Προς το περιεχόμενο

Συκοφαντικη δυσφήμιση


ale3andra340

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μηπως εχεις την καρτελα καπου? εαν ναι δες καλα εαν αναγραφει οτι ισχυει για 3 χρονια

7 λεπτά πριν, ale3andra340 είπε

Απλά.δεν μπορώ να καταλάβω το ισχυρισμό της δικηγόρου πως η κριτική μέσω facebook Είναι συκοφαντικη δυσφήμιση ενώ στη google Δεν είναι...Προφανώς ο λόγος θα είναι ότι στο facebook μπορεί να σβηστεί ενώ στη google Όχι... Αυτός το έσβηνε κι εγώ το ξανανεβαζα εν ολίγοις... Χωρίς υβριστικούς ή προσβλητικους χαρακτηρισμούς παρόλα αυτά....για μένα ο σωστός επαγγελματίας κατ αρχήν δεν φτάνει σε σημείο να δυσαρεστήσει πελάτη και αν γίνει εν τέλη αυτό προσπαθεί με επιχειρήματα να το διορθώσει... Αυτός με το που πήρε τα λεφτά εξαφανίστηκε και δεν σήκωνε ούτε το τηλέφωνο.. βέβαια αυτά είναι γενικότητες και ισχύουν στο δικό μου μυαλό με τη δική μου λογική, διότι ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί το οτιδήποτε για να σου κάνει μηνυση(η μήνυση δεν περνάει από συγκεκριμένα κριτήρια, άπαξ και αποφασίσεις να την κάνεις την εκανες) και από τη στιγμή που θα γίνει η μηνυση μπαονεις σε αλλο τρυπάνι και σίγουρα θα βγεις ζημειωμενος... με κάλυψε απόλυτα η απάντηση σου απλα είναι παράλογο το γεγονός ότι μια κακή κριτική θεωρείται συκοφαντικη δυσφήμιση, εγώ οι καλες είναι πάντα ευπρόσδεκτες..  ζούμε σε πολύ βρώμικο κόσμο με λίγα λόγια και όλα θυσιάζονται στο βωμό του χρήματος 

Αυτή είναι μια λεπτομέρεια που θα έπρεπε να έχει διευκρινιστεί από την αρχή, σωστά? Όταν μου το λες μια βδομάδα πριν ληξει η καρτελα μου και έχω πάρει ήδη το ένα από τα δύο διπλώματα σε σένα, τότε είναι μονόδρομος και δεν μπορώ να κάνω κάτι...

Είναι στην καλαματα η σχολή, δεν είναι το θέμα να αναφέρω ονόματα, το θέμα είναι ότι αυτός ο κλάδος είναι πολύ βρώμικος, μέχρι και σεξουαλικές παρενοχλήσεις έχουν καταγγελθεί, αλλά έρχεται και η δική τους ώρα......

Είναι στην καλαματα η σχολή, δεν είναι το θέμα να αναφέρω ονόματα, το θέμα είναι ότι αυτός ο κλάδος είναι πολύ βρώμικος, μέχρι και σεξουαλικές παρενοχλήσεις έχουν καταγγελθεί, αλλά έρχεται και η δική τους ώρα......

 

ΕΔΩ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΟΙ ΙΣΛΑΜΙΚΕΣ ΤΙΜΩΡΙΕΣ!!!!!!!! οχι το facebook/google/twitter ktl

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 λεπτά πριν, bezan είπε

Ναι θα κριθείς αρνητικά.

κακως!

Γιατί η προσφορά σου είναι ΓΤΠ και γιατί είσαι  χαζοέξυπνος κλεφτράκος και καλά θα κάνει ο κόσμος να σε ξεφτυλίσει στις κριτικές του Google και οπουδήποτε αλλού.

δεν εχει κανεις δικαιωμα να γραφει αρνητικα σχολια για ενα προιον που αγορασε σε προσφορα και δεν τηρησε την συμφωνια του σαν αγοραστης. (3 χρονια), εαν δεν το ηξερε ο πελατης λαθος του πωλητη, εαν το ηξερε, λαθος του πελατη

Επίσης πείτε ρε παιδιά και το όνομα της σχολής να φροντίσουμε να μάθει ο κόσμος γιατι μέρος του λόγου μιλάμε.

εαν βγαλει διπλωμα Δ κατηγοριας με 300 ευρω σε προσφορα και πληρωμη μεσα σε 5 μερες, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ, εχεις ενα προιον, το δινεις πιο φθηνα. το οτι θα πληρωσεις μετα απο την τσεπη σου ειναι αλλο καπελο, που αφορα μονο και μονον αυτον που θα το πληρωση (ο προμυθευτης). πχ. 30% κατω στα προιοντα μεγαλης αλυσιδας σουπερμερκετ για προιοντα που ληγουν σε καποιες μερες. αγορασμενο το εχει, οτι θελει το κανει!

Μπουχτίσαμε απο εξυπνάκηδες σε αυτή τη χώρα.

θα συμφωνησω απολυτα, αλλα και για τις 2 μεριες, καταναλωτης/προμυθευτης

Επίσης να πούμε οτι στο Internet μπορείς να εκφέρεις την άποψη σου ελεύθερα χωρίς καμία επίπτωση, πόσο μάλλον δικηγόρους κλπ.

Μεγαλο λαθος, πολυ μεγαλο. ποτε δεν ξερεις τι αρρωστια κουβαλαει ο αλλος, και δυστιχως μεγαλο ποσοστο πλυθησμου που διαβαζουν τα σχολια, τα θεωρουν δεδομενο. ΜΕΓΑ ΦΑΟΥΛ εδω. 

απειρα παραδειγματα, ΑΠΕΙΡΑ. η γνωμη ειναι προσωπικη, βασισμενη στην κριση του καθενος, βασισμενη στην εμπειρια του στην ζωη και τον περιγυρο του. 

εγω τους υπαλληλους για τους οποιους ημουν υπευθυνος ΜΙΑ φορα ρωτησα και το μετανιωσα, πως θα μπορουσε να ειναι καλυτερος και πιο κερδοφορος ο τουρισμος? (με αποτερο σκοπο να καταλαβω πως σκεφτεται ο καθενας ωστε να βρω τον τροπο και την καταλληλοτερη θεση για αυτους μεσα στην εταιρια) αυτο που ακουσα δεν περιγραφεται. το συμπερασμα μου ηταν οτι τοσα ηξερε και τοσα ελεγε..... μεγα φαουλ της εταιριας για την επιλογη προσωπικου. αλλα που ξερεις, μπορει και εγω να εκανα λαθος στην κριση μου

εκτος και εαν απλα ειναι τρολ το ποστ, και πεταξα 5 λεπτα γραφωντας αυτα

Μια μικρή λεπτομέρεια είναι πως εγώ την καρτελα μου την είχα βγάλει σε αλλο δάσκαλο πριν τρία χρόνια... το άφησα στη μέση για οικονομικούς λόγους και όταν αποφάσισα να ξεκινήσω ξανά, η σχολή στην οποία είχα εκτίσει την κάρτα μου είχε κλείσει όποτε απευθύνθηκα σε άλλη...ξεκίνησα τον περασμένο Ιανουάριο, προφανως κάνεις δεν πρόβλεψε τον εγκλισμο της καραντίνας... Όταν όμως ξέρεις ότι η καρτελα μου λήγει τον Ιούνιο και δεν έχω πάρει ΚΑΝΕΝΑ από τα δύο διπλώματα, πάρε τηλέφωνο και πες μου ότι υπάρχει πιθανότητα να χαθεί η προσφορά... πες μου επισης να βάλω τον κωλο μου κάτω και να διαβάσω μην τυχόν και πάρουμε και τα δύο διπλώματα και δεν χαθεί η προσφορά... άσε με να αποφασίσω εγώ εν τέλη τι θα κάνω και μη  νου λες μια βδομάδα πριν τη λήξη ότι θα χάσω την προσφορά... Η προσφορά ήταν 800 ευρώ...αν άφηνα την καρτελα να λήξει και έφτιαχνα μια άλλη εκ νέου και ξεκινούσα από την αρχή, πάλι θα είχα την προσφορά των 800 +100 ευρώ που θα έδινα για τη νέα καρτελα... πάμε στα 900 ευρώ όποτε και όχι 1300 που.μου ζητούσε επειτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ale3andra340 είπε

Μια μικρή λεπτομέρεια είναι πως εγώ την καρτελα μου την είχα βγάλει σε αλλο δάσκαλο πριν τρία χρόνια... το άφησα στη μέση για οικονομικούς λόγους και όταν αποφάσισα να ξεκινήσω ξανά, η σχολή στην οποία είχα εκτίσει την κάρτα μου είχε κλείσει όποτε απευθύνθηκα σε άλλη...ξεκίνησα τον περασμένο Ιανουάριο, προφανως κάνεις δεν πρόβλεψε τον εγκλισμο της καραντίνας... Όταν όμως ξέρεις ότι η καρτελα μου λήγει τον Ιούνιο και δεν έχω πάρει ΚΑΝΕΝΑ από τα δύο διπλώματα, πάρε τηλέφωνο και πες μου ότι υπάρχει πιθανότητα να χαθεί η προσφορά... πες μου επισης να βάλω τον κωλο μου κάτω και να διαβάσω μην τυχόν και πάρουμε και τα δύο διπλώματα και δεν χαθεί η προσφορά... άσε με να αποφασίσω εγώ εν τέλη τι θα κάνω και μη  νου λες μια βδομάδα πριν τη λήξη ότι θα χάσω την προσφορά... Η προσφορά ήταν 800 ευρώ...αν άφηνα την καρτελα να λήξει και έφτιαχνα μια άλλη εκ νέου και ξεκινούσα από την αρχή, πάλι θα είχα την προσφορά των 800 +100 ευρώ που θα έδινα για τη νέα καρτελα... πάμε στα 900 ευρώ όποτε και όχι 1300 που.μου ζητούσε επειτα....

Εδω σε βρισκω λαθος, ειναι υποχρεωση σου να γνωριζεις ποτε ληγει η καρτελα σου, οχι να σε παρουν και να στο πουν. Αν καποιος εχει 100 μαθητες στην σχολη του δεν γινεται να κοιταει τα παντα για τους παντες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, ale3andra340 είπε

Απλά.δεν μπορώ να καταλάβω το ισχυρισμό της δικηγόρου πως η κριτική μέσω facebook Είναι συκοφαντικη δυσφήμιση ενώ στη google Δεν είναι...Προφανώς ο λόγος θα είναι ότι στο facebook μπορεί να σβηστεί ενώ στη google Όχι... Αυτός το έσβηνε κι εγώ το ξανανεβαζα εν ολίγοις... Χωρίς υβριστικούς ή προσβλητικους χαρακτηρισμούς παρόλα αυτά....για μένα ο σωστός επαγγελματίας κατ αρχήν δεν φτάνει σε σημείο να δυσαρεστήσει πελάτη και αν γίνει εν τέλη αυτό προσπαθεί με επιχειρήματα να το διορθώσει... Αυτός με το που πήρε τα λεφτά εξαφανίστηκε και δεν σήκωνε ούτε το τηλέφωνο.. βέβαια αυτά είναι γενικότητες και ισχύουν στο δικό μου μυαλό με τη δική μου λογική, διότι ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί το οτιδήποτε για να σου κάνει μηνυση(η μήνυση δεν περνάει από συγκεκριμένα κριτήρια, άπαξ και αποφασίσεις να την κάνεις την εκανες) και από τη στιγμή που θα γίνει η μηνυση μπαονεις σε αλλο τρυπάνι και σίγουρα θα βγεις ζημειωμενος... με κάλυψε απόλυτα η απάντηση σου απλα είναι παράλογο το γεγονός ότι μια κακή κριτική θεωρείται συκοφαντικη δυσφήμιση, εγώ οι καλες είναι πάντα ευπρόσδεκτες..  ζούμε σε πολύ βρώμικο κόσμο με λίγα λόγια και όλα θυσιάζονται στο βωμό του χρήματος 

O δικηγορος εχει τους λογους του για να επικεντρωνεται στο ενα απο τα δυο sites και νομιζω πως ειναι προφανες κιολας: Στο ενα απο τα δυο συνεχιζει να εμφανιζεται δημοσιως, δηλαδη να "θιγει" τον επιχειρηματια και την εταιρεια. Στον αλλο ιστοτοπο σβηστηκε με τον ενα ή τον αλλο τροπο και δεν τους ενδιαφερει να ασχοληθουν.

Δευτερον, προσπερνα το θεμα υβρεως διοτι απ'οτι καταλαβαινω δεν σου παραπονεθηκε για ζητημα εξυβρισης. Για αλλο θεμα παραπονιεται.

Τριτον, εγω ειμαι μαζι σου. Πιστευω πως λες αληθεια κι εχεις δικιο στο ολο θεμα. Πιστευω επισης στις ειλικρινεις σου προθεσεις, να προστατεψεις κοσμο απο αναλογες συμπεριφορες του εν λογω επιχειρηματια και μπραβο σου. Το προηγουμενο ποστ μου δεν ηταν για να σου δωσω αδικο ή να σε κανω να σβησεις την κριτικη σου, καθε αλλο, ηθελα απλα να σε βαλω να σκεφτεις ολες τις πιθανες παραμετρους μιας τετοιας υποθεσης, γιατι στο τελος της ημερας εσυ μπορει να μπλεξεις κι οχι ο καθε αξεστος που λεει την παρολα του εδω μεσα και πουλαει τσαμπα επανασταση κατα των κακων επιχειρηματιων. Αυτοι , αν πχ επιδικαστει εναντιον σου αποζημιωση Χ χιλιαδων ευρω για συκοφαντικη δυσφημιση και τους το πεις, θα λουφαξουν πρωτοι πρωτοι. Το πολυ πολυ να σου ακουμπησουν και το χερι τους στην πλατη, ολο νοημα και κατανοηση... Κοινως η τσαμπα επανασταση που πουλανε, ειναι με ξενα φρυδια, τα δικα σου συγκεκριμενα. Στο λαιμο τους σε παιρνουν.

Οποτε ας θεωρησουμε, εμεις εδω, δεδομενο οτι εχεις να κανεις με ενα κακιστο επιχειρηματια απο καθε αποψη, οτι σε αδικησε κι οτι εν τελει η συμπεριφορα του ηταν και παραμενει απαραδεκτη και αντιεπαγγελματικη απεναντι σου. Το ζητημα ειναι οτι αν σε μηνυσει για συκοφαντικη δυσφημιση, δεν στεκει τιποτα απο αυτα, γιατι οπως ειπα εκει θα πρεπει να αποδειξεις τους ισχυρισμους σου. Νομικα στεκει το να προσκομισεις πχ ενα εγγραφο με την αρχικη προσφορα που σου εδωσε,  με την υπογραφη του, κι επειτα ενα αλλο εγγραφο ,πχ την αποδειξη που σε χρεωσε περισσοτερα απο τα αρχικως συμφωνηθεντα (νομικος δεν ειμαι, αλλα καπως ετσι θα πρεπει να κινηθεις για να αποδειξεις οτι οσα γραφεις στην κριτικη σου ειναι βασιμα). Φυσικα θα πρεπει να εξηγησεις επαρκως και γιατι δεχθηκες να πληρωσεις περισσοτερα εφοσον η αρχικη συμφωνια ηταν αλλη. Αν δεν υπαρχουν εγγραφα, καλα θα ηταν να υπαρχουν μαρτυρες που να επιβεβαιωνουν την αρχικη σας συμφωνια.

Οπως εγραψα και προηγουμενως, θεωρω πως το ολο στορυ ειναι για να σβησεις την αρνητικη και τιποτα παραπανω, αλλα δεν μπορω να ειμαι και στο μυαλο του , σε περιπτωση που δεν το κανεις. Αμα ο αλλος ειναι παλαβος ή αν ο δικηγορος του τον εχει πεισει οτι θα βγαλει λεφτα αν σε κυνηγησει, μπορει να φτασει ως τη μηνυση. Ειναι λοιπον καλα να το γνωριζεις αυτο κι οχι να ζεις στο συννεφακι του "τιποτα δε μπορει να σου κανει", που σε συμβουλεψαν καποιοι προηγουμενως κι ακομα καλυτερα να συμβουλευτεις νομικο που εχει γνωση τετοιων ζητηματων. Ουτε εμενα, ουτε κανεναν απο τους ξερολες που σου γραφουνε οτι δε μπορει να σου κανει τιποτα επειδη δεν εβρισες κι επειδη στο ιντερνετ ολα ειναι ελευθερα και μπορουμε να γραφουμε οτι επιθυμουμε χωρις να κινδυνευουμε νομικα!

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν δίνω εύκολα αρνητικές αξιολογήσεις αλλά αν κρίνω ότι κάποιοι είναι απαράδεκτοι το κάνω. Γι' αυτό και συνήθως όταν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα (κυρίως σε ηλεκτρονικές παραγγελίες φροντίζω να υπάρχει και γραπτή επικοινωνία μέσω μέιλ για να υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία. Και έχω παρατηρήσει ότι είναι συνήθης είτε να παραδέχονται το πρόβλημα αν ήταν ένα μεμονωμένο γεγονός είτε να απαντούν στην αξιολόγηση ότι μετά το μήνυμα προσπάθησαν να έρθουν σε τηλεφωνική (πάντα) επικοινωνία μαζί μου αλλά δεν κατέστη δυνατόν.

Για την συκοφαντική δυσφήμιση τώρα μια χαρά τα είπε ο @backfromhell  όταν λες κάτι δεν μπορείς να στερήσεις από τον άλλο το δικαίωμα να αντιδράσει,  ούτε σημαίνει ότι επειδή υπάρχουν για όλα αξιολογήσεις μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε και αυτό ανεξάρτητα το ποιος έχει δίκιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Salvation81 είπε

Εδω σε βρισκω λαθος, ειναι υποχρεωση σου να γνωριζεις ποτε ληγει η καρτελα σου, οχι να σε παρουν και να στο πουν. Αν καποιος εχει 100 μαθητες στην σχολη του δεν γινεται να κοιταει τα παντα για τους παντες.

Κακώς με βρίσκεις λάθος διότι ήξερα πολύ καλά ποτέ λήγει η καρτελα μου... Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι υπάρχει αυτή η λεπτομέρεια στην περίπτωση της προσφοράς... Όταν πας σε ένα δάσκαλο και σου λέει 800 ευρώ και τα δύο διπλώματα, κρατάς μόνο αυτό... ξέραμε και οι δύο ποτέ λήγει η κάρτα μου, μου το υπενθύμιζε συνέχεια αλλά εμένε μόνο στα λόγια, δεν με έβαλε ποτέ σε προτεραιοτητα για να μην "χασω" την προσφορά....αν αυτό με την προσφορα μου το είχε πει εξ αρχής ίσως εμένα να μην μου άρεσε αυτό και να αλλαζα δασκαλο, δεν το είπε όμως από την αρχή, το είπε μια εβδομαδα πριν ληξει η καρτελα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ale3andra340 είπε

Μια μικρή λεπτομέρεια είναι πως εγώ την καρτελα μου την είχα βγάλει σε αλλο δάσκαλο πριν τρία χρόνια... το άφησα στη μέση για οικονομικούς λόγους και όταν αποφάσισα να ξεκινήσω ξανά, η σχολή στην οποία είχα εκτίσει την κάρτα μου είχε κλείσει όποτε απευθύνθηκα σε άλλη...ξεκίνησα τον περασμένο Ιανουάριο, προφανως κάνεις δεν πρόβλεψε τον εγκλισμο της καραντίνας... Όταν όμως ξέρεις ότι η καρτελα μου λήγει τον Ιούνιο και δεν έχω πάρει ΚΑΝΕΝΑ από τα δύο διπλώματα, πάρε τηλέφωνο και πες μου ότι υπάρχει πιθανότητα να χαθεί η προσφορά... πες μου επισης να βάλω τον κωλο μου κάτω και να διαβάσω μην τυχόν και πάρουμε και τα δύο διπλώματα και δεν χαθεί η προσφορά... άσε με να αποφασίσω εγώ εν τέλη τι θα κάνω και μη  νου λες μια βδομάδα πριν τη λήξη ότι θα χάσω την προσφορά... Η προσφορά ήταν 800 ευρώ...αν άφηνα την καρτελα να λήξει και έφτιαχνα μια άλλη εκ νέου και ξεκινούσα από την αρχή, πάλι θα είχα την προσφορά των 800 +100 ευρώ που θα έδινα για τη νέα καρτελα... πάμε στα 900 ευρώ όποτε και όχι 1300 που.μου ζητούσε επειτα....

Μαζι σου, κριμα και στα χρηματα γιατι εαν σ περρισευαν θα το ειχες βγαλει καιρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω τις λεπτομέρειες αλλά σχετικά με τη προσφορά:

Και η κοπέλα μου είχε γραφτεί σε σχολή οδηγών πριν αρκετό καιρό με κάποια Χ λεφτά. Αλλά επειδή έχει αλλλάξει το συστήμα, οι τιμές των διπλωμάτων  τώρα είναι πιο ψηλά. Αυτή εφόσον είχε αρχίσει με το παλιο σύστημα, όσο κρατούσε η καρτέλα της τα λεφτά ήταν τα ίδια. Αν όμως έληγε η καρτέλα και έπρεπε να βγάλει καινούργια τότε η τιμή θα ήταν αρκετά διαφορετική. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ale3andra340 είπε

Κακώς με βρίσκεις λάθος διότι ήξερα πολύ καλά ποτέ λήγει η καρτελα μου... Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι υπάρχει αυτή η λεπτομέρεια στην περίπτωση της προσφοράς... Όταν πας σε ένα δάσκαλο και σου λέει 800 ευρώ και τα δύο διπλώματα, κρατάς μόνο αυτό... ξέραμε και οι δύο ποτέ λήγει η κάρτα μου, μου το υπενθύμιζε συνέχεια αλλά εμένε μόνο στα λόγια, δεν με έβαλε ποτέ σε προτεραιοτητα για να μην "χασω" την προσφορά....αν αυτό με την προσφορα μου το είχε πει εξ αρχής ίσως εμένα να μην μου άρεσε αυτό και να αλλαζα δασκαλο, δεν το είπε όμως από την αρχή, το είπε μια εβδομαδα πριν ληξει η καρτελα!!!

λαθος τοτε δικο σου, δυστιχως, και πολυ κριμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ale3andra340 είπε

Κακώς με βρίσκεις λάθος διότι ήξερα πολύ καλά ποτέ λήγει η καρτελα μου... Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι υπάρχει αυτή η λεπτομέρεια στην περίπτωση της προσφοράς... Όταν πας σε ένα δάσκαλο και σου λέει 800 ευρώ και τα δύο διπλώματα, κρατάς μόνο αυτό... ξέραμε και οι δύο ποτέ λήγει η κάρτα μου, μου το υπενθύμιζε συνέχεια αλλά εμένε μόνο στα λόγια, δεν με έβαλε ποτέ σε προτεραιοτητα για να μην "χασω" την προσφορά....αν αυτό με την προσφορα μου το είχε πει εξ αρχής ίσως εμένα να μην μου άρεσε αυτό και να αλλαζα δασκαλο, δεν το είπε όμως από την αρχή, το είπε μια εβδομαδα πριν ληξει η καρτελα!!!

Μα ηξερες πως ειχες παρει την προσφορα αυτη, λογικο δεν ειναι οταν ληξει αυτη η προσφορα να μην ισχυει; Πχ εμενα μου ηρθε μηνυμα απο εταιρεια του χωρου για 15% εξτρα σε οτι αγορασω αυτη την εβδομαδα, δεν ξερω πως απο την επομενη δεν θα ισχυει αυτο; (εκτος αν βγει νεα προσφορα).

Οπως και να εχει φταις που εληξε η καρτελα σου ενω ηξερες οτι θα ληξει. Απο εκει και περα το θεμα προσφορας απλα δεν το προσεξες αποτι καταλαβα. Θα μπορουσες εσυ η ιδια να ειχες ρωτησει μετα τι θα ισχυει αφου ηταν προσφορα. Πηρες ομως δεδομενο πως και μετα θα ισχυει το ιδιο, κακως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

O δικηγορος εχει τους λογους του για να επικεντρωνεται στο ενα απο τα δυο sites και νομιζω πως ειναι προφανες κιολας: Στο ενα απο τα δυο συνεχιζει να εμφανιζεται δημοσιως, δηλαδη να "θιγει" τον επιχειρηματια και την εταιρεια. Στον αλλο ιστοτοπο σβηστηκε με τον ενα ή τον αλλο τροπο και δεν τους ενδιαφερει να ασχοληθουν.

Δευτερον, προσπερνα το θεμα υβρεως διοτι απ'οτι καταλαβαινω δεν σου παραπονεθηκε για ζητημα εξυβρισης. Για αλλο θεμα παραπονιεται.

Τριτον, εγω ειμαι μαζι σου. Πιστευω πως λες αληθεια κι εχεις δικιο στο ολο θεμα. Πιστευω επισης στις ειλικρινεις σου προθεσεις, να προστατεψεις κοσμο απο αναλογες συμπεριφορες του εν λογω επιχειρηματια και μπραβο σου. Το προηγουμενο ποστ μου δεν ηταν για να σου δωσω αδικο ή να σε κανω να σβησεις την κριτικη σου, καθε αλλο, ηθελα απλα να σε βαλω να σκεφτεις ολες τις πιθανες παραμετρους μιας τετοιας υποθεσης, γιατι στο τελος της ημερας εσυ μπορει να μπλεξεις κι οχι ο καθε αξεστος που λεει την παρολα του εδω μεσα και πουλαει τσαμπα επανασταση κατα των κακων επιχειρηματιων. Αυτοι , αν πχ επιδικαστει εναντιον σου αποζημιωση Χ χιλιαδων ευρω για συκοφαντικη δυσφημιση και τους το πεις, θα λουφαξουν πρωτοι πρωτοι. Το πολυ πολυ να σου ακουμπησουν και το χερι τους στην πλατη, ολο νοημα και κατανοηση...

Οποτε ας θεωρησουμε, εμεις εδω, δεδομενο οτι εχεις να κανεις με ενα κακιστο επιχειρηματια απο καθε αποψη, οτι σε αδικησε κι οτι εν τελει η συμπεριφορα του ηταν και παραμενει απαραδεκτη και αντιεπαγγελματικη απεναντι σου. Το ζητημα ειναι οτι αν σε μηνυσει για συκοφαντικη δυσφημιση, δεν στεκει τιποτα απο αυτα, γιατι οπως ειπα εκει θα πρεπει να αποδειξεις τους ισχυρισμους σου. Νομικα στεκει το να προσκομισεις πχ ενα εγγραφο με την αρχικη προσφορα που σου εδωσε,  με την υπογραφη του, κι επειτα ενα αλλο εγγραφο ,πχ την αποδειξη που για αυτες τα αρχικα συμφωνηθεντα σε χρεωσε περισσοτερα. Φυσικα θα πρεπει να εξηγησεις επαρκως και γιατι δεχθηκες να πληρωσεις περισσοτερα εφοσον η συμφωνια ηταν αλλη. Δεν στεκει νομικα το να πας να πεις οτι προφορικα συμφωνησατε εκεινο και τελικα σε χρεωσε το αλλο, εκτος αν εχεις μαρτυρες να το επιβεβαιωνουν.

Οπως εγραψα και προηγουμενως, θεωρω πως το ολο στορυ ειναι για να σβησεις την αρνητικη και τιποτα παραπανω, αλλα δεν μπορω να ειμαι και στο μυαλο του , σε περιπτωση που δεν το κανεις. Αμα ο αλλος ειναι παλαβος ή αν ο δικηγορος του τον εχει πεισει οτι θα βγαλει λεφτα αν σε κυνηγησει, μπορει να φτασει ως τη μηνυση.

Το παραδοξο ειναι οτι η δικηγορος επικεντρωνεται στο site απο το οποίο μπορεί να σβηστεί η κριτική(facebook)στη google Η κριτική δεν μπορεί να σβηστεί αλλά ισχυρίζεται πως εκεί δεν θεωρείται συκοφαντικη δυσφήμιση... Σε αλλά λόγια μου ειπε ότι στο φβ είναι δημόσια ανάρτηση ενώ στο γκοογκλ Όχι(;)... Σήμερα επίσης την κάλεσα πίσω για να μου ξαναδώσει το όνομα της επειδή από τα νεύρα μου δεν το συγκράτησα και δεν έχει απαντήσει στην κληση...αναθεμα καιαν θα είναι δικηγόρος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ale3andra340 είπε

Το παραδοξο ειναι οτι η δικηγορος επικεντρωνεται στο site απο το οποίο μπορεί να σβηστεί η κριτική(facebook)στη google Η κριτική δεν μπορεί να σβηστεί αλλά ισχυρίζεται πως εκεί δεν θεωρείται συκοφαντικη δυσφήμιση... Σε αλλά λόγια μου ειπε ότι στο φβ είναι δημόσια ανάρτηση ενώ στο γκοογκλ Όχι(;)... Σήμερα επίσης την κάλεσα πίσω για να μου ξαναδώσει το όνομα της επειδή από τα νεύρα μου δεν το συγκράτησα και δεν έχει απαντήσει στην κληση...αναθεμα καιαν θα είναι δικηγόρος!!

Μηπως στο fb εχεις γραψει περισσοτερα πραγματα αποτι στο google που θα τους εδινε πατημα να στοιχειοθετησουν ακομα καλυτερα τη δυσφημιση; Διαφορετικα αν ειναι copy/paste οι κριτικες δε βγαζει νοημα αυτο που σου λεει. Κατα τ'αλλα , ναι, βεβαιωσου οτι μιλας με δικηγορο, καλου κακου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Μα ηξερες πως ειχες παρει την προσφορα αυτη, λογικο δεν ειναι οταν ληξει αυτη η προσφορα να μην ισχυει; Πχ εμενα μου ηρθε μηνυμα απο εταιρεια του χωρου για 15% εξτρα σε οτι αγορασω αυτη την εβδομαδα, δεν ξερω πως απο την επομενη δεν θα ισχυει αυτο; (εκτος αν βγει νεα προσφορα).

Οπως και να εχει φταις που εληξε η καρτελα σου ενω ηξερες οτι θα ληξει. Απο εκει και περα το θεμα προσφορας απλα δεν το προσεξες αποτι καταλαβα. Θα μπορουσες εσυ η ιδια να ειχες ρωτησει μετα τι θα ισχυει αφου ηταν προσφορα. Πηρες ομως δεδομενο πως και μετα θα ισχυει το ιδιο, κακως.

Για να το επαναδιατυπωσω σωστά... Η αρχική μας συμφωνία ήταν 800 ευρώ!! "Η τιμή και για τα δύο διπλώματα είναι 800 ευρω" τέλεια και παύλα.... Η λέξη "προσφορά" δεν είχε αναφερθεί ΠΟΤΕ ξανά πάρα μόνο την τελευταία εβδομάδα πριν τη λήξη της καρτελας....Εγώ θεώρησα ότι θα του δώσω 800 ευρώ φιξ,  και τα έξοδα για την επόμενη κάρτα προφανώς θα είναι δικά μου... είναι πολλές λεπτομέριες που δεν έχω αναφέρει, μασάτε τα λόγια του, δεν έδινε ξεκάθαρες απαντήσεις γενικά, μου έλεγε αυτό θα το συζητήσουμε άλλη στιγμή,  όταν μου μίλησε για λήξη προσφοράς και του είπα ότι είναι υπερβολικό το ποσό προσπάθησε να μου κάνει καλύτερη τιμή πάλι αλλά είδε ότι.πλεον δεν μασάω ταραμά, φοβήθηκε και έβαλα τη δικηγόρο να αναλάβει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω κάτι εκ πείρας. 

Είναι δεν είναι δικηγόρος αυτός που σε πήρε τηλ, και το λέω γιατί και να μην είναι τώρα μπορεί να είναι αύριο έχεις όρεξη /μπορείς να ασχοληθείς εάν αυτός το προχωρήσει όντως?

Ξέχνα τι είναι σωστό γενικότερα. Ναι προφανώς το σύστημα αξιολόγησης είναι εκεί για κάποιο λόγο και όχι μόνο για τα 5 αστέρια.

ΕΣΥ όμως μπορείς να το τραβήξεις παραπέρα? Γιατί το επόμενο βήμα είναι ΕΣΥ να πας σε ένα δικηγόρο και να εξηγήσεις τι έχει γίνει και αυτός θα σου πει τι έπρεπε να κάνεις πριν ακόμα γράψεις την κριτική στα social του.

Δεν θα πάει κανείς από εδώ ούτε θα σου πληρώσει τα έξοδα, ούτε θα τρέχει μαζί σου.

Γι' αυτό, επειδή εγώ τα έχω τραβήξει αυτά για άλλο λόγο και δεν είναι καθόλου για πλάκα όλη η κατάσταση ΣΚΕΨΟΥ εάν ΑΞΙΖΕΙ να το περάσεις όλο αυτό. Συνέχισε το με σωστά βήματα, δηλαδή συμβουλές από δικηγόρο ή σβήσε την κριτική και άλλη φορά στο μέλλον να αντιδράς σωστά την σωστή ώρα και με καταγγελίες στις σωστές υπηρεσίες.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...