Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 20 "Ulyana" - Cinnamon (64-bit)


polazava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, polazava είπε

Τελικα δεν μπορεσα να εγκαταστησω τον chromium- chrome στην εκδοση Linux Mint 20 "Ulyana" - Cinnamon (64-bit)

Δεν καταλαβαινω γιατι βαζεις το chromium και το chrome στην ιδια προταση . Και επισης δεν καταλαβαινω γιατι δεν μπορεσες να εγκαταστησεις τον chrome που απλα τον κατεβαζεις απο το σαιτ και τον εγκαθιστας με διπλο κλικ. Το εκανα τοτε που ποσταρα , σε linux mint 20 εγκατασταση και δεν ειχα προβλημα.
Η αλλη λυση οπως ειπωθηκε ειναι με μια μικρη παρεμβαση ωστε να σου επιτρεψει η διανομη να το κανεις , να εγκαταστησεις το snap πακετο του chromium αν τον θες τοσο πολυ.
Μια κοντινη λυση που μου ηρθε στο κεφαλι τωρα , αν θες να παραμεινεις σε Linux mint και να εχεις τα ωφελη του ( στην ουσια το περιβαλλον cinnamon ) και να εχεις chromium ομορφα και απλα ειναι να πας σε LMDE , linux mint με βαση debian και οχι ubuntu. Ισως εισαι σε καποια πακετα του συστηματος πισω καποιες εκδοσεις αλλα τα περισσοτερα 3rd party προγραμματα ενημερωνονται κανονικα. Και ... εχεις και chromium.
Θα μου πεις , ρε φιλε να μεινω πισω σε ενημερωσεις ? Ε αν πας σε mint 19.3 , παλι θα εισαι πισω σε εκδοσεις ...

Τεσπα , αν δεν εισαι συνωμοσιολογος , mint 20 + chrome , δουλευουν..δεν ξερω γιατι δυσκολευτηκες.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, polazava είπε

Τελικα δεν μπορεσα να εγκαταστησω τον  chrome στην εκδοση Linux Mint 20 "Ulyana" - Cinnamon (64-bit)..

μια χαρά μπαίνει στο mint 20  xfce  δεν βλέπω το λόγο που να μην μπαiνει και στην  Cinnamon έκδοση Δες εδώ την περίπτωση 2 install-chrome-terminal  Και από το synaptic εγκαθιστάς αν χρειαστεί το πακέτο της γλώσσας και 

Spoiler

chrome.png.77445ea6cacfb0abbe73c776351bc4a0.png

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Τεσπα   mint 20 + chrome , δουλευουν.

συμφωνώ Όχι ότι το χρειάζεσαι ;)  Αλλά και το  στιγμιότυπο πρώτο Δεν έχεις παραπονο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, polazava είπε

Τελικα δεν μπορεσα να εγκαταστησω τον chromium- chrome στην εκδοση Linux Mint 20 "Ulyana" - Cinnamon (64-bit).. ευχαριστω πολυ του συμφορουμιτες φιλους για την βοηθεια .. αυτο που θα κανω ειναι οτι θα εγκαταστησω παλι την 19,3 που ολα πηγαιναν καλα κι εχει υποστηριξη μεχρι το 2023  θα μεταφερω στον firefox οτι εχω στον chrome και αναβαθμιζω αργοτερα ..που ισως καποια στιγμη θα επιλυθει το ζητημα ..καλη συνεχεια σε ολους :)

Φίλε μου το Ubuntu και το mint έχουν πάρει το δρόμο τους. Σε καταλαβαίνω και ήμουν στη θέση σου (με άλλες εφαρμογές). Δεν ήθελα ούτε να γίνω χάκερ, νετβελοπερ κλπ αλλά ούτε να αλλάξω εφαρμογές.

Αυτό το: α δε δουλεύει το chromium βάλε chrome είναι μεγάλη απάτη.  Γιατί ρε φίλε αν ήθελα chrome θα το έβαζα εξ αρχής.

Οπότε κατά τη γνώμη μου μη σε περιορίζει. Κάνε ένα search: biggest Linux repos. Να βρεις μια διανομή να έχει μεγάλα repos και ευκολία. Εγώ πήγα σε archbased αλλά σε εσένα μπορεί να δουλέψει κάτι άλλο. Εμένα αυτή είναι η γνώμη μου. Δε σου προτείνω την Χ ή Ψ διανομή. Σου προτείνω απλώς να δεις και κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Να βρεις μια διανομή να έχει μεγάλα repos και ευκολία.

Σου θυμιζει κατι αυτο ? Για ακριβως το ιδιο θεμα , εγραψες ακριβως τα ιδια ( προτεινες αλλη διανομη ) εκει περα. Τετοια πορωση ουτε πιτμπουλ σε κυνομαχια!

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Φίλε μου το Ubuntu και το mint έχουν πάρει το δρόμο τους. Σε καταλαβαίνω και ήμουν στη θέση σου (με άλλες εφαρμογές). Δεν ήθελα ούτε να γίνω χάκερ, νετβελοπερ κλπ αλλά ούτε να αλλάξω εφαρμογές.

Αυτό το: α δε δουλεύει το chromium βάλε chrome είναι μεγάλη απάτη.  Γιατί ρε φίλε αν ήθελα chrome θα το έβαζα εξ αρχής.

Οπότε κατά τη γνώμη μου μη σε περιορίζει. Κάνε ένα search: biggest Linux repos. Να βρεις μια διανομή να έχει μεγάλα repos και ευκολία. Εγώ πήγα σε archbased αλλά σε εσένα μπορεί να δουλέψει κάτι άλλο. Εμένα αυτή είναι η γνώμη μου. Δε σου προτείνω την Χ ή Ψ διανομή. Σου προτείνω απλώς να δεις και κάτι άλλο.

Η ερώτηση είναι "πως να βάλω chromium στο ubuntu/mint". Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα δε μπορεί να είναι "δοκίμασε άλλη διανομή". Χώνεψέ το και ξεπέρασέ το.
Έχεις άλλη μία αναφορά, ελπίζω να σε μαζέψουν κάποια στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η ερώτηση είναι "πως να βάλω chromium στο ubuntu/mint". Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα δε μπορεί να είναι "δοκίμασε άλλη διανομή". Χώνεψέ το και ξεπέρασέ το.
Έχεις άλλη μία αναφορά, ελπίζω να σε μαζέψουν κάποια στιγμή.

Η ερώτηση είναι: μπορείς να βάλεις το chromium στο mint?

Δεν καταλαβαίνω γιατί συγχέεις το Ubuntu (που το έχει στο snap store) με το mint που δεν δέχεται τα snaps. Εγώ έθεσα τα δεδομένα:

Mint χωρίς chromium 

Chromium χωρίς mint

Αν μπορείς να κάνεις το mint να έχει chromium γιατί δε δίνεις τη λύση. Εγώ στο mint mate γύρισα σε brave. Αλλά όμως είναι σε PC για συγκεκριμένη δουλειά. Ο φίλος θέλει το chromium. Κρίμα που από κάποια report ίσως κλείσει ένα θέμα που αφορά χιλιάδες χρήστες. Αυτό χωρίς να έχω πει κάτι κακό.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς η αλλαγή διανομής είναι μερικές φορές η λύση. Μας αρέσει δε μας αρέσει. Εγώ έφυγα π.χ από το Linux lite για ένα συγκεκριμένο λόγο, εφόσον έχει πολύ μικρά αποθετήρια και δεν έμπαινε μια εφαρμογή που ήθελα. Κανένα tutorial δεν είχε δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω Mint αλλά με μία γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτό https://linuxmint-user-guide.readthedocs.io/en/latest/chromium.html που έχει 2-3 διαφορετικούς τρόπους να βάλεις chromium στο mint. Κι εσύ προτείνεις να αλλάξει διανομή; Σύνελθε. Δεν ενδιαφέρει κανέναν γιατί εσύ άλλαξες διανομή και έκανες ότι έκανες. Αν μπορείς να απαντάς σε συγκεκριμένα προβλήματα δίνοντας λύση, κάντο. Σταμάτα να προτείνεις ως λύση αλλαγή διανομής, δεν είναι λύση αυτό σε κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Αν μπορείς να κάνεις το mint να έχει chromium γιατί δε δίνεις τη λύση.

Η επίσημη λύση υπάρχει και έχει δοθεί. Τυγχάνει δε να υπάρχει κάποια μετάφραση της στα Ελληνικά (που έχει δοθεί και από άλλο χρήστη προηγουμένως) . Κατά σύμπτωση δε κάτω ακριβώς από αυτή την μετάφραση δημοσιεύσατε ακριβώς τα ίδια κάτι που με κάνει να πιστεύω πως απλά δεν μπαίνετε καν στον κόπο να διαβάσετε το οτιδήποτε, απλά θέλετε να πεταχτείτε και να πείτε την "γνώμη" σας. Ατυχώς εκεί τα πράγματα είναι λιγάκι ποιο σφιχτά στους όρους χρήσεως.
 

9 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εγώ έφυγα π.χ από το Linux lite για ένα συγκεκριμένο λόγο, εφόσον έχει πολύ μικρά αποθετήρια και δεν έμπαινε μια εφαρμογή που ήθελα.

Επιτρέψτε μου επιπλέον να προσθέσω πως αυτό το γεγονός δεν σας κάνει ακριβώς τον καταλληλότερο άνθρωπο για να δίνετε συμβουλές. Μην μεταφέρετε πάνω στην εκάστοτε διανομή τις προσωπικές σας αποτυχίες. Αν θέλετε την συμβουλή μου, για να αποκτήσετε μια εξοικείωση στο λειτουργικό, αντί να αλλάζετε διανομές σαν τα πουκάμισα με την πρώτη δυσκολία,  ποιο ωφέλιμο θα ήταν να προσπαθήσετε να λύσετε τα προβλήματα που έχετε σε μια διανομή. Με την γνώση που θα αποκομίσετε από αυτές τις μικρές επιτυχίες (και τις σποραδικές αποτυχίες)  θα μπορέσετε στην συνέχεια να βοηθήσετε με την σειρά σας όσους έχουν πρόβλημα και να κάνετε έτσι καλό στην ευρύτερη κοινότητα του Linux.

Φιλικά

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, malakudi είπε

έχει 2-3 διαφορετικούς τρόπους να βάλεις chromium στο mint. Κι εσύ προτείνεις να αλλάξει διανομή; Σύνελθε

Αυτό αναφέρθηκε και πριν και μπορείς να δεις αν δούλεψε. Αν διαβάσεις τους τρόπους το να βάλεις από τυχαία PPA αποθετήρια είναι λύση?

Λύση να βάζουμε ότι να ναι στο σύστημα μας ενώ υπάρχουν διανομές που το έχουν  ελέγξει και το δίνουν στα αποθετήρια τους?

Εγώ προτείνω να δει και κάποια διανομή πέρα από το mint. Υπάρχει κόσμος -πιστεψέ με- που φεύγει από τα ubuntοειδή λόγω snaps. Το mint έβγαλε τα snaps αλλά περιορίστηκε σε κάποιες περιπτώσεις. Αν είναι να γράφεις 30 σελίδες ξέρω γω από πράγματα που ένας απλός χρήστης δεν ξέρει τι κάνουν για να δουλέψει απλά ένας chromium: Houston we have a problem.

Μάλιστα έχουμε πρόβλημα όταν μια διανομή που βγαίνει με την παντριερα της φιλικής δεν έχει φρόντισει να έχει στα αποθετήρια της έναν πολύ δημοφιλή browser. Δεν είναι δηλαδή πως ο φίλος θελει να δουλέψει τον surf. Δηλαδή ειναι βασικό.

Λες εγώ αν ήξερα ότι υπάρχει εύκολος τρόπος να βάλει τον chromium δε θα τον πρότεινα. Όπως δεν έκανα το λάθος να προτείνω το chrome. Το οποίο κάποιοι περάσατε αβαβά γιατί έτσι. Λύση δεν είναι να πάει στον chrome ή τον Mozilla (το λινκ σου προτείνει και αυτή τη λύση..Ω ναι!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rhtoras είπε

Λες εγώ αν ήξερα ότι υπάρχει εύκολος τρόπος να βάλει τον chromium δε θα τον πρότεινα.

Υπαρχει ευκολος τροπος να περασεις chromium στο mint 20 και απλα δεν τον ξερεις. Γιατι για καποιον αγνωστο λογο , εχεις την εντυπωση οτι εισαι παντογνωστης και αν δεν ξερεις κατι τοτε αυτο δεν υπαρχει.

Οι λυσεις που δινω εγω ΧΩΡΙΣ να αλλαξει καποιος διανομη (mint 20) :
1. Πας σε αλλον browser (chrome ή firefox). Οι υπολοιποι δεν μου λενε κατι.
2. Βαζεις chromium snap package.
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει ο τροπος , ας τον γραψουμε ακομα μια φορα να μαθαινει και ο ρητορας.
Ανοιγεις τερμιναλ , και σκας τις εξης εντολες :
 

sudo rm /etc/apt/preferences.d/nosnap.pref
sudo apt update
sudo apt install snapd

και μετα εγκαθιστας το chromium snap. The end.

Rhtoras , στο αλλο φορουμ διαβασα τα θεματα στα οποια συμμετειχες και τα ποστς σου ειναι επιπεδου νηπιαγωγειου. Ξαφνικα ανακαλυψες το Artix και νομιζεις οτι εχεις γινει γκουρου. Και περα απο αυτο που δικαιωμα σου να νομιζεις ο,τι θες για τον εαυτο σου , γινεσαι ενοχλητικος με την μανια σου να το προωθεις παντου και παντα. Στο αλλο φορουμ σε μπαναρανε για μια μερα για ακριβως αυτον τον λογο. Εδω , σε αυτο το φορουμ , δεν ξερω ποτε θα ερθει η ωρα σου ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Υπαρχει ευκολος τροπος να περασεις chromium στο mint 20 και απλα δεν τον ξερεις. Γιατι για καποιον αγνωστο λογο , εχεις την εντυπωση οτι εισαι παντογνωστης και αν δεν ξερεις κατι τοτε αυτο δεν υπαρχει.

Οι λυσεις που δινω εγω ΧΩΡΙΣ να αλλαξει καποιος διανομη (mint 20) :
1. Πας σε αλλον browser (chrome ή firefox). Οι υπολοιποι δεν μου λενε κατι.
2. Βαζεις chromium snap package.
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει ο τροπος , ας τον γραψουμε ακομα μια φορα να μαθαινει και ο ρητορας.
Ανοιγεις τερμιναλ , και σκας τις εξης εντολες :
 


sudo rm /etc/apt/preferences.d/nosnap.pref
sudo apt update
sudo apt install snapd

και μετα εγκαθιστας το chromium snap. The end.

Rhtoras , στο αλλο φορουμ διαβασα τα θεματα στα οποια συμμετειχες και τα ποστς σου ειναι επιπεδου νηπιαγωγειου. Ξαφνικα ανακαλυψες το Artix και νομιζεις οτι εχεις γινει γκουρου. Και περα απο αυτο που δικαιωμα σου να νομιζεις ο,τι θες για τον εαυτο σου , γινεσαι ενοχλητικος με την μανια σου να το προωθεις παντου και παντα. Στο αλλο φορουμ σε μπαναρανε για μια μερα για ακριβως αυτον τον λογο. Εδω , σε αυτο το φορουμ , δεν ξερω ποτε θα ερθει η ωρα σου ...

Λοιπόν ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα ότι κάποιοι δε θέλουν snaps και δε θέλουν να αλλάξουν τον chromium. Τι κάνουμε τότε?

Α ξέρω:

-θελω τον chromium

-βαλε chrome

 

Με λόγια: 

Mint με chrome 

Κάτι άλλο με chromium

 

Υ.γ. Το Linux mint ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ τα snaps. Άλλο που με παράκαμψη μπορείς να τα βάλεις. Η ίδια η διανομή δεν τα συνιστά. Για να ξέρουμε τι λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Λοιπόν ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα ότι κάποιοι δε θέλουν snaps και δε θέλουν να αλλάξουν τον chromium. Τι κάνουμε τότε?

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ερθεις στην πραγματικοτητα. Επειδη εσυ σκαρφιζεσαι υποθετικα σεναρια με υποθετικες καταστασεις δεν παει να πει οτι ειναι και η πραγματικοτητα.
Αλλα θα παιξω το παιχνιδι σου. Γιατι με ενα παιδακι μονο παιχνιδια μπορεις να παιξεις...Εχουμε λοιπον καποιον που χρησιμοποιει Mint 20 . Δεν θελει snaps . Και θελει οπωσδηποτε chromium.
Αρχικα για να χρησιμοποιει Mint και να μην θελει snaps , παει να πει οτι συμφωνει με την αποφαση της διανομης του. Αρα του αρεσει η διανομη του , αρα δεν θελει να την αλλαξει.
Με αυτο το δεδομενο λοιπον ψαχνει να βρει αλλον τροπο να χρησιμοποιησει τον πολυαγαπημενο του browser...

Ξυνει το κεφαλι του... προσπαθει να βρει λυση. Αφου δεν θελει snaps , τοτε ο chromium πρεπει να ειναι ειτε σε deb πακετο , ειτε σε flatpak , ειτε σε appimage.
Ψαχνει στο ιντερνετ , γιατι για αυτο το εχουμε , για να ψαχνουμε , οχι μονο για τσοντες και βρισκει τα εξης ...

1. Chromium deb μεσω ppa - εδω. Με vaapi support κιολας και φυσικα κανονικα updates. Θα αρχισεις τα κλασικα , μα θα βαλεις ασχετου ppa χωρις να ξερεις ποιος ειναι , και τι βαζει μεσα ? Ναι θα βαλεις. Για αυτο υπαρχει η δυνατοτητα των ubuntu-based διανομων να χρησιμοποιουν ppas. Εσυ δηλ που περνας πακετα απο το AUR ξερεις ποιος τα εβαλε εκει και τι εχουν μεσα ? Οχι και οχι δεν ελεγχονται τοσο εξονυχιστικα οσο νομιζεις. Σου εβαλα λινκ τις προαλλες που εδειχνε ακριβως το αντιθετο.
2. Chromium appimage - εδω. ungoogled εκδοση κιολας. Ευτυχια και χαρα δηλ. Ο,τι καλυτερο. 
3. Πας σε Linux Mint Debian Edition και εχεις chromium κανονικα. Τεχνικα , δεν αλλαξες διανομη ;)

Συμπερασματικα , ενας Mint χρηστης σεβεται τον εαυτο του σε αρκετο βαθμο ωστε να κανει τα αδυνατα δυνατα να μην παει στην μαλακοδιανομη σου . 

25 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Το Linux mint ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ τα snaps. Άλλο που με παράκαμψη μπορείς να τα βάλεις. Η ίδια η διανομή δεν τα συνιστά. Για να ξέρουμε τι λέμε.

Δεν τα απαγορευσε. Δεν τα γουσταρει. Και αφου παρακαμπτεται η φαση , γιατι να μην το κανεις ? Για αυτο εισαι σε λινουξ , για να κανεις ο,τι θες , εφοσον μπορεις να το κανεις. Α ξεχασα στο ιδανικο σεναριο που θες να παιξεις , ο χρηστης δεν θελει snaps , και θελει μονο chromium. Εχεις θεματα , δουλεψε τα.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Το Linux mint ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ τα snaps. Άλλο που με παράκαμψη μπορείς να τα βάλεις. Η ίδια η διανομή δεν τα συνιστά. Για να ξέρουμε τι λέμε.

Έχουμε και λέμε: Η διανομή πήρε μια δύσκολη απόφαση, ώστε να δώσει ένα μήνυμα. Η διανομή δεν απαγόρευσε τίποτα. Οι οδηγίες που βλέπεις είναι από τις ΕΠΙΣΗΜΕΣ οδηγίες της διανομής. Και υπάρχουν αναλυτικότατες οδηγίες τόσο για τα snaps όσο και για τον Chromium, μαζί με τα υπέρ και τα κατά κάθε λύσης.

Η διανομή δεν απαγορεύει τίποτα, απλά εξηγεί τις θέσεις της, τα θετικά και τα αρνητικά κάθε λύσης και δίνει την επιλογή στον χρήστη. Αυτός μπορεί να επιλέξει αν θέλει να κάνει χρήση των snaps ή δεν θέλει. Τόσο απλά είναι τα πράγματα αν πραγματικά θέλουμε να ξέρουμε το τι λέμε.

Επέτρεψε μου όμως να επισημάνω μιαν αντίφαση: Πως είναι δυνατόν κάποιος χρήστης που προτείνει εμφατικά και με κάθε ευκαιρία την χρήση μιας διανομής όπως η Artix σε ένα αρχάριο χρήστη, ταυτόχρονα βρίσκει αυτές τις οδηγίες εξαιρετικά δύσκολο να τις καταλάβει τόσο αυτός όσο και ένας αρχάριος χρήστης;

YΓ: Πραγματικά αναρωτιέμαι ποια είναι η φύση του προβλήματος και αν έχει το παραμικρό νόημα να λεχθεί κάτι. Αλλά θα παραμείνω στα χωράφια του ΙΤ και δεν θα μπω σε ξένα χωράφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Επέτρεψε μου όμως να επισημάνω μιαν αντίφαση: Πως είναι δυνατόν κάποιος χρήστης που προτείνει εμφατικά και με κάθε ευκαιρία την χρήση μιας διανομής όπως η Artix σε ένα αρχάριο χρήστη, ταυτόχρονα βρίσκει αυτές τις οδηγίες εξαιρετικά δύσκολο να τις καταλάβει τόσο αυτός όσο και ένας αρχάριος χρήστης;

Σκεψου και την εξης αντιφαση : Αν ενας χρηστης μπορει να τα βγαλει περα με το Artix (arch-based με ο,τι αυτο συνεπαγεται) , τοτε ειμαι σιγουρος οτι θα τα βγαλει περα με τις 3 εντολες που εβαλα παραπανω για τα snaps ή για τις 2-3 εντολες που χρειαζονται να περασει ενα ppa με chromium. 
Βεβαια αυτο που γραφω ερχεται σε αντιφαση με το αφηγημα : "Το Artix κανει για τους αρχαριους , αρα ειναι ευκολο , αρα μιλαμε για αρχαριο". Ε ερχεται σοκ στον ρητορας...το αφηγημα ειναι λαθος και ανυποστατο!
Και στην τελικη ενας χρηστης που επιμενει στην χρηση του chromium , μονο αρχαριος δεν ειναι , εχει ψαχτει , εχει τους λογους του που θελει τον browser αυτον αρα δεν μιλαμε για τελειως αρχαριο , αρα μπορει να κοπανησει και καναδυο εντολες σε τερματικο.
Δεν παιζει να ερθει αρχαριος απο windows και ξαφνικα να πει "Δεν θελω τον chrome (ή firefox) που χρησιμοποιουσα τοσο καιρο στα windows αλλα θελω τον chromium ...". Αρα μιλαμε πλεον για αλλη κατηγορια χρηστη...οχι αρχαριο.

Το κουρασαμε το θεμα χωρις λογο...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Αυτό αναφέρθηκε και πριν και μπορείς να δεις αν δούλεψε.

Μια χαρά δουλεύει, απλώς ο OP δεν ήθελε να το παλέψει (άσε που δε μας είπε και ποιο τρόπο δοκίμασε).

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Αν διαβάσεις τους τρόπους το να βάλεις από τυχαία PPA αποθετήρια είναι λύση?

Λύση να βάζουμε ότι να ναι στο σύστημα μας ενώ υπάρχουν διανομές που το έχουν  ελέγξει και το δίνουν στα αποθετήρια τους?

 

Μόνο που δεν είναι τυχαίο. Στο δίνει το επίσημο documentation.

Επίσης, ειρωνικό να τα λέει αυτά κάποιος που πρότεινε το AUR σε αρχάριους στο άλλο thread. Την ίδια στιγμή, ορίστε τι λέει η ομάδα του Arch για το AUR:

Αναφορά σε κείμενο

DISCLAIMER: AUR packages are user produced content. Any use of the provided files is at your own risk.

 

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Εγώ προτείνω να δει και κάποια διανομή πέρα από το mint.

Δεν κάνεις και τίποτα άλλο.

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Αν είναι να γράφεις 30 σελίδες ξέρω γω από πράγματα που ένας απλός χρήστης δεν ξέρει τι κάνουν για να δουλέψει απλά ένας chromium: Houston we have a problem.

Ξαναλέω, link στο επίσημο documentation του έδωσα, άρα όχι, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Το χειρότερο σενάριο είναι να μάθει κάτι.

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Λύση δεν είναι να πάει στον chrome ή τον Mozilla (το λινκ σου προτείνει και αυτή τη λύση..Ω ναι!).

Link στο επίσημο documentation.

Ουσιαστικά λες ότι πριν δοκιμάσει αν μπορεί να κάνει τη δουλειά του με διαφορετικό browser, το λογικό είναι να δοκιμάσει αν μπορεί να κάνει τη δουλειά του με διαφορετική distro.

Όλα αυτά δεν τα λέω για να απαντήσω σε σένα, αλλά για να τα διαβάσει ο OP και τυχόν άλλοι αρχάριοι στο thread, επειδή αν ακολουθήσουν τις δικές σου συμβουλές, τους έκαψες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...