Προς το περιεχόμενο

Συκοφαντικη δυσφήμιση


ale3andra340

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλες οι προσφορές υπάρχουν υπό προϋποθέσεις. Μια και βασική προϋπόθεση από τη μεριά του αγοραστή, είναι ο χρόνος που πρέπει να ολοκληρωθεί και να αποπληρωθεί. 

Παράδειγμα

Εγώ προσφέρω δίπλωμα οδήγησης με 10€, αρκεί να ολοκληρώσει ο πελάτης εντός 15 ημερών. Αν ο πελάτης δεν ολοκληρώσει με δική του ευθύνη και θέλει να εξεταστεί στις 15+ μέρες, η χρέωση είναι 1500€. Αν δεν θέλει, κανένα πρόβλημα. Χάνει απλά τα 10€ (τα οποία 10€, είναι το ticket για να αποκτήσει την προσφορά και παράλληλα το ρίσκο και η ευθύνη που αναλαμβάνει, να είναι τυπικός).

Αν δεν την θέλει την προσφορά, σαφώς δεν την αγοράζει.

θα κριθώ εγώ αρνητικά γιατί έβγαλα προσφορά 10€ λοιπόν?

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, sphinxgr είπε

Όλες οι προσφορές υπάρχουν υπό προϋποθέσεις. Μια και βασική προϋπόθεση από τη μεριά του αγοραστή, είναι ο χρόνος που πρέπει να ολοκληρωθεί και να αποπληρωθεί. 

Παράδειγμα

Εγώ προσφέρω δίπλωμα οδήγησης με 10€, αρκεί να ολοκληρώσει ο πελάτης εντός 15 ημερών. Αν δεν ολοκληρώσει με δική του ευθύνη ο πελάτης και θέλει να εξεταστεί στις 15+ μέρες, η χρέωση είναι 1500€.

θα κριθώ εγώ αρνητικά γιατί έβγαλα προσφορά 10€ λοιπόν?

πολυ σωστα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Όλες οι προσφορές υπάρχουν υπό προϋποθέσεις. Μια και βασική προϋπόθεση από τη μεριά του αγοραστή, είναι ο χρόνος που πρέπει να ολοκληρωθεί και να αποπληρωθεί. 

Παράδειγμα

Εγώ προσφέρω δίπλωμα οδήγησης με 10€, αρκεί να ολοκληρώσει ο πελάτης εντός 15 ημερών. Αν ο πελάτης δεν ολοκληρώσει με δική του ευθύνη και θέλει να εξεταστεί στις 15+ μέρες, η χρέωση είναι 1500€. Αν δεν θέλει, κανένα πρόβλημα. Χάνει απλά τα 10€ (τα οποία 10€, είναι το ticket για να αποκτήσει την προσφορά και παράλληλα το ρίσκο και η ευθύνη που αναλαμβάνει, να είναι τυπικός)

θα κριθώ εγώ αρνητικά γιατί έβγαλα προσφορά 10€ λοιπόν?

Εφόσον όμως έχεις ενημερώσει τον πελάτη για το περιθώριο που έχει και πόσο διαμοφώνεται η τιμή μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Όλες οι προσφορές υπάρχουν υπό προϋποθέσεις. Μια και βασική προϋπόθεση από τη μεριά του αγοραστή, είναι ο χρόνος που πρέπει να ολοκληρωθεί και να αποπληρωθεί. 

Παράδειγμα

Εγώ προσφέρω δίπλωμα οδήγησης με 10€, αρκεί να ολοκληρώσει ο πελάτης εντός 15 ημερών. Αν ο πελάτης δεν ολοκληρώσει με δική του ευθύνη και θέλει να εξεταστεί στις 15+ μέρες, η χρέωση είναι 1500€.

θα κριθώ εγώ αρνητικά γιατί έβγαλα προσφορά 10€ λοιπόν?

 

Ναι θα κριθείς αρνητικά.

Γιατί η προσφορά σου είναι ΓΤΠ και γιατί είσαι  χαζοέξυπνος κλεφτράκος και καλά θα κάνει ο κόσμος να σε ξεφτυλίσει στις κριτικές του Google και οπουδήποτε αλλού.

 

Επίσης πείτε ρε παιδιά και το όνομα της σχολής να φροντίσουμε να μάθει ο κόσμος γιατι μέρος του λόγου μιλάμε.

Μπουχτίσαμε απο εξυπνάκηδες σε αυτή τη χώρα.

 

Επίσης να πούμε οτι στο Internet μπορείς να εκφέρεις την άποψη σου ελεύθερα χωρίς καμία επίπτωση, πόσο μάλλον δικηγόρους κλπ.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pral13 είπε

Εφόσον όμως έχεις ενημερώσει τον πελάτη για το περιθώριο που έχει και πόσο διαμοφώνεται η τιμή μετά.

Πάντα υπάρχουν ψηλά γράμματα που είναι ευθύνη του πελάτη να τα ψάξει. Δεν γίνεται να κάνεις εκπαίδευση ωρών στον καθέναν για να του εξηγήσεις την κάθε παράμετρο για να :

  • νοικιάσει σπίτι
  • να πάρει δάνειο
  • να κάνει συμβόλαιο κινητού
  • να γραφτεί σε φροντιστήριο να κάνει μαθήματα 

κλπ κλπ κλπ

Και μόνο που η προσφορά είχε διάρκεια να εκτελεστεί 3 χρόνια, είναι ξεκάθαρη υπερβολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ale3andra340 είπε

Τρία χρόνια 

Δηλαδή, κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου, ξεκίνησες πριν από τρία χρόνια να βγάλεις δίπλωμα και μοτοσυκλέτας και αυτοκινήτου συμφωνώντας σε μια τιμή που μάλλον δεν συμπεριελάμβανε τα παράβολα. Η τιμή αυτή ήταν για τα υποχρεωτικά μαθήματα θεωρητικά και πρακτικά + τις 2 παραστάσεις εξέτασης.

Πόσα μαθήματα έκανες αυτά τα 3 χρόνια και πόσες φορές εξετάστηκες; Ο δάσκαλος τήρησε τις υποχρεώσεις του ασχέτως αν στο τέλος πήρες τα διπλώματα ή όχι;

Είναι παράλογο ένας επιχειρηματίας να θεωρεί ότι αφού πέρασαν αυτά τα τρία χρόνια και πρέπει να αρχίσει η διαδικασία απο την αρχή ότι και εσύ πρέπει να πληρώσεις από την αρχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχω καταλάβει καλά ο λόγος που δέχτηκε την κακή κριτική ο δάσκαλος είναι γιατί δεν είχε ενημερώσει από την πρώτη μέρα ότι μετά από 3 χρόνια που λήγει η καρτέλα λήγει και η προσφορά του και ότι η νέα καρτέλα έχει επιπλέον κόστος. Λάθος του δεν λέω αλλά λάθος που θα μπορούσε να το κάνει ακόμα και ο καλύτερος επαγγελματίας αφού δεν είναι συνηθισμένη τόση καθυστέρηση.

Η κριτική της ts κατά τη γνώμη είναι μου είναι δυσφήμιση γιατί αναφέρει "Καλό θα είναι πριν συνεργαστείτε, να ζητήσετε γραπτώς τη συμφωνηθεισα τιμη γιατί ο εν λόγω "επαγγελματιας" έχει την τάση να ξεχνάει τι έχει πει στην αρχή... Αδικαιολόγητες και ανύπαρκτες χρεώσεις που προέκυψαν την τελευταία στιγμή...." αντί να αναφέρει τα γεγονότα που είναι ότι "ο εν λόγω επαγγελματίας δεν ενημερώνει από την αρχή ότι μετά από 3 χρόνια μαζί με την καρτέλα λήγει και η προσφορά του το οποίο συνεπάγεται επιπλέον χρέωση για τη νέα καρτέλα και μεγαλύτερη αμοιβή για αυτόν".

Πρακτικά δεν συμφέρει τον επαγγελματία να πληρώσει δικηγόρο και να το προχωρήσει αλλά αν το δει εγωιστικά δεν αποκλείεται να το κάνει και κανείς δεν μπορεί να προβλέψει στην Ελλάδα τι απόφαση θα βγει. Από την άλλη αν η ts είχε αποτυπώσει τα γεγονότα ακριβώς όπως έγιναν εκτιμώ ότι δεν θα την είχε ενοχλήσει κανένας.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xlageo είπε

Ναι θα κριθείς αρνητικά.

Γιατί η προσφορά σου είναι ΓΤΠ και γιατί είσαι  χαζοέξυπνος κλεφτράκος και καλά θα κάνει ο κόσμος να σε ξεφτυλίσει στις κριτικές του Google και οπουδήποτε αλλού.

Επίσης πείτε ρε παιδιά και το όνομα της σχολής να φροντίσουμε να μάθει ο κόσμος γιατι μέρος του λόγου μιλάμε.

Μπουχτίσαμε απο εξυπνάκηδες σε αυτή τη χώρα.

Επίσης να πούμε οτι στο Internet μπορείς να εκφέρεις την άποψη σου ελεύθερα χωρίς καμία επίπτωση, πόσο μάλλον δικηγόρους κλπ.

Αν δεν σου αρέσει η προσφορά μου με 10€, να πληρώσεις τα 1500€ που ζητάει η αγορά. Απο που και ως που είμαι κλέφτης? Που το στηρίζεις? Σου δίνω μια υπηρεσία πάμφθηνα σε σχέση με την αγορά. Αν δεν σου αρέσει μην την πάρεις. Σε υποχρέωσα να την αγοράσεις μήπως?

Μήπως είμαι κλέφτης γιατί απλά είμαι επιχειρηματίας και όλοι οι επιχειρηματίες είναι κλέφτες?

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xlageo είπε

Ναι θα κριθείς αρνητικά.

Γιατί η προσφορά σου είναι ΓΤΠ και γιατί είσαι  χαζοέξυπνος κλεφτράκος και καλά θα κάνει ο κόσμος να σε ξεφτυλίσει στις κριτικές του Google και οπουδήποτε αλλού.

Επίσης πείτε ρε παιδιά και το όνομα της σχολής να φροντίσουμε να μάθει ο κόσμος γιατι μέρος του λόγου μιλάμε.

Μπουχτίσαμε απο εξυπνάκηδες σε αυτή τη χώρα.

Επίσης να πούμε οτι στο Internet μπορείς να εκφέρεις την άποψη σου ελεύθερα χωρίς καμία επίπτωση, πόσο μάλλον δικηγόρους κλπ.

Όχι δεν είναι αυτό το Ίντερνετ και δεν μπορείς να κατηγορείς επαγγελματίες χωρίς στοιχεία γιατί μπορεί να είσαι βαλτός από ανταγωνιστές.Μπορεις  να πεις για ένα εστιατόριο ότι δεν μου άρεσε το φαγητό πράγμα που είναι προσωπική σου άποψη αλλά δεν μπορείς να πεις ότι είναι βρομιάρης και απατεώνας γιατί θα πρέπει να το αποδείξεις.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, xlageo είπε

Επίσης να πούμε οτι στο Internet μπορείς να εκφέρεις την άποψη σου ελεύθερα χωρίς καμία επίπτωση, πόσο μάλλον δικηγόρους κλπ.

Μήπως είσαι επαναστάτης 15 χρονών ξέρω γω και απλά χάνουμε το χρόνο μας άδικα να σου απαντάμε?

Ότι γράφεις στο ίντερνετ έχει νομική υπόσταση.

Είτε υπογράψεις ένα χαρτί με υπογραφή και αριθμό πρωτοκόλλου και μάρτυρες κλπ, είτε γράψεις κάτι επώνυμα στο internet, ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ.

Και κάτι ακόμα. Αν μας πεις ότι έχασες τον κωδικό σου ή σου έκλεψαν το κινητό κλπ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ. Είναι αποκλειστικά δική σου ευθύνη η τήρηση μέτρων ασφαλείας για τα ψηφιακά σου μέσα. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, xlageo είπε

Ναι θα κριθείς αρνητικά.

Γιατί η προσφορά σου είναι ΓΤΠ και γιατί είσαι  χαζοέξυπνος κλεφτράκος και καλά θα κάνει ο κόσμος να σε ξεφτυλίσει στις κριτικές του Google και οπουδήποτε αλλού.

Επίσης πείτε ρε παιδιά και το όνομα της σχολής να φροντίσουμε να μάθει ο κόσμος γιατι μέρος του λόγου μιλάμε.

Μπουχτίσαμε απο εξυπνάκηδες σε αυτή τη χώρα.

Επίσης να πούμε οτι στο Internet μπορείς να εκφέρεις την άποψη σου ελεύθερα χωρίς καμία επίπτωση, πόσο μάλλον δικηγόρους κλπ.

Εαν δεν τρολλαρεις τοτε εισαι εκτος τοπου και χρονου, παμε παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Πάντα υπάρχουν ψηλά γράμματα που είναι ευθύνη του πελάτη να τα ψάξει. Δεν γίνεται να κάνεις εκπαίδευση ωρών στον καθέναν για να του εξηγήσεις την κάθε παράμετρο για να :

  • νοικιάσει σπίτι
  • να πάρει δάνειο
  • να κάνει συμβόλαιο κινητού
  • να γραφτεί σε φροντιστήριο να κάνει μαθήματα 

κλπ κλπ κλπ

Και μόνο που η προσφορά είχε διάρκεια να εκτελεστεί 3 χρόνια, είναι ξεκάθαρη υπερβολή

Τα ψιλά γράμματα υπάρχουν στα συμβόλαια που βάζεις την υπογραφή σου. Σε προφορικές προσφορές ή το λες ή δε το λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, xlageo είπε

Ναι θα κριθείς αρνητικά.

Γιατί η προσφορά σου είναι ΓΤΠ και γιατί είσαι  χαζοέξυπνος κλεφτράκος και καλά θα κάνει ο κόσμος να σε ξεφτυλίσει στις κριτικές του Google και οπουδήποτε αλλού.

Επίσης πείτε ρε παιδιά και το όνομα της σχολής να φροντίσουμε να μάθει ο κόσμος γιατι μέρος του λόγου μιλάμε.

Μπουχτίσαμε απο εξυπνάκηδες σε αυτή τη χώρα.

Επίσης να πούμε οτι στο Internet μπορείς να εκφέρεις την άποψη σου ελεύθερα χωρίς καμία επίπτωση, πόσο μάλλον δικηγόρους κλπ.

 ένας συνομιλητής μας πιο πίσω έγραψε κάτι πολύ χρήσιμο που δυστυχώς το έχετε προσπεράσει ... όσοι δεν ξέρετε και πολύ φοβάμαι ότι θα παρασύρεται και άλλους από τα λάθη σας και το γεγονός ότι είστε άσχετοι με το αντικείμενο.

σαφώς υπάρχει ελευθερία της άποψης/γνώμης/σχόλιου  του καθενός αρκεί αυτή να μην θίγει τους άλλους γιατί τότε το λόγο έχει η δικαιοσύνη (αυτό για κάποιους που λένε ότι μπορείτε να λέτε ότι θέλετε στο διαδίκτυο χωρίς καμία επίπτωση)

ψάξτε το λίγο καλύτερα συμβουλευτείτε ανθρώπους που γνωρίζουν.

αυτό αφορά το google , facebook , twitter ακόμα και αυτή την ιστοσελίδα που λέγεται insomnia.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, xlageo είπε

Ναι θα κριθείς αρνητικά.

Γιατί η προσφορά σου είναι ΓΤΠ και γιατί είσαι  χαζοέξυπνος κλεφτράκος και καλά θα κάνει ο κόσμος να σε ξεφτυλίσει στις κριτικές του Google και οπουδήποτε αλλού.

Επίσης πείτε ρε παιδιά και το όνομα της σχολής να φροντίσουμε να μάθει ο κόσμος γιατι μέρος του λόγου μιλάμε.

Μπουχτίσαμε απο εξυπνάκηδες σε αυτή τη χώρα.

Επίσης να πούμε οτι στο Internet μπορείς να εκφέρεις την άποψη σου ελεύθερα χωρίς καμία επίπτωση, πόσο μάλλον δικηγόρους κλπ.

Ναι θα κριθείς αρνητικά.

κακως!

Γιατί η προσφορά σου είναι ΓΤΠ και γιατί είσαι  χαζοέξυπνος κλεφτράκος και καλά θα κάνει ο κόσμος να σε ξεφτυλίσει στις κριτικές του Google και οπουδήποτε αλλού.

δεν εχει κανεις δικαιωμα να γραφει αρνητικα σχολια για ενα προιον που αγορασε σε προσφορα και δεν τηρησε την συμφωνια του σαν αγοραστης. (3 χρονια), εαν δεν το ηξερε ο πελατης λαθος του πωλητη, εαν το ηξερε, λαθος του πελατη

Επίσης πείτε ρε παιδιά και το όνομα της σχολής να φροντίσουμε να μάθει ο κόσμος γιατι μέρος του λόγου μιλάμε.

εαν βγαλει διπλωμα Δ κατηγοριας με 300 ευρω σε προσφορα και πληρωμη μεσα σε 5 μερες, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ, εχεις ενα προιον, το δινεις πιο φθηνα. το οτι θα πληρωσεις μετα απο την τσεπη σου ειναι αλλο καπελο, που αφορα μονο και μονον αυτον που θα το πληρωση (ο προμυθευτης). πχ. 30% κατω στα προιοντα μεγαλης αλυσιδας σουπερμερκετ για προιοντα που ληγουν σε καποιες μερες. αγορασμενο το εχει, οτι θελει το κανει!

Μπουχτίσαμε απο εξυπνάκηδες σε αυτή τη χώρα.

θα συμφωνησω απολυτα, αλλα και για τις 2 μεριες, καταναλωτης/προμυθευτης

Επίσης να πούμε οτι στο Internet μπορείς να εκφέρεις την άποψη σου ελεύθερα χωρίς καμία επίπτωση, πόσο μάλλον δικηγόρους κλπ.

Μεγαλο λαθος, πολυ μεγαλο. ποτε δεν ξερεις τι αρρωστια κουβαλαει ο αλλος, και δυστιχως μεγαλο ποσοστο πλυθησμου που διαβαζουν τα σχολια, τα θεωρουν δεδομενο. ΜΕΓΑ ΦΑΟΥΛ εδω. 

απειρα παραδειγματα, ΑΠΕΙΡΑ. η γνωμη ειναι προσωπικη, βασισμενη στην κριση του καθενος, βασισμενη στην εμπειρια του στην ζωη και τον περιγυρο του. 

εγω τους υπαλληλους για τους οποιους ημουν υπευθυνος ΜΙΑ φορα ρωτησα και το μετανιωσα, πως θα μπορουσε να ειναι καλυτερος και πιο κερδοφορος ο τουρισμος? (με αποτερο σκοπο να καταλαβω πως σκεφτεται ο καθενας ωστε να βρω τον τροπο και την καταλληλοτερη θεση για αυτους μεσα στην εταιρια) αυτο που ακουσα δεν περιγραφεται. το συμπερασμα μου ηταν οτι τοσα ηξερε και τοσα ελεγε..... μεγα φαουλ της εταιριας για την επιλογη προσωπικου. αλλα που ξερεις, μπορει και εγω να εκανα λαθος στην κριση μου

 

 

εκτος και εαν απλα ειναι τρολ το ποστ, και πεταξα 5 λεπτα γραφωντας αυτα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Δεν διαβασα ολα τα ποστς, αλλα στη πρωτη σελιδα βλεπω να παρελαυνουν οι κλασσικοι Ελληναρες που τα ξερουν ολα και στο τελος δε ξερουν τιποτα να σου γραφουν "τιποτα δε μπορει να σου κανει" με στομφο και σιγουρια κιολας. Ο αλλος λεει, δε μπορεις να κατηγορηθεις επειδη δεν εβρισες. Δεν ξερει δηλαδη τι ειναι η συκοφαντικη δυσφημιση και τι η εξυβριση, αλλα ειναι βεβαιος οτι επειδη δεν υπηρξε εξυβριση τοτε δεν στοιχειοθετειται και συκοφαντια. Τρικυμια εν κρανιω, αλλα οι συμβουλες, συμβουλες...

Παμε τωρα στην πραγματικοτητα.

Η πραγματικοτητα ειναι πως βεβαιως και μπορει να αισθανθει θιγμενος απο μια κακη δημοσια κριτικη ο εκαστοτε επιχειρηματιας.  Και φυσικα εχει δικαιωμα να αντιδρασει ιδιαιτερα αν νιωθει και αδικημενος ή αν επειδη ετσι του γουσταρει τελος παντων. Ειτε δικαστικα, ειτε εξωδικαστικα. Μια μεθοδος λοιπον ειναι και το να σε κατηγορησει για συκοφαντικη δυσφημιση. Στο σεναριο αυτο, εαν σε μηνυσει, εσυ θα πρεπει να αποδειξεις οτι οσα αναφερεις στην κριτικη δεν ειναι φανταστικες ιστοριες. Κι οταν λεμε να αποδειξεις, δεν εννοουμε να πεις την αληθεια σου μεσα απο την καρδουλα σου για το τι συνεβη, ουτε να εξηγησεις ποσο βαθια αδικημενη νιωθεις επειδη (νομιζεις οτι) η συμφωνια σας ηταν διαφορετικη απο οσα τελικως γινανε, αλλά εγγραφως ή με μαρτυριες να εισαι σε θεση να αποδειξεις οτι τα οσα γραφεις στην κριτικη σου, αναφερονται σε πραγματικα γεγονοτα. Με ημερομηνιες, ωρες κλπ. Διαφορετικα μπορει να θεωρηθεις πολλα και μια καλη περιπτωση ειναι να θεωρηθεις κοινη συκοφαντης. Υπαρχουν περιπτωσεις που οι θιγμενοι το τραβηξαν ακομα περισσοτερο και κατηγορησαν αυτον που αφησε την κακη κριτικη, πχ για εκβιασμο ...

Τωρα το τι θα κανει, αν κανει, δεν μπορω να το γνωριζω. Μπορει απλα να εχει βαλει τη δικηγορο να σε παιρνει τηλ με σκοπο να σε φοβισει για να σβησεις την κριτικη, ή μπορει οντως να σκοπευει να το τραβηξει. Θεωρητικα δε τον συμφερει να το τραβηξει, απο την αλλη ομως δεν μπορεις να ξερεις και πώς σκεφτεται. Σημασια εχει να κατανοησουν ορισμενοι (και εσυ μαζι), πως ειναι δικαιωμα του. Ανεξαρτητως τελικης εκβασης της "υποθεσης".

Σε καθε περιπτωση, κι επειδη διαβασα πολλες ΜΠΟΥΡΔΕΣ, καλα ειναι ολοι να γνωριζετε οτι ειστε δυνητικα υπολογοι για οσα αρνητικα μπορει να γραψετε δημοσιως για αλλους. Υπολογος σημαινει οτι ανα πασα στιγμη μπορει να κληθειτε να δωσετε εξηγησεις ή και αποδειξεις για τους ισχυρισμους σας, ή αλλιως να σβησετε το σχολιο σας. Γι'αυτο καλα ειναι την πολλη μαγκια κι ελευθερια πισω απο το πληκτρολογιο να την μετρατε πριν γραψετε. Κι οταν γραφετε κατι, ειδικα δημοσιες κριτικες, πρεπει απο πριν να ειστε βεβαιοι οτι οσα θα γραψετε αποδεικνυονται, αν χρειαστει. Δεν αρκει να ειναι αληθεια, διοτι το δικαστηριο δε χαμπαριαζει απο "αληθειες", αλλα απο αποδεικτικα στοιχεια, ιδιαιτερως για γεγονοτα συγκεκριμενα τυπου "συμφωνησαμε μια τιμη, αλλα μετα με χρεωσε παραπανω, ειναι απατεωνας". Οπως επισης πρεπει η αρνητικη κριτικη να ειναι γραμμενη κατα τετοιο τροπο που να μη στοιχειοθετουνται κι αλλα αδικηματα πχ τυπου εξυβριση, το οποιο επισης συνηθιζεται κατα κορον στο Ελλαδισταν στις κριτικες (ειναι ο αλλος πισω απο μια οθονη και αρχιζει και βριζει σε μια κριτικη πχ).

Διαβαστε περισσοτερα εδω οσοι ενδιαφερεστε να μαθετε τιποτα και ειδικα οι "σιγουροι" οτι δεν μπορει να κανει τιποτα ο "θιγμενος" στα social media, για να μη βρεθειτε προ εκπληξεως καμια ωρα, διοτι τα πραγματα δεν ειναι οπως νομιζετε...:

https://www.businessmentor.gr/συκοφαντική-δυσφήμηση-μέσω-internet-ελλάδα-vs/

Last but not least: Στο εξωτερικο τα τελευταια χρονια υπαρχουν νομικα γραφεια που ασχολουνται αποκλειστικα με τετοιες υποθεσεις (δηλαδη δυσφημιση, εξυβριση, προσβολη κλπ μεσω social media/internet) και ειναι ζητημα χρονου το ιδιο να συμβει και στην Ελλαδα. Οπως πχ υπαρχουν νομικα γραφεια που ασχολουνται σχεδον αποκλειστικα με υποθεσεις ληξιπροθεσμων οφειλων.

Απλά.δεν μπορώ να καταλάβω το ισχυρισμό της δικηγόρου πως η κριτική μέσω facebook Είναι συκοφαντικη δυσφήμιση ενώ στη google Δεν είναι...Προφανώς ο λόγος θα είναι ότι στο facebook μπορεί να σβηστεί ενώ στη google Όχι... Αυτός το έσβηνε κι εγώ το ξανανεβαζα εν ολίγοις... Χωρίς υβριστικούς ή προσβλητικους χαρακτηρισμούς παρόλα αυτά....για μένα ο σωστός επαγγελματίας κατ αρχήν δεν φτάνει σε σημείο να δυσαρεστήσει πελάτη και αν γίνει εν τέλη αυτό προσπαθεί με επιχειρήματα να το διορθώσει... Αυτός με το που πήρε τα λεφτά εξαφανίστηκε και δεν σήκωνε ούτε το τηλέφωνο.. βέβαια αυτά είναι γενικότητες και ισχύουν στο δικό μου μυαλό με τη δική μου λογική, διότι ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί το οτιδήποτε για να σου κάνει μηνυση(η μήνυση δεν περνάει από συγκεκριμένα κριτήρια, άπαξ και αποφασίσεις να την κάνεις την εκανες) και από τη στιγμή που θα γίνει η μηνυση μπαονεις σε αλλο τρυπάνι και σίγουρα θα βγεις ζημειωμενος... με κάλυψε απόλυτα η απάντηση σου απλα είναι παράλογο το γεγονός ότι μια κακή κριτική θεωρείται συκοφαντικη δυσφήμιση, εγώ οι καλες είναι πάντα ευπρόσδεκτες..  ζούμε σε πολύ βρώμικο κόσμο με λίγα λόγια και όλα θυσιάζονται στο βωμό του χρήματος 

50 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Όλες οι προσφορές υπάρχουν υπό προϋποθέσεις. Μια και βασική προϋπόθεση από τη μεριά του αγοραστή, είναι ο χρόνος που πρέπει να ολοκληρωθεί και να αποπληρωθεί. 

Παράδειγμα

Εγώ προσφέρω δίπλωμα οδήγησης με 10€, αρκεί να ολοκληρώσει ο πελάτης εντός 15 ημερών. Αν ο πελάτης δεν ολοκληρώσει με δική του ευθύνη και θέλει να εξεταστεί στις 15+ μέρες, η χρέωση είναι 1500€. Αν δεν θέλει, κανένα πρόβλημα. Χάνει απλά τα 10€ (τα οποία 10€, είναι το ticket για να αποκτήσει την προσφορά και παράλληλα το ρίσκο και η ευθύνη που αναλαμβάνει, να είναι τυπικός).

Αν δεν την θέλει την προσφορά, σαφώς δεν την αγοράζει.

θα κριθώ εγώ αρνητικά γιατί έβγαλα προσφορά 10€ λοιπόν?

Αυτή είναι μια λεπτομέρεια που θα έπρεπε να έχει διευκρινιστεί από την αρχή, σωστά? Όταν μου το λες μια βδομάδα πριν ληξει η καρτελα μου και έχω πάρει ήδη το ένα από τα δύο διπλώματα σε σένα, τότε είναι μονόδρομος και δεν μπορώ να κάνω κάτι...

45 λεπτά πριν, xlageo είπε

Ναι θα κριθείς αρνητικά.

Γιατί η προσφορά σου είναι ΓΤΠ και γιατί είσαι  χαζοέξυπνος κλεφτράκος και καλά θα κάνει ο κόσμος να σε ξεφτυλίσει στις κριτικές του Google και οπουδήποτε αλλού.

Επίσης πείτε ρε παιδιά και το όνομα της σχολής να φροντίσουμε να μάθει ο κόσμος γιατι μέρος του λόγου μιλάμε.

Μπουχτίσαμε απο εξυπνάκηδες σε αυτή τη χώρα.

Επίσης να πούμε οτι στο Internet μπορείς να εκφέρεις την άποψη σου ελεύθερα χωρίς καμία επίπτωση, πόσο μάλλον δικηγόρους κλπ.

Είναι στην καλαματα η σχολή, δεν είναι το θέμα να αναφέρω ονόματα, το θέμα είναι ότι αυτός ο κλάδος είναι πολύ βρώμικος, μέχρι και σεξουαλικές παρενοχλήσεις έχουν καταγγελθεί, αλλά έρχεται και η δική τους ώρα......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...