Προς το περιεχόμενο

iPhone 12, Apple Watch Series 6, iPad Air, νέο HomePod και AirPods Studio φέρνει η Apple το φθινόπωρο


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Εσύ δεν έγραφες ότι το Poco είναι καλύτερο σε όλα από όλα;

Όχι πουθενά σε αυτά που παραθέτεις δεν το γράφω αυτό. Τσάμπα προσπάθεια κάνεις να δημιουργήσεις εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, JcD είπε

Όχι πουθενά σε αυτά που παραθέτεις δεν το γράφω αυτό. Τσάμπα προσπάθεια κάνεις να δημιουργήσεις εντυπωσεις.

Δεν έγραψες δηλαδή ότι είναι καλύτερο από iPhone 11. Δεν έγραψες ότι είναι εφάμιλλες συσκευές με το S10. Δεν έγραψες ότι είναι μέχρι και αδιάβροχο. Από ποιο χωροχρονικό σύμπαν μας γράφεις σήμερα;

Ναι, ακριβώς αυτό. Ο σκοπός μου είναι να κερδίσω likes για να ανέβει το κοινωνικό μου status :D

Επεξ/σία από Vaiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vaiosss είπε

Δεν έγραψες δηλαδή ότι είναι καλύτερο από iPhone 11. Δεν έγραψες ότι είναι εφάμιλλες συσκευές με το S10. Δεν έγραψες ότι είναι μέχρι και αδιάβροχο. Από ποιο χωροχρονικό σύμπαν μας γράφεις σήμερα;

Ναι, ακριβώς αυτό. Ο σκοπός μου είναι να κερδίσω likes για να ανέβει το κοινωνικό μου status :D

Οκ κοψε, τέλος. Όποιος θέλει να δει τι έγραψα θα διαβάσει.

Επεξ/σία από JcD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαγκες οντως ;

Ειχα να μπω απο χθες στο θεμα και εχετε ακομα την ιδια συζητηση.

Αφου δεν προκειται να συμφωνησετε ποτέ, τι το κουραζετε ; 😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, nikosgnr said:

Και με τιμολόγιο, έχεις τον 2ο χρόνο της εγγύησης.

Υπάρχει ήδη "δεδικασμένο" απο iStorm πρίν απο ένα χρόνο περίπου,  όπου και καλύφθηκε ο 2ος χρόνος σε αγορά με τιμολόγιο.

Το Post είναι γραμμένο απο δικηγόρο.

Χρήσιμο το post τού Manu αλλά η περίπτωσή του δεν αποτελεί δεδικασμένο και σωστά το έβαλες σε εισαγωγικά. Δεν υπήρξε φυσικά δίκη και όπως αναφέρει και ο ίδιος δεν υπήρξε και έγγραφη αποδοχή του αιτήματος από την iSquare. Επίσης, στα σχόλια που ακολουθούν λέει ότι η ερμηνεία του νόμου είναι δική του (σεβαστή και βαρύνουσα βέβαια ως δικηγόρου) και κάποιος άλλος δικηγόρος θα μπορούσε να δώσει διαφορετική ερμηνεία, αφού ο νόμος δεν είναι απολύτως ξεκάθαρος γι’ αυτό και χρησιμοποιεί στην επιχειρηματολογία του και το άρθρο του αστικού κώδικα. Όπως λέει και ο ίδιος:

«Μέχρι να βγει νομολογία, δυστυχώς είμαστε υποχρεωμένοι να επιμένουμε με αυτόν τον τρόπο

Επικαλούμενοι δηλαδή την ευρωπαϊκή οδηγία σε συνδυασμό με τον αστικό κώδικα, συνοδευόμενα από καταγγελία στον ΣτΚ, όπου κατά πάσα πιθανότητα (όπως συνέβη και στην περίπτωση του Manu) ο πωλητής θα προτιμήσει να δεχθεί σιωπηλά το αίτημα για δωρεάν επισκευή. Δες και το σχόλιό του εδώ:

Δεν μπορείς να απαιτήσεις γραπτή απάντηση. Κάνεις την καταγγελία και μετά ο Συνήγορος του Καταναλωτή τους καλεί να εκθέσουν την δική τους εκδοχή. Μετά βγαίνει πόρισμα, που δεν είναι δεσμευτικό βέβαια. Αλλά αν πας μετά σε δικαστήριο, επηρεάζει πολύ το πόρισμα αυτό. Και τις περισσότερες φορές δεν καταλήγεις σε δικαστήριο, επειδή αν ο Συνήγορος σου δώσει δίκιο, συνήθως οικειοθελώς σε εξυπηρετούν (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ).

Δεν έχω ακούσει κάποια περίπτωση που να έφτασε στα δικαστήρια ώστε να δούμε τι ερμηνεία θα έδινε ο δικαστής, ούτε και αν από τότε βγήκε κάποια νομολογία. Η ουσία του ζητήματος έγκειται στο πώς ερμηνεύεται ο νόμος σε σχέση με τη χρήση της συσκευής ως καταναλωτικού αγαθού και ταυτόχρονα ως επαγγελματικού εργαλείου. Θα ήθελα να ξέρω σε βάθος το σκεπτικό του νομοθέτη τού νόμου περί προστασίας του καταναλωτή για να δω αν θα έπρεπε να καλύπτει ξεκάθαρα και τον επαγγελματία χωρίς την ανάγκη ερμηνείας τού τι σημαίνει «καταναλωτική και επαγγελματική χρήση ταυτόχρονα". 

Με τη βοήθεια του Δικηγόρου λοιπόν, διαπιστώνω ή μάλλον επιβεβαιώνω, ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο ξεκάθαρα και αυτονόητα όπως πολλοί έχουν γράψει κατά καιρούς. Ο άνθρωπος λέει ουσιαστικά πως θεωρεί ότι πρέπει να καλύπτεται και η αγορά με τιμολόγιο και αυτό διεκδικεί. Δεν λέει ξερά "Και με τιμολόγιο, έχεις τον 2ο χρόνο της εγγύησης", ούτε "Όταν υπάρχει παραστατικό αγοράς, τελειώνει εκεί η όποια κουβέντα". Αν πας με τέτοιο ύφος στον πωλητή μπορεί και να πετύχεις λιγότερα απ' τον Manu. Δικηγόρος είναι, ξέρει.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Δεν προσπαθώ να υποστηρίξω τις εταιρείες, να βγάλω ξεκάθαρη άκρη προσπαθώ. Εννοείται πως αν μου τύχει, φυσικά θα διεκδικήσω τον 2ο χρόνο με όποια μέσα μου δίνει ο νόμος. Όπως και να 'χει βέβαια δεν τίθεται δίλημμα για αγορά με τιμολόγιο ή όχι. Τα οφέλη του τιμολογίου είναι κατά πάσα πιθανότητα σαφώς περισσότερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό ακριβώς θέλω να πω. Διεκδικήστε.

Μου θυμίζει τα πρίν κάποια χρόνια που όταν μιλάγαμε περι 2ετίας που μάλλιαζε η γλώσσα να αναφέρουμε αυτονόητα, μας τα έκαναν πλανήτες μέχρι να το αποδεχθούν.

Τότε που κάποιοι "Γερμανοί" έβγαζαν με "υγρασιές" συσκευές για να το αποφύγουν.

Τώρα το διαφημίζουν λες και μας κάνουν χάρη.

Εν κατακλείδι, θα επιμείνω. Διεκδικήστε, απαιτείστε. Ο νόμος δεν είναι ξεκάθαρος, δεν κάνει διάκριση με τη νέα έννοια του καταναλωτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2020 στις 10:14 ΜΜ, basilis_k6 είπε

το 5,4 με σωστή τιμή στα 600 ευρώπουλα και οχι κανα τραγικό χιλιάρικο θα ξεπουλήσει εδω και καλα θα κάνει.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με όσους επιλέγουν iPhone, ούτε με όσους θέλουν να διαθέσουν "κανένα 600άρι" για κινητό.
Αλλά, με δεδομένο το μερίδιο της αγοράς της Apple στην Ελλάδα και ότι λίγοι είναι έτοιμοι να διαθέσουν "κανένα 600άρι" για κινητό, πώς ακριβώς "θα ξεπουλήσει". Θα φέρουν 300 κομμάτια και θα πουληθούν όλα? Αυτό εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2020 στις 1:06 ΜΜ, JcD είπε

 Μάστορα εκτίθεσαι, το να παρουσιάζεις μια χιουμοριστική ανάρτηση ως χαρακτηρισμό όλων των χρηστών iPhone είναι χιουμοριστικό επίσης. Ο φανμπουσμος έχει όρια, το iPhone 11 το πήρα στην κοπέλα μου ως αντικατάσταση του 7, άποψη μου είναι ότι δεν αξίζει τα χρήματα του, όπως άποψη μου ήταν ότι το 11pro αν και πολύ καλή συσκευή δεν αξίζει το ρίσκο του των χρημάτων για να την κουβαλάω απάνω μου οπότε και την πούλησα για κάτι φθηνότερο, τα είπα τελείωσε, πολλαπλά accounts κλπ δεν έχω. Για τα λοιπά απλό googling χρειάζεται.

Καλησπέρα. Επειδή βρίσκομαι στο ίδιο ακριβώς δίλλημα, δηλαδή να πουλήσω το iPhone 7 που έχω και με +300€ να πάρω καινούργιο iPhone 11, ήθελα να σε/σας ρωτήσω εάν αξίζει ή εάν θα ήταν προτιμότερο να περιμένω μέχρι να βγει το iPhone 12. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zemi είπε

Καλησπέρα. Επειδή βρίσκομαι στο ίδιο ακριβώς δίλλημα, δηλαδή να πουλήσω το iPhone 7 που έχω και με +300€ να πάρω καινούργιο iPhone 11, ήθελα να σε/σας ρωτήσω εάν αξίζει ή εάν θα ήταν προτιμότερο να περιμένω μέχρι να βγει το iPhone 12. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Μπες στο apple club του forum και πάρε καμία γνώμη, εγώ πάντως στη θέση σου θα περίμενα διότι δεν θα αργήσει πολύ το 12αρι και το μικρό της σειράς θα έχει πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά αυτή τη φορά απ'ότι το 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Zemi είπε

Καλησπέρα. Επειδή βρίσκομαι στο ίδιο ακριβώς δίλλημα, δηλαδή να πουλήσω το iPhone 7 που έχω και με +300€ να πάρω καινούργιο iPhone 11, ήθελα να σε/σας ρωτήσω εάν αξίζει ή εάν θα ήταν προτιμότερο να περιμένω μέχρι να βγει το iPhone 12. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Με τις μέχρι τώρα διαρροές ανάμεσα στο 11 και στο 12, οι ουσιαστικές διαφορές θα είναι ο επεξεργαστές και η οθόνη... 

Ο επεξεργαστής θα έχει την αναμενόμενη διαφορά από τον περσινό ενώ η οθόνη θα είναι μικρότερη, 6.1 έναντι 5.4 και led... τέλος λογικά  η τιμή θα είναι ίδια με το 11 ενώ το 11 θα πέσει στην τιμή που είχε το XR...

Οπότε το μόνο που θα πρέπει να σκεφτείς είναι το εξής... θέλω κινητό με μεγάλη οθόνη και διαστάσεις ή κινητό με μικρότερη οθόνη και μικρές διαστάσεις?

ΥΓ: Το 5g δεν το βάζω καν στις διαφορές μιας και θέλουμε δύο - τρία χρόνια για να δουλέψει σωστά στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Zemi είπε

Καλησπέρα. Επειδή βρίσκομαι στο ίδιο ακριβώς δίλλημα, δηλαδή να πουλήσω το iPhone 7 που έχω και με +300€ να πάρω καινούργιο iPhone 11, ήθελα να σε/σας ρωτήσω εάν αξίζει ή εάν θα ήταν προτιμότερο να περιμένω μέχρι να βγει το iPhone 12. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Σε όποιο και να πας, το πολιτισμικό σοκ θα το φας.

Πλέον εδώ που ‘χουμε φτάσει, λίγο πριν την έλευση του 12, δεν υπάρχει λόγος να μην το περιμένεις, να πας σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2020 στις 9:11 ΠΜ, AtiX είπε

 

ΥΓ: Το 5g δεν το βάζω καν στις διαφορές μιας και θέλουμε δύο - τρία χρόνια για να δουλέψει σωστά στην Ελλάδα...

 

*quick update*

λένε ότι ΤΕΛΙΚΑ δεν θα έχει 5G κανένα μοντέλο εκτός από το 12 pro max. Μακάρι γιατί είναι ότι πιο άχρηστο μπορεί να βάλει κάποιος

σε κινητό (για την ώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Costis92 είπε

*quick update*

λένε ότι ΤΕΛΙΚΑ δεν θα έχει 5G κανένα μοντέλο εκτός από το 12 pro max. Μακάρι γιατί είναι ότι πιο άχρηστο μπορεί να βάλει κάποιος

σε κινητό (για την ώρα)

Δεν έχεις άδικο αλλά αν δεν βάλει 5g σε όλα τα μοντέλο θα φάει κράξιμο μιας και θα υπάρχουν κινητά που το διαθέτουν ήδη ενώ αυτή αναγκαστικά θα πάει για το 21...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εδώ τρώει κράξιμο για τόσα άλλα (refresh rate, μπαταρία κλπ) το 5G είναι το πρόβλημα?
Εγώ πάντως δεν πιστεύω τίποτα μη επίσημο πλέον από όλους τους δήθεν leakers του κ%λου, που ανεβάζουν στο utube κάθε 5 ώρες με "σοκαριστικά νέα" και λένε όλο ψέματα και αηδίες για τα views. Εχει καταντήσει λίγο, γιατί πραγματικά στο τέλος θα αποδειχθεί ότι έχουν πέσει έξω πραγματικά σε όλα. 

Δλδ τώρα που λένε ότι 5G θα έχει μόνο το 12 pro max, το επιχείρημα ότι θα μικρύνουν τις μπαταρίες σε όλα τα μοντέλα για να χωρέσει το τσιπάκι του 5G έβγαλε φτερά? Δε μπορώ άλλη παραφιλολογία . 

Θα ήθελα πολύ η aple να βγάλει τελικά κάτι εντελώς άλλο από αυτό που περιμένου και να γίνουν όλοι ρεζίλι μπας και σταματήσουν κάποια στιγμή αυτό το ξεφτιλίκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Costis92 said:

Θα ήθελα πολύ η aple να βγάλει τελικά κάτι εντελώς άλλο από αυτό που περιμένου και να γίνουν όλοι ρεζίλι μπας και σταματήσουν κάποια στιγμή αυτό το ξεφτιλίκι. 

Μαζί σου αλλά μη μου αλλάξεις το 5.4" size, σ’ έφαγα. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...