Προς το περιεχόμενο

Τελικα ποιο το νοημα διδακτρικων και μεταδιδακτορικων


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Εγώ τα λέω επειδή τα πέρασα αρχικά. Σε δεύτερο χρόνο ξαναλέω ότι δεν είναι ο κανόνας αλλά υπάρχουν εταιρείες με καλό ωράριο και τις απολαβές που ανέφερα με BSc μόνο.  Αν κάποιος θέλει να ξεφύγει σε απολαβές (230++) πάει σε HFT (αν μπορεί να μπει τέλοσπαντων με ελληνικό πτυχίο) και όντως δεν έχει ζωή.

Μιλάω πάντα για Entry level/New Graduate για να μην παρεξηγηθώ

Μπορεί να έπεσες σε περίπτωση, σαν intern ξερωγώ. Η εξαίρεση της εξαίρεσης, η οποία δεν μπορεί να είναι ικανό επιχείρημα για να "σημείωσω εδώ", επειδή είναι εξαίρεση της εξαίρεσης, όπως και εσύ ο ίδιος λες: 

2 ώρες πριν, kaliakman είπε

Απλά οι εταιρίες είναι μετρημένες σε 2 χέρια (περίπου)

Δηλαδή, είναι λάθος να παρουσιάσει κανείς τι γίνεται σε "hubs" λέγοντας: 

2 ώρες πριν, kaliakman είπε

Να σημειώσω εδώ ότι αν μιλάμε για hubs πχ NYC, SF τα λεφτά είναι πολύ περισσότερα δηλαδή πιάνεις 160-180 απλά με BSc.

ενώ μιλάει για 1 - 2 περιπτώσεις. Άρα, δεν πιάνεις (έτσι γενικά και αόριστα) πιο πολλά με BSc, αλλά υπάρχουν εξαιρετικές περιπτώσεις που αυτό είναι δυνατό. 

----------------------------------------------------------------

16 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

που όμως δεν είναι η πλειοψηφία της επιστημονικής "σκέψης" που παράγεται

Όχι. Οι διατριβές που αναφέρομαι εγώ **είναι** η πλειοψηφία της επιστημονικής σκέψης που παράγεται (optimization και machine learning μαζί με operations research, pure maths, theoretical physics, biology, και λοιπές **επιστήμες** και **επιστημονικά** πεδία). Οι άλλες διατριβές, που σωστά αναφέρεις, δεν έχουν σχέση με την επιστημονική σκέψη. 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Μπορεί να έπεσες σε περίπτωση, σαν intern ξερωγώ. Η εξαίρεση της εξαίρεσης, η οποία δεν μπορεί να είναι ικανό επιχείρημα για να "σημείωσω εδώ", επειδή είναι εξαίρεση της εξαίρεσης, όπως και εσύ ο ίδιος λες: 

Δηλαδή, είναι λάθος να παρουσιάσει κανείς τι γίνεται σε "hubs" λέγοντας: 

ενώ μιλάει για 1 - 2 περιπτώσεις. Άρα, δεν πιάνεις (έτσι γενικά και αόριστα) πιο πολλά με BSc, αλλά υπάρχουν εξαιρετικές περιπτώσεις που αυτό είναι δυνατό. 

----------------------------------------------------------------

Όχι. Οι διατριβές που αναφέρομαι εγώ **είναι** η πλειοψηφία της επιστημονικής σκέψης που παράγεται. Οι άλλες διατριβές, που σωστά αναφέρεις, δεν έχουν σχέση με την επιστημονική σκέψη. 

Μάλλον υπάρχει παρανόηση. Δεν είπα οτι με BSc παίρνεις πιο πολλά. Είπα ότι τόσα μπορείς να πάρεις και με BSc. Άμα ο άλλος βγει με διδακτορικό θα πάρει παραπάνω. Εξ αρχής αυτό ήταν το επιχείρημα μου :) 

Επεξ/σία από kaliakman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,(Συγνωμη για το σεντονι)

αρχικα λεω οτι αυτη ειναι η γνωμη μου δεν διακηρυσσω κατι.

Υποθετω οτι εισαι πολυ απογοητευμενος και επομενως μεροληπτεις λιγο.Για την Ελλαδα ειναι η αληθεια οτι η αγορα εργασιας δεν εχει τοσο αναγκη απο Phd και πολλες φορες και απο Ms.Αυτο νομιζω οφειλεται στο οτι εχουμε λιγες R&D εταιριες και γενικα οτι κατα κυριο λογο τα εισοδυματα της χωρας(Οχι ΑΕΠ , καθαρο χρημα εννοω) εχουν να κανουν με παροχη υπηρεσιων αλλου τυπου και τελος παντων δεν εχουμε επενδησει σε αυτο. Επομενως πιστευω οτι αν μιλαμε για Ελλαδα το phd θα σε βαλει σε μια τροχια (κατα πληοψηφια δε μιλαω για μια εξαιρεση ή το 5-10% !!!) για να πας στην ακαδημια ή για το δημοσιο( Τα ξεχωριζω). 

Ναι ισως ειναι λιγο αστειο να κατσεις να κανεις 4(bs) + 1~2(ms) + στρατο + ~5(phd) χρονια για να κανεις μαθημα σε παιδια στο λυκειο , και να μην νιωθεις ισως τοσο παραγωγικος στο αντικειμενο που μοχθησες για να μαθεις, αλλα ετσι νιωθω οτι ειναι η πραγματικοτητα.(Να πω εδω πως υπαρχουν πολλοι που αγαπουν την διδασκαλια)

 

Αν θες να αποροφηθεις απο την βιομηχανια(εχουμε πολυ μικρη εδω) ισως ειναι πιο "εξυπνο" να κανεις ενα master σε ενα συναφη αντικειμενο και να κυνηγησεις ενα καλο δικτυο.

Παντως να πω πως στο εξωτερικο τα πραγματα θεωρω ειναι πολυ διαφορετικα.

Εκει υπαρχουν μεγαλες βιομηχανιες και αρκετες R&D εταιριες οπου μπορεις να βρεις δουλεια!

Παραθετω ενδεικτικα links:

πιστευω οτι υπαρχει μια ταση οι κατωχοι phd να πηγαινουν στην βιομηχανια ολο και περισσοτερο, ειδικα στις τεχνολογιες αιχμης οι οποιες προσλαμβανουν ολο και περισσοτερους κατωχους.

Θεωρω επισης 

πως οσο η επιστιμη προοδευει τοσο πιο πολλες γνωσεις πρεπει να εχεις για να εισαι παραγωγικος πραγμα που στην ελλαδα σημαινει σιγουρα επιπλεον σπουδες καθως οι περισσοτεροι μαθαινουμε για ξεπερασμενες τεχνολογιες ή θεωριες σε σχεση με το εξωτερικο.

νομιζω οτι στο τελος της μερας η επιλογη ειναι πολυπαραγοντικη και επομενως ο καθενας λαμβανει τα κρητιρια με διαφορετικους παραγοντες βαρυτητας.Ισως σου αρεσει η ελευθερια του πανεπηστημιου , ισως τα λεφτα της βιομηχανιας. Ισως σου την σπανε τα ωραρια στο πανεπηστημιο ίσως σου αρεσουν αυτοι ειναι προσωπικοι παραγοντες.Παντως πιστευω πως δεν υπαρχει η χρυση πορτα ολα εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάντα και η λύση να κάνεις ένα Industrial PhD (συνεργασία πανεπιστημίου και εταιρείας) εάν ενδιαφέρεσαι να δουλέψεις μετά στη βιομηχανία.
Εξωτερικό υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Εν κατακλείδι, αξίζει το διδακτορικό; Απάντα στα εξής

  1. Θες να μπεις στο academia, με οτιδήποτε συνεπάγεται αυτό για τα νεύρα και για το κουράγιο σου;
  2. Το κάνεις μόνο για πιθανή αύξηση μισθού; Ξέχνα το αν δεν είναι κάτι hot.
  3. Το κάνεις καθαρά από καύλα; Καλό κουράγιο.

Πέρα από αυτό δεν υπάρχει συντομότερη απάντηση.

EDIT: Κάτι ακόμη που θυμήθηκα και με στεναχωρεί κάπως. Ο ακαδημαϊσμός είναι πάρα πολύ μοναχικό σπορτ. Το έζησα λάιτ στο μεταπτυχιακό μου. Οι καθηγητές σου δίνουν πέντε πηγές και σου λένε "Βγάλε 20 σελίδες άρθρο από αυτά για να αυξήσεις τις δημοσιεύσεις σου" και μεταξύ τους ψιλομισιούνται ψιλοανταγωνίζονται. Δεν έχω δει καθηγητή με καθηγητή να τα πάνε καλά. Αυτό είναι η εμπειρία μου, καλή ή κακή δεν μπορώ να πω.

Άπειρες απαντήσεις στο θεμα δεν το περιμενα. Ήθελα να  ειμαι ερευνητής και τωρα ασχολουμαι με τη νανοιατρικη οποτε ειναι ενα αρκετα hot πεδιο ερευνας. Για αύξηση μισθού δεν ξερω, παντα ειχα μια απαισοδοξη αποψη οτι ολοι τον βασικο θα παιρνουμε :P
Ειναι κατι που μαρεσει παντως για αυτο το διαλεξα. Απλα το ωραριο και ο μισθος δεν ειναι αναλογα της θεσης θεωρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρακτικά το νοημα ;; του μεταπτυχιακού ;; + 100 μορία σε προκηρύξεις ασεπ. και προσφορά στο εκπαιδευτικό συστημα...😉

 

Επεξ/σία από apostolosl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα πτυχιο ανωτατης εκπαιδευσης δεν ειναι διπλωμα ευρεσης εργασιας. Οποιος το αντιμετωπιζει ετσι, θα φαει το κεφαλι του. Conversely, αμα το μοναδικο κριτηριο ειναι τα φραγκα που θα βγαλεις δουλευοντας σε μια εταιρεια, μαλλον στην καλωδιωση του εγκεφαλου σου πρεπει να αναζητηθει το προβλημα (φιλικα το λεω, οχι εριστικα), και οχι στην αγορα εργασιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ανάλογα που είσαι και τι ασχολείσαι. Εάν πας για ακαδημαϊκός, δίχως αμφιβολία 1000% είναι απαραίτητο.

Για τις άλλες περιπτώσεις που θέλεις καριέρα στην αγορά.

Δεν συμφωνώ σε πολλά που γράφηκαν, γιατί ως συνήθως πολλοί βλέπουν μόνο την δική τους "κλειδαρότρυπα" και κρίνουν όλη την βιομηχανία/εργασιακό τοπίο (εξωτερικού πάντα - στο εργασιακό μεσαίωνα του Ελλάντα το βασικότερο είναι το ποιον μπάρμπα έχεις) . 

Το διδακτορικό είναι απαραίτητο για αρκετές θέσεις, ιδίως εάν θέλεις να προχωρήσεις γρήγορα προς τα "πάνω". 

Είναι παλούκι, κρατάει πολύ, έχει συνήθως αρκετούς παπάρες επιβλέποντες/επιτροπές και ελάχιστα λεφτά (εάν δεν κάνεις κάτι άλλο παράλληλα), αλλά ανοίγει πόρτες σε περιπτώσεις/θέσεις που δύσκολα φτάνεις με μόνο μεταπτυχιακό-εμπειρία. Κυριολεκτικά κάποιες θέσεις έχουν μινιμαλ προαπαιτούμενο διδακτορικό (ή "μεταπτυχιακό" αλλά ουσιαστικά κοιτάν μόνο τους υποψηφίους με PhD).

Από την άλλη, τις περισσότερες φορές είναι τελείως άχρηστο και ζημιογόνο για την ψυχική υγεία, απολαβές και καριέρα.  

|

Το δύσκολο δεν είναι να βρεις, ή να τελειώσεις το διδακτορικό, το δύσκολο είναι να αποφασίσεις εάν πραγματικά αξίζει για αυτό που θέλεις να κάνεις έπειτα.

Το οποίο δυστυχώς πολλοί δεν έχουν λύσει/αποφασίσει πριν πάνε κούτρα στο "επόμενο" βήμα, ούτε έχουν φυσικά καλή γνώση της βιομηχανίας να καταλάβουν που θα χρειαστεί τέτοιο προσόν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Sacadmerde είπε

Εκτός από αυτό που γράφτηκε, ότι η περιγραφή που κάνεις είναι μόνο για την Ελλάδα (ίσως και για Ιράν, Ιράκ, Τουρκία, Βουλγαρία, και κάποιες άλλες χώρες), δεν περιλαμβάνει και σοβαρούς τομείς έρευνας, δηλαδή τομείς βασικής έρευνας με άμεση ανταπόκριση στην βιομηχανία. Για αυτό και γράφονται τα ωραία "those who can't do, teach" και άλλες βλακειούλες, ενώ μεγαθήρια της τεχνολογίας είτε οργανώνουν joint διδακτορικά με πανεπιστήμια, είτε βγάζουν κάθε χρόνο 3μηνες θέσεις για διδακτορικούς (και όχι μαστεράδες), είτε χρηματοδωτούν ιδρύματα και τμήματα με λεφτά και με μόνο όρο να μαθαίνουν πρώτοι τα αποτελέσματα της έρευνας (δηλαδή, συμφωνούν με το να γίνονται τα αποτελέσματα "open source" ). 

Δυστυχώς (ή ευτυχώς), υπάρχει μικρή (έως καθόλου) γνώση του τι γίνεται σε hot (ερευνητικά) τομείς σε πλατφόρμες όμως ένα Ελληνικό forum, κυρίως γιατί οι χρήστες του forum είναι από Ελλάδα και γιατί όσοι είναι μέσα στον χώρο και χορό αυτό (των hot ερευνητικών θεμάτων και σε hot ερευνητικά κέντρα ανά τον πλανήτη), δεν είναι τόσοι που να αρχίζουν να φαίνονται σε forums όπως αυτό. 

Σε κάθε περίπτωση, τα διδακτορικά είναι η κινητήριος δύναμη της διαθέσιμης γνώσης και τεχνολογίας και ιδιαίτερα σε τομείς όπως επιστήμη υπολογιστών. Τέλος, το "μεταδιδακτορικό" δεν είναι σπουδές. 

Σε αριθμούς, με ένα σωστό διδακτορικό, σε τομέα της τεχνολογίας, φτάνεις τα 120k+/χρόνο (Αμερική). Με 2 χρόνια μετα-διδακτορικό, πας και 150k+/χρόνο (έως και 200k/χρόνο).  Με τις 3μηνες θέσεις που ανέφερα παραπάνω, και με μία μέτρια ζωή (όχι πολλές τρέλες, όχι τρελά ταξίδια), γυρνάς στην Ευρώπη με 4-6k $ στην τσέπη, μόλις τελειώσει το 3μηνο. 

Υ.Γ. Επίσης, το αστείο τσιτάτο για αυτούς που διδάσκουν, προφανώς αγνοεί πλήρως τους επιστήμονες (και ένα διαδεδομένο καθεστώς) στις ΗΠΑ, όπου καθηγητές σε πανεπιστήμια, εργάζονται και σε εταιρίες. Το πιο πιθανό είναι πως η επαφή με την επιστήμη όσων λένε το τσιτάτο αυτό, είναι μέσα από τηλεόραση, σειρές, blog, και γενικά κάθε τι άλλο εκτός από την πραγματική επιστήμη. Συνήθως, πρόκεται για ανθρώπους που είναι σε πρακτικά πεδία, εφαρμόζουν ελάχιστη θεωρητική γνώση καθημερινά (δηλαδή, να πάρουν αποφάσεις βάσει επιστημονικών, θεωρητικών, και αφηρημένων μοντέλων, και όχι engineering μοντέλων), και δεν έχουν πάρει ποτέ τους διδακτορικό (ενώ με κάποιο μαγικό τρόπο, όλοι τους θα μπορούσαν εάν το ήθελαν). 

Δεν ξέρω αν είναι τσιτάτο. Αν δεις τα αμερικάνικα πανεπιστήμια, οι καθηγητές πλέον σε μεγάλο ποσοστό είναι ασιατικής, ινδικής, μεξικανικής, κ.α. καταγωγής. Επίσης οι υποψήφιοι διδάκτορες έχουν αντίστοιχη κατανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/8/2020 στις 9:48 ΠΜ, lactate είπε

Όσους γνωστούς έχω που μπαίνουν σε αυτόν τον  δρόμο το μονο που καταφέρνουν ειναι να δουλευουν 12ωρα για ψίχουλα. Οι διδακτορικοί ειδικά περιμένουν να βγει καμια υποτροφία και να πλρωηθούν από εκεί (τα αποτελέσματα τα  οποία μπορεί να βγουν ένα χρόνο  αργότερα και οι πληρωμές ακόμα περισσότερο, οπότε στην καλύτερη από τα  3  χρόνια θα πληρωθούν από τον 2ο αναδρομικά ή στη χειρότερη θα πληρωούν μόνο 1,5 χρονο). Επισης ενδεχται  να μην  πλρωηουν καν (εχουμε πολλα τετοια) και είτε υποτροφία είτε τσάμπα, δεν έχεις ένσημα. Τα  μεταδιδακτορικά βασικά θέλουν μπλοκάκι και σε αντιμετωπίζουν φορολογικά σαν ελεύθερο επαγγελματία ενώ δεν είσαι. Δολεύεις πάλι 12ωρα, και όταν γυρνάς όο και κάποιο mail του καθηγητή θα έρθει να ασχοληθείς με κάτι. Οπότε λέω, όλο μας λέγαν διαβάστε γ ια να γράψετε  καλά για να κάνετε  μια καλή δουλειά. Και όντως δεν είσαι χειρονακτικό επάγγελμα να σκάβεις κάτω  από τον ήλιο, αλλά να δουλεύεις άπειρες ώρες και να πληρώνεσαι όχι ανάλογα των απειρων ωρών  ποιο το νοημα; Δηλαδη αν παιρνεις 900 ευρω χωρις ασφαλιση ποσο διαφορετικο να δουλευεις  8ωρο σε supermarket ξερω γω; Γιατι εκει δεν εχεις τις ιδιες ευθυνες. Δεν αγχώνεσαι ότι το μπουκαλακι που κρατας κανει 1000 ευρω,  ή ότι χειρίζεσαι πανάκριβο εξοπλισμό. Απλα νιωθω μια απογοητευση. 

Χωρίς διδακτορικό με σκετη διδασκαλία ( οποτε αντιστοιχα χρηματα ) ιδια σκεψη εκανα. Καλυτερα supermarket. Αλλα και σε αυτα γνωστο θες να σε παρουν. Γενικα χαλια ειναι τα πραγματα. Δεν εχει σχεση και τοσο το πτυχιο διδακτορικο κτλ με το μισθο ειναι τι δουλεια θα βρεις αν βρεις στο αντικειμενο. Σε φροντιστηριο πχ η γραμματεια παίρνει περισσότερα από τους καθηγητές γιατι ειναι νορμαλ και στανταρντ ωρες ενω οι αλλοι με λιγοτερα εχουν και δουλεια για το σπιτι. Ξερω ατομο χωρις καν μεταπτυχιακο σε πωλησεις και βγαζει 50.000 το χρονο απλως ενημερώνοντας για προιοντα. Απλως στην ελλάδα το "διαβασε" να γινεις κατι να βγαζεις χρηματα απο μονο του εχει καψει αρκετο κοσμο. Εχει αλλαξει ο κοσμος και η αγορα εργασιας

Επεξ/σία από pmakr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις πολιτικές - ανθρωπιστικές επιστήμες έχω να πω ότι είναι σχεδόν μονόδρομος για όσους θέλουν να φτάσουν την κορυφή. Διαπιστεύει ότι ξέρεις να κάνεις καλά το πιο σημαντικό σκιλλ της εργασίας του μέλλοντος: Διεπιστημονική προσέγγιση, πολλαπλά αναλυτικά εργαλεία επίλυσης προβλημάτων, ικανότητα σκέψης συνθετικής-αφαιρετικής-αναλυτικής. Είτε το κάνεις Ελλάδα, είτε το κάνεις εξωτερικό, δε φτάνεις το σημείο της ανακήρυξης αν δεν φαίνονται αυτά στη διατριβή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ελλάδα αν είναι συναφές το αντικείμενο επιπλέον 400 μόρια στο δημόσιο, άρα μεγαλύτερες ελπίδες να κάνεις το greek dream δηλαδή να γίνεις μόνιμος 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Konstantinos92 είπε

Έχω μισθό 1370€, δεν έχω διδακτορικό. Πεταμένος χρόνος για ανούσια χαρτιά. Θες να ξοδέψεις χρόνο και χρήμα, κάνε εξειδίκευση στον τομέα εργασία σου και μετά άρχισε το γλύψιμο σε υπεύθυνους είτε εντός είτε εκτός χώρας. Να ξέρετε ότι στην εργασία στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό, οι υπεύθυνοι προσλήψεων αποφεύγουν τους διδάκτορες και αυτό διότι πρώτον αισθάνονται μια μικρή ζήλια και δεύτερον γιατί θεωρούν ότι θα πρέπει να τους πληρώνουν περισσότερο. Αυτά που αναφέρω είναι στις βασικές αρχές ανθρωπιστικών και επαγγελματικών σχέσεων και έχει να κάνει με την σημαντικότητα του ‘Εγω’. Δηλαδή γιατί κανείς ρε φίλε διδακτορικό αφού γνωρίζεις ότι χρήματα παραπάνω δεν θα δεις και θα αναγκαστείς και να το κρύψεις από το βιογραφικό σου όταν είσαι 40 και πρέπει να βρεις μια πραγματική εργασία με μισθό 800€ κάθε μήνα. Το κανείς γιατί θέλεις να νιώθεις σημαντικός. Ε αυτό είναι το λάθος. Διδακτορικό μετά τα 40-50 και αυτό μόνο για προσωπικούς λόγους εκτός και να είναι με industry placement που και πάλι μπορείς να βρεις εργασία χωρίς να ξοδέψεις 5 χρόνια για ένα χαρτί και έναν τίτλο που κανείς τους υπόλοιπους να νιώθουν άβολα γύρω σου. Και αυτά τα αναφέρω εγώ που θα μπορούσα να κάνω στα 21 στο University of Birmingham καθότι 17 ξεκίνησα προπτυχιακό, 20-21 μεταπτυχιακό και μετά θα μπορούσα διδακτορικό. Μετά κατάλαβα ότι θες γλύψιμο και να δώσεις όπισθεν για θέση σε Πανεπιστήμιο. Δεν βρισκόμαστε στο 1950 που τα Πανεπιστήμια άνοιγαν θέσεις στον μεταπολεμικό κόσμο αλλά στο 2020 που υπάρχει βιομηχανία παραγωγής αχρήστων πτυχίων. Έν ολίγοις μακριά εκτός και αν έχεις βύσμα. 

Εξαρτάται από τη θέση βασικά. Πχ για  να σαι ερευνητής δεν μπορείς χωρίς  διδακτορικό. Επίσης κάποιες θέσεις στη βιομηχανία  σχετίζονται με την εκπόνηση διατριβών. Στο κομμάτι που είμαι εγώ  (φάρμακα, καρκίνος κτλ) είναι πολύ συχνό μια εταιρεία να συνεργάζεται  με πανεπιστήμιο και να κανεις πειράματα για να δεις τη δράση του φαρμάκου. Τώρα αν πας για θέση γραμματέα δεν χρειάζεται. Επίσης σαν γιατρός (οδοντιατρος εδω) το διδακτορικο πολλες φορες ειναι must. Και το εισπράτεις επειδή θα γραφεις στην καρτα σου Dr ταδε, διδακτ ιατρικης σχολης αθηνων ξερω γω.. που θα τραβαει και πελατες και θα μπορεις να εχεις πιο ακριβες τιμες (καθως θα εισαι πιο εξειδικευμενος σε κατι). Επίσης το αχρηστο ειναι βασικα αναλογα το πτυχιο. Στις ιατρικες και θετικες επιστημες ειναι  αρκετα απαραιτητο για πολλες θεσεις. Ειδικα βιοπληροφορικη ειναι απο  τα πιο δημοφιλη ερευνητικα πεδια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εταιρεία που εργάζομαι εγώ και σε μια ακόμη που έχω γνωστό, επικρατεί η άποψη πως καλύτερα τα χρόνια που κάνεις διδακτορικό να τα έχεις "επενδύσει" σε μια εταιρεία του αντικειμένου σου για να μάθεις ουσιαστικά τα εργαλεία και τον τρόπο ανάπτυξης λογισμικού. Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει και με την έλλειψη R&D στα ελληνικά δεδομένα όπως αναφέρθηκε ήδη.

Κανείς δεν έμαθε προγραμματισμό μέσα απο τη σχολή του και αυτό το καταλαβαίνεις όταν ξεκινάς να δουλεύεις σε κάποιο μεγάλο project επαγγελματικά. Τότε βλέπεις πως χρησιμοποιούνται τα design patterns, το optimization, το unit testing, το integration testing, τα cloud services και και και. Νομίζω πως όσο νωρίτερα προσγειωθείς στην πραγματικότητα τόσο το καλύτερο. Αν μπορείς συγχρόνως να κάνεις και κάτι ερευνητικό, νομίζω ότι είναι το ιδανικό σενάριο. Δεν ξέρω όμως πόσο εφικτό είναι.

Αυτή είναι η γνώμη μου για καριέρα στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Προφανώς και μπορεί να αναθεωρήσω πολλά πράγματα στη συνέχεια γιατί είμαι στην αρχή του επαγγελματικού μου βίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, petasis είπε

Δεν ξέρω αν είναι τσιτάτο. Αν δεις τα αμερικάνικα πανεπιστήμια, οι καθηγητές πλέον σε μεγάλο ποσοστό είναι ασιατικής, ινδικής, μεξικανικής, κ.α. καταγωγής. Επίσης οι υποψήφιοι διδάκτορες έχουν αντίστοιχη κατανομή.

Γιατί άραγε; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...