Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ενα TCL 12 αρι δυο χρονών χωρίς να του έχω κάνει συντήρηση(φέτος θα του κάνω).Δουλεύει μόνο καλοκαίρι σε καύσωνα. Είπα να δοκιμάσω την θέρμανση  αλλά με εξωτερική θερμοκρασία 3 βαθμούς μου έκανε defrost κάθε 15 λεπτά. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχει περίπτωση ένα κλιματιστικο 18αρι fujitsu inverter  που αναβει 12 ωρες  στο high στους 23 βαθμους και 2 κλιματιστικα 12αρια  ( το ένα fujitsu το άλλο midea αλλά inverter) που αναβουν τις υπολοιπες 12 ώρες, μαζί με ένα ψυγείο ,  λαπτοπ , και τα φώτα του σπιτιού να καίνε 30- 40 kw ανα μέρα;;

Eiδα χτες τον μετρητη και σημερα και βλεπω διαφορά 40 kw.Εκλεισα τον γενικο να δω μη μου κλέβουν ρεύμα, δεν φάνηκε κάτι τέτοιο. Σκέφτηκα να κοιτάξω σε 12 ώρες ( δηλαδή οσο λειτουργεί το 18αρι) να δω ποσες θα έχω κάψει  και μετά πάλι σε 12 ώρες που θα καίνε τα υπολοιπα 2 να δω τι φταίει και αν είναι απο καποιο κλιματιστικο. Αλλιώς να φέρω ηλεκτρολόγο να δει αν συμβαίνει κατι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, userAnon είπε

και όταν ανάβει μετά από defrost δεν ακούγεται τίποτα? 

Εκτός του ανεμιστήρα που ακούγεται να εκκινεί, δεν έχω άλλους ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, petrakiskap είπε

Υπάρχει περίπτωση ένα κλιματιστικο 18αρι fujitsu inverter  που αναβει 12 ωρες  στο high στους 23 βαθμους και 2 κλιματιστικα 12αρια  ( το ένα fujitsu το άλλο midea αλλά inverter) που αναβουν τις υπολοιπες 12 ώρες, μαζί με ένα ψυγείο ,  λαπτοπ , και τα φώτα του σπιτιού να καίνε 30- 40 kw ανα μέρα;;

Eiδα χτες τον μετρητη και σημερα και βλεπω διαφορά 40 kw.Εκλεισα τον γενικο να δω μη μου κλέβουν ρεύμα, δεν φάνηκε κάτι τέτοιο. Σκέφτηκα να κοιτάξω σε 12 ώρες ( δηλαδή οσο λειτουργεί το 18αρι) να δω ποσες θα έχω κάψει  και μετά πάλι σε 12 ώρες που θα καίνε τα υπολοιπα 2 να δω τι φταίει και αν είναι απο καποιο κλιματιστικο. Αλλιώς να φέρω ηλεκτρολόγο να δει αν συμβαίνει κατι άλλο.

ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

ναι 

Αρα τότε πρέπει να μην τα ανάβω ή να περιορίσω την χρήση τους  σωστά;;

 Εγώ θα κανω  παρόλα αυτά τον ελεγχο να δω ποσο καει μονο του το 18αρι και ποσο τα 2 12αρια, θα φέρω και ηλεκτρολόγο ή και τον ΔΕΔΔΗΕ αν χρειαστεί που κανει ελεγχο ειδα στην σελίδα του με 29 ευρώ  και θα δω τι γίνεται.

Αλλά μου κανει εντυπωση γιατι πριν λίγο καιρο και με περισσότερη χρηση πχ τα φώτα των χριστουγεννων κτλ είχα 20-25 kw  την ημέρα και με τα κλιματιστικα στους 26 βαθμούς. Και τώρα που τα έχω  στους 23 βαθμους  και με λιγότερη χρηση ρευματος απο αλλα πράγματα έχω περισσότερη..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petrakiskap είπε

Αρα τότε πρέπει να μην τα ανάβω ή να περιορίσω την χρήση τους  σωστά;;

 Εγώ θα κανω  παρόλα αυτά τον ελεγχο να δω ποσο καει μονο του το 18αρι και ποσο τα 2 12αρια, θα φέρω και ηλεκτρολόγο ή και τον ΔΕΔΔΗΕ αν χρειαστεί που κανει ελεγχο ειδα στην σελίδα του με 29 ευρώ  και θα δω τι γίνεται.

Αλλά μου κανει εντυπωση γιατι πριν λίγο καιρο και με περισσότερη χρηση πχ τα φώτα των χριστουγεννων κτλ είχα 20-25 kw  την ημέρα και με τα κλιματιστικα στους 26 βαθμούς. Και τώρα που τα έχω  στους 23 βαθμους  και με λιγότερη χρηση ρευματος απο αλλα πράγματα έχω περισσότερη..

 

 

 

λοιπον κοιτα γιατι δεν ειναι τοσο απλο , τα κλιματιστικα οταν δουλευουν part time και αν ο χωρος εχει απωλειες καινε τα αντερα τους ειδικα οταν τα βαζεις σε υψηλες θρτμοκρασιες το ιδανικο ειναι τα κλιματιστικα να ειναι συντηρημενα να εχουν επαρκεια  btu για το χωρο να δουλευουν σε ,ια λογικη θερμοκρασια και πανω απο ολα να μην σβηνουν ποτε η οταν θα λειπουμε απλα να τα κατεβαζουμε 3-4 βαθμους ωστε να μην παγωνει ο χωρος και πρεπει να εκκινουν απο την αρχη 

ειναι πολυ γενικο και αοριστο το ερωτημα σου και η απαντηση βρισκεται στις 864 σελιδες αυτου του θεματος και των αλλων 2,500 ακομα σελιδων απο το προηγουμενο που εκλεισε 

48 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Έχω ενα TCL 12 αρι δυο χρονών χωρίς να του έχω κάνει συντήρηση(φέτος θα του κάνω).Δουλεύει μόνο καλοκαίρι σε καύσωνα. Είπα να δοκιμάσω την θέρμανση  αλλά με εξωτερική θερμοκρασία 3 βαθμούς μου έκανε defrost κάθε 15 λεπτά. Είναι φυσιολογικό αυτό?

εχει υγρασια , ζητουμενη ποση εχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, popopo είπε

Εκτός του ανεμιστήρα που ακούγεται να εκκινεί, δεν έχω άλλους ήχους.

αρα υπάρχει μεγάλη διαφορα στο edge με το απλό και το premium. Εκτός και αν κάνει θορυβο μόνο το premium στο defrost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μενα απο καποιες ωρες σβηνει κ ξανα ανοιγει οταν το εχω στο αυτο.απλα επειδη εχει παγωνια ξανα αναβει σε 5 λεπτα.μηπως καλυτερα να το εχω στο low να μην αναβοσβηνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Damned7 είπε

Υγρασία 60% ζητούμενη 20-21 βαθμούς.

ειναι κανονικο df η απλα βγαζει ενδειξη γιατι αν 15 λεπτο δε παιζει γιατι τα df κρατανε παραπανω και επισης εχεις καποιο μετρητη στα watt που το παρακολουθεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

ειναι κανονικο df η απλα βγαζει ενδειξη γιατι αν 15 λεπτο δε παιζει γιατι τα df κρατανε παραπανω και επισης εχεις καποιο μετρητη στα watt που το παρακολουθεις 

Ένδειξη δεν βγάζει καμία απλά σταματάει η ένταση του αέρα και το ζεστό οι περσίδες γυρνάνε στην αρχική θέση όπως όταν ξεκινάει. Έχω έξυπνη πρίζα πάνω που μετράει και κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Ένδειξη δεν βγάζει καμία απλά σταματάει η ένταση του αέρα και το ζεστό οι περσίδες γυρνάνε στην αρχική θέση όπως όταν ξεκινάει. Έχω έξυπνη πρίζα πάνω που μετράει και κατανάλωση.

ειναι τραβηγμενο να ειναι φυσιολογικο ανα 15αλεπτο να εκανε ενα ανα 40 λεπτα το εχουμε δει σε πολλα κλιματιστικα  στην καταναλωση πρπει να δειχνει οταν κανει df πανω απο 800-900 watt

δεν ειναι τιποτα χωμενο μεσα στο χιονι η μοναδα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, petrakiskap είπε

Αρα τότε πρέπει να μην τα ανάβω ή να περιορίσω την χρήση τους  σωστά;;

 Εγώ θα κανω  παρόλα αυτά τον ελεγχο να δω ποσο καει μονο του το 18αρι και ποσο τα 2 12αρια, θα φέρω και ηλεκτρολόγο ή και τον ΔΕΔΔΗΕ αν χρειαστεί που κανει ελεγχο ειδα στην σελίδα του με 29 ευρώ  και θα δω τι γίνεται.

Αλλά μου κανει εντυπωση γιατι πριν λίγο καιρο και με περισσότερη χρηση πχ τα φώτα των χριστουγεννων κτλ είχα 20-25 kw  την ημέρα και με τα κλιματιστικα στους 26 βαθμούς. Και τώρα που τα έχω  στους 23 βαθμους  και με λιγότερη χρηση ρευματος απο αλλα πράγματα έχω περισσότερη..

 

 

 

ο καιρός αυτές της μέρες δεν ήταν όπως τότε... γενικά το AC άνετα μπορεί να φτάσει 2kw (9αρι) - 3+ kw (12+) σε τέτοιες συνθήκες... αν όπως λες έχεις 3 ανοιχτά νομίζω ότι κατανάλωση που λες είναι άκρως φυσιολογική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...