Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα laptop του 2002 που λειτουργεί με Windows XP, έχει μνήμη ram 512MB και σκληρό δίσκο 30GB.

Επίσης είναι παλιός, δεν μπορεί να τρέξει με Windows και σέρνεται.

Σκέφτηκα να του βάλω Linux αλλά δεν ξέρω ποια Linux να βάλω.

Δεν θέλω και τίποτα.Απλα να μπαινω στο internet χωρίς να κολλάει,  και να διαχειρίζομαι αρχεία  

Έχετε να μου προτείνετε καποια;

  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξέρω τι να σου προτείνω για internet γιατί ότι και να βάλεις το internet στις μέρες μας είναι βαρύ.

Μια απο τις πιο ελαφριές διανομές (ψάξτο) είναι το antix linux. Μάλιστα οι δημιουργοί του είναι και Έλληνες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το internet με τοση js που τρεχει στις σελιδες δεν ειναι ευκολη υποθεση πλεον, μην το υποτιμας ως προς τους πορους που χρειαζεσαι. Επισης ο μυθος που θελει τι linux να χρειαζεται λιγοτερη ram πηγαζει απο το γεγονος οτι μπορει να τρεξει χωρις παραθυρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mporeis είπε

Έχω ένα laptop του 2002 που λειτουργεί με Windows XP, έχει μνήμη ram 512MB και σκληρό δίσκο 30GB.

Επίσης είναι παλιός, δεν μπορεί να τρέξει με Windows και σέρνεται.

Σκέφτηκα να του βάλω Linux αλλά δεν ξέρω ποια Linux να βάλω.

Δεν θέλω και τίποτα.Απλα να μπαινω στο internet χωρίς να κολλάει,  και να διαχειρίζομαι αρχεία  

Έχετε να μου προτείνετε καποια;

Κατά πάσα πιθανότητα δε θα έχει 64bit επεξεργαστή, οπότε κατ' αρχήν ψάχνεις για διανομή 32bit. Εδώ έχει ένα πρόσφατο σχετικό άρθρο στο οποίο υπάρχει και το antix που αναφέρθηκε πιο πάνω:

https://itsfoss.com/lightweight-linux-beginners/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mporeis είπε

Ευχαριστώ αλλά θέλω αν μπορείς να μου στείλεις το url αυτού του συστήματος;

Αν λες για μένα:https://antixlinux.com/about/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη αλλά πώς μπορώ να επιλέξω μια απάντηση για να ξέρετε σε ποιον μιλάω?

 

Επεξ/σία από Mporeis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mporeis είπε

Συγνώμη αλλά πώς μπορώ να επιλέξω μια απάντηση για να ξέρετε σε ποιον μιλάω?

πατας εκεί που δείχνει το βελάκι...

Opera Snapshot_2020-08-23_212854_www.insomnia.gr.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πατάς εκεί που λέει Παράθεση 

Ευχαριστώ

 

 

 

27 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Αν λες για μένα:https://antixlinux.com/about/

το έψαξα αυτό αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά βαρύ χρειάζομαι ένα κάτω από 200MB ram

  

  

 

σκεφτόμουν μήπως βάλω το Linux Puppy, είναι καλό;

Επεξ/σία από Mporeis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Puppy Linux Puppy Linux,

tiny core Linux http://www.tinycorelinux.net/

πάντως αν υπάρχει extra slot για αλλά 512mb ram στο laptop , η ένα στικάκι 1gb είναι πάμφθηνα και θα σου πρότεινα να βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Mporeis είπε

σκεφτόμουν μήπως βάλω το Linux Puppy, είναι καλό;

Καλό είναι αλλά όπως όλα στη ζωή έχει + και -.

Ας πούμε: Puppy Linux requires 128MB of RAM and 333Mhz of CPU, although 256MB of RAM is recommended.

Επίσης έχει πολύ μικρά αποθετήρια το puppy. Αυτό γίνεται γιατί πολλά προγράμματα δεν είναι pre compiled.

Με το puppy δεν έχω ασχοληθεί συστηματικά ή επισταμένα. Έχει 4 εκδόσεις αν δεν κάνω λάθος. Μια που βασίζεται σε debian (Tahrpup), μια σε slack (slacko), και άλλες δυο που δεν ξέρω τι και πως. Μπορεί να σε μπέρδεψα με αυτά αλλά σε γενικές γραμμές είναι μεν ελαφρύ αλλά και περίεργο. 

Για εμένα αν έχεις ένα usb στικάκι μπορείς να δοκιμάσεις και το antix και το pupppy και όποιος άλλο θες. Θα δεις αμα τρέχει όπως σου αρέσει.

Υπάρχει και ένα site το distrotest.net και μπορείς να τα δοκιμάσεις επι τόπου. Βεβαια δε θα είναι τόοοσο γρήγορα από αυτό το site.

Ελπίζω να βοήθησα...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να βάλεις από αυτά που προτείνονται θα το "σηκώσει", το μαρτύριο θα αρχίσει από την στιγμή που θα ανοίξεις τον browser.

Έχω εγκαταστήσει στο παρελθόν tinycore σε netbook με 1,5 gb ram και το δράμα ξεκινούσε με τον browser.  

Πολύ φοβάμαι ό,τι θα απογοητευτείς.  :)

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tuxpower είπε

Puppy Linux Puppy Linux,

tiny core Linux http://www.tinycorelinux.net/

πάντως αν υπάρχει extra slot για αλλά 512mb ram στο laptop , η ένα στικάκι 1gb είναι πάμφθηνα και θα σου πρότεινα να βάλεις.

δεν θέλω το tiny core. Θεωρώ ότι είναι υπερβολικά ελαφρύ και δεν κάνει σχεδόν τίποτα.

12 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Καλό είναι αλλά όπως όλα στη ζωή έχει + και -.

Ας πούμε: Puppy Linux requires 128MB of RAM and 333Mhz of CPU, although 256MB of RAM is recommended.

Επίσης έχει πολύ μικρά αποθετήρια το puppy. Αυτό γίνεται γιατί πολλά προγράμματα δεν είναι pre compiled.

Με το puppy δεν έχω ασχοληθεί συστηματικά ή επισταμένα. Έχει 4 εκδόσεις αν δεν κάνω λάθος. Μια που βασίζεται σε debian (Tahrpup), μια σε slack (slacko), και άλλες δυο που δεν ξέρω τι και πως. Μπορεί να σε μπέρδεψα με αυτά αλλά σε γενικές γραμμές είναι μεν ελαφρύ αλλά και περίεργο. 

Για εμένα αν έχεις ένα usb στικάκι μπορείς να δοκιμάσεις και το antix και το pupppy και όποιος άλλο θες. Θα δεις αμα τρέχει όπως σου αρέσει.

Υπάρχει και ένα site το distrotest.net και μπορείς να τα δοκιμάσεις επι τόπου. Βεβαια δε θα είναι τόοοσο γρήγορα από αυτό το site.

Ελπίζω να βοήθησα...

Εγώ δεν θέλω να εγκαταστήσω πολλές εφαρμογές το θέλω απλά για internet και διαχείρισεη αρχειων 

Άντε να βάλω 2-3 προγράμματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mporeis είπε

Εγώ δεν θέλω να εγκαταστήσω πολλές εφαρμογές το θέλω απλά για internet και διαχείρισεη αρχειων 

Άντε να βάλω 2-3 προγράμματα

οκ δοκίμασε το puppy και αν τα βρεις σκούρα πας σε κάτι άλλο...

θα το κάψεις σε ένα usb stick και θα το δοκιμάσεις να δεις αν έχει αυτά που θες, αν σου κάνει κ.λ.π...

α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...