Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα εξωτερική 4 , το κλιματιστικό ανοιχτό από τις 10 , κάτω από 1600w δεν έχει πέσει και η θερμοκρασία πάνω από 19.4 δεν έχει πάει. Απτό κακό στο χειρότερο. Έχω φωνάξει να έρθει τεχνικός της Toshiba αλλά να δω ποτέ θαρθουν;και φοβάμαι ότι δεν θα βγάλω άκρη είναι εύκολο να μου πουν ότι έχω πολλές απώλειες και ότι δεν φταίει το κλιματιστικό. Πώς θα αποδείξω εγώ ότι έχει πρόβλημα;γιατί δε μου φαίνεται λογική η συμπεριφορά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, phadomas είπε

Εγώ με το edge 18αρι έχω δει defrost μόνο την Δευτέρα όταν χιόνιζε. Έκανε defrost κάθε μια ώρα περίπου για 5-8 λεπτά

Την ώρα του defrost έκαιγε 700w

έκανε κάποιο θόρυβο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, adok13 είπε

Σήμερα εξωτερική 4 , το κλιματιστικό ανοιχτό από τις 10 , κάτω από 1600w δεν έχει πέσει και η θερμοκρασία πάνω από 19.4 δεν έχει πάει. Απτό κακό στο χειρότερο. Έχω φωνάξει να έρθει τεχνικός της Toshiba αλλά να δω ποτέ θαρθουν;και φοβάμαι ότι δεν θα βγάλω άκρη είναι εύκολο να μου πουν ότι έχω πολλές απώλειες και ότι δεν φταίει το κλιματιστικό. Πώς θα αποδείξω εγώ ότι έχει πρόβλημα;γιατί δε μου φαίνεται λογική η συμπεριφορά του.

τι εσωτερικη θερμοκρασία ειχε το πρωι οταν το ανοιξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

τι εσωτερικη θερμοκρασία ειχε το πρωι οταν το ανοιξες;

Συγνώμη 16 είχε . Είδα τώρα το smart θερμόμετρο 

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, adok13 είπε

Σήμερα εξωτερική 4 , το κλιματιστικό ανοιχτό από τις 10 , κάτω από 1600w δεν έχει πέσει και η θερμοκρασία πάνω από 19.4 δεν έχει πάει. Απτό κακό στο χειρότερο. Έχω φωνάξει να έρθει τεχνικός της Toshiba αλλά να δω ποτέ θαρθουν;και φοβάμαι ότι δεν θα βγάλω άκρη είναι εύκολο να μου πουν ότι έχω πολλές απώλειες και ότι δεν φταίει το κλιματιστικό. Πώς θα αποδείξω εγώ ότι έχει πρόβλημα;γιατί δε μου φαίνεται λογική η συμπεριφορά του

όταν λες ανοιχτό απο τις 10 εννοείς ότι όλο το βράδυ το είχες κλειστό? είχαμε πει να το αφήσεις γενικά ανοιχτό κάποιες ημέρες μήπως και ισοροπήσει ο χώρος. Στο ελάχιστο το κλιματιστικό έχει λάθος τοποθέτηση και όντως μπορεί να έχεις μεγάλες απώλειες. Αλλά τόσες ημέρες που το συζητάμε θα έπρεπε να το έχεις ανοιχτό μερικά βράδυα για να δούμε τι θα καταφέρει να κάνει. Ο τεχνικός (ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος) θα πάρει μετρήσεις του κλιματιστικού και το πιο πιθανό ειναι ότι θα το βρει οκ όπως το βρήκες και εσύ.. Πως να γνωρίζει τις απώλειες σου κλπ?

3 λεπτά πριν, phadomas είπε

σένα σου κάνει κάποιο θόρυβο;

shorai premium 24, ναι. Οι υπόλοιποι με shorai όχι edge, σας κάνει θόρυβο στο defrost? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκαιγε ασταμάτητα 1800 kw και με τα defrost που έκανε έφτανε δούλευε μισή ώρα στα 2500 και άλλη μισή στα 1700 με τη θερμοκρασία όλη μέρα να μην έχει περάσει τους 19. Τσάμπα kw έκαιγα 

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, adok13 είπε

Σήμερα εξωτερική 4 , το κλιματιστικό ανοιχτό από τις 10 , κάτω από 1600w δεν έχει πέσει και η θερμοκρασία πάνω από 19.4 δεν έχει πάει. Απτό κακό στο χειρότερο. Έχω φωνάξει να έρθει τεχνικός της Toshiba αλλά να δω ποτέ θαρθουν;και φοβάμαι ότι δεν θα βγάλω άκρη είναι εύκολο να μου πουν ότι έχω πολλές απώλειες και ότι δεν φταίει το κλιματιστικό. Πώς θα αποδείξω εγώ ότι έχει πρόβλημα;γιατί δε μου φαίνεται λογική η συμπεριφορά του.

Δεν φταίει το κακόμοιρο το a/c αν ο χώρος που το έχεις χρειάζεται περισσότερες θερμίδες από αυτές που βγάζει στους 4 βαθμούς. Πόσα btu είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, turbakiasss είπε

Δεν φταίει το κακόμοιρο το a/c αν ο χώρος που το έχεις χρειάζεται περισσότερες θερμίδες από αυτές που βγάζει στους 4 βαθμούς. Πόσα btu είναι?

24αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Δεν φταίει το κακόμοιρο το a/c αν ο χώρος που το έχεις χρειάζεται περισσότερες θερμίδες από αυτές που βγάζει στους 4 βαθμούς. Πόσα btu είναι?

απο αυτά που περιγράφεις καταλαβαίνω εκτός απο την τοποθέτηση ότι το κλιματιστικό είναι μικρο για τον χώρο και τις απώλειες που έχει. Μακάρι να βρει κάποιο σφάλμα ο τεχνικός. Αλλιώς στην καλύτερη θα χρειαστεις στην τραπεζαρία κάποιο κλιματιστικό ακόμα, ανάλογα με τις απώλειες. Πολύ πιθανό να πρέπει να παει το 24 στην τραπεζαρία + 1 12αρι ? στο καθιστικό (πανω από την τηλεόραση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, adok13 είπε

Σήμερα εξωτερική 4 , το κλιματιστικό ανοιχτό από τις 10 , κάτω από 1600w δεν έχει πέσει και η θερμοκρασία πάνω από 19.4 δεν έχει πάει. Απτό κακό στο χειρότερο. Έχω φωνάξει να έρθει τεχνικός της Toshiba αλλά να δω ποτέ θαρθουν;και φοβάμαι ότι δεν θα βγάλω άκρη είναι εύκολο να μου πουν ότι έχω πολλές απώλειες και ότι δεν φταίει το κλιματιστικό. Πώς θα αποδείξω εγώ ότι έχει πρόβλημα;γιατί δε μου φαίνεται λογική η συμπεριφορά του.

Φίλε μου έχεις βαλθεί να μας τρελάνει τελείως;;;;;

Κοίτα τι έγραφες τη Δευτέρα:

image.png.6d2676dcce8c544777caf45f48e784c4.png

Επίσης πας σε ένα σπίτι σουρωτήρι, με ένα κλιματιστικό που έχει μπει μάλλον σε λάθος θέση και που μάλλον θέλει ενίσχυση με ένα 12άρι ή και 18άρι και πας και το κλείνεις μέσα σε μια από τις πιο κρύες νύχτες του φετινού χειμώνα και αναρωτιέσαι γιατί το σπίτι σου δεν ανεβάζει θερμοκρασία;;

Προσωπικά παραιτούμαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

@Rnd1978 , @rbx1000 απόψεις;

Πόσο ήθελες να καίνε;

Στο εγχειρίδιο που κοίταξα όντως δεν έχει ένδειξη.

Δεν κατάλαβα.

 

 

 

 

Δεν κάνει defrost. Κάνει On-off γιατί έπιασε τον στόχο και δεν πάει παρακάτω.

Λαθος

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αυτο το σχέδιο με την μπλε γραμμη του Fujitsu , που το βρηκες είναι με δικά σου στοιχεία; Το πάνω ειναι το maximum capacity οπως ειναι στο service manual του Fujitsu, τις τιμές κατω του COP που τις βρηκες; είναι διαφορετικές με αυτες που έχει ο  ίδιος πίνακας στο manual.

Από τον πίνακα του manual για 20C indoors https://docs.google.com/spreadsheets/d/10lxkQTxGJp8EWarMznK0guEpCNsfsW8zsnKYMUTzZ9A/edit?usp=sharing

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φίλε μου έχεις βαλθεί να μας τρελάνει τελείως;;;;;

Κοίτα τι έγραφες τη Δευτέρα:

image.png.6d2676dcce8c544777caf45f48e784c4.png

Επίσης πας σε ένα σπίτι σουρωτήρι, με ένα κλιματιστικό που έχει μπει μάλλον σε λάθος θέση και που μάλλον θέλει ενίσχυση με ένα 12άρι ή και 18άρι και πας και το κλείνεις μέσα σε μια από τις πιο κρύες νύχτες του φετινού χειμώνα και αναρωτιέσαι γιατί το σπίτι σου δεν ανεβάζει θερμοκρασία;;

Προσωπικά παραιτούμαι.

Μέτρησα ένα θερμόμετρο δικό μου που μπορεί να μην έχω σωστές ενδείξεις.δοκιμαζω τα πάντα από μεριά μου ναι σίγουρος ότι δεν εχω κάνει κατι λάθος. Και έγραψα ότι είδα καλύτερο αποτέλεσμα όχι ότι είμαι πλήρως ευχαριστημένος. Επίσης επειδή δεν είχα ξανασχοληθει με θέρμανση με κλιματιστικά γι'αυτό κάνω ερωτήσεις για να καταλάβω αν είναι κάτι από μεριά μου η αν έχει πρόβλημα.οταν ρωτάω κάτι εδώ δεν απευθύνομαι σε σένα συγκεκριμένα , οπότε απλά μην απαντάς , παραιτησου όπως λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...