Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mporeis είπε

Πρόσφατα είχα ένα θέμα με τα linux, αλλά έβαλα τα windows 7 ultimate, και τρέχουν μια χαρά, αλλά δεν βρίσκει καλούς drivers για την κάρτα γραφικών, οπότε σκέφτομαι να την αλλάξω, έχω βρει ήδη αυτό στο Κωτσόβολο : https://www.kotsovolos.gr/computing/episkeues-desktop-pc-laptop/collect-repair-laptop-desktop/186229-αλλαγή-κάρτας-γραφικών-laptop

Ποια καρτα γραφικων εχει το μηχανημα ? Δεν αλλαζουν ολες οι καρτες γραφικων στα φορητα. Αν ισχυουν τα χαρακτηριστικα που εχεις βαλει παραπανω στο μακρυναρι και βλεπω μονο intel καρτα γραφικων , δεν αλλαζει.

Τελος η τιμη που βλεπεις στο λινκ που εβαλες , αφορα την εργασια του κωτσοβολου. Σε αυτην την τιμη θα πρεπει να προσθεσεις και την τιμη της νεας καρτας που θα σου βαλει στο μηχανημα. Αν αλλαζει η καρτα γραφικων στο μηχανημα σου. Που οπως εγραψα , δεν αλλαζει.

*Επιπλέον: Η αξία του ανταλλακτικού διαμορφώνεται αναλόγως τα τεχνικά χαρακτηριστικά του υπολογιστή. Η τιμή αφορά μόνο την εργασία.
(απο το λινκ του κωτσοβολου)

Ασχολεισαι με πολυ παλιο φορητο , που στην πορεια μονο προβληματα θα εχεις και αντι να ασχολεισαι με λινουξ , windows και τα σχετικα για να μαθεις 2 πραγματα , θα ασχολεισαι με τα θεματα που θα προκυπτουν στο φορητο. Θεματα που δεν αξιζουν τα λεφτα για να διορθωθουν.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@mphxthsΤι κάρτα γραφικών να αλλάξει στο ΗP nc6000 (αν κρίνω από την φωτογραφία που έβαλε).... Δεν αλλάζει

λαπτοπ XP-era (2003MY) Pentium M 1,5 Ghz με 2Μ L2 cache στην καλύτερη αν όχι 1Μ, γραφικα μέχρι 64ΜΒ shared.... 

Ειχε πρόβλημα με ελαφρύ λίνουξ αλλά τα W7 δουλεύουν μια χαρά αλλά οι οδηγοί δεν είναι καλοί....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mphxths είπε

Ασχολεισαι με πολυ παλιο φορητο , που στην πορεια μονο προβληματα θα εχεις και αντι να ασχολεισαι με λινουξ , windows και τα σχετικα για να μαθεις 2 πραγματα , θα ασχολεισαι με τα θεματα που θα προκυπτουν στο φορητο. Θεματα που δεν αξιζουν τα λεφτα για να διορθωθουν.

Και έτσι, μαθαίνεις... αν άξιζε θα τον άφηνα να φάει τα μούτρα του για να μάθει...αλλά όντως, δεν αξίζει...
Μόνο σαν εκπαιδευτική διαδικασία σεταρίσματος και λειτουργίας linux αξίζει το συγκεκριμένο μηχανηματάκι, είναι υπερβολικά παλιό!!! Καλύτερα που λέει ο λόγος, με ένα μικρό ποσό να πάρει ένα μεταχειρισμένο εδώ από τις αγγελίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Και έτσι, μαθαίνεις

Με το παραμικρο μαθαινεις. Αλλα τι μαθαινεις ? Αν θες να μαθεις περι λινουξ και windows και τα σχετικα και καταληγεις να αναβαθμιζεις/επισκευαζεις το μηχανημα , άλλα πας να μαθεις και άλλα μαθαινεις :) 
Σε προηγουμενο ποστ καπου πηρε το ματι μου για IDE δισκο στο μηχανημα...φαντασου για ποσο παλιο μιλαμε..απο τα χρεπια που εχω εδω στο σπιτι μου , δεν ακουμπαω οσα δεν εχουν sata/hdmi/διπυρηνο επεξεργαστη... ειπαμε , απο ενα σημειο και περα κατανταει αηδια η δουλεια :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Με το παραμικρο μαθαινεις. Αλλα τι μαθαινεις ? Αν θες να μαθεις περι λινουξ και windows και τα σχετικα και καταληγεις να αναβαθμιζεις/επισκευαζεις το μηχανημα , άλλα πας να μαθεις και άλλα μαθαινεις :) 
Σε προηγουμενο ποστ καπου πηρε το ματι μου για IDE δισκο στο μηχανημα...φαντασου για ποσο παλιο μιλαμε..απο τα χρεπια που εχω εδω στο σπιτι μου , δεν ακουμπαω οσα δεν εχουν sata/hdmi/διπυρηνο επεξεργαστη... ειπαμε , απο ενα σημειο και περα κατανταει αηδια η δουλεια :) 

Μαθαίνεις ταυτόχρονα software, hardware και ιστορία/αρχαιολογία υπολογιστών! Κατά τα άλλα, έχεις δίκιο, γι' αυτό κι εγώ γράφω αν δεν το είδες, ότι είναι καλύτερα να μην φτιάξει το υπάρχον δαπανώντας χρήματα ούτε για να μάθει, καλύτερα είναι να δώσει τα χρήματα αυτά για κάποιο νεότερο μεταχειρισμένο μηχάνημα από κάποια αγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2020 στις 9:10 ΜΜ, Mporeis είπε

Έχω ένα laptop του 2002 που λειτουργεί με Windows XP, έχει μνήμη ram 512MB και σκληρό δίσκο 30GB.

Επίσης είναι παλιός, δεν μπορεί να τρέξει με Windows και σέρνεται.

Σκέφτηκα να του βάλω Linux αλλά δεν ξέρω ποια Linux να βάλω.

Δεν θέλω και τίποτα.Απλα να μπαινω στο internet χωρίς να κολλάει,  και να διαχειρίζομαι αρχεία  

Έχετε να μου προτείνετε καποια;

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΧΘΕΣ!!!!!

και οχι δεν χρειαζεται να διαβασω 11 σελιδες τι συζητατε...ειναι πεταμενος χρονος και κοπος...οσο πεταμενος ειναι ο χρονος/κοπος για να ζοριζεις τον ευατο σου να προσπαθει να μπει στο internet με pc του 2002 εν ετη 2021;) 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2021 στις 9:56 ΠΜ, Mporeis είπε

Πρόσφατα είχα ένα θέμα με τα linux, αλλά έβαλα τα windows 7 ultimate, και τρέχουν μια χαρά, αλλά δεν βρίσκει καλούς drivers για την κάρτα γραφικών, οπότε σκέφτομαι να την αλλάξω, έχω βρει ήδη αυτό στο Κωτσόβολο : https://www.kotsovolos.gr/computing/episkeues-desktop-pc-laptop/collect-repair-laptop-desktop/186229-αλλαγή-κάρτας-γραφικών-laptop

βάλε tinycore linux  (είναι χωρις systemD για αυτό δεν το προτείνουν)

γιατί απορρίπτείς την επιλογή μια διανομή να μη δούλεψε αλλά να δουλέψουν άλλες 10 ?

δοκίμασε και το slitaz που και αυτό είναι (μάντεψε) χωρίς systemD

με αυτές τις διανομές έχουν δουλέψει καν και καν παλιά pc

μετά υπάρχει και τρίτη (πάλι χωρις systemD) διανομή το slackware ή το slax που είναι παράγωγη του πρώτου

δεν είναι εύκολες βέβαια και για αυτό θα δεις να τις χρησιμοποιούνε κυρίως χρήστες linux και όχι χρήστες που έβαλαν linux ενώ κατα βάση είναι σε windows10

ρίξε μια ματιά κι εκεί... χάνεις τίποτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, rhtoras είπε

μετά υπάρχει και τρίτη (πάλι χωρις systemD) διανομή το slackware ή το slax που είναι παράγωγη του πρώτου

Προτεινεις slackware , ενω μετα λες οτι δεν ειναι ευκολη διανομη. Γιατι την προτεινεις λοιπον ? Για να το παιξεις γκουρου ? Αναθεμα αν μπορεις εσυ να την εγκαταστησεις  , που την προτεινεις και σε αλλους.
Το slax , στηριζεται πλεον στο debian , οχι στο slackware.

Οπως εχω πει πολλακις , εισαι ημιμαθης , και αυτο σε καθιστα επικινδυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωην χρηστης slackware 14 πολυ πριν το 14 -14.1, αν και εχει σταματησει στο 14.2 απο το 16 και επειτα μονο current,  για 2 χρονια σε ενα αρχαιο λαπτοπ επειδη δεν σηκωνε πολλα, και δεν εχει διαχειριστη πακετων να εγκαθιστα εξαρτησεις, μονο χειροκινητη εγκατασταση πακετων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

δεν εχει διαχειριστη πακετων να εγκαθιστα εξαρτησεις, μονο χειροκινητη εγκατασταση πακετων

Συν το γεγονος οτι η εγκατασταση δεν ειναι και η πιο user/newbie-friendly που κυκλοφορει , παει ο αλλος ο τρολ και την προτεινει σε νεο χρηστη. 
Δηλαδη καπου το παραχεσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mphxths είπε

Συν το γεγονος οτι η εγκατασταση δεν ειναι και η πιο user/newbie-friendly που κυκλοφορει , παει ο αλλος ο τρολ και την προτεινει σε νεο χρηστη. 

δεν την πρότεινα όπως είδες είπα οτι δεν είναι και η πιο εύκολη επιλογή
σαν επιλογή υπάρχει και δε θα την αποκρύψω

τώρα αν είχα και γω windows δε θα κοθόμουν 24/7 στην κατηγορία linux να λέω κάτι για να το πω
έχω όμως linux και οφείλω να πω πως είναι τα πράγματα

από εκεί και πέρα εφόσον το pc είναι παμπάλαιο και εφόσον δε θέλει να το πετάξει ο φίλος
επιλογές υπάρχουν και αφού θέλει να παιδευτεί ας δοκιμάσει και αυτό δεν κατάλαβα ?

στην τελική πάρτε του υπολογιστή οι λαρτζάδες που του λέτε πέτα το

και εφόσον θέλει να μάθει το slackware είναι σχολείο

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rhtoras είπε

βάλε tinycore linux  (είναι χωρις systemD για αυτό δεν το προτείνουν)

γιατί απορρίπτείς την επιλογή μια διανομή να μη δούλεψε αλλά να δουλέψουν άλλες 10 ?

δοκίμασε και το slitaz που και αυτό είναι (μάντεψε) χωρίς systemD

με αυτές τις διανομές έχουν δουλέψει καν και καν παλιά pc

μετά υπάρχει και τρίτη (πάλι χωρις systemD) διανομή το slackware ή το slax που είναι παράγωγη του πρώτου

δεν είναι εύκολες βέβαια και για αυτό θα δεις να τις χρησιμοποιούνε κυρίως χρήστες linux και όχι χρήστες που έβαλαν linux ενώ κατα βάση είναι σε windows10

ρίξε μια ματιά κι εκεί... χάνεις τίποτα ?

Μετά απορείς γιατί σε δούλευει όλο το insomnia 🤣🤣🤣🤣

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

σαν επιλογή υπάρχει

Σαν επιλογη , σε νεο χρηστη , οχι δεν υπαρχει.
 

7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

και εφόσον θέλει να μάθει το slackware είναι σχολείο

Το slackware ειναι το πανεπιστημιο. Δεν ξεκινας απο κει . Ξεκινας απο το νηπιαγωγειο.
Πηγες καθολου σχολειο ? Να δεις ποια ειναι η σειρα των ταξεων ?

7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

οφείλω να πω

Οχι δεν οφειλεις να πεις τιποτα. Οφειλεις το αντιθετο. Να μην λες τιποτα γιατι οπως φανηκε εχεις αγνοια. Ημιμαθεια.Πες μας παλι για το slax και πως ειναι παραγωγο του slackware ... γαργαρα την εκανες την παραπληροφορηση ε? 
ΑΒΑΒΑΑΑΑΑ που λενε και τα μωρακια....

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...