Προς το περιεχόμενο

Συκοφαντικη δυσφήμιση


ale3andra340

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

16 ώρες πριν, ale3andra340 είπε

Καλησπέρα..  Μπορεί μια κακή κριτική στο facebook Να χαρακτηριστεί ως συκοφαντικη δυσφήμιση? Μιλάμε για σελίδα ενός επαγγελματία ο οποίος προφανώς κάτι δεν έκανε καλά και δέχτηκε μια κακή κριτική...  Αυτός με τη σειρά του έβαλε τη δικηγόρο του να με πάρει τηλέφωνο και να με ενημερώσει πως αν δεν διαγράφει αυτή η κριτική θα προβούν σε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση προς το πρόσωπό του.. να διευκρινησω ότι η κριτική ήταν στα πλαίσια της κακής του εξυπηρέτησης και όχι κάτι προσωπικό με τον ίδιο...

Γραφτούν κανονικά, και ενημέρωσε τους κάθε φορά που σε καλούν ότι η κλίση καταγράφετε και ζήτησε να αναφέρουν πάντα το ονοματεπώνυμο τους και με ποια ιδιότητα σε καλούν.......προφανώς ο τύπος έχει κάποιο κολλητό δικηγόρο και κάνει εκφοβισμό....μην κολλάς δείξε τσαμπουκά !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαδικασία για το δίπλωμα αυτοκινήτου

        Εφόσον ολοκληρωθεί ο φάκελος με όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κατατίθεται στη Διεύθυνση Μεταφορών Δυτ. Θεσσαλονίκης και εκδίδεται η εκπαιδευτική καρτέλα του υποψηφίου οδηγού. Η εκπαιδευτική καρτέλα έχει διάρκεια ισχύος 3 χρόνια, εντός των οποίων πρέπει ο μαθητής να ολοκληρώσει όλη την διαδικασία για το δίπλωμα οδήγησης. Με αυτήν την καρτέλα σε συνεννόηση με τον μαθητή προγραμματίζουμε την θεωρητική εξέταση.
        Όταν η θεωρητική εξέταση είναι επιτυχής συνεχίζουμε με τα υποχρεωτικά πρακτικά μαθήματα οδήγησης και αφού ολοκληρωθούν προγραμματίζουμε την ημερομηνία των εξετάσεων οδήγησης. Αφού ολοκληρωθεί με επιτυχία και η πρακτική εξέταση εκδίδεται το ευρωπαϊκού τύπου δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου, το οποίο αναγνωρίζεται από όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
        Η διάρκεια όλης της διαδικασίας  έκδοσης για το δίπλωμα οδήγησης  (έκδοση καρτέλας, εξετάσεις θεωρίας και οδήγησης και έκδοση εντύπου διπλώματος) καθορίζεται σύμφωνα με την Διεύθυνση Μεταφορών Δυτ. Θεσσαλονίκης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αν μου έκαναν μήνυση για κάθε "κακή" κριτική που γράφω, θα έπρεπε να είμαι κάθε μέρα στα δικαστήρια.. Βέβαια μέχρι τώρα δεν μου έχει τύχει να επικοινωνήσει καποιος και να μου πει κάτι αντίστοιχο όπως τoυ ts, αλλά πολύ θα το ήθελα.
Το μέτρο μου βέβαια για μια αξιολόγηση υπηρεσίας είναι αν κατι είναι πολύ καλό, η κάτι είναι πολύ κακό. Δεν θεωρώ οτι πρεπει να αξιολογεις θετικά η αρνητικά με γνώμονα το αν σου γέλασε ο υπάλληλος η αν δεν σου είπε καλημέρα.
Αν κάτι είναι πολύ στραβό, κακό, η ανήθικο, εκει γράφω ολόκληρη  αρνητική έκθεση, όπως επίσης και αν μια υπηρεσία/παροχή/εξυπηρέτηση/συνεργασία είναι πέραν του προβλεπόμενου ικανοποιητική, θα το αναφέρω και θα το αξιολογήσω και αυτό. 
Οι κριτικές γενικότερα όταν είναι πάνω από ένα νούμερο που βοηθάει στο να  βγάλεις συμπέρασμα, ΣΥΝΗΘΩΣ  αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα και βοηθάνε. Πολύ καλά του έκανες και θα κάνεις ακόμα καλύτερα αν δεν αλλάξεις την κριτική σου εφόσον έγιναν έτσι τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lmak είπε

Πέρα από το να μην βρίζεις και να μην ψεύδεσαι πρέπει να μπορείς να αποδείξεις αυτά που λες ότι είναι αλήθεια. Τα μου είπε, του είπα δεν είναι αποδείξεις. Εκτός λοιπόν αν έχεις γραπτή προσφορά για την έκδοση των αδειών με όρους τους οποίους σαφώς παρέβηκε η σχολή - επίσης με αποδείξεις - εγώ, χωρίς να είμαι δικηγόρος, θα σε συμβούλευα να σβήσεις την κριτική και να προχωρήσεις παρακάτω. Θεώρησέ το μάθημα ζωής. Αν σε πνιγεί το δίκιο και είσαι διατεθειμένος να μπλέξεις σε δικαστήρια τότε πήγαινε σε δικηγόρο και μην ρωτάς σε φόρουμ. 

Διάβασε φίλη Αλεξάνδρα το quote και πράξε ακριβώς αντίθετα από αυτά που σου γράφει.Να επιμείνεις στην αρνητική κριτική από τη στιγμή που γράφεις την αλήθεια.Εχω αφήσει δεκάδες αρνητικές μετά από τόσα χρόνια στις διαδικτυακές αγορές και ποτέ κανείς δε τόλμησε να με απειλήσει με μηνύσεις.Αν ήταν σωστός,δε θα σου έπαιζε πουστιες.Να σε τρομάξει θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, ale3andra340 είπε

Καλησπέρα..  Μπορεί μια κακή κριτική στο facebook Να χαρακτηριστεί ως συκοφαντικη δυσφήμιση? Μιλάμε για σελίδα ενός επαγγελματία ο οποίος προφανώς κάτι δεν έκανε καλά και δέχτηκε μια κακή κριτική...  Αυτός με τη σειρά του έβαλε τη δικηγόρο του να με πάρει τηλέφωνο και να με ενημερώσει πως αν δεν διαγράφει αυτή η κριτική θα προβούν σε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση προς το πρόσωπό του.. να διευκρινησω ότι η κριτική ήταν στα πλαίσια της κακής του εξυπηρέτησης και όχι κάτι προσωπικό με τον ίδιο...

Συκοφαντική δυσφήμιση είναι όταν αναφέρεις ψευδή γεγονότα.

Η έκφραση άποψης/κρίσης για ένα έργο/προίόν ακόμα και έναν άνθρωπο, αν είναι ειλικρινής και αυτός που την εκφράζει πραγματικά πιστεύει τα όσα λέει είναι μια χαρά νόμιμη.

πχ

είναι συκοφαντική δυσφήμιση να πεις

- "Το τάδε μαγαζί πουλάει ληγμένα κρέατα/προϊόντα" αν δεν έχει κανένα στοιχείο για αυτό (και μάλιστα ότι το κάνει συστημάτικά)

είναι μια χαρά νομιμότατο να πεις

- "Το φαγητό του μαγαζιού το βρήκα το πιο σίχαμα πράγμα που έχω φάει ποτέ, δε θα το έδινα ούτε σε σκουλίκια να το φάνε" (αν πραγματικά το πιστεύεις αυτό και δε το κάνεις πχ γιατί πήρες λεφτά για να γράψεις μια κακόβουλη κριτική)

--

είναι συκοφαντία να πεις "ο τάδε είναι απατεώνας και κλέφτης" και είναι μια χαρά νόμιμο να πεις "βρίσκω τον τάδε γελοίο/καραγκιόζη/αντιπαθητικό δε θα ήθελα να έχω τη παραμικρή σχέση μαζί του).

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μήπως μπορείς να αφήσεις π.χ. 1 αστέρι στα 5, και να σβήσεις το σχόλιο; Και γιατί το προτείνω αυτό.

Καταρχάς δεν γράφεις στη κριτική σου το πρόβλημα που αντιμετώπισες, και επίσης παροτρύνεις το κόσμο να μην συνεργάζεται με αυτόν, κάτι που είναι στη κρίση του καθένα το τι θα κάνει, αφού διαβάσει την ειλικρινή κριτική σου.

Φυσικά και τάσσομαι υπερ σου και καταλαβαίνω ότι σε έχει αναστατώσει το όλο θέμα, απ εκει και πέρα, σίγουρα πρεπει να ρωτήσεις τον δικηγόρο σου για να χαράξεις μια πορεία δράσης.

Ως αναφορά το τηλέφωνο από το δικηγόρο της σχολής οδηγών, είναι καθαρό bulling, χωρίς να ξέρω τον τόνο του τηλεφωνήματος όμως, απλά καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα ότι δέχτηκες λεκτική και ψυχολογική επίθεση, κάτι που λέγεται απειλή και προπυλακισμός και είναι αδίκημα. 

Κουράγιο, με όλους τους μαλάκες που έχουμε μπλεξει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bezan είπε

η καρτελα ΕΑΝ εχει ληξει, θελει καποια χρηματα να ξαναβγει.

νομιζω 250 ευρω

Όχι τόσα πολλά... γύρω στα 100 ευρώ θελει

45 λεπτά πριν, deafman είπε

Τι σημαινει εληξε η καρτα για το διπλωμα? Και ποσο καιρο κραταει αυτη η καρτα? Δε θυμαμαι να το ξανακουω αυτο. 

Τρία χρόνια κρατάει η κάρτα..  Απλά εγώ το είχα αφήσει στη μέση για οικονομικούς λόγους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ale3andra340 είπε

Όχι τόσα πολλά... γύρω στα 100 ευρώ θελει

Τρία χρόνια κρατάει η κάρτα..  Απλά εγώ το είχα αφήσει στη μέση για οικονομικούς λόγους 

250 ζητησαν στα χανια απο εναν φιλο για να την ξαναανοιξει για αυτο και ανεφερα το νουμερο 250,

 

δηλαδη χρειαστηκε να σου ξανα ανοιξει την καρτελα?

εαν ναι, δικαιολογειται τουλαχιστον ενα ποσο 100 ευρω απο τα παραπανω χρηματα που σου ζητησε.

σορρυ που το λεω ετσι και δικες σου δουλειες ειναι, παντα φιλικα και με καλη προθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν διαβασα ολα τα ποστς, αλλα στη πρωτη σελιδα βλεπω να παρελαυνουν οι κλασσικοι Ελληναρες που τα ξερουν ολα και στο τελος δε ξερουν τιποτα να σου γραφουν "τιποτα δε μπορει να σου κανει" με στομφο και σιγουρια κιολας. Ο αλλος λεει, δε μπορεις να κατηγορηθεις επειδη δεν εβρισες. Δεν ξερει δηλαδη τι ειναι η συκοφαντικη δυσφημιση και τι η εξυβριση, αλλα ειναι βεβαιος οτι επειδη δεν υπηρξε εξυβριση τοτε δεν στοιχειοθετειται και συκοφαντια. Τρικυμια εν κρανιω, αλλα οι συμβουλες, συμβουλες...

Παμε τωρα στην πραγματικοτητα.

Η πραγματικοτητα ειναι πως βεβαιως και μπορει να αισθανθει θιγμενος απο μια κακη δημοσια κριτικη ο εκαστοτε επιχειρηματιας.  Και φυσικα εχει δικαιωμα να αντιδρασει ιδιαιτερα αν νιωθει και αδικημενος ή αν επειδη ετσι του γουσταρει τελος παντων. Ειτε δικαστικα, ειτε εξωδικαστικα. Μια μεθοδος λοιπον ειναι και το να σε κατηγορησει για συκοφαντικη δυσφημιση. Στο σεναριο αυτο, εαν σε μηνυσει, εσυ θα πρεπει να αποδειξεις οτι οσα αναφερεις στην κριτικη δεν ειναι φανταστικες ιστοριες. Κι οταν λεμε να αποδειξεις, δεν εννοουμε να πεις την αληθεια σου μεσα απο την καρδουλα σου για το τι συνεβη, ουτε να εξηγησεις ποσο βαθια αδικημενη νιωθεις επειδη (νομιζεις οτι) η συμφωνια σας ηταν διαφορετικη απο οσα τελικως γινανε, αλλά εγγραφως ή με μαρτυριες να εισαι σε θεση να αποδειξεις οτι τα οσα γραφεις στην κριτικη σου, αναφερονται σε πραγματικα γεγονοτα. Με ημερομηνιες, ωρες κλπ. Διαφορετικα μπορει να θεωρηθεις πολλα και μια καλη περιπτωση ειναι να θεωρηθεις κοινη συκοφαντης. Υπαρχουν περιπτωσεις που οι θιγμενοι το τραβηξαν ακομα περισσοτερο και κατηγορησαν αυτον που αφησε την κακη κριτικη, πχ για εκβιασμο ...

Τωρα το τι θα κανει, αν κανει, δεν μπορω να το γνωριζω. Μπορει απλα να εχει βαλει τη δικηγορο να σε παιρνει τηλ με σκοπο να σε φοβισει για να σβησεις την κριτικη, ή μπορει οντως να σκοπευει να το τραβηξει. Θεωρητικα δε τον συμφερει να το τραβηξει, απο την αλλη ομως δεν μπορεις να ξερεις και πώς σκεφτεται. Σημασια εχει να κατανοησουν ορισμενοι (και εσυ μαζι), πως ειναι δικαιωμα του. Ανεξαρτητως τελικης εκβασης της "υποθεσης".

Σε καθε περιπτωση, κι επειδη διαβασα πολλες ΜΠΟΥΡΔΕΣ, καλα ειναι ολοι να γνωριζετε οτι ειστε δυνητικα υπολογοι για οσα αρνητικα μπορει να γραψετε δημοσιως για αλλους. Υπολογος σημαινει οτι ανα πασα στιγμη μπορει να κληθειτε να δωσετε εξηγησεις ή και αποδειξεις για τους ισχυρισμους σας, ή αλλιως να σβησετε το σχολιο σας. Γι'αυτο καλα ειναι την πολλη μαγκια κι ελευθερια πισω απο το πληκτρολογιο να την μετρατε πριν γραψετε. Κι οταν γραφετε κατι, ειδικα δημοσιες κριτικες, πρεπει απο πριν να ειστε βεβαιοι οτι οσα θα γραψετε αποδεικνυονται, αν χρειαστει. Δεν αρκει να ειναι αληθεια, διοτι το δικαστηριο δε χαμπαριαζει απο "αληθειες", αλλα απο αποδεικτικα στοιχεια, ιδιαιτερως για γεγονοτα συγκεκριμενα τυπου "συμφωνησαμε μια τιμη, αλλα μετα με χρεωσε παραπανω, ειναι απατεωνας". Οπως επισης πρεπει η αρνητικη κριτικη να ειναι γραμμενη κατα τετοιο τροπο που να μη στοιχειοθετουνται κι αλλα αδικηματα πχ τυπου εξυβριση, το οποιο επισης συνηθιζεται κατα κορον στο Ελλαδισταν στις κριτικες (ειναι ο αλλος πισω απο μια οθονη και αρχιζει και βριζει σε μια κριτικη πχ).

Διαβαστε περισσοτερα εδω οσοι ενδιαφερεστε να μαθετε τιποτα και ειδικα οι "σιγουροι" οτι δεν μπορει να κανει τιποτα ο "θιγμενος", για να μη βρεθειτε προ εκπληξεως καμια ωρα, διοτι τα πραγματα δεν ειναι οπως νομιζετε...:

https://www.businessmentor.gr/συκοφαντική-δυσφήμηση-μέσω-internet-ελλάδα-vs/

Last but not least: Στο εξωτερικο τα τελευταια χρονια υπαρχουν νομικα γραφεια που ασχολουνται αποκλειστικα με τετοιες υποθεσεις (δηλαδη δυσφημιση, εξυβριση, προσβολη κλπ μεσω social media/internet) και ειναι ζητημα χρονου το ιδιο να συμβει και στην Ελλαδα. Οπως πχ υπαρχουν νομικα γραφεια που ασχολουνται σχεδον αποκλειστικα με υποθεσεις ληξιπροθεσμων οφειλων.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

ειχα κανει κριτικη και εγω μεσο google και με βρηκε ο ιδιοκτήτης αστα τι τραβηξα....τελικα άλλαξα την κριτική

Γαρδέλης,καφετέρια "με θυμάσαι ρε ... " κλπ κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...