και τα φώτα του σπιτιού να καίνε 30- 40 kw ανα μέρα;;

Eiδα χτες τον μετρητη και σημερα και βλεπω διαφορά 40 kw.Εκλεισα τον γενικο να δω μη μου κλέβουν ρεύμα, δεν φάνηκε κάτι τέτοιο. Σκέφτηκα να κοιτάξω σε 12 ώρες ( δηλαδή οσο λειτουργεί το 18αρι) να δω ποσες θα έχω κάψει  και μετά πάλι σε 12 ώρες που θα καίνε τα υπολοιπα 2 να δω τι φταίει και αν είναι απο καποιο κλιματιστικο. Αλλιώς να φέρω ηλεκτρολόγο να δει αν συμβαίνει κατι άλλο.

Πόσο ήθελες να καίνε;

2 ώρες πριν, popopo είπε

Εκτός του ανεμιστήρα που ακούγεται να εκκινεί, δεν έχω άλλους ήχους.

Στο εγχειρίδιο που κοίταξα όντως δεν έχει ένδειξη.

1 ώρα πριν, soundou είπε

μενα απο καποιες ωρες σβηνει κ ξανα ανοιγει οταν το εχω στο αυτο.απλα επειδη εχει παγωνια ξανα αναβει σε 5 λεπτα.μηπως καλυτερα να το εχω στο low να μην αναβοσβηνει?

Δεν κατάλαβα.

2 ώρες πριν, Damned7 είπε

Έχω ενα TCL 12 αρι δυο χρονών χωρίς να του έχω κάνει συντήρηση(φέτος θα του κάνω).Δουλεύει μόνο καλοκαίρι σε καύσωνα. Είπα να δοκιμάσω την θέρμανση  αλλά με εξωτερική θερμοκρασία 3 βαθμούς μου έκανε defrost κάθε 15 λεπτά. Είναι φυσιολογικό αυτό?

 

1 ώρα πριν, Damned7 είπε

Ένδειξη δεν βγάζει καμία απλά σταματάει η ένταση του αέρα και το ζεστό οι περσίδες γυρνάνε στην αρχική θέση όπως όταν ξεκινάει. Έχω έξυπνη πρίζα πάνω που μετράει και κατανάλωση.

 

43 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Τελικά τι ισχύει όταν κάνει απόψυξη?Ανεβαίνει η κατανάλωση η πέφτει σε 0 kw?

Προσπαθώ να βγάλω άκρη με το δικό μου γιατί με χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες σταματάει η ροή ζεστού αέρα κάθε 15 λεπτά.

 

25 λεπτά πριν, Damned7 είπε

30 w κατανάλωση όταν κάνει απόψυξη.

Νερο πρέπει να βγαίνει από τη εξωτερική μονάδα όταν είναι στον ζεστό αέρα?

 

12 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Ναι αλλά γιατί γυρνάνε οι περσίδες προς τα επάνω και βγάζει κρύο αέρα σε πιο χαμηλή ένταση βέβαια?

Δεν κάνει defrost. Κάνει On-off γιατί έπιασε τον στόχο και δεν πάει παρακάτω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν κάνει defrost. Κάνει On-off γιατί έπιασε τον στόχο και δεν πάει παρακάτω.

Οκ το κατάλαβα αυτό.

Χθες το βράδυ είχε έξω 1 βαθμό, μέσα είχα 12 βαθμούς το έβαλα σε λειτουργία στους 20 βαθμούς και μετά από ένα τέταρτο σταμάτησε να δουλεύει για λίγο και μετά πήρε πάλι μπρος.Θα το δοκιμάσω και σήμερα το βραδύ και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...