Προς το περιεχόμενο

Κάηκε το σπίτι μου ζητώ βοήθεια.

LLLEFTERIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έπαθε πέρσι η μητέρα μου από μαγείρεμα και από τον αποροφητήρα. Τυχεροί που λείπατε γιατί δεν καήκατε. Η μητέρα μου έκαψε ελαφρώς τα άκρα της προσπαθώντας. Πάλι καλά που την τράβηξε ο πατέρας μου και έφυγαν. Συμβουλές:

Κάνε κουράγιο, δεν χάθηκε ο κόσμος.

Αγόρασε 2 πυροσβεστήρες

Μην κοιμάστε μέσα, μην βαζετε τα παιδιά μέσα. Όσο είστε μέσα φοράτε μάσκα για να αναπνέετε την καπνίλα. Θα την δεις μετά από 2-3 ώρες και θα με θυμηθείς.

Πάρε τη γνώμη ενός μηχανικού για την στατικότητα του κτιρίου αν είναι παλιό.

Δείτε τις ζημιές που έχει κάνει το νερό της πυροσβεστικής σε πατώματα, έπιπλα κτλ Κάποιες θα εμφανιστούν σταδιακά

Ο σοβάς του ταβανιού είναι φτηνή επισκευή. Ακόμη και μόνος σου μπορείς να το κάνεις.

Το μαυρισμένο σπίτι με οικιακά απορρυπαντικά (sweep και παρόμοια) θα καθαρίσει μέχρι ένα σημείο και το υπόλοιπο θα βαφτεί από πάνω. Θα χρειαστεί 1-2 χέρια παραπάνω αλλά δεν θα φαίνεται. Θα φας μια βδομάδα να καθαρίζεις αλλά δεν χρειάζεται επαγγελματίας και κόστος.

Το κόστος είναι στις ηλεκτρικές συσκευές και στα ράφια κουζίνας. Εκεί μεταχειρισμένα ηλεκτρικά. Για τα ράφια κουζίνας δεν έχω λύση φθηνή μιας και οι γονείς μου είχαν την δυνατότητα να τα αντικαταστήσουν. Ήταν και 30 χρονών οπότε είχαν φθορές.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 189
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Εχθές το πρωί κάηκε το σπίτι μου ξέχασε η γυναίκα μου μάτι ανοικτο. Εγώ έλειπα η γυναίκα μου είχε πάρει τα παιδιά να πάνε από κάτω στην πεθερά μου. Ανέβηκε κάποια στιγμή πάνω και είδε φωτιά

Λοιπόν επειδή βλέπω πολλά πρόθυμα άτομα, και σαν εργολαβος συντονιζω αρκετό κόσμο στις ανακαινίσεις μου 😁😁 Λευτέρη πες πότε θέλεις να περάσουμε με άλλα μέλη που θέλουν να προσφέρουν βοηθεια, θα φ

Θα μπορούσε να μπει και το insomnia.gr μπροστά, να δείξει το κοινωνικό του πρόσωπο. Πιστεύω πολλοί θα το στηρίξουν. 

Λευτέρη, επίσης αν θέλεις βοήθεια για να ξηλώσεις/καθαρίσεις τις ζημιές μέχρι να δεις τι θα κάνεις πες το κι εδώ...

Αν θες ανθρώπους τεχνικούς/μάστορες για να γίνει μια πρώτη εκτίμηση πες το επίσης... Σίγουρα θα βρεθούν άνθρωποι να βοηθήσουν... Δε θα σε χρεώσει κάποιος για να εκτιμήσει μια ζημιά πιστεύω.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
27 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Από τότε, πυροσβεστήρας! Και στα ηλεκτρολογικά και στην κουζίνα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.

26 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Αγόρασε 2 πυροσβεστήρες

Να κάνω μια μικρή διόρθωση εδώ που αν διαβαστεί θα φανεί χρήσιμη για όλους. Στις εστίες της κουζίνας, σε πυρομένα τηγάνια με καυτά λάδια, κτλ δεν χρησιμοποιούμε ποτέ πυροσβεστήρες! Είναι επικίνδυνο όπως πας να ψεκάσεις να τραυματιστείς. Για τις κουζίνες δίπλα στις εστίες χρησιμοποιειται fire blanket. Φυσικά πρέπει και να είσαι ψυχραιμός και να ξέρεις να την χρησιμοποιήσεις αν το προλάβεις νωρίς. Αυτό που δεν έχει ρίσκο και που σώζει πραγματικά ζωές και περιουσίες είναι ένας απλό φτηνός ανιχνευτής καπνού που μπορεί ο καθένας μας να κοτσάρει κάνω από τα ντουλάπια και κοντά στον απορροφητήρα.

Περαστικά στους παθόντες, ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην έχουν λιώσει καλώδιώσεις κτλ. Να αποκατασταθεί ευκολα η ζημιά. Θα στηρίξω και εγώ crowdfunding.

• Like 3
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
24 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Λευτέρη δες τo ακόλουθo site:

https://www.gofundme.com/

Αν δεν ξέρεις πως να το χρησιμοποιήσεις στείλε μήνυμα

εχω την εντυπωση για το συγκεκριμενο χρειαζεται να μεσολαβησει ατομο με τραπεζικο λογαριασμο και άλλα στοιχεια εξωτερικου γιατι στις υποστηριζομενες χώρες δεν είναι η Ελλάδα.

Καλή δύναμη και ενημέρωσε μας για να βοηθήσουμε όπως μπορούμε.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Μία έκθεση των ζημιών αναλυτικά θα βοηθούσε.Έτσι θα φαινόταν καλύτερα το μέγεθος της ζημιάς και περίπου το κόστος αποκατάστασης.

Υπάρχουν 2-3 κατασκευαστές θα μπορούσαν να κάνουν έναν πρόχειρο έλεγχο ώστε να φανεί το μέγεθος της ζημιάς το οποίο μπορεί να είναι 5.000 ευρώ μπορεί και 25.000. Έχοντας σαν βάση μία εκτίμηση όλοι μπορούμε να βοηθήσουμε.Είναι κρίμα να σκεφτόμαστε ότι τρία ανήλικα που καλούνται σε 10 μέρες να πάνε σχολείο να μην έχουν σπίτι να μείνουν.

• Like 4
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Παιδιά σας ευχαριστώ για τα μηνύματα συγγνώμη που Αργώ να απαντήσω αλλά δουλεύει η γυναίκα εγώ προσέχω τα παιδιά μαζί με την πεθερά είναι Κρήτη για δουλειές ο πεθερός και ταυτόχρονα καθαρίζω πάνω.

Τα καμένα τα ξηλωσα όλα έφυγαν τα πέταξα στον ακάλυπτο. Θα ανεβάσω σε λίγες ώρες αν τα καταφέρω φωτογραφίες.

• Like 5
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Και εγω μεσα για τo Crowdfunding

Και εγώ εννοείται είμαι μέσα. Υπάρχει κάποιος τραπεζικός λογαριασμός που μπορούμε να στείλουμε? 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ω ρε φίλε... 

Ελπίζω να είστε όλοι καλά και να βρεις σύντομα λύση..

Κοίταξα το θέμα και πήγα να το προσπεράσω γιατί λέω κανα τρολλ ποστ θα είναι, αλλά μόλις είδα το όνομα σου, τρελάθηκα..

Κουράγιο

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Λευτέρη ευτυχώς δεν έπαθε τίποτε η οικογένεια σου. Ολα τα αλλα φτιάχνονται.

ως αναφορά την έμπρακτη υποστήριξη, δηλώνω και γω παρών, όπως τόσοι φίλοι πιο πάνω.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ, άνθρωποι είμαστε, ας δείξουμε αλληλεγγύη, όσο μπορεί ο καθένας... Κι ο Λευτέρης μόλις μπορέσει να ανεβάσει ενδεικτικές φωτό να πειστούν και οι άπιστοι Θωμάδες (υπάρχουν και αυτοί, δεν τους κατηγορώ).

Επεξ/σία από kalmik
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.