Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Antoniouk είπε

Εμένα όπως έχω σας έχω ενημερώσει μου κράτησε το 10% της δόσης στις 19 του προηγούμενου μήνα. 

Το υπόλοιπο 90% έχει χρεωθεί σε καινούργιο λογαριασμό που δημιούργησε η τράπεζα με την αιτιολογία "διαγραφή από νομοθετική ρύθμιση" 

Ακόμα ωστόσο δεν έχει πληρωθεί από το δημόσιο αυτο το 90% όπως βλέπω στο Web banking. 

Τράπεζα Alpha Bank 

Έχει ολοκληρωθεί η "παρακολούθηση επιδότησης" στην πλατφόρμα ή ακόμα είσαι χωρίς ημ/νία έγκρισης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η επιδοτηση ειναι 90,80 και 70% ανα τριμηνο με μεγιστο τα 600€. Αυτο σημαινει οτι εγω που εχω δανειο με δοση 1000 ευρω θα παρω  600 ευρω και για τους 9 μηνες ή θα μειωθει αναλογικα στο δευτερο και τριτο τριμηνο? Γνωριζει κανεις? Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, christod67 είπε

Η επιδοτηση ειναι 90,80 και 70% ανα τριμηνο με μεγιστο τα 600€. Αυτο σημαινει οτι εγω που εχω δανειο με δοση 1000 ευρω θα παρω  600 ευρω και για τους 9 μηνες ή θα μειωθει αναλογικα στο δευτερο και τριτο τριμηνο? Γνωριζει κανεις? Ευχαριστω προκαταβολικα

600€ το μήνα επιδότηση και για τους 9 μήνες. Πολύ σωστά.

1 ώρα πριν, Justelene235 είπε

Ξεκινάω δάνειο από τον επόμενο δάνειο. Αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση με αναστολές, παίζει να μπορώ να ενταχθώ στη ρύθμιση;

Η περίοδος υποβολών έχει λήξει 31/10. Επίσης, το δάνειο πρέπει να ήταν υφιστάμενο στις 29/2/20 για να κριθεί ως πράσινο ή σε καθυστέρηση ή κόκκινο.

Επεξ/σία από totis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα άλλαξε πάλι Εκτιμώμενη ημερομηνία σε 30/11/2020 απο 15/11 και παραμένω στο Ανάκτηση Στοιχείων Kορωνόπληκτων , λογικά αφου έχουμε φτάσει μέχρι εδώ και δεν εγκρίνεται ουτε απορίπτεται λογικά πάει με συγκεκριμένη σειρά κατηγοριών αφμ , πρώτα για επιχειρήσεις που έκλεισαν , ηταν σε αναστολή κτλπ και μετα οι υπόλοιποι , απλα δεν ξέρω αν αυτη η Εκτιμώμενη ημερομηνία πάει οσο πάει εφόρου εκτός και αν πάει με τα χρήματα που έχουν εκταμιευτεί για αυτην την δράση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Delavia είπε

Έχει ολοκληρωθεί η "παρακολούθηση επιδότησης" στην πλατφόρμα ή ακόμα είσαι χωρίς ημ/νία έγκρισης?

Ακόμα σε παρακολούθηση επιδότησης είναι. 

Γράφει ποσοστά στην επιδότηση δημοσίου ωστόσο δεν έχει κάποιο αρχείο να κάνω download 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας, ακόμα σε "παρακολούθηση επιδότησης" είμαι χωρίς όμως να έχει υπάρξει η τελική έγκριση. 

Το ενθαρρυντικό είναι ότι αρχίζει και παίρνει εμπρός ή όλη διαδικασία. Από 18/11 διακόπτεται η αυθεραιτως και μονομερώς επιβληθείσα αναστολή δόσεων της eurobank,οπότε πιστεύω ότι η επόμενη δόση ( 18/12) θα εξυπηρετηθεί με "γέφυρα". 

Που θα πάει, 18/2/25 τελειώνω με το δάνειο κι από 19/2 τους κόβω και την καλημέρα που λέει ο λόγος... (για τη eurobank μιλάω) 

Επεξ/σία από nikodemus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

να ρωτήσω κάτι. Και η δικιά μου η αίτηση είναι σε Παρακολούθηση Επιδότησης με ημ. έναρξης σταδίου 8/10.

Το μόνο θέμα που αντιμετωπίζω είναι ότι στο ένα δάνειο είναι συν οφειλέτης ο πατέρας και δεν τον εμφανίζει μέσα. Τους έστειλα ερώτηση και μου απάντησαν με copy paste. Οι τράπεζες και το δημόσιο μέσα έχουν δώσει έγκριση οπότε τι παίζει; Απλά περιμένουμε; Πως θα ξέρω πότε θα συνεισφέρει το δημόσιο; Θα πρέπει να πληρώνω τη δόση κανονικά μέχρι να πάρει μπρος ο μηχανισμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

Καλησπέρα,

να ρωτήσω κάτι. Και η δικιά μου η αίτηση είναι σε Παρακολούθηση Επιδότησης με ημ. έναρξης σταδίου 8/10.

Το μόνο θέμα που αντιμετωπίζω είναι ότι στο ένα δάνειο είναι συν οφειλέτης ο πατέρας και δεν τον εμφανίζει μέσα. Τους έστειλα ερώτηση και μου απάντησαν με copy paste. Οι τράπεζες και το δημόσιο μέσα έχουν δώσει έγκριση οπότε τι παίζει; Απλά περιμένουμε; Πως θα ξέρω πότε θα συνεισφέρει το δημόσιο; Θα πρέπει να πληρώνω τη δόση κανονικά μέχρι να πάρει μπρος ο μηχανισμός;

Καλησπέρα,

και εμένα από 7/10 σε παρακολούθηση επιδότησης....Η κατοικία υποθηκευμένη σε 2 δάνεια με συν οφειλέτες και στα 2.Ούτε και εμένα τους εμφανίζει αλλά από όσο γνωρίζω εμφανίζονται μόνο στα δάνεια με καθυστέρηση μεγαλύτερη των 90 ημερών (εγώ είμαι στην κατηγορία των ενήμερων). 

Έχω και εγώ έγκριση από δημόσιο και πιστωτές και έχουν ανοιχτεί οι ειδικοί λογαριασμοί στην Πειραιώς από 8/10. Η δόση μου είναι κάθε 19. Τις 19 Οκτώβριου έβαλα όλο το ποσό της δόσης και τραβήχτηκε κανονικότατα δίχως αναλογία (10% + 90%).Βέβαια όσο τσεκάρω τον ειδικό λογαριασμό φαίνεται με 0 υπόλοιπο, δεν έχει πιστωθεί η επιδότηση. Αντιστοίχως, τις 19 Νοεμβρίου θα βάλω το 100% της δόσης και αν ξεκινήσει η επιδότηση θα κρατηθεί το 10% και θα δω και πίστωση στον ειδικό λογαριασμό το υπόλοιπο ποσοστό. Ωστόσο ,έχει ξεκινήσει το πρόγραμμα και χρηματοδοτεί επίσημα από Νοέμβριο... Υπομονή... ;)

Επεξ/σία από Delavia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Romanzo Criminale είπε

Καλησπέρα,

να ρωτήσω κάτι. Και η δικιά μου η αίτηση είναι σε Παρακολούθηση Επιδότησης με ημ. έναρξης σταδίου 8/10.

Το μόνο θέμα που αντιμετωπίζω είναι ότι στο ένα δάνειο είναι συν οφειλέτης ο πατέρας και δεν τον εμφανίζει μέσα. Τους έστειλα ερώτηση και μου απάντησαν με copy paste. Οι τράπεζες και το δημόσιο μέσα έχουν δώσει έγκριση οπότε τι παίζει; Απλά περιμένουμε; Πως θα ξέρω πότε θα συνεισφέρει το δημόσιο; Θα πρέπει να πληρώνω τη δόση κανονικά μέχρι να πάρει μπρος ο μηχανισμός;

Κι εμένα συνοφειλετης είναι η σύζυγος (μη κορονοπληκτος) αλλά δε φαίνεται. Εφόσον είσαι σε παρακολούθηση επιδότησης περιμένεις. Στην πλατφόρμα και στην καρτέλα "συνεισφορά δημοσίου" δεξιά δεξια θα δεις την τελική έγκριση όταν γίνει. Επίσης τσέκαρε και το ebanking σου εάν δημιουργήθηκαν οι σχετικοί λογαριασμοί της επιδότησης. Σε κάθε περίπτωση βάζεις το ποσό της δόσης σου κανονικά μέχρι να ξεκινήσει η επιδότηση. 

Επεξ/σία από nikodemus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω γιατί αυτά δεν τα γνώριζα. Εγώ έχω πάρει όλες τος εγκρίσεις. Στους ειδικούς λογαριασμούς που ανοίγουν βάζω τα χρήματα για το δάνειο ή συνεχίζω κανονικά την πληρωμή από εκεί που το έχω συνδέσει και απλά στους νέους λογαριασμούς πιστώνεται το ποσο που με επιδοτεί το κράτος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

Για να καταλάβω γιατί αυτά δεν τα γνώριζα. Εγώ έχω πάρει όλες τος εγκρίσεις. Στους ειδικούς λογαριασμούς που ανοίγουν βάζω τα χρήματα για το δάνειο ή συνεχίζω κανονικά την πληρωμή από εκεί που το έχω συνδέσει και απλά στους νέους λογαριασμούς πιστώνεται το ποσο που με επιδοτεί το κράτος; 

Εσύ πληρώνεις όπου πλήρωνες όσο πλήρωνες προς το παρόν.Στους ειδικούς μπαίνει η επιδότηση αυτόματα από το κράτος.Η τράπεζα σου από εσένα θα τραβάει μόνο το ποσοστό που σου αντιστοιχεί όταν με το καλό ξεκινήσεις να επιδοτείσαι και το υπόλοιπο ποσοστό από τον λογαριασμό που σου πιστώνεται η επιδότηση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Εδώ και μήνες στη φάση ανάκτηση στοιχείων κορονοπληκτων,

Πήρα άλλη μία "μεταφορά" ημερομηνίας ολοκλήρωσης σταδίου. 

Από 15 11 πήγε 30 /11.

Μήπως εμείς δεν έχουμε ελπίδα τελικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...