Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 minutes ago, Mporeis said:

το θέλω απλά για internet και διαχείρισεη αρχειων 

Αυτό ακριβώς σου λένε. Ίντερνετ με τόσο αδύναμο μηχάνημα απαιτεί πολλές εκπτώσεις και πολύ υπομονή. Τεσπα, δοκιμασέ το και βλέπεις. Απλά μην περιμένεις πολλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Mporeis είπε

δεν θέλω το tiny core. Θεωρώ ότι είναι υπερβολικά ελαφρύ και δεν κάνει σχεδόν τίποτα.

Εγώ δεν θέλω να εγκαταστήσω πολλές εφαρμογές το θέλω απλά για internet και διαχείρισεη αρχειων 

Άντε να βάλω 2-3 προγράμματα

Αν το θέλεις για internet θ' απογοητευτείς ότι και να βάλεις. Καμία διανομή δεν κάνει θαύματα. Το διαδίκτυο έχει βαρύνει πολύ τα τελευταία χρόνια οπότε ότι και να βάλεις δε θα βοηθήσει σ' αυτό τον τομέα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Mporeis είπε

δεν θέλω το tiny core. Θεωρώ ότι είναι υπερβολικά ελαφρύ και δεν κάνει σχεδόν τίποτα.

Εγώ δεν θέλω να εγκαταστήσω πολλές εφαρμογές το θέλω απλά για internet και διαχείρισεη αρχειων 

Άντε να βάλω 2-3 προγράμματα

Είσαι μαζοχιστής;Λολ

Πολυ ταλαιπωρία και δεν θα δεις αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Αν το θέλεις για internet θ' απογοητευτείς ότι και να βάλεις. Καμία διανομή δεν κάνει θαύματα. Το διαδίκτυο έχει βαρύνει πολύ τα τελευταία χρόνια οπότε ότι και να βάλεις δε θα βοηθήσει σ' αυτό τον τομέα.

Έχω όμως κι έναν άλλο υπολογιστή του 2010, του έβαλα Linux Lite και πηγαίνει περίφημα  

θα μου πεις αυτός είναι του 2010 αλλά ίσως και με τον άλλο κάτι καταφέρω

.

.

.

.

 

Θέλω όμως ένα λειτουργικό που να πιάνει λιγότερο από 200ΜΒ ram

γιατί όπως είπα έχει 512ΜΒ ram

.

.

Internet εννοώ Wi-FI 

Επεξ/σία από Mporeis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mporeis είπε

Έχω όμως κι έναν άλλο υπολογιστή του 2010, του έβαλα Linux Lite και πηγαίνει περίφημα 

Το οποίο Linux lite έχει περιβάλλον. (De) με xfce. και θα είσαι πιο εξοικειωμένος αν βρεις μια διανομή να πληρεί το επιθυμητό βάρος και τις ευκολίες. Αν θες να bootαρει και πιο γρήγορα δες Linux χωρίς systemd (το antix πχ δεν έχει).

Υπάρχει και το damn small Linux σαν επιλογή.

Δες κι εκείνο που θέλει 16 mb ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Το οποίο Linux lite έχει περιβάλλον. (De) με xfce. και θα είσαι πιο εξοικειωμένος αν βρεις μια διανομή να πληρεί το επιθυμητό βάρος και τις ευκολίες. Αν θες να bootαρει και πιο γρήγορα δες Linux χωρίς systemd (το antix πχ δεν έχει).

Υπάρχει και το damn small Linux σαν επιλογή.

Δες κι εκείνο που θέλει 16 mb ram.

ευχαριστώ αλλά μπορείς να μου στείλεις το URL του damn small Linux;

Επεξ/σία από Mporeis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πετας αγαπητε.

Οτι και να βαλεις θα ειναι ασκηση απι χαρτου . Ναι βαζεις οτι πιο ελαφρυ , δουλευει σημερα (και πραφανως και στα 32 bit) , αλλα για σκεψου το λιγο . Ποσο θα το κρατησεις , δουλεωεις μεχρι να εκνευριστεις η/και να διαπισωσεις οτι περισοτερο βγαινει η ψυχη σου παρα κανεις κατι παραγωγικο η εστ αποδεκτα γρηγορα. 

Προφανως εχεις αντιληφθει οτι το λογισμικο πλεον ειναι πολυ απαιτητικο και αυτο δεν αλλαζει . Μην ξεχνας οτι η διανομη ειναι ενα πραγμα , οι τριτες εφορμογες για την καθημερινοτητα ενα αλλο. Ναι θα εχει το  DSL κατι για να κανεις αυτα που θελεις αλλα οσο το δουλευεις θα αντιλαμνανεσαι οτι πιο πολυ κανεις παραχωρησεις παρα δουλευεις το μηχανημα.

Οποτε και παλι , προταση , πεταμα απλα. 

Μην χανεις τον χρονο σου και το ρευμα σου με πειραματα (εκτος βεβαια εαν οπως ανεφερα σου αρεσουν τα πειραματα οποτε μαζι σου και μονο για το κομματι του πειραματος)

Και στο τελος τελος το linux δεν ειναι εμ σαμπουαν εμ κοντισιονερ . Εαν καποιος ειναι απειρος σε αυτο μπορει να βρεθει σε σημειο να αναγκαστει να λυσει περισοτερα προβληματα απο οσα θελει να λυσει. 

Ολα τα παραπανω παντα φιλικα.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nextp είπε

Το πετας αγαπητε.

Οτι και να βαλεις θα ειναι ασκηση απι χαρτου . Ναι βαζεις οτι πιο ελαφρυ , δουλευει σημερα (και πραφανως και στα 32 bit) , αλλα για σκεψου το λιγο . Ποσο θα το κρατησεις , δουλεωεις μεχρι να εκνευριστεις η/και να διαπισωσεις οτι περισοτερο βγαινει η ψυχη σου παρα κανεις κατι παραγωγικο η εστ αποδεκτα γρηγορα. 

Προφανως εχεις αντιληφθει οτι το λογισμικο πλεον ειναι πολυ απαιτητικο και αυτο δεν αλλαζει .

Οποτε και παλι , προταση , πεταμα απλα. 

Μην χανεις τον χρονο σου και το ρευμα σου με πειραματα (εκτος βεβαια εαν οπως ανεφερα σου αρεσουν τα πειραματα οποτε μαζι σου και μονο για το κομματι του πειραματος)

Δεν είναι τόσο παλιό όσο το περιγράφω. Επίσης όπως σου είπα και πριν δεν το έχω ανοίξει σχεδόν 5 χρόνια οπότε μπορεί να είναι μια χαρά

Για αυτό κάνω αυτήν την συζήτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mporeis είπε

Έχω ένα laptop του 2002 που λειτουργεί με Windows XP, έχει μνήμη ram 512MB και σκληρό δίσκο 30GB.

Επίσης είναι παλιός, δεν μπορεί να τρέξει με Windows και σέρνεται.

 

2 ώρες πριν, Mporeis είπε

Δεν θέλω και τίποτα.Απλα να μπαινω στο internet χωρίς να κολλάει,

Συγνώμη αλλά θα στο πω ωμά, θαύματα δεν γίνονται...ανακύκλωση όπως είναι ;)

*Για να διαχειρίζεσε μόνο αρχεία βάλε ότι πιο ελαφρύ και γυμνό υπάρχει...αλλα για internet που λες και να μην κολάει...ούτε καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ζητα να σου χαρισει κάποιος κατι που θα κανει αυτό που θες. Μην ασχολήσε με αυτο που εχεις. 

Επεξ/σία από dkstopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mporeis είπε

Έχω ένα laptop του 2002 που λειτουργεί με Windows XP,

Μπορεις  να   μας   πεις....

ΜΑΡΚΑ?

ΜΟΝΤΕΛΟ?

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ?

ΜΝΗΜΗ  DDR2?

2X256  H  1X512?

EXEI  2   SLOT?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφιέρωμα μιας εβδομάδας στο IT Foss, διάβασε, διάλεξε και δοκίμασε: https://itsfoss.com/lightweight-linux-beginners/

Το notebook πάντως δουλεύει δε δουλεύει είναι σκουπίδι για το 2020. Μπορείς να παραγγείλεις από Κίνα αξιοπρεπείς φορητούς με 8GB/256GB΄(SSD) και N4100 επεξεργαστή με ~200€ άντε λίγο παραπάνω ανάλογα με τις προσφορές που τρέχουν.

Μόνο η παραγωγικότητα που θα κερδίσεις και τα νεύρα που θα γλυτώσεις θα δικαιολογήσουν τα λίγα χρήματα που θα δώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...