Προς το περιεχόμενο

Τελικα ποιο το νοημα διδακτρικων και μεταδιδακτορικων


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, lactate είπε

Ισχύει αυτό για τις δημοσιεύσεις σε κάθε περίπτωση. Έχω φτάσει σε σημείο να αναρρωτιέμαι γιατί γραφεις διατριβη αφου στην ουσια η δουλεια σου ειναι τα paper. Κατα τ'αλλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν αντιμετωπιζεται ως δουλεια. ..

Το τελικό κείμενο δεν είναι μια περίληψη των papers με κάποιον βαθμό συνοχής;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, NT1G είπε

Το τελικό κείμενο δεν είναι μια περίληψη των papers με κάποιον βαθμό συνοχής;

Ναι αλλα   στην ουσία   το  τελευταίο paper τα  συνδυάζει..   δλδ  το κλασικο πουλενε "in our previous research we proved that ... and  now we move a step forward and further.." δηλαδη πραγματικ α δν  εχει νοημα για μενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, lactate είπε

το κλασικο πουλενε

Αυτό το «κλασικό που λένε», το λένε salami research, δεν είναι τόσο κλασικό, και είναι εντελώς κακή πρακτική.

Γενικά, είσαι ένα καλό παράδειγμα της κακής, φοιτητικής, αντίληψης ενός διδακτορικού. 

1 ώρα πριν, lactate είπε

Έχω φτάσει σε σημείο να αναρρωτιέμαι γιατί γραφεις διατριβη αφου στην ουσια η δουλεια σου ειναι τα paper.

Να, για παράδειγμα. Δεν υπάρχει κανενός είδους κατανόηση τι είναι μία διατριβή, τι σκοπό εξυπηρετεί, και πώς διαφέρει από ένα paper. 

1 ώρα πριν, lactate είπε

Θα πληρωθει ο ιδιοκτητης με αποκομα απο το αρθρο του nature ας πουμε;

Ότι έχεις, δηλαδή, paper στο nature! LOL! Από αυτά που διαβάζω, μόνο για εθνικά συνέδρια σε κόβω, άντε τίποτα διεθνή που οργάνωσε στην Ελλάδα κανένας που έχεις εσύ ή ο επιβλέπων σου επαφή (το ίδιο και για chapters). 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Ότι έχεις, δηλαδή, paper στο nature! LOL! Από αυτά που διαβάζω, μόνο για εθνικά συνέδρια σε κόβω, άντε τίποτα διεθνή που οργάνωσε στην Ελλάδα κανένας που έχεις εσύ ή ο επιβλέπων σου επαφή (το ίδιο και για chapters). 

Αρχικά   δεν χρειάζεται  να είσαι ειρωνικός. Είπα την  υπερβολη του nature ωστε να δειξω ότι ακόμα και στο πιο φοβερο περιοδικο να δημοσιευσεις, τα χρονια  του διδακτορικου εχεις αναγκες οι οποίες καλύπτονται με χρήματα όχι με δημοσιεύσεις. Γιατί κάτι πρέπει να τρως τα 3 αυτά  χρόνια.

 

12 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Ότι έχεις, δηλαδή, paper στο nature! LOL! Από αυτά που διαβάζω, μόνο για εθνικά συνέδρια σε κόβω, άντε τίποτα διεθνή που οργάνωσε στην Ελλάδα κανένας που έχεις εσύ ή ο επιβλέπων σου επαφή (το ίδιο και για chapters). 

Δηλαδή τι διαφορετικό έχει η μελέτη της   δράσης ενός φαρμάκου στον  κυτταρικο πολλαπλασιασμο αν γραφτει για paper και αν πεις τα ιδια  σε μεγαλυτερο κειμενο για τη διατριβη;

 

13 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Αυτό το «κλασικό που λένε», το λένε salami research, δεν είναι τόσο κλασικό, και είναι εντελώς κακή πρακτική.

Γενικά, είσαι ένα καλό παράδειγμα της κακής, φοιτητικής, αντίληψης ενός διδακτορικού. 

Δεν ειναι πολύ ωραίο να λες σε κάποιον που δεν ξερεις τι ειναι και τι  δεν είναι.   Όπως δεν θα ήταν ωραίο να  σου έλεγα ότι βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα επειδή έχεις τα θεματάκια σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, glenngould είπε

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν διαδικασίες που να ελέγχουν υποχρεώσεις και δικαιώματα: τόσο από την πλευρά των καθηγητών, όσο και των φοιτητών (διδακτορικών φοιτητών).

Και όμως, υπάρχει η κοινότητα.

Στην Ελλάδα δεν μπορεί να το δει κανείς αυτό, γιατί ελάχιστοι παράγουν και ασχολούνται με έρευνα σύμφωνα με διεθνή πρότυπα και με διεθνείς αξιώσεις. 

Οι περισσότεροι (εμπειρικά θα έλεγα το 90%) ασχολούνται με στόχο την εσωτερική κατανάλωση, όπου και ισχύουν αυτά που λες.

Όμως, η καλή δουλειά φαίνεται στο εξωτερικό. Και οι μεγάλες εταιρίες θα σε προσεγγίσουν για συνεντεύξεις, και άλλοι ερευνητές (διαφόρων βαθμίδων) θα σε προσεγγίσουν να σε ρωτήσουν πράγματα, και όλα αυτά που φαντάζουν ως απίθανα, θα γίνουν.

Βέβαια, πρέπει να γίνει καλή δουλειά στην πραγματικότητα και όχι στη φαντασία, και μετά να λέει κανείς «με φάγανε τα συμφέροντα».

———————————————

8 λεπτά πριν, lactate είπε

Αρχικά   δεν χρειάζεται  να είσαι ειρωνικός. Είπα την  υπερβολη του nature ωστε να δειξω ότι ακόμα και στο πιο φοβερο περιοδικο να δημοσιευσεις, τα χρονια  του διδακτορικου εχεις αναγκες οι οποίες καλύπτονται με χρήματα όχι με δημοσιεύσεις. Γιατί κάτι πρέπει να τρως τα 3 αυτά  χρόνια.

Το ότι συνδυάζεις το nature με το «κάτι πρέπει να τρως τα 3 αυτά χρόνια», δείχνει το μέγεθος της άγνοιας σου.

Το ότι χρησιμοποίησες την (εκ των υστέρων παραδεχόμενη) υπερβολή, δείχνει επίσης το ότι δεν ξέρεις για τι μιλάς, και προσπαθείς να πουλήσεις τον γαύρο για ροφό. 

8 λεπτά πριν, lactate είπε

Δηλαδή τι διαφορετικό έχει η μελέτη της   δράσης ενός φαρμάκου στον  κυτταρικο πολλαπλασιασμο αν γραφτει για paper και αν πεις τα ιδια  σε μεγαλυτερο κειμενο για τη διατριβη;

Είναι αρκετά λυπηρό να μην γνωρίζεις τα βασικά, και αρκετά πιο λυπηρό να μην το παραδέχεσαι, ρωτώντας άσχετα.

Εάν το πρόβλημα σου στον διαχωρισμό σκοπού και στόχου μεταξύ ενός άρθρου και μίας διατριβής είναι το «μεγαλύτερο κείμενο», κρίμα. Βέβαια, αυτή είναι η πραγματικότητα της Ελλάδας.

8 λεπτά πριν, lactate είπε

Δεν ειναι πολύ ωραίο να λες σε κάποιον που δεν ξερεις τι ειναι και τι  δεν είναι.   Όπως δεν θα ήταν ωραίο να  σου έλεγα ότι βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα επειδή έχεις τα θεματάκια σου.

Μπορείς να πεις ό,τι θες, αυτό κάνεις τόση ώρα. Δεν θα αλλάξει κάτι. Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι ισχύουν αυτά που έγραψα, κάτι που επιβεβαιώνεται και από ότι τα γνωρίζεις και εσύ. 

Επεξ/σία από Sacadmerde
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Sacadmerde είπε

Εσύ δεν ήσουν που είχες τελειώσει κάτι σχετικό με γεωπονική και μετά έκανες κάτι με πληροφορική;

Και έχεις κάνει και ό,τι άλλο λέει το εκάστοτε thread;

Ή μπερδεύτηκα με άλλον και δεν είσαι εσύ με την γεωπονική;

Ναι και? ποιο ακριβως είναι το πρόβλημα?  εδω ρώτησα για τη βιοπληροφορική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sacadmerde Φίλε μου, όσο δίκιο και να έχεις σε όσα λες (που έχεις σε αρκετά, διαβάζοντας διαγωνίως τα όσα έχεις μέχρι στιγμής γράψει), άλλο τόσο υπολείπεσαι σε soft skills. Δεν έχω άποψη (ή μάλλον δεν έχω χρόνο πια, να τη διατυπώσω στο forum) αν και είμαι στην ίδια κατάσταση (εκπόνηση Δ.Δ.), ειλικρινά όμως (και εντελώς φιλικά), δες το λίγο πιο προσεκτικά το θέμα "επικοινωνία" και "αλληλεπίδραση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

Ναι και? ποιο ακριβως είναι το πρόβλημα?  εδω ρώτησα για τη βιοπληροφορική. 

Οπότε θες να ασχοληθείς με βιοπληροφορική και ένα διδακτορικό εκεί (μέσα στα άλλα που σε διάφορα threads λες), ενώ τώρα κάνεις το πρώτο πτυχίο σε πληροφορική (αφού έχεις ένα πτυχίο από ένα ΤΕΙ σχετικό με γεωπονική) ;

Αποκτά ενδιαφέρον η κατάσταση, δεν ήμουν σίγουρος ότι είσαι όντως εσύ. 

28 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

@Sacadmerde Φίλε μου, όσο δίκιο και να έχεις σε όσα λες (που έχεις σε αρκετά, διαβάζοντας διαγωνίως τα όσα έχεις μέχρι στιγμής γράψει), άλλο τόσο υπολείπεσαι σε soft skills. Δεν έχω άποψη (ή μάλλον δεν έχω χρόνο πια, να τη διατυπώσω στο forum) αν και είμαι στην ίδια κατάσταση (εκπόνηση Δ.Δ.), ειλικρινά όμως (και εντελώς φιλικά), δες το λίγο πιο προσεκτικά το θέμα "επικοινωνία" και "αλληλεπίδραση".

Όταν παρατηρεί κανείς την απουσία ενός στοιχείου από ένα κείμενο, αυτό σημαίνει είτε ότι δεν υπάρχει για να μπει είτε ότι δεν επιλέχθηκε για να μπει.

Νομίζω μπορείς να καταλάβεις ότι το συμπέρασμά σου είναι biased και έχει 50% chance να είναι λάθος. 

Τέλος, καλό κουράγιο στην εκπόνηση. Εάν με το «ίδια κατάσταση» αναφερόσουν σε εμένα, τότε δεν ισχύει. Εάν αναφερόσουν στο ΟΡ ή σε όσους λένε ότι το κάνουν τώρα, ΟΚ.

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου, εντελώς φιλικά και πάλι, μην αναλώνεσαι στο να δώσεις μια έξυπνη απάντηση, χάνοντας με τον τρόπο αυτό, άλλα, πιο βασικά πράγματα που προηγούνται. Μιλάς λόγου χάρη για μεροληψία και προκατάληψη, την ίδια στιγμή που αναφέρω ότι έχεις δίκιο σε αρκετά εξ όσων έχεις αναφέρει. 

Με το "ίδια κατάσταση", αναφερόμουν στον τίτλο του θέματος, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να πεις με το παραπάνω σχόλιο, νομίζω είναι απόλυτα ξεκάθαρο.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Φίλε μου, εντελώς φιλικά και πάλι, μην αναλώνεσαι στο να δώσεις μια έξυπνη απάντηση, χάνοντας με τον τρόπο αυτό, άλλα, πιο βασικά πράγματα που προηγούνται. Μιλάς λόγου χάρη για μεροληψία και προκατάληψη, την ίδια στιγμή που αναφέρω ότι έχεις δίκιο σε αρκετά εξ όσων έχεις αναφέρει. 

Με το "ίδια κατάσταση", αναφερόμουν στον τίτλο του θέματος, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να πεις με το παραπάνω σχόλιο, νομίζω είναι απόλυτα ξεκάθαρο.

Συνεχίζεις να είσαι biased, μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

Λες ότι λείπουν συγκεκριμένα στοιχεία από τα όσα γράφω, και συμπεραίνεις ότι μου λείπουν soft skills (ή κάτι παρόμοιο).

Δηλαδή, βλέπεις την έλλειψη ενός στοιχείου Α από τα γραπτά ενός Χ ανθρώπου, και συμπεραίνεις ότι ο Χ δεν έχει αυτό το στοιχείο. Όμως, αυτό είναι ένα biased συμπέρασμα, βασισμένο στην προσωπική σου προβολή πάνω στην χρήση του στοιχείου Α.

Δηλαδή, εάν ένα στοιχείο Α λείπει από τα γραπτά ενός ανθρώπου Χ, τότε ή ο Χ δεν το έχει ή ο Χ δεν θέλει να το βάλει στα κείμενά του. Εσύ, επειδή (προφανώς) εάν το έχεις το Α, θα το βάλεις στα γραπτά σου, θεωρείς ότι όλοι θα κάνουν το ίδιο. Το οποίο είναι λάθος, γιατί μπορεί κανείς να επιλέξει να μην το βάλει ενώ το έχει.

Οπότε, το εάν συμφωνείς ή διαφωνείς με τα όσα έχω γράψει πιο πριν, είναι άσχετο. Το ίδιο άσχετη είναι και η ευφάνταστη κρίση σου περί έξυπνων απαντήσεων, εκτός εάν θεωρείς εξυπνάδα την απλή παρατήρηση των γεγονότων. 

Τέλος, όχι δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο το που αναφέρεται η φράση «ίδια κατάσταση». Δεν είναι ξεκάθαρο ποια είναι η κατάσταση και ποια μέρη συμμετέχουν στην σύγκριση, της οποίας το αποτέλεσμα είναι «ίδια». 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Οπότε θες να ασχοληθείς με βιοπληροφορική και ένα διδακτορικό εκεί (μέσα στα άλλα που σε διάφορα threads λες), ενώ τώρα κάνεις το πρώτο πτυχίο σε πληροφορική (αφού έχεις ένα πτυχίο από ένα ΤΕΙ σχετικό με γεωπονική) ;

 

Εχω κι ενα μεταπτυχιακό ενδιαμεσα,  σχετικό  με χημεία-βιολογία, και αν κανω διδακτορικό μπορώ να συνεχίσω με το θέμα του μεταπτυχιακού αλλά με εφαρμογές ΑΙ ή με κάτι σχετικό με υδροπονικές καλλιέργειες. ετσι κι αλλιως θέλω να έχω τελειώσει πρώτα με τα μαθήματα μέχρι το 3ο έτος στην πληροφορική και μετά να αποφασίσω. Δεν ξέρω όμως αν αξίζει να μπω στη διαδικασία. Από θέμα ευκαιριων για τα επόμενα 3-4 χρόνια για εργασία εξωτερικό ή Αθήνα δεν υπάρχει, μεχρι να βγω στη συνταξη θέλω αλλά 30τοσα χρόνια, μπλοκάκι έχω ήδη αν τυχόν με πληρώνουν στο διδακτορικό οπότε δεν θα έχω επιπλέον έξοδα για εφκα κλπ, αν κάνω μεταπτυχιακό από την άλλη έχω βρει ενα εξ αποστασεως κι ενα δια ζωσης αλλα μακριά από το μέρος κατοικιας μου. οπότε σε 3-4 χρόνια που ισως αλλάξουν κάποιες συνθήκες και καταφέρω να μπω στο συγκεκριμενο κλάδο ας έχω ό,τι παραπάνω μπορω.

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Συνεχίζεις να είσαι biased, μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

Λες ότι λείπουν συγκεκριμένα στοιχεία από τα όσα γράφω, και συμπεραίνεις ότι μου λείπουν soft skills (ή κάτι παρόμοιο).

Δηλαδή, βλέπεις την έλλειψη ενός στοιχείου Α από τα γραπτά ενός Χ ανθρώπου, και συμπεραίνεις ότι ο Χ δεν έχει αυτό το στοιχείο. Όμως, αυτό είναι ένα biased συμπέρασμα, βασισμένο στην προσωπική σου προβολή πάνω στην χρήση του στοιχείου Α.

Δηλαδή, εάν ένα στοιχείο Α λείπει από τα γραπτά ενός ανθρώπου Χ, τότε ή ο Χ δεν το έχει ή ο Χ δεν θέλει να το βάλει στα κείμενά του. Εσύ, επειδή (προφανώς) εάν το έχεις το Α, θα το βάλεις στα γραπτά σου, θεωρείς ότι όλοι θα κάνουν το ίδιο. Το οποίο είναι λάθος, γιατί μπορεί κανείς να επιλέξει να μην το βάλει ενώ το έχει.

Οπότε, το εάν συμφωνείς ή διαφωνείς με τα όσα έχω γράψει πιο πριν, είναι άσχετο. Το ίδιο άσχετη είναι και η ευφάνταστη κρίση σου περί έξυπνων απαντήσεων, εκτός εάν θεωρείς εξυπνάδα την απλή παρατήρηση των γεγονότων. 

Τέλος, όχι δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο το που αναφέρεται η φράση «ίδια κατάσταση». Δεν είναι ξεκάθαρο ποια είναι η κατάσταση και ποια μέρη συμμετέχουν στην σύγκριση, της οποίας το αποτέλεσμα είναι «ίδια». 

Εντάξει φίλε μου, όλα καλά. Σωστός σε όλα. Καλή συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Εντάξει φίλε μου, όλα καλά. Σωστός σε όλα. Καλή συνέχεια. 

Και έτσι ακριβώς, φαίνεται (τελικά) ποιος έχει θέμα στην αλληλεπιπδραση και την επικοινωνία.

Κάνεις ένα claim, σου αποδεικνύουν ότι είναι biased, και καταλήγεις όπως παραπάνω.

Εάν δεν είσαι έτοιμος να δεχθείς ότι έχεις κάνει λάθη, θα ήταν πιο έντιμο εκ μέρους σου το να μην αρχίζεις να λες στους άλλους ότι έχουν θέμα στην αλληλεπιπδραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lactate είπε

Ισχύει αυτό για τις δημοσιεύσεις σε κάθε περίπτωση. Έχω φτάσει σε σημείο να αναρρωτιέμαι γιατί γραφεις διατριβη αφου στην ουσια η δουλεια σου ειναι τα paper. Κατα τ'αλλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν αντιμετωπιζεται ως δουλεια. Πως μπορει καποιος χωρις αξιοπρεπη μισθο και ενσημα  να ναι παραγωγικος; Οταν ολο τσακωνεσαι με τους φορεις των υποτροφιων γιατι σε  εχουν απληρωτο 5 μηνες και  το νοικι τρεχει;  Θα πληρωθει ο ιδιοκτητης με αποκομα απο το αρθρο του nature ας πουμε;

την καλυτερη δουλεια εκανες που  εγινε γιατρος. Και το λεω σε ολους τους βιολογους οτι απλα δεν εχει νοημα.  Σπουδαζουν 4 (που βασικ 5 ειναι) +2 χρονια μαστερ +3 διδακτορικο για να παρουν εναν μισθο που θα τν επαιρνε καποιος χωρις τοσα πτυχια. Παραλληλα  δεν έχουν ούτε για πλάκα τα προνόμοια και το κύρος των γιατρων (τουλαχιστον στα ματια των ασθενων). Και εγω παντα παραλληλαμε  την  οδοντιατρικη  το πηγαινα το διδακτορικο + του οτι βιοποριζομουν με τον μισθο μου στο διδακτορικο σε μεγαλο βαθμο. Κατα τ'αλλα  ελεγα παντα οτι ως οδοντιατρος ζεις πολυ καλυτερα και δεν αξιζει να κουραζεσαι για τα αλλα. Μαρεσει που  εχω σε καποια ακαδημαικα βιβλια το ονομα μου σαν συγγραφεασ  κεφαλαιων, που εχω διδαξει και που εχω καποια αρθρα αλλα "σοβαρο" επαγγελμα για μενα ειναι η οδοντιατρικη (ή η ιατρική σε περιπτώσεις αλλων). Η  βιολογια ειναι παρα παρα  παρα πολυς κοπος χωρις να αμοιβεται αναλαογα.

καταρχην τα διδακτορικά μεταξύ τομεων διαφέρουν πολύ ως προς την αποκατάσταση του "δοκτορα". Τραβηγμένο παράδειγμα γνωστου μου: έκανε διδακτορικό σε νομπελίστα οικονομίας και ο μισθος του σε ενα-δυο χρόνια ήταν επταψήφιος σε γνωστη εταιρία επενδύσεων. Σε θετικές επιστήμες (Βιολογία/Φυσική/Χημεία) είναι η αρχή των μεταδιδακτορικών που μπορεί να διαρκέσουν δέκα και πάνω χρόνια ακόμα. Σε Comp Sci  δεν γνωρίζω.  Στην ιατρική στις USA ο τίτλος MD, PhD  είναι ότι ποιο prestigious για ένα γιατρό που γενικά θα κάνει καρριερα σαν διευθυντής κλινικής και ακαδημαικός.  Πολύ απαιτητιοκό μονοπάτι όμως .

Τωρα για το παράδειγμα να έχεις δημοσιεύσει σε περιοδικά όπως το Nature στο διδακτορικό σε Βιολογία, θα σου ανοιξει πόρτες για το μεταδιδακτορικό (Post-doc)  σίγουρα (πχ να πας σε μεγάλο εργαστήριο), αλλά δεν αρκεί. Το μεγαλύτερο credit θα το πάρει ο supervisor. Στο post-doc κρίνεται περισσότερο η ανεξαρτησία ενος ερευνητή.

παρεπιπτόντως το salami science εφαρμόζεται ως πρακτική και απο πολλά από τα μεγαλύτερα εργαστήρια διεθνώς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lactate είπε

την καλυτερη δουλεια εκανες που  εγινε γιατρος. Και το λεω σε ολους τους βιολογους οτι απλα δεν εχει νοημα.  Σπουδαζουν 4 (που βασικ 5 ειναι) +2 χρονια μαστερ +3 διδακτορικο για να παρουν εναν μισθο που θα τν επαιρνε καποιος χωρις τοσα πτυχια. Παραλληλα  δεν έχουν ούτε για πλάκα τα προνόμοια και το κύρος των γιατρων (τουλαχιστον στα ματια των ασθενων). Και εγω παντα παραλληλαμε  την  οδοντιατρικη  το πηγαινα το διδακτορικο + του οτι βιοποριζομουν με τον μισθο μου στο διδακτορικο σε μεγαλο βαθμο. Κατα τ'αλλα  ελεγα παντα οτι ως οδοντιατρος ζεις πολυ καλυτερα και δεν αξιζει να κουραζεσαι για τα αλλα. Μαρεσει που  εχω σε καποια ακαδημαικα βιβλια το ονομα μου σαν συγγραφεασ  κεφαλαιων, που εχω διδαξει και που εχω καποια αρθρα αλλα "σοβαρο" επαγγελμα για μενα ειναι η οδοντιατρικη (ή η ιατρική σε περιπτώσεις αλλων). Η  βιολογια ειναι παρα παρα  παρα πολυς κοπος χωρις να αμοιβεται αναλαογα.

Ισως στο δικο μου κοινωνικο συνολο να μη βρηκε ανταποκριση καποιος βιολογος με τις τοσες σπουδες.

Ειναι πολυ ασχημο να βλεπεις νεους να επιστρεφουν στην Ελλαδα (ενω ειχαν φυγει στα 22 με αρκετες φιλοδοξιες) και να κανουν αιτήσεις για προσληψη σε μικροβιολογικα εργαστηρια ή φροντηστηρια.

Αυτο που μπορω ομως να σκεφτω ειναι οτι εαν τα χρονια του μεταπτυχιακου μεχρι και το μεταδιδακτορικο τα ειχαν αφιερωσει στο να κανουν μαθηματα, θα ειχαν γυρω στα 10 χρονια εμπειριας επιπλεον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...