Προς το περιεχόμενο

Κάηκε το σπίτι μου ζητώ βοήθεια.


LLLEFTERIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gthe είπε

Να κάνω μια μικρή διόρθωση εδώ που αν διαβαστεί θα φανεί χρήσιμη για όλους. Στις εστίες της κουζίνας, σε πυρομένα τηγάνια με καυτά λάδια, κτλ δεν χρησιμοποιούμε ποτέ πυροσβεστήρες! Είναι επικίνδυνο όπως πας να ψεκάσεις να τραυματιστείς. Για τις κουζίνες δίπλα στις εστίες χρησιμοποιειται fire blanket. Φυσικά πρέπει και να είσαι ψυχραιμός και να ξέρεις να την χρησιμοποιήσεις αν το προλάβεις νωρίς. Αυτό που δεν έχει ρίσκο και που σώζει πραγματικά ζωές και περιουσίες είναι ένας απλό φτηνός ανιχνευτής καπνού που μπορεί ο καθένας μας να κοτσάρει κάνω από τα ντουλάπια και κοντά στον απορροφητήρα.

Περαστικά στους παθόντες, ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην έχουν λιώσει καλώδιώσεις κτλ. Να αποκατασταθεί ευκολα η ζημιά. Θα στηρίξω και εγώ crowdfunding.

Αν μου επιτρεπεις να διορθωσω μιας που ασχολουμαι με το αντικειμενο, υπαρχει πυροσβεστηρας ο οποιος ειναι καταλληλος και ασφαλης για χρηση σε τετοιες περιπτωσεις και αυτος ειναι ο πυροσβεστηρας αφρου. Φυσικα μπορει να χρησιμοποιηθει και κουβερτα, αν και δεν ειναι καθολου διαδεδομενη στην Ελλαδα η χρηση της (πως φαινεται οτι μενεις UK 😋 ) . 

Οσο για το fundraising, αν τυχον τελικα ο ts αποφασισει να το ξεκινησει, εννοειται πως ειμαι μεσα! Υπομονη, ολα φτιαχνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

24 λεπτά πριν, Iris_89 είπε

Υπάρχει κάποιος τραπεζικός λογαριασμός στον οποίο μπορούμε να στείλουμε χρήματα? Λευτέρη ειλικρινά λυπάμαι πολύ για την κατάσταση, τουλάχιστον ήσασταν εκτός και είστε ασφαλείς.

Ίσως αυτό θα ήταν το πιο σωστό,να ανεβάσει τους λογαριασμούς του και ο καθένας να βάλει ό,τι μπορει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομίζω ότι το πραγματικό σου πρόβλημα είναι ότι κάηκε το σπίτι. Πιθανόν οι ζημιές να θέλουν απλά λίγα χιλιάρικα για να φτιαχτούν τα οποία ίσωωως να μπορούσε να στα δανείσει κάποιος συγγενής αν τα πηγαίνεις καλά μαζί τους ή να έπαιρνες ένα πολύ μικρό δάνειο από τράπεζα με εγγύηση το σπίτι σου. Εδώ το πρόβλημα είναι ότι έχεις τρία παιδιά με εισόδημα 630Ε. Με τόσα λεφτά δε ζει ούτε ένας άνθρωπος μόνος του ο οποίος είναι εξαιρετικά προσεκτικός και ανθεκτικός.... πόσο μάλλον 5.....με μικρά παιδιά. 

Όσα λεφτά και να σου δώσουν τα παιδιά εδώ δεν θα σωθείς, θα πρέπει άμεσα να βρεις μία λύση γιατί τα οικονομικά σου είναι σε ακραία κατάσταση και ίσως θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσεις ζητώντας βοήθεια ως προς αυτό. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, merkon είπε

Αν μου επιτρεπεις να διορθωσω μιας που ασχολουμαι με το αντικειμενο, υπαρχει πυροσβεστηρας ο οποιος ειναι καταλληλος και ασφαλης για χρηση σε τετοιες περιπτωσεις και αυτος ειναι ο πυροσβεστηρας αφρου. Φυσικα μπορει να χρησιμοποιηθει και κουβερτα, αν και δεν ειναι καθολου διαδεδομενη στην Ελλαδα η χρηση της (πως φαινεται οτι μενεις UK 😋 ) . 

Οσο για το fundraising, αν τυχον τελικα ο ts αποφασισει να το ξεκινησει, εννοειται πως ειμαι μεσα! Υπομονη, ολα φτιαχνονται.

Μήπως εννοείς wet chemical πυροσβεστήρα και όχι Foam. Class F δεν είναι τα τηγάνια, τα λάδια κτλ?
https://www.firesafe.org.uk/types-use-and-colours-of-portable-fire-extinguishers/

Όπως και να έχει καλό είναι να μην κάνουμε τους ήρωες άμα δεν το έχουμε. Προσωπικά δεν το έχω. Αλλά έχω μια κουβέρτα γιατί ξέρει η σύντροφος να την χρησιμοποιεί. Από εκεί και πέρα, ένας συναγερμός φωτιάς που βαράει ακόμα και άμα κάψεις τοστ σώζει :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι πολύ.. Ευτυχώς είστε όλοι καλά, με μεράκι και υπομονή θα τα ξανά φτιάξεις όλα! Καλή δύναμη!
Μου περισσεύει ένας πάγκος εργασίας - κουζίνας 1,80x60(?) αν χρησιμεύει κάπου πες μου να στον φέρω!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, φίλε χαίρομαι που είστε καλά. Παραλίγο να την πατήσω και εγώ κάποτε, την γλύτωσα με μαυρίλα μόνο μια έναν απορροφητηρα καμμένο, (έξυπνος πέταξα νερό σε λάδι πουχε πάρει φωτιά και έγινε η σπίθα πυρκαγιά ένα πράγμα, νομίζω είδα μανιταρακι.

Εννοείται αν μπορούμε να στηριξουμε περα από τα λόγια, με χαρά.

Καλό θα ήταν να γράψεις και τι συσκευές χρειάζεσαι ώστε να δούμε όσοι έχουμε παλιές λειτουργικές καβαντζα να συνδράμουμε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευτέρη Διευκρίνιση του προηγούμενου, όταν βγάλεις φωτό επικεντρώσου αν θες και στα ηλεκτρολογικά που κάηκαν ίσως μπορώ να βοηθησω. Κ αν έχεις εικόνα αν κάηκαν γραμμες στον τοίχο κλπ. Επίσης εξυπακούεται κλείνεις γενικό ρελε κλπ 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευτέρη λυπάμαι πολύ για αυτό που σας συνέβη και χαίρομαι πολύ που είστε καλά.

Με όποιον τρόπο επιλέξεις (ΙΒΑΝ/ gofundme) εμείς είμαστε εδώ να βοηθήσουμε, δεν είσαι άγνωστος και δεν νομίζω οτι (τουλαχιστον τα παλιότερα μέλη) αμφισβητούμε κάποιον σαν και εσένα. Απλά επιβεβαίωσέ μας εσύ ή κάποιος mod τι είναι το ζητούμενο, για να είμαστε οργανωμένοι.

Καλή δύναμη!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, cumulus είπε

Μαζευομαστε 10 μαντραχαλαδες απο εδω μεσα και οταν ειναι η ωρα παμε να βαψουμε !

Κ μεις που είμαστε μακριά βάζουμε τις μπογιές! 

Επεξ/σία από fmarulezkd
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευτέρη περαστικά είναι αυτά φίλε και φτιαχνονται, το ζητούμενο είναι πως ευτυχώς δεν έπαθε κάνεις σας το παραμικρό. Στα υπόλοιπα παιδιά μπράβο τους για την υποστήριξη έστω και με ένα μήνυμα εδώ. Όσοι είμαστε μακριά μπορούμε με ένα συμβολικό ποσό να συνεισφέρουμε και σε όσους είναι κοντά να το δείξουν έμπρακτα όπως είπε και ο προλαλησας με χειροπιαστή βοήθεια πχ βάψιμο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευτέρη λυπάμαι φίλε ...πάλι καλά που είστε όλοι σας καλά ..σε έχω γνωρίσει και είσαι χρυσός άνθρωπος ,επειδή είμαι σχετικά κοντά αν χρειαστείς βοήθεια για κουβαλημα βάψιμο πάρε με ένα τηλ η στείλε πμ ...αν μπορώ να βοηθήσω με κάποιο τρόπο φίλε ...λυπάμαι και πάλι αλλά να θυμάσαι υπάρχουν και χειρότερα μην το βάζεις κάτω φίλε μου...Εύχομαι όλα να πάνε καλά .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είστε όλοι καλά μην πτοείσαι. Θετική σκέψη κι όλα καλά από δω και πέρα. Ατυχίες συμβαίνουν. Περιμένουμε λογαριασμό τραπέζης, paypal, revolut, οτιδήποτε έχεις για να σε στηρίξουμε άμεσα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...