Προς το περιεχόμενο

Τελικα ποιο το νοημα διδακτρικων και μεταδιδακτορικων


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, mistr4l είπε

@OP

Το θέμα το βλέπεις τελείως λανθασμένα. Αυτό διότι συνδέεις το διδακτορικο και το postdoc με το μισθολογικό, ενώ άλλοι το συγχέουν με το αν θεωρείσαι επιτυχημένος ή όχι (ευρώπη - αμερική) ή αν το θέμα του PhD είναι πιασάρικο / μοντέρνο ή όχι. Δεν πάει έτσι. Το διδακτορικό δεν είναι τόσο απλό. Όποιος δεν το έχει κάνει, νομίζει πως είναι μεταπτυχιακό. Διαβάζεις και περνάς. Δεν πάει έτσι. Για να το κάνεις ΠΡΕΠΕΙ να έχεις ΤΡΕΛΑ με το αντικείμενο και να είναι αυτό που θες να κάνεις στη ζωή σου. Δεν μπορείς να κρίνεις από τώρα τί θα γίνει στο μέλλον. Είναι μία διαρκής διαδικασία και διεργασία (process) το οποίο απαιτεί ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ πριν καταφέρεις να πιεις νερό. Αν κάνει το λάθος κάποιος να το δει μισθολογικά / "τί θα μου φέρει μετά" τότε είναι καταδικασμένος. Το αν θα ασχοληθεί κανείς με το ακαδημαϊκό κομμάτι στην πορεία ή με το πρακτικό (ή συνδυασμό), είναι κάτι που επίσης θα προκύψει στην πορεία.

Παραπέρα, οπουδήποτε το κάνεις, επιβάλλεται να έχεις δίπλα σου ΣΩΣΤΟ καθηγητή ο οποίος να σε βάλει σε ΣΩΣΤΟ δρόμο (δημοσιεύσεις σε ΕΓΚΡΙΤΑ επιστημονικά περιοδικά με κριτές κι όχι συνέδρια / περιοδικά τύπου σούπερ κατερίνα, διδασκαλία ουσιαστική κι όχι κουβάλημα τσάντας, κλπ).  

Τέλος, το post-doc είναι άλλο κεφάλαιο. Αν περιμένει κανείς προγράμματα και ΕΣΠΑ και ψύχουλα, τότε επίσης είναι καταδικασμένος. Το post-doc είναι έρευνα (όπως και το PhD, αλλά άλλο κεφάλαιο αυτό). Αν το "έχεις", τότε ζητάς funding. Και στην Ελλάδα υπάρχουν ευκαιρείες. Και δεν μιλάμε για 700Ε ούτε για μπλοκάκι. Το πρόβλημα είναι πως είναι ελάχιστοι αυτοί οι οποίοι μπορούν να τα κυνηγήσουν και να τα πάρουν, είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό. Και είναι ελάχιστοι αυτοί οι οποίοι θεωρούνται ΣΟΒΑΡΟΙ επιστήμονες (σε όποιο πεδίο θέλετε). Συνεπώς είναι δύσκολο να κυνηγήσεις funding. Για τον λόγο αυτό στο εξωτερικό σε ΣΟΒΑΡΑ πανεπιστήμια ενδιαφέρονται αν έχεις εμπειρία από funding. 

Εν κατακλείδι, αναφέρεσαι στο PhD και στο post-doc λες και είναι κάτι απλό, "πήρα το PhD και το post-doc, και τώρα τί ??". Δεν σε μαλώνω ( :) ), αλλά αν έχει ξεκινήσει κανείς διδακτορικό κι έχει τέτοιες απορίες, τότε καλό είναι να το σταματήσει. 

Φιλικά,

Edit: Επειδή διάβασα διάφορες απόψεις, τα έχω γράψει λίγο γενικότερα και δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στον OP. :)

Με αυτή την απάντηση θα μπορούσε να κλείσει επαρκώς το θέμα.

You nailed it, ειλικρινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, mistr4l είπε

@OP

Το θέμα το βλέπεις τελείως λανθασμένα. Αυτό διότι συνδέεις το διδακτορικο και το postdoc με το μισθολογικό, ενώ άλλοι το συγχέουν με το αν θεωρείσαι επιτυχημένος ή όχι (ευρώπη - αμερική) ή αν το θέμα του PhD είναι πιασάρικο / μοντέρνο ή όχι. Δεν πάει έτσι. Το διδακτορικό δεν είναι τόσο απλό. Όποιος δεν το έχει κάνει, νομίζει πως είναι μεταπτυχιακό. Διαβάζεις και περνάς. Δεν πάει έτσι. Για να το κάνεις ΠΡΕΠΕΙ να έχεις ΤΡΕΛΑ με το αντικείμενο και να είναι αυτό που θες να κάνεις στη ζωή σου. Δεν μπορείς να κρίνεις από τώρα τί θα γίνει στο μέλλον. Είναι μία διαρκής διαδικασία και διεργασία (process) το οποίο απαιτεί ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ πριν καταφέρεις να πιεις νερό. Αν κάνει το λάθος κάποιος να το δει μισθολογικά / "τί θα μου φέρει μετά" τότε είναι καταδικασμένος. Το αν θα ασχοληθεί κανείς με το ακαδημαϊκό κομμάτι στην πορεία ή με το πρακτικό (ή συνδυασμό), είναι κάτι που επίσης θα προκύψει στην πορεία.

Παραπέρα, οπουδήποτε το κάνεις, επιβάλλεται να έχεις δίπλα σου ΣΩΣΤΟ καθηγητή ο οποίος να σε βάλει σε ΣΩΣΤΟ δρόμο (δημοσιεύσεις σε ΕΓΚΡΙΤΑ επιστημονικά περιοδικά με κριτές κι όχι συνέδρια / περιοδικά τύπου σούπερ κατερίνα, διδασκαλία ουσιαστική κι όχι κουβάλημα τσάντας, κλπ).  

Τέλος, το post-doc είναι άλλο κεφάλαιο. Αν περιμένει κανείς προγράμματα και ΕΣΠΑ και ψύχουλα, τότε επίσης είναι καταδικασμένος. Το post-doc είναι έρευνα (όπως και το PhD, αλλά άλλο κεφάλαιο αυτό). Αν το "έχεις", τότε ζητάς funding. Και στην Ελλάδα υπάρχουν ευκαιρείες. Και δεν μιλάμε για 700Ε ούτε για μπλοκάκι. Το πρόβλημα είναι πως είναι ελάχιστοι αυτοί οι οποίοι μπορούν να τα κυνηγήσουν και να τα πάρουν, είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό. Και είναι ελάχιστοι αυτοί οι οποίοι θεωρούνται ΣΟΒΑΡΟΙ επιστήμονες (σε όποιο πεδίο θέλετε). Συνεπώς είναι δύσκολο να κυνηγήσεις funding. Για τον λόγο αυτό στο εξωτερικό σε ΣΟΒΑΡΑ πανεπιστήμια ενδιαφέρονται αν έχεις εμπειρία από funding. 

Εν κατακλείδι, αναφέρεσαι στο PhD και στο post-doc λες και είναι κάτι απλό, "πήρα το PhD και το post-doc, και τώρα τί ??". Δεν σε μαλώνω ( :) ), αλλά αν έχει ξεκινήσει κανείς διδακτορικό κι έχει τέτοιες απορίες, τότε καλό είναι να το σταματήσει. 

Φιλικά,

Edit: Επειδή διάβασα διάφορες απόψεις, τα έχω γράψει λίγο γενικότερα και δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στον OP. :)

Στο δικό  μου το μυαλό η επιτυχία σχετίζεται και με το κέρδος (μισθολογικό). Και το πιασάρικο/μοντέρνο με  το κατά πόσο έρχεται το διδακτορικο να απαντήσει/ερευνήσει σε ένα φλέγον ζήτημα  πχ τώρα για τον covid να μελετηθεί κάποιο χαρακτηριστικό του.  Όχι ότι τα άλλα είναι υποδέεστερα απλά κάποια έιναι μεγαλύτερες "απορίες" από κάποια άλλα. Και αυτό  με την τρέλα θεωρώ θα έπρεπε να ισχύει για τα περισσότερα πράγματα. Να σαρέσει αυτό που κάνεις. Το ότι κάποιος έχει τρλέλα ή όχι με κάτι δε θεωρώ θα έπρεπε να σχετίζεται με το μιθσό. Παραμένει  επάγγελμα όχι χόμπυ.  Γιατί το διδακτορικό τρώει άπειρες ώρες και συνηθως δεν μπορεις να δουλέψεις 8ωρο για να πεις θα ζεις από κάτι άλλο. Τώρα γιατί κάποιοι το καταπίνουν όλο αυτό και κάνουν διδακτορικά απλήρωτοι δεν ξέρω. Και προφανώς πρέπει να δεις τι θα κάνεις μετά.  Τέτοια θέματα δεν πρέπει να τα σκεφτείς για  το τι θα κάνεις; Να πεις θέλω να κάνω αυτό το πράγμα στη ζωή μου;
Το να έχεις τον σωστό καθηγητή είναι απαραίτητο αλλά δυστυχώς συνήθως δεν συμβαίνει.
Τώρα το post-doc στην Ελλάδα είναι μπλοκάκι στις περισσότερες περιπτώσεις που έχω ακούσει. Και το funding δύσκολο. Είτε δνε έχουν λεφτά είτε δεν τα πάνε καλά με την ακαδημαϊκή κοινότητα αυτοί που ταέχουν και δεν θεωρούν ότι θα βγάλουν  κέρδος από αυτό.
Επίσης πολλοί δυστυχώς παίρνουν διδακτορικό για πλάκα. Πχ παίρνουν το δείγμα (από αίμα μέχρι ιστό από κάποιο όργανο) και τελειώνει εκεί το θέμα. Τους στέλνουν μια μέρα σε ένα mail ότι βρήκαμε την τάδε πρωτεΐνη ξέρω γω αυξημένοι, χαίρονται όλοι και βγαίνει δημοσίευση και διδακοτρικούλι. Αυτή είναι μια πραγματικότητα που ισχύει. Το κουπί το τραβάνε οι βιολόγοι που εκτός από το διδακτορικό τους είναι και το παιδί για όλες τις δουλειές του εργαστηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lactate είπε

Επίσης πολλοί δυστυχώς παίρνουν διδακτορικό για πλάκα. Πχ παίρνουν το δείγμα (από αίμα μέχρι ιστό από κάποιο όργανο) και τελειώνει εκεί το θέμα. Τους στέλνουν μια μέρα σε ένα mail ότι βρήκαμε την τάδε πρωτεΐνη ξέρω γω αυξημένοι, χαίρονται όλοι και βγαίνει δημοσίευση και διδακοτρικούλι. Αυτή είναι μια πραγματικότητα που ισχύει. Το κουπί το τραβάνε οι βιολόγοι που εκτός από το διδακτορικό τους είναι και το παιδί για όλες τις δουλειές του εργαστηρίου.

Θέλεις να με κάνεις να γράψω σεντόνι τωρα ετσι; Παραδέξου το 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, -Dimitris- είπε

Θέλεις να με κάνεις να γράψω σεντόνι τωρα ετσι; Παραδέξου το 😛

άμα θες γράψε άμα δε θες μη γράψεις δεν πιέζω :P
Το νόημα δεν  είναι ότι μετανοιώνω για αυτά που κάνω γιατί  όπως είπα το ψωμάκι μου από εκεί το βγάζω. Και αν νομιζουν μερικοι οτι πρεπει να σαι παθιασμενος και τιποτα να σκεφτουν και οτι καποιοι εχουν αναγκη και απο ενα εισοδημα και δεν βρεχει  λεφτα γιααυτούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά διδακτορικά είναι πληρωμένα. Άλλος κάνει την πειραματική διαδικασία, άλλος γράφει και άλλος καρπώνεται τον τίτλο. Παρουσίαση κεκλεισμένων των θυρών.

Άλλα διδακτορικά είναι 80 σελίδες και άλλα 600, άλλα έχουν διάρκεια 3 έτη και άλλα 6.

Το ερώτημα είναι αν ο εργοδότης μπορεί να καταλάβει τη διαφορά. Το δημόσιο σίγουρα όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Πολλά διδακτορικά είναι πληρωμένα. Άλλος κάνει την πειραματική διαδικασία, άλλος γράφει και άλλος καρπώνεται τον τίτλο. Παρουσίαση κεκλεισμένων των θυρών.

Άλλα διδακτορικά είναι 80 σελίδες και άλλα 600, άλλα έχουν διάρκεια 3 έτη και άλλα 6.

Το ερώτημα είναι αν ο εργοδότης μπορεί να καταλάβει τη διαφορά. Το δημόσιο σίγουρα όχι.

Καλά οι σελίδες δεν έχουν τόση σημασία, ειδικά σε θετικές επιστήμες νομίζω. Εκτός αν γράφεις στα υλικά και μέθοδοι τα πάντα ή αν πλατιάσεις στη  συζήτηση θεωρώ. Κατα τ'αλλα πολλές φορές δεν υπάρχει εργοδότης. Πχ  το  δημοσιο οπως λες   δεν το νοιαζει. Αν εισαι  ιδιωτης  γιατρος επισης δεν νοιαζει κανεναν. Δεν γινονται σε αυτες τις περιπτωσεις για  καποιον αλλον λογο περαν του οτι θα πουλησεις πιο ακριβα τις υπηρεσιες σου. Ένας γιατρος με διδακτορικο που ειναι στο doctorany πχ δεν θα κληθει να στησει πειραμα η να κανει μελετη. Θα χει εναν ασθενη που θα εχει ενα πολυ συγκεκριμενο προβλημα που  θα το ελυνε  και χωρις διδακτορικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, lactate είπε

Καλά οι σελίδες δεν έχουν τόση σημασία, ειδικά σε θετικές επιστήμες νομίζω. 

Με χαροποιείς με αυτό που λες.. Θεωρείς  ότι 100 σελίδες πχ είναι καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ribopaido είπε

Με χαροποιείς με αυτό που λες.. Θεωρείς  ότι 100 σελίδες πχ είναι καλά?

Δεν έχει καλό και κακό. Οι σελίδες για μένα είναι ανάλογα  το θέμα. Και ανάλογα πόσο το αναλύεις. Το να γράψεις διδακτορικό για τον καρκίνο και 50 σελίδες να λες τι ειναι καρκίνος  για μενα δεν λέει κάτι. Η το να παρεις όλες τις έρευνες μια μια και να τις αραδιάσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, lactate είπε

Δεν έχει καλό και κακό. Οι σελίδες για μένα είναι ανάλογα  το θέμα. Και ανάλογα πόσο το αναλύεις. Το να γράψεις διδακτορικό για τον καρκίνο και 50 σελίδες να λες τι ειναι καρκίνος  για μενα δεν λέει κάτι. Η το να παρεις όλες τις έρευνες μια μια και να τις αραδιάσεις.

Έχω κάνει μεταπτυχιακό σε παρόμοιο θέμα με το δικό σου διδακτορικό.

65 σελίδες ακριβώς είναι απο τα αποτελέσματα μέχρι και τη συζήτηση. Θεωρείς οτι ένα διδακτορικό θα έπρεπε να ήταν 100 σελίδες μαζί με το εξώφυλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, -Dimitris- είπε

Έχω κάνει μεταπτυχιακό σε παρόμοιο θέμα με το δικό σου διδακτορικό.

65 σελίδες ακριβώς είναι απο τα αποτελέσματα μέχρι και τη συζήτηση. Θεωρείς οτι ένα διδακτορικό θα έπρεπε να ήταν 100 σελίδες μαζί με το εξώφυλλο;

γύρω στις 100 νομιζω παλευεται. Αλλα ανάλογα τις οδηγίες του καθηγητή και το πόσο το αναλύεις ξαναλέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lactate είπε

γύρω στις 100 νομιζω παλευεται. Αλλα ανάλογα τις οδηγίες του καθηγητή και το πόσο το αναλύεις ξαναλέω.

Εδώ μου τα χαλάς.

Διδακτορικό παίρνεις, το αναλύεις όσο περισσότερο μπορείς για να στηρίξεις την υπόθεση σου και να μην αφήσεις κανένα περιθώριο για αμφισβήτηση.

Δεν είναι προπτυχιακή διπλωματική εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Εδώ μου τα χαλάς.

Διδακτορικό παίρνεις, το αναλύεις όσο περισσότερο μπορείς για να στηρίξεις την υπόθεση σου και να μην αφήσεις κανένα περιθώριο για αμφισβήτηση.

Δεν είναι προπτυχιακή διπλωματική εργασία.

Πάει ανάλογα. Εμένα πχ μου είπαν κατευθείαν μην αρχίσεις από την αρχή του κόσμου. Και πχ στα υλικά και μέθοδοι που ήταν άπειρα δεν ανέλυσα τα βασικά τα θεώρησα δεδομένα. Ουτε τα διδακτορικα που ε χω δει εκει που ειμαι ειναι τιποτα τεραστια. Και γενικα δεν το παω με το μεγεθος :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lactate είπε

Πάει ανάλογα. Εμένα πχ μου είπαν κατευθείαν μην αρχίσεις από την αρχή του κόσμου. Και πχ στα υλικά και μέθοδοι που ήταν άπειρα δεν ανέλυσα τα βασικά τα θεώρησα δεδομένα. Ουτε τα διδακτορικα που ε χω δει εκει που ειμαι ειναι τιποτα τεραστια. Και γενικα δεν το παω με το μεγεθος :P

Μάλλον δεν πολυ-κουράστηκες στο διδακτορικό σου.

Τόση ώρα σου μιλάω για τα κομμάτια των αποτελεσμάτων και της συζήτησης. Δεν αναφέρθηκα κάν στο γενικό μέρος.

Με 100 σελίδες σύνολο, τα αποτελέσματα είναι πενιχρά για διδακτορικό, εκτός και αν ξεκινούν στη σελίδα 2 και ανεβάζεις συμπληρωματικό pdf με τα υπόλοιπα κομμάτια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Μάλλον δεν πολυ-κουράστηκες στο διδακτορικό σου.

Τόση ώρα σου μιλάω για τα κομμάτια των αποτελεσμάτων και της συζήτησης. Δεν αναφέρθηκα κάν στο γενικό μέρος.

Με 100 σελίδες σύνολο, τα αποτελέσματα είναι πενιχρά για διδακτορικό, εκτός και αν ξεκινούν στη σελίδα 2 και ανεβάζεις συμπληρωματικό pdf με τα υπόλοιπα κομμάτια.

Κοίτα, έκανα  5 κυτταρικές σειρές, απομονωσεις rna, cdna, realtime pcr, ραδιοσημανσεις, βιοκατανομες  σε ποντικια  και επεμβασεις , western, ανοσοιστοχημεια και ισοτλογικη μελετη.. αμα σου φαινεται οτι δεν πολυ κουραστηκα τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...