Προς το περιεχόμενο

Συκοφαντικη δυσφήμιση


ale3andra340

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, SamaelMorningstar είπε

Μην ακούς τους λιπόψυχους νεοέλληνες εδώ μέσα από την στιγμή που η κριτική είναι αυτή που διάβασα δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα παρά μόνο να μπει σε επιπλέον έξοδα χωρίς λόγο. 

Θα καλύψεις τα όποια νομικά έξοδα της λοιπόν σαν δικηγόρος που είσαι αν κάνει κάτι παραπάνω από το τίποτα που λες με τεράστια σιγουριά. 

 

16 λεπτά πριν, punky είπε

Αν και εξηγήθηκε κι από άλλους, με εκπλήσσει που πολλοί επιμένετε πως αυτή η κριτική δεν έχει τίποτα να φοβηθεί και προτρέπετε την κοπέλα να το παίξει καουμπόισσα.

Αυτό δεν είναι κριτική του τύπου "το αυτοκίνητο που έκανα μάθημα ήταν πιο βρώμικο κι από κοτέτσι" ή "ο δάσκαλος δεν ήταν ποτέ στην ώρα του".

Είναι κατηγορία για απάτη. Τον κατηγορεί για "αδικαιολόγητες" κι "ανύπαρκτες" χρεώσεις. Μπορεί η κοπέλα να αποδείξει αυτούς τους δύο ισχυρισμούς;

Αν ναι, καλώς. Αν όχι, τότε ισπανική υποχώρηση σούμπιτο.

Επίσης, μην της λέτε πως δεν τον συμφέρει τον ιδιοκτήτη της σχολής να πληρώσει δικηγόρο επειδή θα του κοστίσει πιο ακριβά από την αμοιβή που έβγαλε από την κοπέλα.

Αν χρειαστεί να προστατεύσει τη φήμη της επιχείρησης του και την αποφυγή απωλειών μελλοντικών εσόδων, θα το κάνει χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αυτό ακριβώς. Εδώ ο άλλος πάνω λέει με σιγουριά δε μπορεί να γίνει τίποτα, τέλος δηλαδή μη το ψάχνεις άλλο γράφε ότι θες. Εντωμεταξύ με αυτά που έχει γράψει η OP στο social του μπορεί να τρέχει να μη φτάνει ΑΣΧΕΤΑ από το αποτέλεσμα.

Όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Προφανώς και θα αποτανθεί στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος για να ταυτοποιηθει αυτός που άφησε το σχόλιο, μπορει βέβαια αυτός που το γράφει να έχει βαλει και το επώνυμο του, οπότε ξέρεις άμεσα ποιος είναι αν τον γνωρίζεις κιόλας ως πελάτη. 

και θα τρεξουν να ψαξουν.. πρωτα πρωτα νομιζω πως χωρις εντολη δε θα ασχοληθουν καν. δευτερον πιο επιθετο, εγω σου λεω να μην εχει κανενα στοιχειο που μπορει να ταυτοποιησει τον ΤΣ. και αν φοβασε τη διωξη κανε το απο ενα ιντερνετ καφε. καλη τους τυχη να βρουν οτιδηποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αφού έχεις το τηλεφωνο της ψάξτο στο google ,αν είναι επαγγελματικό θα το βγάζει.

Το έχω κάνει ήδη αλλά δεν βγάζει κανένα στοιχείο... Σήμερα την έπαιρνα τηλ για να μου πει το όνομα της επειδή πάνω στον πανικό μου το ξέχασα και δεν το σήκωσε καν 

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Πάμε ξανά. Δεν σου πήρε 500€ για μηχανάκι. Σου πήρε 500€ προκαταβολή, απο τα 800€ που ήταν εξαρχης η συμφωνία  για μηχανάκι + αυτοκίνητο.

Η κάλε λεπτομέρεια έχει σημασία. Προφανώς αν πας σε κάποιον και πεις "εδωσα 500€ για μηχανάκι με 3 μαθήματα", τι θα πει? Θα πει ότι είναι κλέφτης!

Το έχω αναλύσει αυτό και πιο πάνω....Δεν ήταν προκαταβολή τα 500 ευρώ, ήταν η αμοιβή του για το μηχανάκι ΜΟΝΟ...  για το αυτοκίνητο ήθελε αλλά 700!!!!!! Και το προφανές που αναφέρεις είναι η πραγματικότητα γιατί Ναι, με τρία μαθήματα οδήγηση μου πήρε 500 ευρώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να κερδίσει ποτέ κανείς δικαστήριο για συκοφαντική δυσφήμιση για μια κριτική στο fb ή στο google? Ότι θέλετε λέτε νομίζω μερικοί εδώ ...
Καταρχήν δεν νομίζω το ελληνικό δίκαιο να έχει δικαιοδοσία στις πλατφόρμες κοινωνικής δικτίωσης. Αλλά και να έχει ακόμα, θα γελάσει κάθε δικαστής αν πάει σε δίκη μια υπόθεση σε φάση ... "έγγραψε στο site μου στο fb, προσοχή σε αυτόν τον επαγγελματία και τις πληρωμές". Έχουν σοβαροτερα θέματα οι δικαστές να ασχοληθούν. Και το ξέρουν και οι δικηγόροι προφανώς. Απλά οκ παίρνουν ένα τηλεφωνάκι έτσι να ρίξουν άδεια να πιάσουν γεμάτα.

Και αν θέλει η TS να το παίξει σωστά ... κάνεις ένα report στο fb/google και τους λες ... η τάδε επιχείρηση με απείλησε με δικηγόρο μόλις αφήσα το review μου. Και βλέπεις για πότε κατεβαίνει η σελίδα της επιχείρησης από το μέσο για πλάκα. Δέχεται ένα ωραίο email και του λέει απλά, στην κόψαμε γιατί παραβιάζεις τους όρους χρήσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gthe είπε

Υπάρχει περίπτωση να κερδίσει ποτέ κανείς δικαστήριο για συκοφαντική δυσφήμιση για μια κριτική στο fb ή στο google? Ότι θέλετε λέτε νομίζω μερικοί εδώ ...
Καταρχήν δεν νομίζω το ελληνικό δίκαιο να έχει δικαιοδοσία στις πλατφόρμες κοινωνικής δικτίωσης. Αλλά και να έχει ακόμα, θα γελάσει κάθε δικαστής αν πάει σε δίκη μια υπόθεση σε φάση ... "έγγραψε στο site μου στο fb, προσοχή σε αυτόν τον επαγγελματία και τις πληρωμές". Έχουν σοβαροτερα θέματα οι δικαστές να ασχοληθούν. Και το ξέρουν και οι δικηγόροι προφανώς. Απλά οκ παίρνουν ένα τηλεφωνάκι έτσι να ρίξουν άδεια να πιάσουν γεμάτα.

Και αν θέλει η TS να το παίξει σωστά ... κάνεις ένα report στο fb/google και τους λες ... η τάδε επιχείρηση με απείλησε με δικηγόρο μόλις αφήσα το review μου. Και βλέπεις για πότε κατεβαίνει η σελίδα της επιχείρησης από το μέσο για πλάκα. Δέχεται ένα ωραίο email και του λέει απλά, στην κόψαμε γιατί παραβιάζεις τους όρους χρήσης.

ειδικά για αυτό το τελευταίο που λέει ο συνομιλητής μας πιο πάνω θα συμφωνήσω

αν κάνεις αναφορά σε FB ή σε GOOGLE ότι σε απείλησαν για να κατεβάσεις την όποια κριτική έχει κλείσει η ιστοσελίδα της επιχείρησης σε χρόνο dt για παραβίαση των όρων χρήσης.

αλλά σας παρακαλώ μην ακούω πράγματα που δεν ισχύουν ναι υπάρχει ελευθερία της άποψης/σχολίου/κριτικής στο διαδίκτυο αλλά θα πρέπει να ακολουθείς κάποια στοιχειώδη δεοντολογία δεν μπορείς ούτε να κατηγορείς κάποιον ότι είναι κλέφτης-απατεώνας ούτε να τον συκοφαντής

το σχόλιο που δημοσιεύτηκε αποκαλεί τον ιδιοκτήτη της επιχείρησης "απατεώνα" με πιο διακριτικό τρόπο

άρα αν προχωρήσει σε δικαστήριο θα πρέπει να αποδείξεις τους ισχυρισμούς αυτούς ότι όντως ο ιδιοκτήτης είναι απατεώνας ότι άλλα σου είπε και άλλα σε χρέωσε και άλλα έκοψε απόδειξη (άρα κλέβει και το κράτος) και αυτός θα πρέπει να αποδείξει ότι είσαι εσύ φυσικά αυτή που ανέβασες το σχόλιο κτλ...

και εγώ έχω αφήσει αρνητικές κριτικές σε FB - GOOGLE και φυσικά στο SKROUTZ/BESTPRICE οι σωστοί επαγγελματίες απάντησαν με επιχειρήματα ή ζήτησαν και συγνώμη

το ίδιο και στις θετικές κριτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Θα καλύψεις τα όποια νομικά έξοδα της λοιπόν σαν δικηγόρος που είσαι αν κάνει κάτι παραπάνω από το τίποτα που λες με τεράστια σιγουριά. 

Αυτό ακριβώς. Εδώ ο άλλος πάνω λέει με σιγουριά δε μπορεί να γίνει τίποτα, τέλος δηλαδή μη το ψάχνεις άλλο γράφε ότι θες. Εντωμεταξύ με αυτά που έχει γράψει η OP στο social του μπορεί να τρέχει να μη φτάνει ΑΣΧΕΤΑ από το αποτέλεσμα.

Όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει. 

Όχι προτιμώ να τα δωρίσω στην επιστήμη  ώστε να καταλάβουμε πως μερικοί γράφεται αυτά που γράφεται....τι έφταιξε στην εξελικτική οδό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, ale3andra340 είπε

Το έχω κάνει ήδη αλλά δεν βγάζει κανένα στοιχείο... Σήμερα την έπαιρνα τηλ για να μου πει το όνομα της επειδή πάνω στον πανικό μου το ξέχασα και δεν το σήκωσε καν 

Το έχω αναλύσει αυτό και πιο πάνω....Δεν ήταν προκαταβολή τα 500 ευρώ, ήταν η αμοιβή του για το μηχανάκι ΜΟΝΟ...  για το αυτοκίνητο ήθελε αλλά 700!!!!!! Και το προφανές που αναφέρεις είναι η πραγματικότητα γιατί Ναι, με τρία μαθήματα οδήγηση μου πήρε 500 ευρώ....

Ειχες συμφωνησει 800ε για μηχανακι και αμαξι. Αφησες να περασουν 3 ολοκληρα χρονια (και μονο που το σκεφτομαι λεω τι στο καλο, αντε 1, αντε 2, αλλα 3;;) και 1 εβδομαδα πριν που το συζητησατε καταλαβες πως αντι για 1300 σου ειχε πει 800 και στο τελος εφοσον δεν προλαβαινες εδωσες μονο για το ενα και σου πηρε 500.

Δυστυχως οπως το βλεπω και οι 2 εχετε δικιο, ηταν μια συμφωνια, 800ε και για τα 2. Το οτι εσυ τελικα δεν εκανες και τα 2 απο δικο σου λαθος (δικο σου ηταν το λαθος, πως να το κανουμε, αφησες 3 χρονια να περασουν και να ληξει η καρτελα σου, δεν φταιει κανεις αλλος για αυτο) δεν πρεπει να επιβαρυνει τον αλλο. Καποιος αλλος θα ειχε τσεπωσει και τα 800 και θα τελειωνε εκει το θεμα. Και που σου πηρε 500 τελικα καλα ηταν.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Δεν διαβασα ολα τα ποστς, αλλα στη πρωτη σελιδα βλεπω να παρελαυνουν οι κλασσικοι Ελληναρες που τα ξερουν ολα και στο τελος δε ξερουν τιποτα να σου γραφουν "τιποτα δε μπορει να σου κανει" με στομφο και σιγουρια κιολας. Ο αλλος λεει, δε μπορεις να κατηγορηθεις επειδη δεν εβρισες. Δεν ξερει δηλαδη τι ειναι η συκοφαντικη δυσφημιση και τι η εξυβριση, αλλα ειναι βεβαιος οτι επειδη δεν υπηρξε εξυβριση τοτε δεν στοιχειοθετειται και συκοφαντια. Τρικυμια εν κρανιω, αλλα οι συμβουλες, συμβουλες...

Παμε τωρα στην πραγματικοτητα.

Η πραγματικοτητα ειναι πως βεβαιως και μπορει να αισθανθει θιγμενος απο μια κακη δημοσια κριτικη ο εκαστοτε επιχειρηματιας.  Και φυσικα εχει δικαιωμα να αντιδρασει ιδιαιτερα αν νιωθει και αδικημενος ή αν επειδη ετσι του γουσταρει τελος παντων. Ειτε δικαστικα, ειτε εξωδικαστικα. Μια μεθοδος λοιπον ειναι και το να σε κατηγορησει για συκοφαντικη δυσφημιση. Στο σεναριο αυτο, εαν σε μηνυσει, εσυ θα πρεπει να αποδειξεις οτι οσα αναφερεις στην κριτικη δεν ειναι φανταστικες ιστοριες. Κι οταν λεμε να αποδειξεις, δεν εννοουμε να πεις την αληθεια σου μεσα απο την καρδουλα σου για το τι συνεβη, ουτε να εξηγησεις ποσο βαθια αδικημενη νιωθεις επειδη (νομιζεις οτι) η συμφωνια σας ηταν διαφορετικη απο οσα τελικως γινανε, αλλά εγγραφως ή με μαρτυριες να εισαι σε θεση να αποδειξεις οτι τα οσα γραφεις στην κριτικη σου, αναφερονται σε πραγματικα γεγονοτα. Με ημερομηνιες, ωρες κλπ. Διαφορετικα μπορει να θεωρηθεις πολλα και μια καλη περιπτωση ειναι να θεωρηθεις κοινη συκοφαντης. Υπαρχουν περιπτωσεις που οι θιγμενοι το τραβηξαν ακομα περισσοτερο και κατηγορησαν αυτον που αφησε την κακη κριτικη, πχ για εκβιασμο ...

Τωρα το τι θα κανει, αν κανει, δεν μπορω να το γνωριζω. Μπορει απλα να εχει βαλει τη δικηγορο να σε παιρνει τηλ με σκοπο να σε φοβισει για να σβησεις την κριτικη, ή μπορει οντως να σκοπευει να το τραβηξει. Θεωρητικα δε τον συμφερει να το τραβηξει, απο την αλλη ομως δεν μπορεις να ξερεις και πώς σκεφτεται. Σημασια εχει να κατανοησουν ορισμενοι (και εσυ μαζι), πως ειναι δικαιωμα του. Ανεξαρτητως τελικης εκβασης της "υποθεσης".

Σε καθε περιπτωση, κι επειδη διαβασα πολλες ΜΠΟΥΡΔΕΣ, καλα ειναι ολοι να γνωριζετε οτι ειστε δυνητικα υπολογοι για οσα αρνητικα μπορει να γραψετε δημοσιως για αλλους. Υπολογος σημαινει οτι ανα πασα στιγμη μπορει να κληθειτε να δωσετε εξηγησεις ή και αποδειξεις για τους ισχυρισμους σας, ή αλλιως να σβησετε το σχολιο σας. Γι'αυτο καλα ειναι την πολλη μαγκια κι ελευθερια πισω απο το πληκτρολογιο να την μετρατε πριν γραψετε. Κι οταν γραφετε κατι, ειδικα δημοσιες κριτικες, πρεπει απο πριν να ειστε βεβαιοι οτι οσα θα γραψετε αποδεικνυονται, αν χρειαστει. Δεν αρκει να ειναι αληθεια, διοτι το δικαστηριο δε χαμπαριαζει απο "αληθειες", αλλα απο αποδεικτικα στοιχεια, ιδιαιτερως για γεγονοτα συγκεκριμενα τυπου "συμφωνησαμε μια τιμη, αλλα μετα με χρεωσε παραπανω, ειναι απατεωνας". Οπως επισης πρεπει η αρνητικη κριτικη να ειναι γραμμενη κατα τετοιο τροπο που να μη στοιχειοθετουνται κι αλλα αδικηματα πχ τυπου εξυβριση, το οποιο επισης συνηθιζεται κατα κορον στο Ελλαδισταν στις κριτικες (ειναι ο αλλος πισω απο μια οθονη και αρχιζει και βριζει σε μια κριτικη πχ).

Διαβαστε περισσοτερα εδω οσοι ενδιαφερεστε να μαθετε τιποτα και ειδικα οι "σιγουροι" οτι δεν μπορει να κανει τιποτα ο "θιγμενος", για να μη βρεθειτε προ εκπληξεως καμια ωρα, διοτι τα πραγματα δεν ειναι οπως νομιζετε...:

https://www.businessmentor.gr/συκοφαντική-δυσφήμηση-μέσω-internet-ελλάδα-vs/

Last but not least: Στο εξωτερικο τα τελευταια χρονια υπαρχουν νομικα γραφεια που ασχολουνται αποκλειστικα με τετοιες υποθεσεις (δηλαδη δυσφημιση, εξυβριση, προσβολη κλπ μεσω social media/internet) και ειναι ζητημα χρονου το ιδιο να συμβει και στην Ελλαδα. Οπως πχ υπαρχουν νομικα γραφεια που ασχολουνται σχεδον αποκλειστικα με υποθεσεις ληξιπροθεσμων οφειλων.

Να ξαναδιαβασουν ορισμενοι αυτο εδω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...