Προς το περιεχόμενο

Συκοφαντικη δυσφήμιση


ale3andra340

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

17 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

ειχα κανει κριτικη και εγω μεσο google και με βρηκε ο ιδιοκτήτης αστα τι τραβηξα....τελικα άλλαξα την κριτική

Άμα δεν είναι αξιόπιστες και οι κριτικές της Google, τότε καληνύχτα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα στις κριτικές είναι να μην βρίζεις και να μην ψευδεσαι.Ακομα και δικαστικός να το παει θα φανεί τι χρεώνει και τι αποδείξεις κόβει οπότε δεν τον συμφέρει. Από εκεί και πέρα δεν έχεις να φοβηθεις τίποτα απολύτως καθώς η κακή κριτική δεν διώκεται ποινικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας εχει δικαίωμα να σου κάνει μύνηση, ακόμα και για οτι η πρόταση που έγραψες είχε 2 κομματα που αλλάζουν το νόημα και μπορεί να θεωρηθει δυσφημιστική.

Οι δικηγόροι, αν θέλουν να βρούνε αδίκημα, το βρίσκουν όπου στον π%$#ο θέλουν. Για αυτό, πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε, γιατί μένει. Και μετά δεν βγαζεις άκρη!

Επίσης, είναι πολύ σημαντικό να υπογράφουμε ότι συμφωνούμε, προσέχοντας πάντα τι υπογράφουμε φυσικά, καθώς, πάλι, ένα κόμμα μπορεί να αλλάζει όλο το νόημα!

Τώρα, αν δεν υπέγραψες κάτι, δεν υπήρχε συμφωνία γραπτή, τότε περιπλέκονται τα πράγματα, καθώς η κάθε πλευρά, μπορεί να υποστηρίξει ότι θέλει.

Γνώμη μου, να μην ξαναμιλήσεις με την δικηγόρο, αλλά να της ζητήσεις, οτιδήποτε θέλει, να στο στείλει ΓΡΑΠΤΑ ( καθώς αυτά μένουν).

Οτι κάνεις, και ότι πεις, και κατα συνέπεια ότι γράψεις, μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον σου, οπότε να είσαι πολύ προσεκτικός.

Οτι σου στείλει, το δίνεις στον δικό σου δικηγόρο σου, και εκει σου λέει τι και πως. Ξαναλέω, όσο αναφορά την Νομική, ένα κόμμα, μια κουβέντα, μια κριτική μπορεί να

χρησιμοποιηθεί εναντίον σου.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ξαναπάρει, ζήτα το όνομά της κι αν σε ρωτήσει γιατί, πες γιατί θέλω να σας αναφέρω στο σύλλογό σας για αντιεπαγγελματική συμπεριφορά. Αν είναι δικηγόρος θα τσιμπήσει. Εγώ πιστεύω δεν είναι καν.. 

Επίσης, στα καπάκια, να της το κλείσεις στη μούρη. Δε μπορεί και δεν πρόκειται να σου κάνει τίποτα. Αν ήθελε να το κυνηγήσει, θα σου είχε κάνει ένα εξώδικο. Όμως το να κάτσει να το γράψει και να πληρώσει να στο θυροκολλήσουν κοστίζει. Οπότε αν δεν πληρώνει ούτε αυτά, φαντάσου αν είναι έτοιμος/ικανός να πάτε στα δικαστήρια. Μη φοβάσαι κοπέλα μου. Δεν έκανες τίποτα κακό. Και μη χαλάς τη ψυχική σου ηρεμία επειδή κάποιος τολμά και σε ενοχλεί τηλεφωνικά. 

υ.γ.: προσωπικά θα έκανα copy paste τη κριτική κι όπου αλλού γινόταν (π.χ. google)

  • Like 16
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το να μην βρίζεις και να μην ψεύδεσαι πρέπει να μπορείς να αποδείξεις αυτά που λες ότι είναι αλήθεια. Τα μου είπε, του είπα δεν είναι αποδείξεις. Εκτός λοιπόν αν έχεις γραπτή προσφορά για την έκδοση των αδειών με όρους τους οποίους σαφώς παρέβηκε η σχολή - επίσης με αποδείξεις - εγώ, χωρίς να είμαι δικηγόρος, θα σε συμβούλευα να σβήσεις την κριτική και να προχωρήσεις παρακάτω. Θεώρησέ το μάθημα ζωής. Αν σε πνιγεί το δίκιο και είσαι διατεθειμένος να μπλέξεις σε δικαστήρια τότε πήγαινε σε δικηγόρο και μην ρωτάς σε φόρουμ. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ale3andra340 είπε

Καλησπέρα..  Μπορεί μια κακή κριτική στο facebook Να χαρακτηριστεί ως συκοφαντικη δυσφήμιση? Μιλάμε για σελίδα ενός επαγγελματία ο οποίος προφανώς κάτι δεν έκανε καλά και δέχτηκε μια κακή κριτική...  Αυτός με τη σειρά του έβαλε τη δικηγόρο του να με πάρει τηλέφωνο και να με ενημερώσει πως αν δεν διαγράφει αυτή η κριτική θα προβούν σε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση προς το πρόσωπό του.. να διευκρινησω ότι η κριτική ήταν στα πλαίσια της κακής του εξυπηρέτησης και όχι κάτι προσωπικό με τον ίδιο...

το πιο ευκολο ειναι να την σβήσεις και να προχωρίσεις την ζωή σου παρακάτω.

και στον τύπο ουτε απέξω .

οτι μπορεί να σε πάει στο δικαστήριο για συκοφαντική δυσφήμιση ,

ναι μπορεί

το αν θα σε καταδικάσουν ειναι αλλο κομμάτι ,

αξίξει να ζεις με την αγωνία του δικαστηρίου κάποια χρόνια ?

εσύ θα απαντήσεις οχι εγώ σε αυτό το ερώτημα.

 

και την ωρα που μας πέρνει κάποιος περιεργος του λέμε ,

να σας ενημερώσω οτι για λόγους ασγαλείας η κλήση σας θα ηχογραφιθεί , αν δεν το δέχαιστε παρακαλώ κλείστε το τηλεφωνάκι,

πατάς ένα κουμπάκι που έχουν ολα τα κινητά και τσουπ έχεις ηχογραφίσει την κλήση ΝΟΜΙΜΑ .

Επεξ/σία από makis269
  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις "άσχημες" κριτικές οι επαγγελματίες απαντάνε γράφοντας την άποψή τους. Σε όλες τις περιπτώσεις που έχω διαβάσει απάντηση από επιχείρηση καταλαβαίνεις ότι εκείνοι είχαν κάνει ότι έπρεπε να κάνουν, και ο πελάτης είναι για τ' ανάθεμα. Σε καμία περίπτωση δεν ζητάνε να αφαιρέσουν κριτική γιατί εάν έχουν λίγο μυαλό το κύμα που μπορεί να σου έρθει θα σε πνίξει. 

Στην θέση σου θα το τερμάτιζα. Θα κοινοποιούσα στον τοίχο μου την όλη ιστορία χωρίς ονόματα και δεν θα ξαναμιλούσα στην δικηγόρο, μόνο εγγράφως θα διάβαζα ότι ήθελε να μου πει. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, makis269 είπε

το πιο ευκολο ειναι να την σβήσεις και να προχωρίσεις την ζωή σου παρακάτω.

και στον τύπο ουτε απέξω .

οτι μπορεί να σε πάει στο δικαστήριο για συκοφαντική δυσφήμιση ,

ναι μπορεί

το αν θα σε καταδικάσουν ειναι αλλο κομμάτι ,

αξίξει να ζεις με την αγωνία του δικαστηρίου κάποια χρόνια ?

εσύ θα απαντήσεις οχι εγώ σε αυτό το ερώτημα.

Τι λογική είναι αυτή; Ο τύπος την δάγκωσε κανονικά. Το μοναδικό όπλο του καταναλωτή είναι μια κακή κριτική. Προφανώς και να το αφήσεις για να προφυλάξεις τους επόμενους. τι νταβατζιλίκια είναι αυτά..

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, lmak είπε

Πέρα από το να μην βρίζεις και να μην ψεύδεσαι πρέπει να μπορείς να αποδείξεις αυτά που λες ότι είναι αλήθεια. Τα μου είπε, του είπα δεν είναι αποδείξεις. Εκτός λοιπόν αν έχεις γραπτή προσφορά για την έκδοση των αδειών με όρους τους οποίους σαφώς παρέβηκε η σχολή - επίσης με αποδείξεις - εγώ, χωρίς να είμαι δικηγόρος, θα σε συμβούλευα να σβήσεις την κριτική και να προχωρήσεις παρακάτω. Θεώρησέ το μάθημα ζωής. Αν σε πνιγεί το δίκιο και είσαι διατεθειμένος να μπλέξεις σε δικαστήρια τότε πήγαινε σε δικηγόρο και μην ρωτάς σε φόρουμ. 

Ναι εδώ στο ελλαδισταν θα πρέπει να κάνουμε ένα συμφωνητικό και για ένα Service που θα κάνουμε στο αμάξι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίστοιχο περιστατικό που μου συνέβει, έψαχνα γιατρό για φυσικοθεραπείες μετά από χειρουργίο, βρήκα γιατρό συμβεβλημένο με ΕΟΠΥ, καθώς είχα 10 φυσικοθεραπείες από το ταμείο μου. Τηλεφώνησα στον γιατρό συζητήσαμε για ώρα και μόλις του είπα για τις 10 του ταμείου, μου είπε δεν αναλαμβάνω από ταμείο. Του λέω γιατί είσαι στον ΕΟΠΥ τοτέ; Και αρχίζει να μου λέει ότι δε βγάζει τίποτα κλπ. Του εξήγησα ότι είμαι διατεθιμένος να πληρώσω και από την τσέπη μου αλλά δεν με άκουγε καν. Εγραψα λοιπόν μια κριτική στο google και περιέγραφα τι συνέβει. Σε 5 λεπτά με είχε καλέσει πίσω φωνάζοντας και βρίζοντας. Προφανώς και δεν την έσβησα. Τα λαμόγια τα πατάμε κάτω.

  • Like 24
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επόμενη φορά, να κάνεις κριτική από fake account μέσω VPN, κι ασ'τον να ψάχνεται...

Κατά τη γνώμη μου, μπλοφάρει για τη μήνυση και θέλει απλώς να σε τραμπουκίσει για να ψαρώσεις και να τη σβήσεις.

ΔΕΝ τον συμφέρει να το φτάσει ως το τέλος, γιατί ακόμη και να δικαιωθεί, εσύ μπορείς να τον κάνεις βούκινο και πίστεψέ με, δεν θα του βγει σε καλό.

Αν σου έκανε όντως λαμογιά, αυτό θα φανεί και σε επόμενους πελάτες. Once λαμόγιο, always λαμόγιο.

Η πελατεία του θα αρχίσει να φθίνει αν μαθευτεί ότι κάνει μηνύσεις για ψίλου πήδημα σε δυσαρεστημένους πελάτες.

Προσωπικά, αν μου τύχαινε αυτό (γιατί έχω κάνει κι εγώ καυστικές κριτικές για λαμόγια αλλά δεν με κυνήγησε κανείς ως τώρα), θα πήγαινα απ'το μαγαζί του και θα τον ξέχεζα στη μούρη, να δούμε ποιος τραμπουκίζει ποιον.

Και κερατάδες και δαρμένοι; Πήξαμε στους αντιεπαγγελματίες σ'αυτή τη χώρα, θα τους δώσουμε και τον αέρα να το παίζουν και θιγμένοι από πάνω;

Ένας σωστός επαγγελματίας, ακόμη κι αν του γίνει μία άδικη/ψεύτικη/whatever κριτική, θα απαντήσει κάτω απ'την κριτική κόσμια και θα ζητήσει να επικοινωνήσει μαζί σου για να διερευνήσει το λόγο της άσχημης κριτικής.

Μία άσχημη κριτική, μπορεί να αλλάξει, αν ο μαγαζάτορας ασχοληθεί με το πρόβλημα και προσπαθήσει για την επίλυση αυτού.

Κι αυτό θα του επιφέρει πολύ καλό στάτους όσον αφορά την αξιοπιστία του.

Ζούμε στην εποχή της αξιολόγησης προϊόντων/υπηρεσιών και είναι στο χέρι του ιδιοκτήτη της επιχείρησης αν θα φερθεί έξυπνα ή θα έχει συμπεριφορά τσομπάνη (no offence στους τσομπάνηδες) που νομίζει ότι ζει ακόμα στη δεκαετία του '50.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνωριζω καλα το θεμα, αλλα μηπως υπαρχει και θεμα με το GDPR; Δε νομιζω πως εχει υπογραψει συγκαταθεση οτι μπορει ο επαγγελματιας να δωσει τα προσωπικα δεδομενα της στην δικηγορο και οτι αποδεχεται την επικοινωνια απο τη δικηγορο. Αν ισχυει αυτο εχω την εντυπωση οτι εχει και σοβαρο προστιμο για τον επαγγελματια.

(Πιθανον να ειναι και εντελως λαθος αυτο που γραφω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να σε τρέχει στα δικαστήρια για μια κακή κριτική. Μόνο αν γράψεις κάτι πολύ βαρύ μπορείς να καταδικαστείς.

Μάλλον πήρε τηλέφωνο για να σε απειλήσει ή να σε τρομάξει.

Παρεπιμπτόντως, η απειλή θεωρείται και αυτή ποινικό αδίκημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...