Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Εμενα παρολο που ειναι απο 5 /10 στην παρακολουθηση επιδοτησης με ποσοστα κανονικα εμφανισε ενα μαπανερακι που λεει

  • Η καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή αιτήσεων έχει παρέλθει, ως εκ τούτου δεν είναι δυνατή η υποβολή της αίτησης.

Και μένα το ίδιο, φαντάζομαι απλά ενημερωτικά το εμφανίζει σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Εμενα παρολο που ειναι απο 5 /10 στην παρακολουθηση επιδοτησης με ποσοστα κανονικα εμφανισε ενα μαπανερακι που λεει

  • Η καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή αιτήσεων έχει παρέλθει, ως εκ τούτου δεν είναι δυνατή η υποβολή της αίτησης.

Αυτό το μπανερακι το έχει βγάλει και σε εμενα.λογικα θα το έχουμε όλοι γιατί μέχρι χθες ήταν η προθεσμία αίτησης η τροποποίησης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, hlias77 είπε

Αυτό το μπανερακι το έχει βγάλει και σε εμενα.λογικα θα το έχουμε όλοι γιατί μέχρι χθες ήταν η προθεσμία αίτησης η τροποποίησης. 

Και σε εμένα το έβγαλε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε μένα το ίδιο. "Η καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή αιτήσεων έχει παρέλθει, ως εκ τούτου δεν είναι δυνατή η υποβολή της αίτησης"

ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ;

Οσοι θέλουν ας απαντήσουν.

Επεξ/σία από thanosolakala
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, thanosolakala είπε

Και σε μένα το ίδιο. "Η καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή αιτήσεων έχει παρέλθει, ως εκ τούτου δεν είναι δυνατή η υποβολή της αίτησης"

ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ;

Οσοι θέλουν ας απαντήσουν.

Ναι,σε όλους ανεξαιρέτως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2020 στις 3:02 ΜΜ, Antoniouk είπε

Εμένα δημιουργήθηκαν οι σχετικοί λογαριασμοί και ήδη πληρώθηκαν τα ποσοστά του δανείου, ωστόσο email δεν έχω λάβει... 

Αν έχεις ebanking θα ήθελα να δεις 3 ημερομηνίες α)πότε ανοίχτηκαν οι ειδικοί λογ/σμοί? β)πότε πιστώθηκαν τα ποσοστά και γ)κάθε πότε είναι η δόση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλη εβδομάδα.έχει σταλεί σε κανένα αυτό το μειλ;

Δεν ήταν δυνατή η αντιστοίχιση της δηλωθείσας κύριας κατοικίας με κάποιο από τα ακίνητα που απέστειλαν οι πιστωτές/ Ε.Δ.Α.Δ.Π. Παρακαλούμε για την είσοδό σας στην Ηλεκτρονική Πλατφόρμα Επιδότησης Πληγέντων Κορωνοϊού έως και την 31/10/2020 για την αντιστοίχιση της κύριας κατοικίας σας με τα προσημειωμένα ακίνητα που έχουν αποστείλει οι Τράπεζες / ΕΔΑΔΠ.
 

μου το έστειλαν σήμερα το πρωί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, hlias77 είπε

Καλημέρα και καλη εβδομάδα.έχει σταλεί σε κανένα αυτό το μειλ;

Δεν ήταν δυνατή η αντιστοίχιση της δηλωθείσας κύριας κατοικίας με κάποιο από τα ακίνητα που απέστειλαν οι πιστωτές/ Ε.Δ.Α.Δ.Π. Παρακαλούμε για την είσοδό σας στην Ηλεκτρονική Πλατφόρμα Επιδότησης Πληγέντων Κορωνοϊού έως και την 31/10/2020 για την αντιστοίχιση της κύριας κατοικίας σας με τα προσημειωμένα ακίνητα που έχουν αποστείλει οι Τράπεζες / ΕΔΑΔΠ.
 

μου το έστειλαν σήμερα το πρωί. 

Αν στο στέλνουν για πρώτη φορά, θα πρέπει να μπεις στην αίτηση και στην καρτέλα αντιστοίχιση κύριας κατοικίας θα πρέπει να επιλέξεις το σωστό ακίνητο. Αν σου έρχεται 2η φορά αυτό το email είναι λάθος εκ παραδρομής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Anthony3091 είπε

Αν στο στέλνουν για πρώτη φορά, θα πρέπει να μπεις στην αίτηση και στην καρτέλα αντιστοίχιση κύριας κατοικίας θα πρέπει να επιλέξεις το σωστό ακίνητο. Αν σου έρχεται 2η φορά αυτό το email είναι λάθος εκ παραδρομής.

Λόγω λήξης προθεσμίας δεν γίνονται ούτε νέες αιτήσεις ούτε κ τροποποιήσεις υπαρχουσών αιτήσεων. Άλλωστε και το mail αναφέρει "...έως και την 31/10/2020..." Τρομερός ο συγχρονισμός των κρατικών μηχανισμών 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά είναι αλλά αλλου είναι το πρόβλημα.όταν το 2005 είχα πάρει το δάνειο,μου το είχαν σπάσει σε 3 δάνειο.το ίδιο δάνειο.δεν θυμάμαι γιατί το είχαν κάνει αυτό.έκτοτε πληρώνω τα 2 δάνεια στις 3 κάθε μήνα και το ένα στις 23.το ακίνητο είναι μπει όλο υποθήκη αλλά στον ένα όροφο μενω και έχει οριστεί δεν κυρία κατοικία.συνολικά το δάνειο έχει πέσει στις 28000 τώρα,αλλά είναι 11000 το ένα δάνειο και από 8500 τα αλλά δυο.οποτε μου χορηγεί το ένα από αυτά αν και ξαναλέω είχα πάρει ένα δάνειο το 2005.αλλά το σύστημα τους βλέπει αυτό που έχω σαν κυρία κατοικία ρε γαμωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, hlias77 είπε

Πρώτη φορά είναι αλλά αλλου είναι το πρόβλημα.όταν το 2005 είχα πάρει το δάνειο,μου το είχαν σπάσει σε 3 δάνειο.το ίδιο δάνειο.δεν θυμάμαι γιατί το είχαν κάνει αυτό.έκτοτε πληρώνω τα 2 δάνεια στις 3 κάθε μήνα και το ένα στις 23.το ακίνητο είναι μπει όλο υποθήκη αλλά στον ένα όροφο μενω και έχει οριστεί δεν κυρία κατοικία.συνολικά το δάνειο έχει πέσει στις 28000 τώρα,αλλά είναι 11000 το ένα δάνειο και από 8500 τα αλλά δυο.οποτε μου χορηγεί το ένα από αυτά αν και ξαναλέω είχα πάρει ένα δάνειο το 2005.αλλά το σύστημα τους βλέπει αυτό που έχω σαν κυρία κατοικία ρε γαμωτο.

Δεν έχει σημασία πόσα δάνεια έχεις.Βασικό είναι να έχεις υποθήκη σε δάνειο/δάνεια την α' κατοικια (ήτοι το σπίτι που μένεις και που δηλώνεις στην εφορία). Ταυτόχρονα πρέπει να ταυτίζεται αυτό με τα στοιχεία της τράπεζας... Σου προτείνω λοιπόν να καλέσεις/επισκεφτείς την τράπεζα σου, ώστε να κάνεις αντιστοίχηση και όπου δύναται διόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω υποθήκη ένα ολόκληρο ακίνητο.2 διαμερίσματα και 2 μαγαζιά.εννοειτε ότι είναι η κυρία κατοικία μου υποθήκη.απλα το δάνειο τις κυρίας κατοικίας είναι όπως είπα και παραπάνω 11000 τώρα.και αλλά 17000 το υπόλοιπο ακίνητο.πως θα ξέρει το κράτος ποιο δάνειο είναι ποιο;έχουν πει ότι ότι επιδοτούν μόνο το της κυριας κατοικίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hlias77 είπε

Έχω υποθήκη ένα ολόκληρο ακίνητο.2 διαμερίσματα και 2 μαγαζιά.εννοειτε ότι είναι η κυρία κατοικία μου υποθήκη.απλα το δάνειο τις κυρίας κατοικίας είναι όπως είπα και παραπάνω 11000 τώρα.και αλλά 17000 το υπόλοιπο ακίνητο.πως θα ξέρει το κράτος ποιο δάνειο είναι ποιο;έχουν πει ότι ότι επιδοτούν μόνο το της κυριας κατοικίας. 

Σου ζήτησε η πλατφόρμα αντιστοίχηση κύριας κατοικίας σε προηγούμενο στάδιο?Αυτό που θέλω να πω είναι μήπως διαφέρει αυτό που δηλώνεις εσύ στη φορολογική σου με αυτό που έχει στα στοιχεία της η τράπεζα ...Διότι το mail που έλαβες αυτό ακριβώς διατυπώνει... Εκτός κ αν εστάλη εκ παραδρομής...(Παρεπιπτόντως,το κράτος περιμένει να ταυτιστεί αυτό που εσύ δηλώνεις ως α' κατοικία,με αυτό του πιστωτή/τράπεζας όσον αφορά σε ποια δάνεια είναι υποθηκευμένο)Ο μόνος τρόπος να μάθεις είναι ρωτώντας την τράπεζα.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα στο πως ξέρει το κράτος ποιο δάνειο είναι τι: 

Εγώ έχω δάνειο με υποθήκη την α' κατοικία μου.Επίσης είμαι εγγυητής σε δεύτερο δάνειο με υποθήκη την α' κατοικία του οφειλέτη (της αδελφής μου) καθώς και την α' κατοικία μου(διπλή υποθήκη της α' κατοικίας μου).Τέλος,έχω ένα ακόμη δάνειο δίχως υποθήκη(ένα μικρό καταναλωτικό).

Στην πλατφόρμα δήλωσα απλά την α' κατοικία μου και με τις διασταυρώσεις το κράτος "είδε" ότι είναι υποθηκευμένη σε 2 δάνεια.Επίσης "βρήκε" κ το τρίτο δάνειο το οποίο όμως δεν επιδοτήθηκε διότι δεν έχει υποθήκη την α' κατοικία.Τα πρώτα δάνεια όμως πήραν έγκριση.

Δυστυχώς πρέπει να ταυτίζεται η κατοικία που δηλώνεις με τα στοιχεία που έχει η τράπεζα σαν υποθήκη.Τσεκαρέ το με την τράπεζα.Επειτα,όπου κ αν έβαλες την α' σου υποθήκη,θα επιδοτηθείς εφόσον πληρούνται όλα τα κριτήρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...