Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, rus είπε

Aυτο σκεφτηκα κι εγω. Εντωμεταξυ το λινκ λεει οτι θα ειναι για 3-12 μηνες.

Επιμηκυνση σημαινει μικροτερη δοση, αλλα περισσοτερα λεφτα που θα δωσεις συνολικα. Τα λεφτα που μειωνονται δε χαριζονται, αντιθετως παιρνουν και τοκους.

Έχεις δίκιο. Ότι ισχύει και για τις αναστολές δηλαδή. Όποιος δεν το πιστεύει ας αθροίσει το δοσολόγιά του πριν και μετά τις αναστολές για να βρει τη ζημιά του.

Απλά με την επιμήκυνση είναι πιο ευκολοχώνευτο νομίζω, με την πρόφαση ότι θα επανέλθει η δόση του στα επίπεδα που ήταν και θα πληρώσεις και 4-5 δόσεις παραπάνω.

Anyway, ας δούμε στην εφαρμογή τί θα κάνουν και εδώ να’μαστε να τα λέμε.

Επεξ/σία από totis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, totis13 είπε

Στη στήλη ενέργειες έχει κάτι για να κάνεις download και συμπληρωμένες ημερομηνίες υπολογισμού και έγκρισης ?

Μόνο την αντιστοίχιση έκανα, δηλαδή επίλεξα την κύρια κατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Anthony3091 είπε

Μόνο την αντιστοίχιση έκανα, δηλαδή επίλεξα την κύρια κατοικία.

Στο μενού Συνεισφορά Δημοσίου που σου έχει εμφανίσει και τα ποσοστά δεν έχει μια στήλη τέρμα δεξιά Ενέργειες ; Εκεί αν έχει κάτι να κατεβάσεις είναι το ζητούμενο.

Αν έχει, τερμάτισες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, totis13 είπε

Στο μενού Συνεισφορά Δημοσίου που σου έχει εμφανίσει και τα ποσοστά δεν έχει μια στήλη τέρμα δεξιά Ενέργειες ; Εκεί αν έχει κάτι να κατεβάσεις είναι το ζητούμενο.

Αν έχει, τερμάτισες :-)

Το ενέργειες είναι κενό εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.8 Τι ισχύει εάν έχω λάβει αναστολή πληρωμών δανείων; Λογίζεται ως καθυστέρηση η χορήγηση αναστολής πληρωμών στην καταβολή της μηνιαίας δόσης εκουσίως από το χρηματοδοτικό φορέα ή στο πλαίσιο σχετικής νομοθετικής πρόβλεψης;
 

Αν ο κορωνοπλήκτος έχει λάβει αναστολή πληρωμής δανείου από το χρηματοδοτικό φορέα, τότε η καταβολή της συνεισφοράς του Δημοσίου μπορεί να αρχίσει μετά τη λήξη της αναστολής αυτής και δεν χρειάζεται να διακοπεί η αναστολή. Ωστόσο το δημόσιο δεν δύναται να επιδοτήσει το κορωνόπληκτο δάνειο για χρονικό διάστημα άνω των 9 μηνών μετά την 31.12.2020. Συνεπώς αν η αναστολή εκτείνεται μετά την 31.12.2020, τότε ο οφειλέτης μπορεί να επιλέξει:
• είτε να διακόψει την αναστολή σε συνεργασία με την τράπεζα και τότε θα λάβει Κρατική επιδότηση για 9 μήνες
• είτε να μην διακόψει την αναστολή σε συνεργασία με την τράπεζα και τότε θα λάβει Κρατική επιδότηση για χρονικό διάστημα μικρότερο των 9 μηνών, έτσι ώστε η συνεισφορά του δημοσίου να μην ξεπερνά τους (9) μήνες μετά τις 31.12.2020.
Δεν μπορεί να χορηγηθεί επιπλέον επιμήκυνση της ήδη χορηγηθείσας αναστολής σε επιλέξιμη οφειλή, μετά τη διαπίστωση της επιλεξιμότητας της οφειλής στο πλαίσιο του παρόντος προγράμματος.
Όχι, δεν λογίζεται ως καθυστέρηση η χορήγηση αναστολής πληρωμών για την καταβολή της μηνιαίας δόσης δανείου, είτε εκουσίως από το χρηματοδοτικό φορέα ή στο πλαίσιο σχετικής νομοθετικής πρόβλεψης.
{άρθρο πέμπτο και έβδομο της 30.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α’ 75), όπως κυρώθηκε με τον ν. 4684/2020 (Α’86), άρθρο 76 παρ.7 του ν. 4714/2020}

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Από το παραπάνω τί καταλαβαίνετε για όσους έχουν αναστολή μέχρι 31/12/2020 ?

Εγώ καταλαβαίνω ότι όσοι έχουν επιλέξει αναστολή δόσεων μέχρι 31/12, θα λάβουν λιγότερες επιδοτούμενες δόσεις, συνεπώς και μικρότερη επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2020 στις 7:13 ΜΜ, yiankap είπε

Έπειτα από την  αποθήκευση στην  καρτέλα "Αντιστοίχιση της πρώτης κατοικίας  με Προσημείωση" (δεν υπήρχε καμία αντίρρηση απλά επαλήθευσα), στην καρτέλα Λίστα Αιτήσεων - Επιλογή "Κατάσταση Προόδου Αίτησης" αναγράφει πλέον "Παρακολούθηση Επιδότησης" - όμως έχει εξαφανιστεί η Εκτιμώμενη Ημερομηνία Ολοκλήρωσης Σταδίου. Γιατί έγινε αυτό; Πότε αναμένεται η ολοκλήρωση του σταδίου;

Παιδιά ακόμα δεν έχω Εκτιμώμενη Ημερομηνία Ολοκλήρωσης Σταδίου. Σε πόσες μέρες αναμένεται να εγκριθεί ή να απορριφθεί οριστικά η επιδότηση; Πρέπει να κάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ηρθε απαντηση θετικη ομως απ οτι λεει πρεπει να μιλησω με την τραπεζα,δηλαδη παρε το αυγο και κουρεψετο ,υποτιθεται οτι δεν θε εμπλεκοταν η τραπεζα,εδω το μηνυμα,

Στην αίτηση με αριθμό [χχχχχ] για το ΑΦΜ [χχχχχχχχχ, η οφειλή με ταυτότητα οφειλής [χχχχχχχχ] προς την [ATTICA BANK ΑΝΩΝΥΜΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ], πληροί τα αρχικά κριτήρια επιλεξιμότητας. Για να λάβετε την επιδότηση θα πρέπει να προβείτε σε ρύθμισή με την αντίστοιχη Τράπεζα/ΕΔΑΔΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ακόμα είμαι στην ανάκτηση στοιχείων κορονοπληκτων. 

Από 5 Αυγούστου η αίτηση. 

Κάτι δε μου κολλάει καλά τόσο καιρό κολλημένο εκεί.. 

Επεξ/σία από kountoura
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiankap είπε

Παιδιά ακόμα δεν έχω Εκτιμώμενη Ημερομηνία Ολοκλήρωσης Σταδίου. Σε πόσες μέρες αναμένεται να εγκριθεί ή να απορριφθεί οριστικά η επιδότηση; Πρέπει να κάνω κάτι;

Δεν είσαι ο μόνος. Και η δική μου εκεί ειναι από 6/10.

Η Τράπεζα μου είπε πως η τελική έγκριση θα έχει δοθεί όταν στη στήλη Ενέργειες στο μενού συνεισφορά Δημοσίου έχει αρχείο (βεβαίωση ένταξης) για να κάνεις download.

Αναμονή...

 

1 ώρα πριν, slk200gr είπε

μου ηρθε απαντηση θετικη ομως απ οτι λεει πρεπει να μιλησω με την τραπεζα,δηλαδη παρε το αυγο και κουρεψετο ,υποτιθεται οτι δεν θε εμπλεκοταν η τραπεζα,εδω το μηνυμα,

Στην αίτηση με αριθμό [χχχχχ] για το ΑΦΜ [χχχχχχχχχ, η οφειλή με ταυτότητα οφειλής [χχχχχχχχ] προς την [ATTICA BANK ΑΝΩΝΥΜΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ], πληροί τα αρχικά κριτήρια επιλεξιμότητας. Για να λάβετε την επιδότηση θα πρέπει να προβείτε σε ρύθμισή με την αντίστοιχη Τράπεζα/ΕΔΑΔΠ.

Μήπως το δάνειο ήταν σε καθυστέρηση μεγαλύτερη των 90 ημερών στις 29.2.2020;

14 λεπτά πριν, kountoura είπε

Εγώ ακόμα είμαι στην ανάκτηση στοιχείων κορονοπληκτων. 

Από 5 Αυγούστου η αίτηση. 

Κάτι δε μου κολλάει καλά τόσο καιρό κολλημένο εκεί.. 

Σε ποια κατηγορία κορωνόπληκτων ανήκεις αν επιτρέπεται;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kountoura είπε

Σ αυτή με μείωση μισθού 10%

Δύσκολη αντιστοίχιση...

Εδώ χρειάστηκαν 1,5 μήνα να βρούνε τα αφμ στα οποία είχαν δώσει βοηθήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, totis13 είπε

Δύσκολη αντιστοίχιση...

Εδώ χρειάστηκαν 1,5 μήνα να βρούνε τα αφμ στα οποία είχαν δώσει βοηθήματα.

Ναι σίγουρα ποιο δύσκολη από το να βρουν τα αφμ με τα βοηθήματα. 

Δεν είχε και να επιλέξουμε κατηγορία κορωνόπληκτου στην αίτηση. Σωστά δε θυμάμαι? 

Βλέπω η πρώτη πληρωμή να καθυστερεί αρκετά σε όσες αιτήσεις εγκριθούν τελικά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kountoura είπε

Ναι σίγουρα ποιο δύσκολη από το να βρουν τα αφμ με τα βοηθήματα. 

Δεν είχε και να επιλέξουμε κατηγορία κορωνόπληκτου στην αίτηση. Σωστά δε θυμάμαι? 

Βλέπω η πρώτη πληρωμή να καθυστερεί αρκετά σε όσες αιτήσεις εγκριθούν τελικά.. 

Σωστά θυμάσαι...

Υπομονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Εμένα πάλι έχει κολλήσει στην Παροχή Στοιχείων από Πιστωτές και παίρνει συνέχεια νέες ημερομηνίες (30/9-->10/10-->15/10).

Και εγώ στην ίδια φάση είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...