Προς το περιεχόμενο

Συκοφαντικη δυσφήμιση


ale3andra340

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ale3andra340 είπε

Για να το επαναδιατυπωσω σωστά... Η αρχική μας συμφωνία ήταν 800 ευρώ!! "Η τιμή και για τα δύο διπλώματα είναι 800 ευρω" τέλεια και παύλα.... Η λέξη "προσφορά" δεν είχε αναφερθεί ΠΟΤΕ ξανά πάρα μόνο την τελευταία εβδομάδα πριν τη λήξη της καρτελας....Εγώ θεώρησα ότι θα του δώσω 800 ευρώ φιξ,  και τα έξοδα για την επόμενη κάρτα προφανώς θα είναι δικά μου... είναι πολλές λεπτομέριες που δεν έχω αναφέρει, μασάτε τα λόγια του, δεν έδινε ξεκάθαρες απαντήσεις γενικά, μου έλεγε αυτό θα το συζητήσουμε άλλη στιγμή,  όταν μου μίλησε για λήξη προσφοράς και του είπα ότι είναι υπερβολικό το ποσό προσπάθησε να μου κάνει καλύτερη τιμή πάλι αλλά είδε ότι.πλεον δεν μασάω ταραμά, φοβήθηκε και έβαλα τη δικηγόρο να αναλάβει....

Είσαι σίγουρη ότι έληξε η καρτέλα; Εγώ βλέπω ότι πήραν παράταση έξι μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, lmak είπε

Είσαι σίγουρη ότι έληξε η καρτέλα; Εγώ βλέπω ότι πήραν παράταση έξι μήνες.

Παράταση είχαν πάρει οι καρτέλες που είχαν ημερομηνία λήξης έως 30 Ιουνίου... Η δική μου έληγε 3 Ιουλίου... Βασικά και να μην έχει λήξει τελικά η καρτελα μου εγώ δεν ξαναπάω σε αυτόν μόνο και μόνο για να μην χάσω την προσφορά.... πήγα σήμερα σε αλλο δάσκαλο και όταν του είπα ότι ο προηγουμένως μου πήρε 500 ευρώ για μηχανάκι και με μόνο 3 μαθήματα οδήγηση(θεωρεία είχα κάνει μόνη μου, δεν με βοήθησε καθολου) του έπεσαν τα μαλλιά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ale3andra340 είπε

Το παραδοξο ειναι οτι η δικηγορος επικεντρωνεται στο site απο το οποίο μπορεί να σβηστεί η κριτική(facebook)στη google Η κριτική δεν μπορεί να σβηστεί αλλά ισχυρίζεται πως εκεί δεν θεωρείται συκοφαντικη δυσφήμιση... Σε αλλά λόγια μου ειπε ότι στο φβ είναι δημόσια ανάρτηση ενώ στο γκοογκλ Όχι(;)... Σήμερα επίσης την κάλεσα πίσω για να μου ξαναδώσει το όνομα της επειδή από τα νεύρα μου δεν το συγκράτησα και δεν έχει απαντήσει στην κληση...αναθεμα καιαν θα είναι δικηγόρος!!

Αφού έχεις το τηλεφωνο της ψάξτο στο google ,αν είναι επαγγελματικό θα το βγάζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ale3andra340 είπε

Παράταση είχαν πάρει οι καρτέλες που είχαν ημερομηνία λήξης έως 30 Ιουνίου... Η δική μου έληγε 3 Ιουλίου... Βασικά και να μην έχει λήξει τελικά η καρτελα μου εγώ δεν ξαναπάω σε αυτόν μόνο και μόνο για να μην χάσω την προσφορά.... πήγα σήμερα σε αλλο δάσκαλο και όταν του είπα ότι ο προηγουμένως μου πήρε 500 ευρώ για μηχανάκι και με μόνο 3 μαθήματα οδήγηση(θεωρεία είχα κάνει μόνη μου, δεν με βοήθησε καθολου) του έπεσαν τα μαλλιά!!!!

Αυτά πες μας. Τότε κυνήγησε τον εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Μήπως είσαι επαναστάτης 15 χρονών ξέρω γω και απλά χάνουμε το χρόνο μας άδικα να σου απαντάμε?

Ότι γράφεις στο ίντερνετ έχει νομική υπόσταση.

Είτε υπογράψεις ένα χαρτί με υπογραφή και αριθμό πρωτοκόλλου και μάρτυρες κλπ, είτε γράψεις κάτι επώνυμα στο internet, ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ.

Και κάτι ακόμα. Αν μας πεις ότι έχασες τον κωδικό σου ή σου έκλεψαν το κινητό κλπ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ. Είναι αποκλειστικά δική σου ευθύνη η τήρηση μέτρων ασφαλείας για τα ψηφιακά σου μέσα. 

 Όχι δεν είμαι 15,

Ναι ότι γράφεις στο ίντερνετ έχει νομική υπόσταση, αλλά μιλούσα για το θέμα μας , δηλαδή για τις κριτικές.

Η κριτική υπάρχει για να μπορείς δημόσια να κρίνεις με τον καλύτερο ή τον χειρότερο τρόπο ενα προϊόν/υπηρεσία/τοποθεσία/εταιρία με τα όρια πάντα του να μην προσβάλεις κάποιον (και αυτό για ηθικούς και όχι νομικούς λόγους)

Στην περίπτωσή μας ένας πελάτης νιώθει απατημένος ( μπορεί δικαίως , μπορεί και όχι) άρα κάνει μια αρνητική κριτική και αυτό είναι όλο.

Ο δικηγόρος και οποιοσδήποτε δικηγόρος δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα γι αυτό.

 

Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη πάντα, είμαι εδώ πάντα για να ανταλλάσω πληροφορίες και να μαθάινω άλλωστε :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ale3andra340 είπε

Παράταση είχαν πάρει οι καρτέλες που είχαν ημερομηνία λήξης έως 30 Ιουνίου... Η δική μου έληγε 3 Ιουλίου... Βασικά και να μην έχει λήξει τελικά η καρτελα μου εγώ δεν ξαναπάω σε αυτόν μόνο και μόνο για να μην χάσω την προσφορά.... πήγα σήμερα σε αλλο δάσκαλο και όταν του είπα ότι ο προηγουμένως μου πήρε 500 ευρώ για μηχανάκι και με μόνο 3 μαθήματα οδήγηση(θεωρεία είχα κάνει μόνη μου, δεν με βοήθησε καθολου) του έπεσαν τα μαλλιά!!!!

Πάμε ξανά. Δεν σου πήρε 500€ για μηχανάκι. Σου πήρε 500€ προκαταβολή, απο τα 800€ που ήταν εξαρχης η συμφωνία  για μηχανάκι + αυτοκίνητο.

Η κάλε λεπτομέρεια έχει σημασία. Προφανώς αν πας σε κάποιον και πεις "εδωσα 500€ για μηχανάκι με 3 μαθήματα", τι θα πει? Θα πει ότι είναι κλέφτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Πάμε ξανά. Δεν σου πήρε 500€ για μηχανάκι. Σου πήρε 500€ προκαταβολή, απο τα 800€ που ήταν εξαρχης η συμφωνία  για μηχανάκι + αυτοκίνητο.

Η κάλε λεπτομέρεια έχει σημασία. Προφανώς αν πας σε κάποιον και πεις "εδωσα 500€ για μηχανάκι με 3 μαθήματα", τι θα πει? Θα πει ότι είναι κλέφτης!

χαχα, αυτο θα εγραφα τωρα))))))))))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, xlageo είπε

 Όχι δεν είμαι 15,

Ναι ότι γράφεις στο ίντερνετ έχει νομική υπόσταση, αλλά μιλούσα για το θέμα μας , δηλαδή για τις κριτικές.

Η κριτική υπάρχει για να μπορείς δημόσια να κρίνεις με τον καλύτερο ή τον χειρότερο τρόπο ενα προϊόν/υπηρεσία/τοποθεσία/εταιρία με τα όρια πάντα του να μην προσβάλεις κάποιον (και αυτό για ηθικούς και όχι νομικούς λόγους)

Στην περίπτωσή μας ένας πελάτης νιώθει απατημένος ( μπορεί δικαίως , μπορεί και όχι) άρα κάνει μια αρνητική κριτική και αυτό είναι όλο.

Ο δικηγόρος και οποιοσδήποτε δικηγόρος δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα γι αυτό.

Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη πάντα, είμαι εδώ πάντα για να ανταλλάσω πληροφορίες και να μαθάινω άλλωστε :)

H ταπεινη σου ειναι γνωμη ειναι και παραμενει ταπεινη γιατι το "δεν μπορει να κανει απολυτως τιποτα για αυτο" που λες, δεν ισχυει κι εχει εξηγηθει επαρκως και με παραδειγματα στις προηγουμενες σελιδες. Μεινε λοιπον με την ταπεινη γνωμη σου και τη σιγουρια ασε την για αυτους που ξερουν.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lmak είπε

Πέρα από το να μην βρίζεις και να μην ψεύδεσαι πρέπει να μπορείς να αποδείξεις αυτά που λες ότι είναι αλήθεια. Τα μου είπε, του είπα δεν είναι αποδείξεις. Εκτός λοιπόν αν έχεις γραπτή προσφορά για την έκδοση των αδειών με όρους τους οποίους σαφώς παρέβηκε η σχολή - επίσης με αποδείξεις - εγώ, χωρίς να είμαι δικηγόρος, θα σε συμβούλευα να σβήσεις την κριτική και να προχωρήσεις παρακάτω. Θεώρησέ το μάθημα ζωής. Αν σε πνιγεί το δίκιο και είσαι διατεθειμένος να μπλέξεις σε δικαστήρια τότε πήγαινε σε δικηγόρο και μην ρωτάς σε φόρουμ. 

Δηλαδη αν εγώ πάρω από κάπου φαγητό και δεν μου αρέσει και το γραψω στην κριτική η αν πάω κάπου αλλού και είναι αργή η εξυπηρέτηση θα πρέπει να το αποδείξω; Με αυτή την λογική δεν θα πρέπει να αφήνει κανένας αρνητικές κριτικές. Σχεδόν τίποτα δεν είναι σε θέση να αποδειχτεί ούτε σε θετικές ούτε σε αρνητικές κριτικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ ... Εφοσον τα πραγματα εγιναν ακριβως οπως τα λες και δεν λες αρλουμπες,  1ον Αλλαξε την αξιολογηση σου και προσθεσε οτι σε εκβιασε με δικηγορους κτλ.. και μετα παρτον τηλ και πες του το εξης... Εισαι σχολη οδηγων φιλε.. σωστα?.,,, καρφωσε μια ΟΠΙΣΘΕΝ και ελα με φορα..... 

Και ολα καλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν μια επιχείρηση προσθέτει τον εαυτό της σε μια πλατφόρμα για κριτικές, δεν αποδέχεται κάποιους όρους; Μήπως αυτοί οι όροι καλύπτουν και τις αρνητικές κριτικές που μπορεί να δεχθούν; Μου φαίνεται περίεργο να μπορεί να κυνηγήσει μια επιχείριση κάποιον για μια αρνητική κριτική. Αν ήταν έτσι, οι Αμερικάνοι θα ήταν κάθε μέρα στα δικαστήρια. 

Επεξ/σία από giwrgostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Δηλαδη αν εγώ πάρω από κάπου φαγητό και δεν μου αρέσει και το γραψω στην κριτική η αν πάω κάπου αλλού και είναι αργή η εξυπηρέτηση θα πρέπει να το αποδείξω; Με αυτή την λογική δεν θα πρέπει να αφήνει κανένας αρνητικές κριτικές. Σχεδόν τίποτα δεν είναι σε θέση να αποδειχτεί ούτε σε θετικές ούτε σε αρνητικές κριτικές. 

Άλλης βαρύτητας η κατηγορία δεν μου αρέσει το φαγητό (υποκειμενικό) και άργησαν να μου το φέρουν (μπορεί να είναι και τυχαίο γεγονός) και άλλο το "έκλεισα συμφωνία 800€ και τελικά χωρίς να φταίω μου ζητάνε 1300€"

Διαφορετικό βάρος κατηγορίας, που ναι, μπορεί να ζητηθεί η απόδειξη της

12 λεπτά πριν, giwrgostr είπε

Όταν μια επιχείρηση προσθέτει τον εαυτό της σε μια πλατφόρμα για κριτικές, δεν αποδέχεται κάποιους όρους; Μήπως αυτοί οι όροι καλύπτουν και τις αρνητικές κριτικές που μπορεί να δεχθούν; Μου φαίνεται περίεργο να μπορεί να κυνηγήσει μια επιχείριση κάποιον για μια αρνητική κριτική. Αν ήταν έτσι, οι Αμερικάνοι θα ήταν κάθε μέρα στα δικαστήρια. 

Να σου πω κάτι μεταξύ μας? ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δηλαδη αν εγώ πάρω από κάπου φαγητό και δεν μου αρέσει και το γραψω στην κριτική η αν πάω κάπου αλλού και είναι αργή η εξυπηρέτηση θα πρέπει να το αποδείξω; Με αυτή την λογική δεν θα πρέπει να αφήνει κανένας αρνητικές κριτικές. Σχεδόν τίποτα δεν είναι σε θέση να αποδειχτεί ούτε σε θετικές ούτε σε αρνητικές κριτικές. 

Δηλαδη αν εγώ πάρω από κάπου φαγητό και δεν μου αρέσει

Δεν αρεσε εσενα, μπορει να αρεσει ομως σε αλλους 10

αργή η εξυπηρέτηση

μπορει να ειναι οντως αργη η απλα να μην εχει ο πελατης υπομονη.

 

Με αυτή την λογική δεν θα πρέπει να αφήνει κανένας αρνητικές κριτικές.

το θεμα ειναι να μην πιστευουμε οτι διαβαζουμε, γιατι δεν ξερουμε ποιος το εγραψε...

 

Σχεδόν τίποτα δεν είναι σε θέση να αποδειχτεί ούτε σε θετικές ούτε σε αρνητικές κριτικές. 

μπορεις, εαν εφαγες και διανυκτερευσες σε τουαλετα μπορεις, εαν ηρθες σε μαγαζι και οντως το φαγητο ηταν κακο και χαλασμενο μπορεις, ειναι κριμα ομως να κατηγορουμε επιχειρησεις με ελλειπη στοιχεια, (βλεπε παραπανω 500αρικο με 3 μαθηματα για μηχανακι)

 

φιλε μου οτι γραφω παραπανω ειναι φυλικα, και χωρις καμια υπονοια προσβολης. το ιδιο πραγμα θα ελεγα και για μενα, και προσπαθω παντα να τα βλεπω σφαιρικα.

δεν θα γκρινιαξω ποτε εαν ενα μαγαζι ειναι τιγκα γεματο και αντι 5 λεπτα να μ φερουν κουβερ θα κανουν 15.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η τύπα με την οποία μίλησες δεν είναι δικηγόρος ειδικά αν σου είπε ότι θα σου κάνει μήνυση.

Αν όντως ήταν δικηγόρος, θα σου έλεγε ότι θα προχωρήσει σε όλα τα νόμιμα μέσα που σε αυτή τη περίπτωση είναι η έγκληση για δυσφήμηση.

Αναφέροντας λάθος διαδικασία και λάθος ποινικό άδίκημα δείχνει ότι ήταν κάποια γνωστή του δάσκαλου.

 

https://www.lawspot.gr/nomika-blogs/eyaggelos_margaritis/ti-einai-exyvrisi-dysfimisi-kai-sykofantiki-dysfimisi

 

Επίσης ο δάσκαλος δεν κερδίζει τίποτα με την έγκληση ή έστω τη μήνυση, θα πρέπει να σου κάνει και αγωγή που είναι άλλη διαδικασία για να αποζημιωθεί χρηματικά.

 

https://www.kamouzis.gr/diafora-metaxy-mynisis-egklisis-kai-agwghs/

 

Οπότε, λαμβάνοντας υπόψιν ότι του έδωσες 800€ με 1200€  που θα πρέπει να τα ξοδέψει μόνο και μόνο για να τα κάνει όλα τα παραπάνω συν κάνα εξώδικο που μπορεί να σου στείλει νωρίτερα για να σε φοβερήσει που έχει κι αυτό κόστος για το γράψιμο συν την επίδωση πιστεύω ότι δεν θα έχεις θέμα.

Ακόμα κι αν είναι δικηγόρος νομίζω απλά θα τον συνετίσει γιατί πιστεύω ότι και η ίδια ξέρει ότι δεν μπορεί να κερδίσει στο δικαστήριο, φυσικά αν δεν έχεις κακό δικηγόρο.

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι μια υπόθεση, καλά ξεμπερδέματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Δηλαδη αν εγώ πάρω από κάπου φαγητό και δεν μου αρέσει και το γραψω στην κριτική η αν πάω κάπου αλλού και είναι αργή η εξυπηρέτηση θα πρέπει να το αποδείξω; Με αυτή την λογική δεν θα πρέπει να αφήνει κανένας αρνητικές κριτικές. Σχεδόν τίποτα δεν είναι σε θέση να αποδειχτεί ούτε σε θετικές ούτε σε αρνητικές κριτικές. 

Το αν το φαγητο σου αρεσει ειναι υποκειμενικο, δεν χρειαζεται να δωσεις εξηγησεις για το αν σου αρεσε ή οχι, κανεις δεν μπορει να σε κατηγορησει οτι λες ψεματα...

Αν γραψεις ομως οτι το κρεας ειναι απο γατες, σκυλους κλπ, μαλλον θα κληθεις  να το αποδειξεις, αν ο ιδιοκτητης αισθανθει θιγμενος. Γιατι εκει δεν περιγραφεις απλα την εμπειρια σου/την αποψη σου, αλλα κατηγορεις την επιχειρηση για ενεργειες περαν του νομου.

Επισης, αν γραψεις οτι ειναι απατεωνας επειδη εσενα δε σου αρεσε το φαγητο επισης εισαι υπολογος γιατι κατηγορεις και πρεπει να αποδειξεις πού εγκειται η απατεωνια, νομικα και με αποδειξεις.

Επισης, αν γραψεις οτι δεν σου αρεσε το φαι και καπακι αρχισεις να βριζεις το μαγαζι στην κριτικη σου, ομοιως, κατηγορεισαι χαλαρα κι ωραια, αν το επιδιωξει ο μαγαζατορας (για εξυβριση).

Το αν αργησαν τα γκαρσονια ειναι κι αυτο ως ενα σημειο υποκειμενικο, αλλα δεν αποτελει κατηγορια. Ετυχε και καθυστερησαν σε σενα, το εγραψες, δεν μπορει να σε αμφισβητησει ο αλλος, οποτε παμε παρακατω.  Αν ομως γραψεις οτι τα γκαρσονια σου ριξαν και μια σφαλιαρα επειδη διαμαρτυρηθηκες για την καθυστερηση, αυτο πρεπει να το αποδειξεις γιατι κατηγορεις την επιχειρηση για νομικη παραβαση.

Εχει σημασια να αντιληφθουμε τη διαφορα του κανω κριτικη περιγραφοντας υποκειμενικα την εμπειρια μου, με το κανω κριτικη κατηγορωντας τον αλλο για θεματα ή γεγονοτα που εμπιπτουν στη νομοθεσια, πχ απατεωνας, κλεφτης, τραμπουκος, φοροφυγας, δεν τηρει τα μετρα κατα COVID κλπ. Για τις κατηγοριες προς την επιχειρηση, ενδεχεται να ζητηθουν εξηγησεις, διευκρινησεις, αποδειξεις κλπ. Ειτε δικαστικα, ειτε εξωδικαστικα.

Γενικα οταν κατηγορεις καποιο για κατι εκνομο, το βαρος των αποδειξεων πεφτει σε εσενα. Το οτι με το ιντερνετ ο καθενας λεει οτι του κατεβει υπο μορφην κριτικης, ακομα και αληθες να ειναι, δεν τον απαλασει απο την πιθανοτητα να κληθει να δωσει τις απαραιτητες διευκρινησεις για τους ισχυρισμους του.

ΥΓ. Αν νιωσει θιγμενος απο κριτικη που θα λες οτι δε σου αρεσε το φαι, επισης μπορει να διεκδικησει το δικιο του με συκοφαντικες δυσφημισεις κλπ αλλα εκει θα βρει τοιχο, αφου δεν αποδεικνυεται με καποιο τροπο οτι ψευδεσαι. Ομοιως αν η ts εγραφε οτι τα μαθηματα οδηγησης δεν την βοηθησαν οσο θα περιμενε, δεν μπορει ο ιδιοκτητης να της πει οτι λεει ψεματα. Αλλα οταν λεει οτι δεν τηρει συμφωνιες επι των πληρωμων κλπ, τιθεται ζητημα απατεωνιας κλπ.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...