Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Mporeis είπε

Έχω όμως κι έναν άλλο υπολογιστή του 2010, του έβαλα Linux Lite και πηγαίνει περίφημα  

θα μου πεις αυτός είναι του 2010 αλλά ίσως και με τον άλλο κάτι καταφέρω

.

.

.

.

Θέλω όμως ένα λειτουργικό που να πιάνει λιγότερο από 200ΜΒ ram

γιατί όπως είπα έχει 512ΜΒ ram

.

.

Internet εννοώ Wi-FI 

Φίλε απλά ξέχνα το το ιντερνετ με αυτό το μηχάνημα.

Οι σελίδες πλέον δεν είναι απλό html, έχουν της Παναγιάς τα μάτια φορτωμένα πάνω τους. Είναι πάρα πολύ βαριές.

Δεν πρόκειται καν να ανοίξει σελίδες, θα κολλήσει το σύμπαν.

Απλά πέτα το.

Είχα και εγώ ένα τέτοιο και το έχω ανακυκλώσει εδώ και πολλά πολλά χρόνια.

Ένα άλλο που έχω με amd 350 netbook, με 4 gb ram, του 2012 περίπου, πλέον στις περισσότερες σελίδες ο επεξεργαστής δουλεύει στο 100% και ψιλοκολλάει, με αποτέλεσμα τη δυσάρεστη εμπειρία. Έτσι δεν μου κάνει κέφι πλέον να το χρησιμοποιώ. Mint Xfce του έχω.

Τι συζητάμε τώρα για χρέπι με 512 ram, είναι ανέκδοτο.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Mporeis είπε

αλλά προτείνετέ μου κι αλλά

Μπορείς να δεις και το slitaz σαν επιλογή εφόσον θες κάτι πολύ ελαφρύ για συγκεκριμένη χρήση (και μια και ζητάς επιλογές κι άλλες)

http://www.slitaz.org/en/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Mporeis είπε

Έχω ένα laptop του 2002 που λειτουργεί με Windows XP, έχει μνήμη ram 512MB και σκληρό δίσκο 30GB.

Επίσης είναι παλιός, δεν μπορεί να τρέξει με Windows και σέρνεται.

Σκέφτηκα να του βάλω Linux αλλά δεν ξέρω ποια Linux να βάλω.

Δεν θέλω και τίποτα.Απλα να μπαινω στο internet χωρίς να κολλάει,  και να διαχειρίζομαι αρχεία  

Έχετε να μου προτείνετε καποια;

O @tigergreg σε ρωτησε πιο πάνω κάτι και ακόμα περιμένουμε απάντηση..... Ντρεπεσαι να πεις ποιο μοντέλο είναι ; 

Τελικά δεν έχει άδικο ο @mphxths που κράζει ορισμένες φορές.... :D

Laptop του 2002 με 512 ΜΒ (που ίσως να είναι και το μεγιστο που δέχεται) το πιθανότερο να έχει καποιον Piii ή AMD duron =>  ξεχνας το "σερφαρω στο ιντερνετ" με τη μορφη που γνωριζουμε σήμερα

Σαν μεγας χρεπολάτρης σου προτείνω antix ή slitaz ίσως και bunsenlabs (μάλλον χλωμό) από τις ενεργές διανομές , με τα κουτάβια aka puppies σίγουρα θα δουλεψει αλλά το γενικότερο interface τους είναι δυσχρηστο κατ' εμέ (ποτέ δε το χώνεψα / κατάλαβα)

Τώρα κάτι άλλες προτάσεις από διανομές νεκρές εδώ και πολύ πολυ καιρό ( Damn Small Linux κλπ) απλά τις προσπερνάω....  ok βάλε και ubuntu 12.04 , τοτε το 2012 έως 2014 σε ένα αντιστοιχο  μηχανημα της γυναικας μου με AMD Duron 1Ghz -512 ΜΒ  δουλεψε και εκανε αυτά που λες (εχω τα iso αμα θες να στα στειλω). Τώρα με Antix το ίδιο μηχάνημα σβήνει από overloading  προσπαθώντας να ανοίξει βαριές σελίδες  .... κατα τα άλλα μια χαρά δουλευει ελαφρα υπολογιστικά φύλλα - επεξεργασια κειμένου κλπ.

Πες μας περισσότερα για το μηχάνημα να σου πούμε κι εμείς άλλα τόσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάλεις μια σύγχρονη διανομή, σε 20ετίας laptop, είναι πολύ κακή επιλογή. Κάνε την χάρη στον εαυτό σου, και ΜΗΝ το κάνεις! Αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε ένα laptop, καλύτερα κοίταξε αν μπορέσεις να αγοράσεις κάποιο. Αν δεν μπορείς κάποιο καινούργιο, κοίτα κάποιο refurbished ή μεταχειρισμένο εδώ από τις αγγελίες, ακόμα και με 100-150€ θα βρεις κάτι έτη φωτός καλύτερο, από αυτό που θες να κάνεις. Αν αξίζει κάτι τέτοιο τα χρήματα, εξαρτάται πόσο εκτιμάς τα νεύρα σου και την ψυχική σου υγεία, και αν το θέλεις για δουλειά πόσο εκτιμάς την ώρα που θα φας και δουλειά δεν θα κάνεις! Αν το θες απλά για να πειραματιστείς και να περάσεις την ώρα σου, ΟΚ κάνε διάφορες δοκιμές.

Πάντως πρέπει να ξεκαθαριστεί ότι το Linux δεν είναι δια πάσαν νόσον, είναι ένα μοντέρνο λειτουργικό με απαιτήσεις. Το βάζουν μερικοί σε κάτι χρέπια με την εντύπωση ότι θα πετάνε, αυτά πάνε χειρότερα κι από τα Windows XP που είναι ένα λειτουργικό 20ετίας, και κατηγορούν το linux ότι είναι "βαρύ"...

Μπορείς αν θέλεις να κάνεις repurpose το λαπτοπάκι, βάλ'το να κάνει για παράδειγμα τον proxy server, βάλ'το να κάνει pihole, βάλ' το να κάνει κάποια server δουλειά τέλος πάντων χωρίς απαιτήσεις έτσι για να κάνει κάτι, πάντως όχι desktop χρήση...αν και ό,τι και να το βάλεις να κάνει, με το ρεύμα που θα καίει, πιο συμφέρον μακροπρόθεσμα θα είναι να πάρεις ένα raspberry-άκι ;)  

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tigergreg είπε

Μπορεις  να   μας   πεις....

ΜΑΡΚΑ?

ΜΟΝΤΕΛΟ?

1 ώρα πριν, nik0laus είπε

O @tigergreg σε ρωτησε πιο πάνω κάτι και ακόμα περιμένουμε απάντηση..... Ντρεπεσαι να πεις ποιο μοντέλο είναι ; 

Τελικά δεν έχει άδικο ο @mphxths που κράζει ορισμένες φορές.... :D

Laptop του 2002 με 512 ΜΒ (που ίσως να είναι και το μεγιστο που δέχεται) το πιθανότερο να έχει καποιον Piii ή AMD duron =>  ξεχνας το "σερφαρω στο ιντερνετ" με τη μορφη που γνωριζουμε σήμερα

Σαν μεγας χρεπολάτρης σου προτείνω antix ή slitaz ίσως και bunsenlabs (μάλλον χλωμό) από τις ενεργές διανομές , με τα κουτάβια aka puppies σίγουρα θα δουλεψει αλλά το γενικότερο interface τους είναι δυσχρηστο κατ' εμέ (ποτέ δε το χώνεψα / κατάλαβα)

Τώρα κάτι άλλες προτάσεις από διανομές νεκρές εδώ και πολύ πολυ καιρό ( Damn Small Linux κλπ) απλά τις προσπερνάω....  ok βάλε και ubuntu 12.04 , τοτε το 2012 έως 2014 σε ένα αντιστοιχο  μηχανημα της γυναικας μου με AMD Duron 1Ghz -512 ΜΒ  δουλεψε και εκανε αυτά που λες (εχω τα iso αμα θες να στα στειλω). Τώρα με Antix το ίδιο μηχάνημα σβήνει από overloading  προσπαθώντας να ανοίξει βαριές σελίδες  .... κατα τα άλλα μια χαρά δουλευει ελαφρα υπολογιστικά φύλλα - επεξεργασια κειμένου κλπ.

Πες μας περισσότερα για το μηχάνημα να σου πούμε κι εμείς άλλα τόσα.

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ?

ΜΝΗΜΗ  DDR2?

2X256  H  1X512?

EXEI  2   SLOT

Δεν ντρέπομαι είναι compaq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως σου ειπαν και πιο πανω, ΣΤΕΙΛΤΟ ΓΙΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ.

Εν ετη 2020 οτιδηποτε κατω απο 2 Core Duo και 2GB Ram ειναι ΜΑΖΟΧΙΣΜΟΣ.

μεταχειρισμενο λαπτοπ με επεξεργαστη i3 δευτερης γενιας και 4GB Ram δεν κανει πανω απο 80/90 ευρωπουλα.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gakos1112 είπε

οπως σου ειπαν και πιο πανω, ΣΤΕΙΛΤΟ ΓΙΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ.

Εν ετη 2020 οτιδηποτε κατω απο 2 Core Duo και 2GB Ram ειναι ΜΑΖΟΧΙΣΜΟΣ.

μεταχειρισμενο λαπτοπ με επεξεργαστη i3 δευτερης γενιας και 4GB Ram δεν κανει πανω απο 80/90 ευρωπουλα.

11 ώρες πριν, tigergreg είπε

 

Μα δεν το θέλω για πολλά .

Ένας κάποτε μου είπε ότι μέχρι και υπολογιστές του 1995 φτιάχνονται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mporeis διαβασε πρωτα προσεκτικα τις απαντησεις οπως του φιλου πιο πανω και ασε τι ειπε καποιος καπου καποτε

1 ώρα πριν, nik0laus είπε

Τώρα με Antix το ίδιο μηχάνημα σβήνει από overloading  προσπαθώντας να ανοίξει βαριές σελίδες  .... κατα τα άλλα μια χαρά δουλευει ελαφρα υπολογιστικά φύλλα - επεξεργασια κειμένου κλπ.

https://antixlinux.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Mporeis είπε

Μα δεν το θέλω για πολλά .

Ένας κάποτε μου είπε ότι μέχρι και υπολογιστές του 1995 φτιάχνονται!

Κοίταξε...ΠΟΛΛΑ κάναμε κάποτε, με τα μηχανάκια που είχαμε τότε...Θυμάμαι με τον PentiumIII και βίντεο έβλεπα, και DivX encodings από dvdrip έκανα, και πολύπλοκα έγγραφα σε Office δημιουργούσα, και σε ιστοσελίδες έμπαινα με πολλά ανοιχτά tabs. Από τότε όμως, πολλά έχουν αλλάξει! Οι εφαρμογές έγιναν πιο βαριές, οι ίδιες οι ιστοσελίδες κάνουν εκτεταμμένη χρήση δυναμικών τεχνολογιών και scripts που γονατίζουν ακόμα και συστήματα με 4gb RAM. Οπότε, αν θες κάτι εντελώς απλό όπως το να ανοίγεις μια εφαρμογή γραφείου και να γράφεις κείμενα, ή να πλοηγείσαι στο net με απενεργοποιημένα όλα τα scripts, ΟΚ κάτι θα κάνεις. Μην έχεις απαιτήσεις όμως, το λειτουργικό είναι το λιγότερο και σίγουρα δεν θα είναι ελαφρύτερο από τα XP, ο πυρήνας μόνο τρέχει ένα σωρό διεργασίες, φορτώνει drivers κλπ, που δεν τον κάνουν καθόλου ελαφρύ! Βάλε από πάνω και το γραφικό...Πάλι θα σου κολλάει εξίσου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Mporeis είπε

Μα δεν το θέλω για πολλά .

Ένας κάποτε μου είπε ότι μέχρι και υπολογιστές του 1995 φτιάχνονται!

Η τρολαρεις η απλα δε θες να καταλαβεις.Βαλε το πιο ελαφρυ λειτουργικο του κοσμου σε ενα παλιο μηχανημα, δε σημαινει οτι θα το κανεις ικανο για συγχρονες απαιτησεις.Για παραδειγμα αν βαλεις να παιξει ενα full hd video και ο επεξεργαστης του λαπτοπ σου δε μπορει να το τρεξει δε θα σε σωσει το ελαφρυ λειτουργικο.Το σερφαρισμα οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω ειναι απαιτητικη εργασια πλεον, επεξεργαστες μονοπυρηνοι κοντα στο 1 ghz ειναι απλα αστειο και μονο να το σκεφτεσαι οτι μπορουν να ανταποκριθουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mporeis είπε

Μα δεν το θέλω για πολλά .

Ένας κάποτε μου είπε ότι μέχρι και υπολογιστές του 1995 φτιάχνονται!

Πήρες προτάσεις να δοκιμάζεις για δύο εβδομάδες; Δοκίμασες κάτι; Ποιες ήταν οι εντυπώσεις σου;

Ολοκλήρωσε τις δοκιμές σου και ξαναέλα. Επιπλέον συζήτηση μέχρι τότε δεν έχει νόημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mporeis είπε

Μα δεν το θέλω για πολλά .

Ένας κάποτε μου είπε ότι μέχρι και υπολογιστές του 1995 φτιάχνονται!

 Stop beating a dead horse.To ότι μπορεί να σηκώνει ένα ελαφρύ λειτουργικό δεν σημαίνει ότι το ελαφρύ λειτουργικό θα μπορεί να ανταπεξέλθει στις σύγχρονες απαιτήσεις.

Ακόμα και τα chromebook που είναι χαμηλών προδιαγραφών έχουν τουλάχιστον 2 GB RAM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...