Προς το περιεχόμενο

Battlefield 2042


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Με βλέπω να περιορίζομαι στα Single player... :lol:

Ο 8700 ειδικά non K αρχίζει και γερνάει άσχημα σε τέτοια παιχνίδια που είναι βαριά ρε. Και γω αν δεν χαλαγε η μητρική σε μτχ.9900Κ θα πήγαινα γιατί έπεφτε τρελό μπουκαλι 80% gpu usage ακόμη και στα 4.8! στο Resident Evil Village. Βέβαια έπαιζα και XMP 3200/16 τις ραμ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

  XMP 3200/16 τις ραμ. 

Το έχω διαβάσει κάμποσες φορές αυτό στο φόρουμ.  Τι παίζει με μνήμες σε XMP γιατί όλα τα χρόνια έτσι παίζαμε πολύς κόσμος και πρόβλημα δεν υπήρχε. Τώρα τι παίζει και σε τι συστήματα ή παιχνίδια; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ο 8700 ειδικά non K αρχίζει και γερνάει άσχημα σε τέτοια παιχνίδια που είναι βαριά ρε. Και γω αν δεν χαλαγε η μητρική σε μτχ.9900Κ θα πήγαινα γιατί έπεφτε τρελό μπουκαλι 80% gpu usage ακόμη και στα 4.8! στο Resident Evil Village. Βέβαια έπαιζα και XMP 3200/16 τις ραμ. 

Δυστυχώς από ότι βλέπω ο i9-9900 είναι ακριβός και δεν νομίζω ότι αξίζει να κάνω την αλλαγή, πόσο μάλλον αν κυκλοφορήσει ο i5-12400. Σκεφτόμουν για i7-9700 αλλά είναι μικρές οι διαφορές. Θα δούμε, γιατί δεν υπάρχουν και κάρτες γραφικών... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Δυστυχώς από ότι βλέπω ο i9-9900 είναι ακριβός και δεν νομίζω ότι αξίζει να κάνω την αλλαγή, πόσο μάλλον αν κυκλοφορήσει ο i5-12400. Σκεφτόμουν για i7-9700 αλλά είναι μικρές οι διαφορές. Θα δούμε, γιατί δεν υπάρχουν και κάρτες γραφικών... 

Ναι η 12η σειρά είναι κτηνώδης. Όμως αν βρεθεί σε πολύ καλή τιμή ένας 9900 κάνε την αλλαγή δίνοντας και τον 8700 σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, _Theo_ είπε

@ioannis__

Αυτό εννοούσες ότι σε εσένα είναι μια ευθεία γραμμή; Σε εμένα έτσι είναι όλη την ώρα εκτός από κάτι spikes που κάνει κάποιες στιγμές, όχι συχνά. Βγαίνει κάποιο συμπέρασμα από εδώ ;;

bf2042.jpg

 

7 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

 

microstutter full σε βλέπω

Εδώ είμαι στη spawn screen. Όποιος μπορεί, ας μου εξηγήσει. O 5600Χ με 3800/16/tight timings, PBO+150

1046338651_Battlefield2042_2021_12.20-15_58.jpg.3b762ed06e5e0758d6d150bf34fcb074.jpg

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Για κάντε μια δοκιμή και βάλτε fov 90 και πείτε μου τι βλέπετε.

Κάτι περίεργο συμβαίνει με αυτό, πραγματικά. Ενώ θεωρητικά αυξάνει το ορατό πεδίο, οπότε θα έπρεπε να πέφτουν τα fps αφού περιέχει περισσότερη πληροφορία και περισσότερο κόσμο, δεν έχει την παραμικρή επίδραση και επιπλέον γίνεται αρκετά πιο ομαλή η κίνηση (αν και μοιάζει να "επιπλέει" ο εποπ).

Κάτι ακόμα, περί τεχνικών. Με textures ultra, με το ζόρι 1-1.5 γύρο πριν ctd. Με High (ένα επίπεδο κάτω, ότι είναι), 4-5 τουλάχιστον. Η VRAM δεν περνάει ποτέ τα 6GB, η RAM φαίνεται να αδειάζει και να γεμίζει κάπως περίεργα. Όσες φορές με πέταξε, άντε να ήμουνστα 11-12GB, δεν είχε λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Δυστυχώς από ότι βλέπω ο i9-9900 είναι ακριβός και δεν νομίζω ότι αξίζει να κάνω την αλλαγή, πόσο μάλλον αν κυκλοφορήσει ο i5-12400. Σκεφτόμουν για i7-9700 αλλά είναι μικρές οι διαφορές. Θα δούμε, γιατί δεν υπάρχουν και κάρτες γραφικών... 

περίμενε για 12400F + B660 και βλέπεις. Όπλο θα είναι ο 12400

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

 

Εδώ είμαι στη spawn screen. Όποιος μπορεί, ας μου εξηγήσει. O 5600Χ με 3800/16/tight timings, PBO+150

1046338651_Battlefield2042_2021_12.20-15_58.jpg.3b762ed06e5e0758d6d150bf34fcb074.jpg

Κάτι περίεργο συμβαίνει με αυτό, πραγματικά. Ενώ θεωρητικά αυξάνει το ορατό πεδίο, οπότε θα έπρεπε να πέφτουν τα fps αφού περιέχει περισσότερη πληροφορία και περισσότερο κόσμο, δεν έχει την παραμικρή επίδραση και επιπλέον γίνεται αρκετά πιο ομαλή η κίνηση (αν και μοιάζει να "επιπλέει" ο εποπ).

Κάτι ακόμα, περί τεχνικών. Με textures ultra, με το ζόρι 1-1.5 γύρο πριν ctd. Με High (ένα επίπεδο κάτω, ότι είναι), 4-5 τουλάχιστον. Η VRAM δεν περνάει ποτέ τα 6GB, η RAM φαίνεται να αδειάζει και να γεμίζει κάπως περίεργα. Όσες φορές με πέταξε, άντε να ήμουν στα 11-12GB, δεν είχε λόγο.

 

Με τον Ryzen 5600X είσαι σίγουρα σε πολύ καλύτερη μοίρα από εμένα. CTD μια φορά είχα μόνο, όταν ενεργοποίησα το Reshade. Αν τρέχει τίποτα ISLC στο παρασκήνιο, βγάλε το. Ίσως να είναι και θέμα οδηγών της AMD. Για τα άλλα που λες δεν έχω ιδέα τι στο $%^^%$ συμβαίνει. Σε θέματα απόδοσης το παιχνίδι είναι "trash" με όλη τη σημασία της λέξεως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Πέτρος said:

Κάτι περίεργο συμβαίνει με αυτό, πραγματικά. Ενώ θεωρητικά αυξάνει το ορατό πεδίο, οπότε θα έπρεπε να πέφτουν τα fps αφού περιέχει περισσότερη πληροφορία και περισσότερο κόσμο, δεν έχει την παραμικρή επίδραση και επιπλέον γίνεται αρκετά πιο ομαλή η κίνηση (αν και μοιάζει να "επιπλέει" ο εποπ).
 

To FOV του ειναι vertical και οχι horizontal (δεν ξερω γιατι το κανανε αυτο).
Για να εχεις το κλασικο 102 horizontal, πρεπει να βαλεις 70 στο game αν παιζεις με 16:9.
Calculator εδω:https://themetalmuncher.github.io/fov-calc/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sistah είπε

To FOV του ειναι vertical και οχι horizontal (δεν ξερω γιατι το κανανε αυτο).
Για να εχεις το κλασικο 102 horizontal, πρεπει να βαλεις 70 στο game αν παιζεις με 16:9.
Calculator εδω:https://themetalmuncher.github.io/fov-calc/

Ναι, οκ, αλλά δεν είναι αυτό το Point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Πέτρος said:

Ναι, οκ, αλλά δεν είναι αυτό το Point.

Ναι οκ αλλα βρηκα την ευκαιρια να το πω για το fov.
Ασε που ειπες οτι επιπλεει ο soldier και καταλαβα οτι μαλλον ευθυνεται το ελαφρυ fisheye που μπορει να εχεις με 90 μοιρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sistah είπε

Ναι οκ αλλα βρηκα την ευκαιρια να το πω για το fov.
Ασε που ειπες οτι επιπλεει ο soldier και καταλαβα οτι μαλλον ευθυνεται το ελαφρυ fisheye που μπορει να εχεις με 90 μοιρες.

Καλά έκανες, οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να το "σώσει" κάπως, ευπρόσδεκτη.

Ναι, ένα φαινόμενο σάπιου μπακαλιάρου το καταλαβαίνεις με το 90.

Έληξε το free, την επόμενη φορά που θα δοκιμάσουν να μας δελεάσουν θα δω τι διορθώνει και αν/πως...σε 5-6 μέρες, λογικά 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ioannis__ είπε

περίμενε για 12400F + B660 και βλέπεις. Όπλο θα είναι ο 12400

ήδη βγήκανε τα πρώτα leaks από μητρικές Β660 από Asus, Gigabyte. Αυτό που διάβασα σε φόρουμ είναι το κράξιμο στην Msi γιατί λέγεται ότι θα κυκλοφορήσει τις B660 με DDR5 μόνο. μην σου πω και 12600-12700 θα είναι τούμπανα. Αρκεί να κάνουν optimize το παιχνίδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Έληξε το free, την επόμενη φορά που θα δοκιμάσουν να μας δελεάσουν θα δω τι διορθώνει και αν/πως...σε 5-6 μέρες, λογικά 😛

Eγώ δεν το παίρνω.

 θα περιμένω και εγώ. Στα παλιά οι servers ειναι τιγκα, τώρα παίζω το 1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

ειδε κανεις αυξημενη χρηση CPU με τους τελευταιους NVIDIA drivers 497.29, εκανα ενημερωση προχθες εαν δε κανω λαθος μεσω του NVIDIA Experience και βλεπω αυξημενη χρηση CPU.
Ενταξει εχω αυξημενη χρηση CPU ουτως η αλλως αλλα ειδα να ανεβαινει και ηταν λες οπως πριν τις τελευταιες ενημερωσεις του παιχνιδιου ενω ειχε βελτιωθει αρκετα!
Τους εκανα ξανα καθαρη εγκατασταση και θα δω τι "παιζει" το μεσημερακι!
Εχω i4770K και RTX 3060 Ti.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
Τελικα οντως η καθαρη εγκατασταση των NVIDIA drivers εκανε δουλεια και επανηλθε η κατασταση.
Το ιδιο πρεπει να μου ειχε κανει και με του προηγουμενους αλλα εκει τους ειχα βγαλει και βαλει ξανα για αλλο λογο.
Παραξενο, υποθετω οτι κατι παιζει με την εφαρμογη ρυθμισεων που κανεις για τα γραφικα μεσω του NVIDIA Experience, κατι ισως στραβωνει οταν κανεις ενημερωση, υποθετω!

Επεξ/σία από Christopher_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...