Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Lubuntu έχει το openbox

To lubuntu (14.04) εχει LXDE για Desktop Environment με Openbox για Window manager. Το lubuntu γυρισε σε LXQT απο την εκδοση 18.10 και μετα.

KDE = Desktop Environment , kwin = Window manager
Gnome 3 = Desktop Environment ,  mutter = Window manager

Πριν κανεις τον ξερολα , γοογλαρε πριν γραψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/8/2020 στις 5:41 ΜΜ, rhtoras είπε

Να σαι καλά φίλε... Είδες τελικα που αναστήθηκε το μηχανάκι σου ?

Με υπομονή κι επιμονή όλα σώζονται. Οι εποχές είναι δύσκολες για να πετάμε pc στα σκουπίδια με το πρώτο ωχ αμαν. Lubuntu έχει το openbox οπότε για αυτό και είσαι άνετος. Καλό σερφάρισμα, και καλή εμπειρία εύχομαι...

Ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/8/2020 στις 8:32 ΜΜ, mphxths είπε

To lubuntu (14.04) εχει LXDE για Desktop Environment με Openbox για Window manager. Το lubuntu γυρισε σε LXQT απο την εκδοση 18.10 και μετα.

KDE = Desktop Environment , kwin = Window manager
Gnome 3 = Desktop Environment ,  mutter = Window manager

Πριν κανεις τον ξερολα , γοογλαρε πριν γραψεις.

ε καλά λέει lxqt de με openbox wm! Άρα openbox έχει!

Επεξ/σία από rearshooter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rearshooter είπε

ε καλά λέει lxqt de με openbox wm! Άρα openbox έχει!

Να ξεκινησουμε απο το γεγονος οτι η εκδοση 14.04 που εβαλε ο φιλος εχει lxde ( με openbox ) . Να συνεχισουμε με το αλλο γεγονος , που συνηθως αναφερομαστε στο DE και οχι στον WM.
Εκτος και αν ειναι σκετο openbox ξερωγω...που δεν ειναι στην συγκεκριμενη περιπτωση.
Αν ειναι ετσι δηλ , αν με ρωτησει καποιος τι εχει το ubuntu , αντι να του πω gnome , να του πω mutter ...σωστα? Πριν λιγο δοκιμαζα ubuntu με unity...α σορρυ.. ubuntu με compiz... 🤔

Kudos...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Τελικά είχα ένα πρόβλημα με τα Linux Lubuntu 14.04  και δεν υποστηρίζονταν πλέον οπότε πήγα στα Windows XP αλλά είναι πολύ παλιά και δεν μπορούσα να βρω τις εφαρμογές που θέλω...

 

Οπότε μετά από πολύ προσπάθεια βρήκα το λειτουργικό που θέλω!!!

(πριν μια εβδομάδα) Έβαλα τα

Έβαλα τα Linux Q4OS και δουλεύουν πάρα πολύ καλά!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2020 στις 7:51 ΠΜ, Mporeis είπε

Τελικά είχα ένα πρόβλημα με τα Linux Lubuntu 14.04  και δεν υποστηρίζονταν πλέον οπότε πήγα στα Windows XP αλλά είναι πολύ παλιά και δεν μπορούσα να βρω τις εφαρμογές που θέλω...

 

Οπότε μετά από πολύ προσπάθεια βρήκα το λειτουργικό που θέλω!!!

(πριν μια εβδομάδα) Έβαλα τα

Έβαλα τα Linux Q4OS και δουλεύουν πάρα πολύ καλά!!!

Πάντως και το antiX φαίνεται να είναι πολύ καλό για παλιές συσκευές ....εάν δεν το έχει αναφέρει κανένας άλλος ....

 

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Windows 98 SE ειναι το laptop του. Να το χρησιμοποιησει ως retro / DOS / WIN9x / WinXP gaming pc. Απο εκει και περα, κανενα RedHat linux 5.0/5.2 βαλτου. :D :D :P

Ως WinXP retro pc μια χαρα θα ειναι. Αμα του βαλεις και παλια MAME ή FBA συλλογη θα γινει και arcade games machine. 

Εφτιαξα και εγω ενα retro PC απο παλιά parts, ενδεχομένως να δοκιμάσω το Lubuntu 14.04 που ειπατε, ως dual boot .

 

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/12/2020 στις 10:06 ΠΜ, optimerious είπε

Πάντως και το antiX φαίνεται να είναι πολύ καλό για παλιές συσκευές...

 

Το ξέρω, μου το έχουν προτείνει αρκετοί, αλλά όσες φορές προσπάθησα να το εγκαταστήσω, κάτι πήγαινε στραβά και μου έσβηνε το παλιό λειτουργικο χωρίς να εγκατασταθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mporeis είπε

Το ξέρω, μου το έχουν προτείνει αρκετοί, αλλά όσες φορές προσπάθησα να το εγκαταστήσω, κάτι πήγαινε στραβά και μου έσβηνε το παλιό λειτουργικο χωρίς να εγκατασταθεί

Δεν συμβαίνει μόνο με το δικό σου.

Πολλές από τις διανομές που προτείνονται σε αυτό και σε άλλα παρόμοια θέματα, δεν μπορούν να εγκατασταθούν σε αρκετά παλιά Laptop και Netbook, ειδικά από αρχάριους στο Linux...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εχω χρησιμοποιησει/φτιαξει 10δες PC ολα αυτα τα χρονια  να πω και εγω my 2 cents

Οταν καποιος λεει "το θελω για ιντερνετ" εννοει σχεδον παντα για facebook-youtube κλπ.Αυτα σημερα θελουν 2gb μνημη τουλαχιστον.Οποτε οτιδηποτε παλιοτερο με μικροτερη μνημη ειναι πρακτικα αχρηστο για τους περισσοτερους.Στο κατω-κατω αν δωσεις 50 ευρω και παρεις ενα used smartphone 2ετιας μπαινεις και facebook και youtube αν αυτο θελει καποιος

Ενα παλιο λαπτοπ δεν ειναι μονο οτι ειναι αδυναμο για ιντερνετ κλπ.Εχει και παλια φθαρμενη οθονη που συντομα κουραζει φερνει πονοκεφαλο....ΙΜΟ ενα λαπτοπ ανω των 7-8 χρονων που εχει δει πολλη χρηση δεν αξιζει ουτε ενα ευρω σημερα.Και να του βαλεις Linux και να δουλεψει η παλια οθονη θα ταλαιπωρει τα ματια.Αξιζει για μερικα ευρω?

Αντι να παρει καποιος ενα παλιο used laptop για 90-100 ευρω ΙΜΟ πολυ καλυτερα να δωσει 50 ευρω για μια used οθονη το πολυ διετιας + αλλα 50 για ενα Raspberry και θα εχει ενα συστηματακι συγχρονο κι οχι αρχαιολογια.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να σας ενημερώσω ότι πριν λίγες μέρες αναβάθμισα την μνήμη ram του υπολογιστή και τώρα έχει 2GB

 

Στις 26/12/2020 στις 5:23 ΜΜ, molot12 είπε

Δοκίμασε και το ΜΧ Linux

 

Ευχαριστώ πολύ, αλλά με το Q4OS είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το αλλάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Συγγνώμη που δεν το έγραφα αλλά θα σας πω τα χαρακτηριστικά του Λαπτοπ:

Ram: προεγκατεστημένη 512MB εγκατεστημένη 2GB

CPU: 1,50 GHz

Μοντέλο: HP Compaq nx5000

Πείτε μου τι άλλο θέλετε να σας το πω :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Mporeis είπε

Συγγνώμη που δεν το έγραφα αλλά θα σας πω τα χαρακτηριστικά του Λαπτοπ:

Ram: προεγκατεστημένη 512MB εγκατεστημένη 2GB

CPU: 1,50 GHz

Μοντέλο: HP Compaq nx5000

Πείτε μου τι άλλο θέλετε να σας το πω :)

 

Πεταμα. Το οτι ψαχνετε αποθηκες , παταρια και υπογεια να βρειτε μηχανηματα 20ετιας με ξεπερναει. Το ξερω οτι τα λεφτα δεν φυτρωνουν σε δεντρα , αλλα απο ενα σημειο και μετα κατανταει χρεπολαγνεια...
Mιλαμε για μηχανημα με 2gb DDR1 ram , cpu <2GHz ( κανα celeron μονοπυρηνο φανταζομαι ) , και δισκο κανα IDE κατα πασα πιθανοτητα. Με τετοια specs δεν μαμησε κανεις οχι μονο σημερα αλλα εδω και 5 τουλαχιστον χρονια...

Ο,τι και να του βαλεις θα σερνεται...πεταμα...παμε παρακατω.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...