Προς το περιεχόμενο

Κάηκε το σπίτι μου ζητώ βοήθεια.


LLLEFTERIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθές το πρωί κάηκε το σπίτι μου ξέχασε η γυναίκα μου μάτι ανοικτο.

Εγώ έλειπα η γυναίκα μου είχε πάρει τα παιδιά να πάνε από κάτω στην πεθερά μου.

Ανέβηκε κάποια στιγμή πάνω και είδε φωτιά στα ντουλάπια και πολύ καπνό.

Καταστράφηκε όλη η κουζίνα ντουλάπια συσκευές έπεσε  ο σοβάς και όλο το υπόλοιπο σπίτι έχει μαυρίσει.

Θα ήθελα μια εξυπηρέτηση από κάποιον πολιτικό μηχανικό ηλεκτρολόγο να μου πει τι ζημιά έχω πάθει.

Λεφτά δεν υπάρχουν εγώ είμαι άνεργος και η γυναίκα μου παίρνει 630 και με τρία παιδιά θα περάσουν αρκετά χρόνια μέχρι να το φτιάξουμε.

Μου ζητατε αρκετοι λογαριασμο και ντρεπομαι που καποιοι που δεν με ξερουν θα με βοηθησουν με οτι μπορει ο καθενας.

Να σας εχει καλα ο Θεος .

 

https://postimg.cc/gallery/7SmPnN7

IMG-20200902-120730.jpg

IMG-20200902-120744.jpg

IMG-20200902-120800.jpg

IMG-20200902-120808.jpg

IMG-20200903-173522.jpg

IMG-20200903-173528.jpg

IMG-20200903-173534.jpg

IMG-20200903-173540.jpg

IMG-20200903-173545.jpg

IMG-20200903-173555.jpg

IMG-20200903-173603.jpg

IMG-20200903-173822.jpg

IMG-20200903-173826.jpg

IMG-20200903-173833.jpg

IMG-20200903-173902.jpg

IMG-20200903-173914.jpg

 

  • Sad 101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τι να πω, αφου είστε ολοι καλά, ολα καλα!

Με το καλό να γίνουν ολα όπως πρώτα.

Αν πιάνουν τα χερια σου μπορείς να κάνεις πραγματάκια και  μονος σου.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σημαντικότερο ειναι ότι είστε όλοι καλά! όλα τα άλλα γίνονται!

στείλε μου inbox , ίσως μπορέσω να βοηθήσω

Επεξ/σία από stra777
  • Like 22
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευτέρη τσέκαρε σε παρακαλώ με τράπεζα ή με έσπα αν μπορεις να κάνεις κάτι. Το ΕΣΠΑ πλέον επιδοτεί ως και 85%.

Επίσης αρκετές τραπεζες έχουν κοινωνικη πολιτικη σε τέτοιες περιπτώσεις. Δε θα πάρεις 50 χιλιάρικα, αλλά μπορει να σου δωσουν ένα χαμηλότοκο δάνειο 10-15000 να φτιάξεις τα πολύ βασικά, τουλάχιστον να γινει πάλι κατοικίσιμο το σπίτι σου.

Κουράγιο....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπίτι δεν είναι δικό μας αλλά των πεθερικών το έχουν 50-50 γιατί το είχαν φτιάξει οι παππούδες για την γυναίκα μου αλλά τότε δεν μπορούσε να γράψει παππούς σε εγγόνι και πήγε στα πεθερικα.

Έκανα αυτό το θέμα μήπως κάποιος φίλος ξέρει κάποια πράγματα μήπως πάρω από κάπου βοήθεια όπως το ΕΣΠΑ που γράφτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο εινια οτι κανεις δεν επαθε τιποτα Λευτερη 

Με δικη μου εκτιμηση χωρις να ειμαι ειδικος 

500-600 ευρω για τα μαυρισματα αν δεν υπαρχει αλλη ζημια 

Ψυγειο και κουζινα αλλα 1000 ευρω

Ντουλαπια 1500-.......

Κοιτα για τραπεζα και οπου αλλου σου λνε τα παιδια 

Μακαρι να βρεις δουλεια και θα ειναι ολα λιγο πιο ευκολα .

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λευτέρη πάλι καλά που είστε όλοι καλά, αυτό είναι το ζητούμενο. Τα ντουλαπια, Βαψιματα, ηλεκτρικά κτλπ φτιάχνονται. 

Όσο για εργασία, πιθανόν οι μάστορες που έχω, να θέλουν βοηθό (είναι αρκετά οικοδομικά επαγγέλματα) οπότε θα τους ρωτήσω όλους και θα σου στειλω σύντομα ένα pm για ενημέρωση. 

 

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Εχθές το πρωί κάηκε το σπίτι μου ξέχασε η γυναίκα μου μάτι ανοικτο.

Εγώ έλειπα η γυναίκα μου είχε πάρει τα παιδιά να πάνε από κάτω στην πεθερά μου.

Ανέβηκε κάποια στιγμή πάνω και είδε φωτιά στα ντουλάπια και πολύ καπνό.

Καταστράφηκε όλη η κουζίνα ντουλάπια συσκευές έπεσε  ο σοβάς και όλο το υπόλοιπο σπίτι έχει μαυρίσει.

Θα ήθελα μια εξυπηρέτηση από κάποιον πολιτικό μηχανικό ηλεκτρολόγο να μου πει τι ζημιά έχω πάθει.

Λεφτά δεν υπάρχουν εγώ είμαι άνεργος και η γυναίκα μου παίρνει 630 και με τρία παιδιά θα περάσουν αρκετά χρόνια μέχρι να το φτιάξουμε.

Το σημαντικότερο είναι ότι δεν έπαθε η οικογένεια σου κάτι αυτό να σκέφτεσαι.ολα τα άλλα έστω και δύσκολα τα ξαναφτιαχνεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευτέρη είσαι και από τα παλιά μελη. Στεναχωρηθηκα με αυτό που διάβασα, ευτυχώς που δεν υπήρχε κανένας μέσα. 

Από ότι κατάλαβα κάηκε όλη η κουζινα και το υπόλοιπο σπίτι μαύρισε από καπνούς η κάηκε όλο; 

Υπάρχουν εταιρείες που αναλαμβάνουν αποκατάσταση τέτοιων ζημιών και καθαρισμό καμμένων, δεν γνωρίζω κόστος, επίσης δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις το σπίτι όσον αφορά το θέμα πώληση όπως είναι η αποκατάσταση. 

Ο μηχανικός επιβάλλεται και καλά κάνετε και το ζητάτε για να ελέγξει κινδύνους καταρρευσεων. 

Εύχομαι να ξεμπερδέψετε όσο πιο ανώδυνα γίνεται. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουράγιο κι από μένα και ευτυχώς οι ζημιές είναι μόνο υλικές.

Όταν φτάσεις στην κουζίνα δες έτοιμες από praktiker-leroy ή και από άλλα καταστήματα στο internet, έχει πολύ οικονομικές.

Βάψιμο κάνε μόνος σου ό,τι μπορείς και φέρε μάστορα μόνο για ηλεκτρολογικά αν έχεις ζημιά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προτεινω κατι ? ξερω πως πολλοι μπορει να τους φαινεται περιεργο αλλα υπαρχουν καποιες σελιδες για crowdfunding ( παροχη αλληλεγγυης απο την κοινοτητα ). Τι θα λεγες να το δοκιμασεις ? Ολοι οι ανθρωποι καποια στιγμη μπορει να πεσουμε σε αναγκη και ειναι ωραιο να μπορει να βοηθησει πολυς κοσμος απο λιγο για να το ξαναφτιαξεις. Απο τα εξοδα των μαστορων μεχρι αγρα συσκευων.   

 

 

Επεξ/σία από conkal
  • Like 27
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λευτερη καλη δυναμη, αφου η οικογενεια ειναι καλα όλα τα υπολοιπα ειναι δευτερεύοντα.

 

Για αρχή ανοιξε το σπιτι να αεριζεται 24 ωρες, πηγαινετε να μεινετε αλλού και προσπαθησε να απομονώσεις το καμενο χώρο (αν η κουζινα ειναι ξεχωριστο δωματιο κλεισε την πορτα ή εστω σφραγισε το με κανενα ναυλον κατι). Έπειτα ξεκίνα (με καταλληλη μασκα, γαντια και ολοσωμη φορμα μιας χρήσης-δεν ειναι ακριβες) την αφαιρεση των κατεστραμμενων αντικειμένων (ντουλαπια συσκευες) γιατι όσο ειναι εκει μυριζουν... Αυτα εως εδώ προυποθέτουν μονο προσωπική εργασία.

Απο εκει και περα και κατοπιν ενος ελεγχου απο μηχανικό προχωράς σιγα σιγα. Επειδη εχω βρεθει σε σπιτι του 80 που καηκε η κουζινα και επεσαν 2-3 τμ σοβας δεν ειχε στατικο θεμα αλλα αυτό δεν ειναι κανόνας θελει οπως και να εχει εναν ελεγχο για σιγουριά.

 

Πιανουν τα χερια σου να σοβατισεις βαψεις κλπ; ανεξαρτητως ποιοτητας αποτελεσματος θα ήταν πολυ επωφελές οικονομικά να τα κανεις μονος σου.

Τα ηλεκτρολογικά τι ζημιά έχουν; εχεις καποιες φωτογραφίες γενικότερες και ειδικότερες; 

 

τέλος, προσπάθηστε να μη το συζητατε και να μη δείχνετε ζορισμενοι κλπ μπροστα στα παιδιά καθως ειναι μικρα και ισως δε μπορουν να το διαχειριστουν καταλληλα (εχω φιλο που ειχε καει ολοκληρωτικά το σπιτι τους όταν ημασταν στο δημοτικό και ακομα και σήμερα φοβαται την παραμικρη φωτια που θα δει ακομα και απο αναπτηρες-σπιρτα-κεριά)

 

Υ.Γ. συμφωνω και εγω για χρώματα ντουλαπια κλπ απο λερου/πρακτικερ, βγαινουν πολυ οικονομικά - οκ ισως να μην ειναι οτι πιο ποιοτικό αλλα απο το τιποτα ειναι καλυτερα. Επισης ηλ. συσκευες ισως εξυπηρετουν και κάποιες μεταχειρισμένες για αρχή για να ξαναμπειτε στο σπιτι σας

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 18
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...