Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Σαν επιλογη , σε νεο χρηστη , οχι δεν υπαρχει.
 

Το slackware ειναι το πανεπιστημιο. Δεν ξεκινας απο κει . Ξεκινας απο το νηπιαγωγειο.
Πηγες καθολου σχολειο ? Να δεις ποια ειναι η σειρα των ταξεων ?

Οχι δεν οφειλεις να πεις τιποτα. Οφειλεις το αντιθετο. Να μην λες τιποτα γιατι οπως φανηκε εχεις αγνοια. Ημιμαθεια.
Πες μας παλι για το slax και πως ειναι παραγωγο του slackware ... γαργαρα την εκανες την παραπληροφορηση ε? 
ΑΒΑΒΑΒΑΑΑΑΑ που λενε και τα μωρακια....

εδώ εσύ guru δεν ήξερες οτι το feren που είναι και γνωστό βασιζόταν στο kde
τουλαχιστον εγώ λέω έκανα λάθος

Όταν ο άλλος σου λέει θέλω να μάθω και το pc σηκώνει ελάχιστες επιλογές οφείλεις να του πεις τις επιλογές. Αν δεν το κάνεις σημαίνει είτε δεν τις ξέρεις είτε έχεις άλλους σκοπούς. Εγώ τις ανέφερα και ο φίλος ας κρίνει όπως νομίζει. Αν θέλει να μάθει ας δοκιμάσει. Είναι εύκολος ο δρόμος ? ΟΧΙ

Τώρα για τις τάξεις υπάρχει μια διαφορά. Εδώ δε μιλάμε για τάξεις αλλά για λειτουργικά. Όλα όταν ξεκινάς είναι ξένα. Αρα είτε σε βάλω σε arch είτε σε gentoo θες διάβασμα. Αν κάποιοι λένε βάλε mint γιατί δεν έχει διάβασμα είναι αυτοί επικίνδυνοι. Τώρα αν το διάβασμα είναι λίγο ή πολύ δε θα το κρίνω εγώ. Το να πω: μη διαβάζεις είναι άθλιο εκ μέρους μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

τουλαχιστον εγώ λέω έκανα λάθος

Σωπα , ποτε το ειπες ? Χαχαχα
 

5 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Όταν ο άλλος σου λέει θέλω να μάθω

Σημαινει οτι δεν ξερει , αρα του προτεινεις τις ευκολες επιλογες.
 

5 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εγώ τις ανέφερα και ο φίλος ας κρίνει όπως νομίζει.

ο φιλος δεν μπορει να κρινει τι ειναι ευκολο και τι δυσκολο. Και πας και προτεινεις slackware , μονο και μονο επειδη δεν εχει systemd. Δεν εχεις ιδεα τι ειναι slackware , προφανως.
 

6 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Όλα όταν ξεκινάς είναι ξένα. Αρα είτε σε βάλω σε arch είτε σε gentoo θες διάβασμα. Αν κάποιοι λένε βάλε mint γιατί δεν έχει διάβασμα είναι αυτοί επικίνδυνοι. Τώρα αν το διάβασμα είναι λίγο ή πολύ δε θα το κρίνω εγώ.

Εσυ δεν μπορεις να κρινεις τα βασικα. Παλι καλα που καταλαβες οτι δεν θα κρινεις εσυ. Οταν ξεκινας ολα ειναι ξενα. Καποιοι λεμε βαλε mint γιατι θελει ΛΙΓΟΤΕΡΟ διαβασμα . Κανεις δεν ειπε δεν θελει διαβασμα. Αυτα ειναι αποκυηματα της φαντασιας σου. Ο επικινδυνος εισαι εσυ που πας και προτεινεις slackware σε νεοεισερχομενο χρηστη. 
Απλα εψαξες να βρεις ποιες διανομες δεν εχουν systemd και ειπες να τις απαριθμησεις.
 

7 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Απορώ πως δεν πρότεινε artix ακόμα, γιατί ως γνωστόν ξέρει τους devs 🤣🤣🤣

Κοιτα , ειναι κουτοπονηρος. Ειδε οτι τον κραζαμε που απροκαλυπτα προμοταρε την σαπια την διανομη του και σου λεει κατσε να αναφερθω σε ολες τις non-systemd διανομες πλην της artix και καλα , να δειτε , δεν την προμοταρω... προμοταρω αλλες.. κακο systemd ... και καποια ανυποπτη στιγμη θα πεταξω και το ονομα της απολυτης non-systemd διανομης... 
Νομιζει οτι απευθυνεται σε ζωα... ισως να το νομιζει επειδη ο περιγυρος του απαρτιζεται απο ζωα. Οπως μαθει ο καθενας.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick0lis είπε

Να κεράσω τέλη  Μαΐου μπύρα στο Μικρολίμανο, @ConstantineP @mphxths @rhtoras κάπου θα τα βρούμε με το λινουξ δεν μπορεί !

Aμα δεν εχεις πιστοποιητικο εμβολιασμου , και μαλιστα με σοβαρο εμβολιο , οχι τις μουφες που μας εριξε ο κουλης στην "σειρα μου" , να μην κανεις τον κοπο να ερθεις ;) Απλα δωσε την παραγγελια στο μαγαζι και θα παμε να τις πιουμε εμεις :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Να κεράσω τέλη  Μαΐου μπύρα στο Μικρολίμανο, @ConstantineP @mphxths @rhtoras κάπου θα τα βρούμε με το λινουξ δεν μπορεί !

Μα νομίζεις πως θα κάτσει με εμάς τους αιρετικούς του systemd ο rhtoras; ....μπαα ούτε καν, μας σνομπαρει. 

Εδω δεν καταδεχτηκε να μας μιλήσει στο φόρουμ ο γνωστός του dev του Artix να μας εξηγήσει γιατί είναι καλύτερο το artix και γιατί όχι να προμοταρει την δουλειά του, θα κάτσει μαζί μας για μπύρες; 😉🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Μα νομίζεις πως θα κάτσει με εμάς τους αιρετικούς του systemd ο rhtoras; ....μπαα ούτε καν, μας σνομπαρει. 

Εδω δεν καταδεχτηκε να μας μιλήσει στο φόρουμ ο γνωστός του dev του Artix να μας εξηγήσει γιατί είναι καλύτερο το artix και γιατί όχι να προμοταρει την δουλειά του, θα κάτσει μαζί μας για μπύρες; 😉🤣🤣

Θα του βάλω στην μπύρα το εμβόλιο της μικρομαλακής και θα γράφει στα φορουμς βάλτε γουιν 😂

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το τζαμπα ειναι γλυκο :) Γιατι χρησιμοποιει λινουξ νομιζεις ? Εεεε? :) 

Δεν τον αφήνεις να αναπνεύσει 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mphxths είπε

Κοιτα , ειναι κουτοπονηρος. Ειδε οτι τον κραζαμε που απροκαλυπτα προμοταρε την σαπια την διανομη του και σου λεει κατσε να αναφερθω σε ολες τις non-systemd διανομες πλην της artix και καλα , να δειτε , δεν την προμοταρω... προμοταρω αλλες.. κακο systemd ... και καποια ανυποπτη στιγμη θα πεταξω και το ονομα της απολυτης non-systemd διανομης... 
Νομιζει οτι απευθυνεται σε ζωα... ισως να το νομιζει επειδη ο περιγυρος του απαρτιζεται απο ζωα. Οπως μαθει ο καθενας.

Το έχουμε ξαναπάει στην όλη ιστορία ο ρητορας είναι το θύμα της υπόθεσης, έπεσε σε αίρεση με κάτι anti-systemd καμένους και του κάναν το μυαλό πελτε 😉 

Ευαγγελιστής του non-systemd 🤣🤣🤣

Ψήσου για μπύρες @rhtorasfree as Linux  Ε; 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Το έχουμε ξαναπάει στην όλη ιστορία ο ρητορας είναι το θύμα της υπόθεσης, έπεσε σε αίρεση με κάτι anti-systemd καμένους και του κάναν το μυαλό πελτε 😉 

Ευαγγελιστής του non-systemd 🤣🤣🤣

Ψήσου για μπύρες @rhtorasfree as Linux  Ε; 🤣🤣

κακό πράγμα το δόγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick0lis είπε

κακό πράγμα το δόγμα

Τα δόγματα ταΐζουν στο πιστούς που δημιουργούν ("πιστοί" άνθρωποι με χημηλη νοημοσύνη και μικρή ικανότητα ορθολογικής κριτικής σκέψης) αόρατους εχθρούς, συνομοσιες, φανατισμό και μίσος σε αυτούς που δεν συμφωνούν με την ιδεολογία τους. Κοινός δώσε σανο στα πρόβατα να σε ακολουθήσουν.

*Μιας και λέμε για δόγματα Καλό Πάσχα 😉🤣🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

με χαμηλη νοημοσύνη και μικρή ικανότητα ορθολογικής κριτικής σκέψης

 

24 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

δώσε σανο στα πρόβατα

Πωπωπωπω πως τον πετσοκοψες ετσι ρε Καραμανη ?? Πες μου πως , το σκαμπο μου μεσα !! :) #shotsfired που λενε και στο χωριο μου ! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nick0lis είπε

κακό πράγμα το δόγμα

κακό πράγμα είναι η πονηριά (δεν το λέω για σένα, γενικά το λέω)

πονηριά=έχω συμφέρον από το Α ή δεν ξέρω το Β αλλά στην πέφτω λέγοντας σε δογματικό γιατί έτσι βολεύει το συνάφι μου

Ας μη χαλάμε άλλο το θέμα

εγώ έκανα τις προτάσεις μου

btw ένας χρήστης κάτω από video στο youtube υποστηρίζει οτι με artix και dwm είχε 80 mb ram usage και ένας archas του είπε ότι πάει να βάλει artix

τι θέλω να πω?
ότι ναι οκ είναι δύσκολο το setup του dwm αλλά αν θες και να έχεις τόσο μικρό αποτύπωμα πας εκεί
και αν θες και ταχύτητα πας σε artix ή void
τώρα αν δεν ξέρεις να τις δουλέψεις τις διανομές τα δογματικός και τρολ περισσεύουν

έχουμε λοιπόν κάποιον που θέλει να αξιοποιήσει ένα pc του 2002 και ενώ υπάρχουν δύσκολες λύσεις αλλά υπαρκτές εμείς του λέμε ΔΕΝ υπάρχουν λύσεις και όταν κάποιος πει τις λύσεις τον χλευάζουμε γιατί θα κοπεί το αφήγημα
όποιος δε θέλει να βοηθήσει δε βοηθάει γιατί κάποιοι ασχολούνται δεν ξέρω

 

 

 

 

υ.γ για τις μπύρες μέσα είμαι διότι κομπλεξικός δεν είμαι
ας ανοίξει η εστίαση πρώτα όμως

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το antix δεν θα τρέξει, θα σου κολλήσει στην εγκατάσταση. Το tinylinux αν καταφερεις να βαλεις θα τρέξει. Αλλα πρεπει να ξερεις να φτιαξεις bootloader με το syslinux ή τον grub, θα δυσκολευτείς. Μια καλη λυση ειναι το puppy linux, slacko puppy, παλι θα εχει θεματα στο να εγκαταστήσεις εφαρμογές γιατι δεν υπαρχει συμβατότητα ουτε μεταξύ των εκδόσεων puppy.

Ο υπολογιστης σου με 512 δεν επρεπε να κολλαει στα winxp, επρεπε να πετανε. Εμενα πετανε σε συστηματα με 128 ram.

Κανε φορματ και ξαναβαλε windows xp, αν κολλανε εχεις λιώσει τον επεξεργαστή ή τον σκληρο. Αν ακους γκρανγκαγκρουνγκα εχεις λιωσει το σκληρο. Αν απλα κολλαει, τον επεξεργαστή. Αλλα εγω πιστευω ότι δεν θα κολλάνε.

 

Επεξ/σία από xubuntu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

7 ώρες πριν, rhtoras είπε

btw ένας χρήστης κάτω από video στο youtube υποστηρίζει οτι με artix και dwm είχε 80 mb ram usage και ένας archas του είπε ότι πάει να βάλει artix

Δεν το ήξερα να σκάω τόσα λεφτά για 16GIGA μνήμη 3600, για να χρησιμοποιώ μόνο 80mb.
Αυτό είναι ανωμαλία...
spacer.png

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...