Προς το περιεχόμενο

Download βιντεο απο ΕΡΤ


xp-user

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/1/2022 στις 9:44 ΜΜ, steliosmavros είπε

Παίδες έχω καταλάβει ότι για λίνουξ δεν παίζει κάτι έτσι?

- Έχω ακολουθήσει τις οδηγίες του rackal

- Στο youtube4kdownloader με c/p https://mediaserve.ert.gr/mplamplampla   μου βγάζει αποτελέσματα αλλά όταν πατάω download εμφανίζει μετά από διαφημήσεις “An error occurred from remote video site. Please try with other download link.” Και στο Empflix Online video Downloader που πρότεινε ο φίλος Jacobes δεν είδα προκοπή. Έχω δοκιμάσει κι άλλα λινκς αλλά πάντα fail

- Έχω παίξει και με άλλους online video downloader (keepvd, givefastlink, pastedownload) δε γίνεται τπτ

- Έχω αποτύχει να εγκαταστήσω το youtube -dl στα linux αλλά και με το wine

- Δοκιμάζω και με mozilla και με chromium

- Έχω απενεργοποιήσει adblock

Any idea?

Να 'στε καλά...

Τι προσπαθείς να κατεβάσεις ;
Πολλοί έχουν ενεργοποιημένες επεκτάσεις στους browser τους antivirus με αποτέλεσμα να έχουν πολλά προβλήματα.

Προσωπικά το avast το έχω για κλωτσιές και ζω τα τελευταία 6 χρόνια με ESET
Τώρα όλες οι κινήσεις που αναφέρω τις κάνω απο Firefox.
Δως μου όμως ένα link τι προσπαθείς να κατεβάσεις για να έχουμε μια εικόνα.

Στις 2/1/2022 στις 7:29 ΜΜ, atux_null είπε

καλησπέρα κ καλή χρονιά. Προσπαθώ να κατεβάσω από ertflix και αντιμετωπίζω πρόβλημα ότι έχω μόνο ήχο. έχω βρει το

index.mpd

αρχείο από τα developer options και το ρίχνω στο youtube-dl ως εξής:

youtube-dl -F https://ertflix.gr/xyzwhateverlink

όπου μου φέρνει τις επιλογές που έχω και θα είτε audio(m4a), είτε video(mp4).

audio=128000   m4a        audio only DASH audio  128k , m4a_dash container, mp4a.40.2 (48000Hz)
audio=192000   m4a        audio only DASH audio  192k , m4a_dash container, mp4a.40.2 (48000Hz)
audio=256000   m4a        audio only DASH audio  256k , m4a_dash container, mp4a.40.2 (48000Hz)
audio=320000   m4a        audio only DASH audio  320k , m4a_dash container, mp4a.40.2 (48000Hz)
video=499948   mp4        640x360    DASH video  499k , mp4_dash container, avc1.4D401E, 25fps, video only
video=999961   mp4        768x432    DASH video  999k , mp4_dash container, avc1.4D401E, 25fps, video only
video=1999922  mp4        1280x720   DASH video 1999k , mp4_dash container, avc1.64001F, 25fps, video only
video=2999884  mp4        1920x1080  DASH video 2999k , mp4_dash container, avc1.640028, 25fps, video only
video=3999845  mp4        1920x1080  DASH video 3999k , mp4_dash container, avc1.640028, 25fps, video only (best)

όχι κ τα 2 μαζί. Πρέπει να τα κατεβάσω χωριστά και μετά να βρω τρόπο  να τα ενώσω, αφού τα συγχρονίσω🤬

Δοκίμασα να βάλω το (youtube4kdownloader.com) αλλά δεν μου κατεβάζει τίποτα, συν το γεγονός ότι γκρινιάζει το antivirus.
Το youtube-dl γνωρίζει κανείς πως μπορώ να τα κατεβάσω ταυτόχρονα και τα 2 σ΄ ένα αρχείο mp4?

 

Μπορείς να τα ενώσεις με το mkvtoolnix-gui και τα τα κάνεις MKV χωρίς κανένα συγχρονισμό

Τα MKV για μένα είναι απ τα πιο αγαπημένα format και μπορείς να παρέμβεις όσες φορές θες χωρίς convert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, rackal είπε

Τι προσπαθείς να κατεβάσεις ;
Πολλοί έχουν ενεργοποιημένες επεκτάσεις στους browser τους antivirus με αποτέλεσμα να έχουν πολλά προβλήματα.

Προσωπικά το avast το έχω για κλωτσιές και ζω τα τελευταία 6 χρόνια με ESET
Τώρα όλες οι κινήσεις που αναφέρω τις κάνω απο Firefox.
Δως μου όμως ένα link τι προσπαθείς να κατεβάσεις για να έχουμε μια εικόνα.

Μπορείς να τα ενώσεις με το mkvtoolnix-gui και τα τα κάνεις MKV χωρίς κανένα συγχρονισμό

Τα MKV για μένα είναι απ τα πιο αγαπημένα format και μπορείς να παρέμβεις όσες φορές θες χωρίς convert

Όπως αναφέρω έχω linux δεν έχω antivirus σε κανέναν browser κ έχω προσπαθήσει και με chromium

Προσπαθώ να κατεβάσω π.χ αυτό   https://www.ertflix.gr/vod/vod.174378-e-enokhe-tou-kenenti 

και με F12 παίρνω αυτό

https://mediaserve.ert.gr/bpk-vod/vodext/default/chappaquiddick/chappaquiddick/index.mpd

που στο  youtube4kdownloader το κάνω c/p και βγάζει όταν πατάω download με την 4η - 5η (μετά από διαφημήσεις) "An error occurred from remote video site. Please try with other download link.”

Αν υπάρχει κάποιο άλλο online site θα βόλευε...

Να 'σαι καλά φίλε ευχαριστώ που απάντησες.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, steliosmavros είπε

Όπως αναφέρω έχω linux δεν έχω antivirus σε κανέναν browser κ έχω προσπαθήσει και με chromium

Προσπαθώ να κατεβάσω π.χ αυτό   https://www.ertflix.gr/vod/vod.174378-e-enokhe-tou-kenenti 

και με F12 παίρνω αυτό

https://mediaserve.ert.gr/bpk-vod/vodext/default/chappaquiddick/chappaquiddick/index.mpd

που στο  youtube4kdownloader το κάνω c/p και βγάζει όταν πατάω download με την 4η - 5η (μετά από διαφημήσεις) "An error occurred from remote video site. Please try with other download link.”

Αν υπάρχει κάποιο άλλο online site θα βόλευε...

Να 'σαι καλά φίλε ευχαριστώ που απάντησες.

 

 

 

Κατάλαβα τι παθαίνεις, όταν σου πετάει τις ποιότητες  έχεις 2 1080p εσύ πρέπει να κατεβάσεις το 2ο όχι το πρώτο.

Πχ το 2ο download σου δίνει αυτό το Link https://youtube4kdownloader.com/download5/pl/etjou85iw9/v0/v/c1/cdb4/cd4

Αν το πατήσεις θα σου κατεβάσει το βίντεο που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα στο 1ο λινκ 1080 τελικά μου το έδωσε. Το 2ο βγάζει σφάλμα. Απ' ότι κατάλαβα πρέπει να πατήσεις 3-4 φορές για να σου πετάξει τις διαφημίσεις και μετά σου δίνει το λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, micos000 είπε

Εμένα στο 1ο λινκ 1080 τελικά μου το έδωσε. Το 2ο βγάζει σφάλμα. Απ' ότι κατάλαβα πρέπει να πατήσεις 3-4 φορές για να σου πετάξει τις διαφημίσεις και μετά σου δίνει το λινκ.

Συνήθως το πρώτο είναι 1080p60 και πολλά βίντεο της ΕΡΤ δεν είναι καν 1080 :P οπότε αν κάνει νερά πρέπει να επιλέξει κάποιος και μικρότερες αναλύσεις.

Προσωπικά δεν αλλάζω με τπτ το Y4D είναι το πιο γρήγορο, δεν κάνει ποτέ πρόβλημα.
Πχ το youtube-dl-gui μια στις δυο μου βγάζει σφάλμα.

επίσης ένα ακόμα πρόγραμμα που αξίζει είναι το chrisPC software το οποίο κατεβάζει αστραπή οποιοδήποτε βίντεο, αλλά είναι trial και θέλει πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, rackal είπε

Συνήθως το πρώτο είναι 1080p60 και πολλά βίντεο της ΕΡΤ δεν είναι καν 1080 :P οπότε αν κάνει νερά πρέπει να επιλέξει κάποιος και μικρότερες αναλύσεις.

Προσωπικά δεν αλλάζω με τπτ το Y4D είναι το πιο γρήγορο, δεν κάνει ποτέ πρόβλημα.
Πχ το youtube-dl-gui μια στις δυο μου βγάζει σφάλμα.

επίσης ένα ακόμα πρόγραμμα που αξίζει είναι το chrisPC software το οποίο κατεβάζει αστραπή οποιοδήποτε βίντεο, αλλά είναι trial και θέλει πληρωμή.

Ουπς προσπαθούσα τόσες μέρες με τις δύο τελευταίες μικρότερες αναλύσεις γι αυτό δεν τα κατάφερνα! Κι όντως πρέπει να το πατήσεις πολλές φορές κι ας σου βγάζει το error μνμ. Κ το ευχάριστο είναι ότι δε χριάζεται να χρησιμοποιήσεις εξτρα πρόγραμμα για να κολλήσεις ήχο και εικόνα όπως διάβασα εδώ, κατέβηκαν μαζί. (Βέβαια δε δοκίμασα αυτό που σου έστειλα με τον Κένεντυ ίδρωσα να περιμένω, κατέβασα ένα άλλο - αν και θα το προτιμούσα μικρότερο μέγεθος το αρχείο, ας μην είμαστε αχάριστοι!) Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλα τζετ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο παιδιά! Από τότε που το αλλάξανε στην ΕΡΤ και πλέον έβγαιναν τα βίντεο σε chunks στο extension του Video Download Helper (τον οποίο είχα μάθει από τον @micos000 από πέρυσι στην 1η σελίδα - thanks), έψαχνα μάταια στα developer tools (του Chrome) μήπως βρω κανένα direct link. Δηλαδή μου έκοψε και το σκέφτηκα από μόνος μου ότι κάτι τέτοιο ίσως να έσωζε την κατάσταση, αλλά βέβαια δεν υπήρχε περίπτωση να βρω χωρίς καθοδήγηση οτιδήποτε μέσα στο χαμό. Και αφού απηύδησα, με φώτισε ο Θεός να ξαναδιαβάσω το θέμα.. Να 'σαι καλά @rackal!!

Εγώ δοκίμασα να βάλω τα links στο ClipGrab, το οποίο behind the scenes χρησιμοποιεί κι αυτό πλέον το youtube-dl, αν θυμάμαι καλά. Και έτσι γλυτώνουμε την έξτρα διαδικασία με το MKV Toolnix (το οποίο συμφωνώ και επαυξάνω ότι είναι γαμάτο εργαλείο και το χρησιμοποιώ κατά κόρον χρόνια τώρα για να περνάω ελληνικά srt σε κατεβασμένα βίντεο). Όποιος δεν ξέρει το ClipGrab, ας το δοκιμάσει, είναι freeware, open source, καθαρό και περιποιημένο. Έχει εκδόσεις και για Mac και Linux, για το φίλο που ρωτούσε προηγουμένως.

Έκανα μερικές δοκιμές χθες, αλλά και σήμερα, και με το clipgrab και με το site ΥΤ4KDownloader που προτείνατε παραπάνω και έγιναν τα εξής περίεργα:

Σε μια σειρά ξένου ντοκιμαντέρ, κατέβασα με το clipgrab τα πρώτα 3 επεισόδια χωρίς πρόβλημα. Όμως στο 4ο κολλούσε στο ~90% και μάλιστα όταν επέμεινα ξανά και ξανά, το site του ertflix έβγαζε μήνυμα σφάλματος με κόκκινα πάνω - πάνω. Φαίνεται ότι είχε φλαγκάρει την ip, γιατί μόνο με tethering από κινητό έφυγε αυτό το banner και μπόρεσα να κατεβάσω τα υπόλοιπα 8 επεισόδια αδιαμαρτύρητα (πάλι από το clipgrab). Οι δοκιμές συνεχίστηκαν από τη σταθερή μου σύνδεση, μιας και η ip μου η αρχική φαίνεται έγινε unflagged, οπότε και κατέβηκαν ταχύτατα 10 επεισόδια - ελληνικής αυτή τη φορά - σειράς με το clipgrab. Την επόμενη μέρα δοκιμάζω κ εγώ την ταινία Chappaquiddick με τον Κέννεντυ που γράψατε παραπάνω. Με clipgrab κόλλαγε στο ~20% και δεν κατέβηκε, ούτε στα 1080, ούτε στα 432p, και μάλιστα με ξαναμπάναρε το site της ΕΡΤ και έβγαλε πάλι το μήνυμα με τα κόκκινα όπως χθες. Κατευθείαν δοκιμάζω με το youtube4kdownloader.com και κατέβασα από το 1ο 1080 link για video only (.../v/c0/...) και από το 2o link για audio only (.../a/c1/...). Παραδόξως ΚΑΙ τα δύο αρχεία είχαν και 1080p video ΚΑΙ ήχο 93kbps! Το πρώτο (βγήκε ~800ΜΒ) παίζει μόνο μέχρι το 38ο λεπτό, ενώ το δεύτερο (1.2GB) μόνο μέχρι το 53o λεπτό. Υποτίθεται ότι και στα δύο ολοκληρώθηκε το download (βλ. εικόνα). Δεν μπορώ να φανταστώ τι φταίει. 🤔

Chappaquiddick.png.36642fbf2739929fab7088c193f3bcd4.png

Για το ClipGrab η έκδοση χωρίς 3rd party installations είναι εκεί που γράφει:
Download version without third-party offers

Αυτό το κόκκινο banner βγάζει στο site:

Error.jpg.e77cb6ab1f2d04c8950affc96a6c3906.jpg

Επεξ/σία από Philippe
More testing!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν θέλουν να μπλέκουν με extensions/plugins, μπορούν να το κάνουν ευκολα με το youtube-dl. ήδη το χρησιμοποιώ εδώ και 2 εβδομάδες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/1/2022 στις 2:07 ΜΜ, atux_null είπε

Για όσους δεν θέλουν να μπλέκουν με extensions/plugins, μπορούν να το κάνουν ευκολα με το youtube-dl. ήδη το χρησιμοποιώ εδώ και 2 εβδομάδες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα; Δεν κατεβάζει και μου βγάζει error


Π.χ.  έτσι δεν λειτουργεί

youtube-dl.exe --newline -i -o "D:\PATHtoHardDrive\" -f mp4 --ignore-config --hls-prefer-native "https://www.ertflix.gr/vod/vod.164620-XXXXXXXXXXX"

Επίσης, με τι ταχύτητες κατεβάζετε;

Επεξ/σία από aristarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο περιεργεια εκανα μια δοκιμη με internet download manager στον αυτοματο και ξεκινησε το κατεβασμα. Απλα σε καποιο σημειο το σταματησα χειροκινητα πριν ολοκληρωθει. Αν θες ριχτου μια ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, aristarhos είπε

Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα; Δεν κατεβάζει και μου βγάζει error


Π.χ.  έτσι δεν λειτουργεί

youtube-dl.exe --newline -i -o "D:\PATHtoHardDrive\" -f mp4 --ignore-config --hls-prefer-native "https://www.ertflix.gr/vod/vod.164620-XXXXXXXXXXX"

Επίσης, με τι ταχύτητες κατεβάζετε;

Πρώτα τρέχω για να δω τι quality έχει το συγκεκριμένο stream:

youtube-dl -F

κατόπιν

youtube -f video=5000031+audio=9600 https://blahblahblah/index.mpd --merge-output-format mp4

και σου φτιάχνει ένα αρχείο mp4. Φυσικά πρέπει να αλλάξεις το video=500031 σε αυτό που έχει το δικό σου stream και αν θέλεις το audio.

καλό κατέβασμα.

Επεξ/σία από atux_null
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ΑΝΤ1 επεισοδια σειρας οπως Αγριες Μελισσες πως κατεβαζουμε?

Παλια σε αφηναν να κανεις cast στην τηλεοραση. Τωρα εισαι υποχρεωμενος να το δεις στο κινητο η ταμπλετ μεσω της εφαρμογης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα έναν άλλο τρόπο πιο γρήγορο.

Βρίσκω το URL του index.mpd από τα Developer Tools του Chrome όπως περιέγραψε ο χρήστης rackal.

Πατάμε F12 και ανοίγει η κονσόλα(Developer Tools) στο Chrome.
Πάμε στην επιλογή Δίκτυο (Network).
Πατάμε play και αρχίζει να παίζει το βίντεο.
Πατάμε pause στο βίντεο και έπειτα αναζήτηση (Search) και βρίσκουμε το URL με το index.mpd

 

Έπειτα χρησιμοποίησα το πρόγραμμα M3U8 Downloader

1. Εισαγωγή link για το index.mpd

2. Επιλογή Destination και όνομα αρχείου

3. Επιλογή μορφής MP4

4. Click "Download"

Όπως φαίνεται στην εικόνα κατέβασε σε τετραπλή ταχύτητα ένα αρχείο 2,3GB σε λίγα λεπτά.m3u8-downloader.JPG.5fba3b9f9ce9f8ad01ca13a3daf9e1f5.JPG

 

vovsoft.JPG.c7853af68d882c5c21e11a34a551459f.JPG

Επεξ/σία από aristarhos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...