Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, lazar0s είπε

only shipping to UK & Ireland λεει δυστυχως

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα τίποτα από Αγγλία. 

Από 1/1/21 θα είναι οριστικά εκτός EU άρα θα αντιμετωπίζεται ως τριτη χώρα με ότι αυτό συνεπάγεται σε θέματα εγγυήσεων, δασμών κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ποιος σε ανάγκασε; Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Άλλωστε το DLSS 2.0 είναι τόσο καλό πλέον που δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά σε blind test ή αν δεν φοράς κόκκινα γυαλιά (αυτό το τελευταίο δεν το λέω για σένα αλλά γενικώς)..

Μπλα μπλα μπλα DLSS μπλα μπλα μπλα DLSS μπλα μπλα μπλα. Κούρασες. Μπορείς να τα γράφεις στο νήμα των RTX 3000 αυτά. Και όχι δεν ισχύει ότι δε καταλαβαίνεις διαφορά σε blind test. Τα temporal errors υπάρχουν, αρκεί να προσέχεις για να τα δεις. Αν δε θες να τα δεις φυσικά και δε θα τα δεις ποτέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Εγώ ξέρω τι έχουμε τώρα στα χέρια μας και αυτή τη στιγμή έχουμε μόνο το DLSS 2.0/2.1 που κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά όπου έχει μπει. 

Από 'κει και πέρα τα ΘΑ βγάλει η εταιρεία, οοοοταν βγάλει δεν μου λένε τίποτα. Η NV δουλεύει το DLSS ήδη δύο χρόνια και οι βελτιώσεις θα συνεχιστούν. 

Αυτά βέβαια δεν τα λεγάτε με τις Turing και το ανύπαρκτο RayTracing/DLSS όταν πρωτοβγήκαν και όλοι αγοράζατε Turing γιατί μελλοντικά θα έβγαιναν παιχνίδια με υποστήριξη RT και DLSS.

Το RDNA 2 τρέχει RT day one και με αξιοπρεπείς επιδόσεις σε παιχνίδια που γράφτηκαν συγκεκριμένα για NVDIA RT Architecture και ελπίζω σύντομα να βγάλουν και το Super Resolution που θα είναι Vendor Agnostic και θα τρέχει σε όλους το ίδιο καλά και όχι μόνο σε NVIDIA Hardware.

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, malakudi είπε

Μπλα μπλα μπλα DLSS μπλα μπλα μπλα DLSS μπλα μπλα μπλα. Κούρασες. Μπορείς να τα γράφεις στο νήμα των RTX 3000 αυτά. Και όχι δεν ισχύει ότι δε καταλαβαίνεις διαφορά σε blind test. Τα temporal errors υπάρχουν, αρκεί να προσέχεις για να τα δεις. Αν δε θες να τα δεις φυσικά και δε θα τα δεις ποτέ.

E ναι βρε παιδί μου αλλά με DLSS 2.0 στο Death Stranding που έχει και πολύ καλό implementation σε περιορίζει από το να ευχαριστηθείς το παιχνίδι; Αυτό θέλω να πω. Προφανώς αν οι κάρτες μπορούσαν να κρατήσουν καλά FPS με όλα τα RT effects δεν θα χρειαζόταν το upscaling. Αλλά δεν μπορούν, πως να το κάνουμε, και δεν είναι θέμα της NVIDIA που δίνει raster με το σταγονόμετρο, ούτε το RT perf της AMD μπορεί. Μέχρι να φτάσουμε στο σημείο αυτό, πιστεύω είναι καλό compromise το DLSS/Super Resolution..
Υ.Γ. Αν σε κούρασα μπορείς να με κάνεις ignore. Εγώ ποτέ δεν ήμουν προσβλητικός απέναντι σου. Εσύ 2 φορές μέχρι στιγμής..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

E ναι βρε παιδί μου αλλά με DLSS 2.0 στο Death Stranding που έχει και πολύ καλό implementation σε περιορίζει από το να ευχαριστηθείς το παιχνίδι; Αυτό θέλω να πω. Προφανώς αν οι κάρτες μπορούσαν να κρατήσουν καλά FPS με όλα τα RT effects δεν θα χρειαζόταν το upscaling. Αλλά δεν μπορούν, πως να το κάνουμε, και δεν είναι θέμα της NVIDIA που δίνει raster με το σταγονόμετρο, ούτε το RT perf της AMD μπορεί. Μέχρι να φτάσουμε στο σημείο αυτό, πιστεύω είναι καλό compromise το DLSS/Super Resolution..
Υ.Γ. Αν σε κούρασα μπορείς να με κάνεις ignore. Εγώ ποτέ δεν ήμουν προσβλητικός απέναντι σου. Εσύ 2 φορές μέχρι στιγμής..

Δεν είμαι προσβλητικός, αν το εξέλαβες έτσι ζητώ συγνώμη. Είμαι επικριτικός γιατί νομίζω υπερπροβάλεις ένα feature της nvidia που για μένα δεν είναι σημαντικό. Και τέλος πάντων στο νήμα των RDNA2 τι νόημα έχει να λέμε συνέχεια για DLSS. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν είμαι προσβλητικός, αν το εξέλαβες έτσι ζητώ συγνώμη. Είμαι επικριτικός γιατί νομίζω υπερπροβάλεις ένα feature της nvidia που για μένα δεν είναι σημαντικό. Και τέλος πάντων στο νήμα των RDNA2 τι νόημα έχει να λέμε συνέχεια για DLSS. 

ΟΚ, δεν πειράζει. Ένα τελευταίο. Δεν υπερπροβάλω το feature, τουλάχιστον δεν είχα αυτήν την πρόθεση. Απλά το θεωρώ σημαντικό που υπάρχει καθώς δίνει τη δυνατότητα και σε χαμηλότερης δυναμικότητας hardware να τρέξει πιο intensive πράγματα. Και γενικά ανεξαρτήτως του RT το DLSS/Super Resolution καλό θα ήταν υλοποιηθεί ευρέως καθώς παρατείνει τη διάρκεια ζωής της κάρτας. Φυσικά δεν είναι καλύτερο από το native με καλό TAA αυτό δεν γίνεται από τη στιγμή που δεν γίνονται render όλα τα pixels αλλά αφού μέσα σε ένα χρόνο φτάσαμε από τη σαπίλα του 1.0 στο πολύ καλό αποτέλεσμα του 2.0, σκέψου σε ένα χρόνο πόσο καλύτερο θα είναι ακόμη. Αντίστοιχα και για το Super Resolution. Ευχή όλων θα ήταν να είχαμε κάρτες που να έπαιζαν games όπως το CP77 που έχουν όλα τα έφε σε σταθερό 60άρι τουλάχιστον, για την native ανάλυση που προορίζεται η καθεμία, αλλά για διάφορους λόγους δεν γίνεται αυτό. Οπότε πάμε στο next best thing..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

@Pakmanis Την δούλεψες καθόλου; Εντυπώσεις; Από ποιότητα κατασκευής πρέπει να είναι top φαντάζομαι. Θερμοκρασίες, θόρυβος;

Δεν πρόλαβα ακομα γτ πρέπει ν κανω μετακόμιση γραφειο σε αλλο δωμάτιο.  Μετα ν κουμπωσω κτλ. Παιχνίδιa εχω μονο κουμπωμενα το total war warhammer 2, division 2 και divinity 2. Δεν ξερω ποσο αντιπροσωπεύτηκα θ ναι ν δω διαφορα. Επίσης για θορυβο θ δουμε γτ εχω τώρα την 1060 6gb turbo με blower κ δεν την ακουω. Οπότε ισως δεν ειμαι ευαίσθητος στον ηχο χάχα.  Τελος ποιο ειναι αυτο το πρόγραμμα π εχουν οι youtubers π εμφανίζει θερμοκρασίες κτλ στα αριστερα πανω σε in game??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Pakmanis είπε

Δεν πρόλαβα ακομα γτ πρέπει ν κανω μετακόμιση γραφειο σε αλλο δωμάτιο.  Μετα ν κουμπωσω κτλ. Παιχνίδιa εχω μονο κουμπωμενα το total war warhammer 2, division 2 και divinity 2. Δεν ξερω ποσο αντιπροσωπεύτηκα θ ναι ν δω διαφορα. Επίσης για θορυβο θ δουμε γτ εχω τώρα την 1060 6gb turbo με blower κ δεν την ακουω. Οπότε ισως δεν ειμαι ευαίσθητος στον ηχο χάχα.  Τελος ποιο ειναι αυτο το πρόγραμμα π εχουν οι youtubers π εμφανίζει θερμοκρασίες κτλ στα αριστερα πανω σε in game??

Συνήθως έχουν το MSI Afterbburner μαζί με RTSS. Αλλά για τις AMD GPUs υπάρχει μέσα στο radeon software λειτουργικότητα γι' αυτό το σκοπό, οπότε δεν χρειάζεται να κατεβάζεις τρίτα προγράμματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Αυτά βέβαια δεν τα λεγάτε με τις Turing και το ανύπαρκτο RayTracing/DLSS όταν πρωτοβγήκαν και όλοι αγοράζατε Turing γιατί μελλοντικά θα έβγαιναν παιχνίδια με υποστήριξη RT και DLSS.

Το RDNA 2 τρέχει RT day one και με αξιοπρεπείς επιδόσεις σε παιχνίδια που γράφτηκαν συγκεκριμένα για NVDIA RT Architecture και ελπίζω σύντομα να βγάλουν και το Super Resolution που θα είναι Vendor Agnostic και θα τρέχει σε όλους το ίδιο καλά και όχι μόνο σε NVIDIA Hardware.

Πάει το Turing, τώρα μιλάμε με τα τωρινά δεδομένα τι γίνεται. Η NV έχει ήδη υλοποίηση και η AMD είναι στο ΘΑ. Με τους μεγάλους ΑΑΑ τίτλους(CP 2077, Cold War, Watch Dogs Legion, Dying Light 2, Bloodlines 2 etc) να παίρνουν RT/DLSS η επιλογή NV κάρτας για μένα είναι προτιμότερη. Το πρόβλημα είναι στις τιμές/διαθεσιμότητα όπως έχω ξαναπεί. Αν η 6800XT παίζει στα 750-800 ευρώ και η 3080 έχει 900-1000, υπάρχει μια αισθητή διαφορά και από 'κει και πέρα ας κρίνει ο καθένας τι θέλει. Θα φανεί μέσα στην βδομάδα που θα εμφανιστούν οι 6800 στο skroutz/plaisio κλπ.

Αν η διαφορά είναι στο 50άρικο όμως πας ασυζητητί σε 3080. Μεταξύ 6800 και 3070 πας σίγουρα στην 6800 πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που οι RTX καρτες εχουν ανεβει τοσο πολυ σε τιμη,ειναι γιατι δεν μπορεις να τις βρεις.

Εαν οι 6800xt εχουν 750ευρω,σημαινει οτι θα εχουν πολυ καλυτερη διαθεσιμοτητα,και αρα θα  βρισκεις για να αγορασεις καρτες.

Γιαυτο ολοι τονιζουν οτι το σημαντικοτερο πραγμα αυτη την στιγμη ειναι η ιδια η διαθεσιμοτητα,γιατι αυτη καθοριζει και τα καπελα τιμων που βλεπουμε,και φυσικα το ολο point ειναι να μπορεις να αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Pakmanis είπε

Δεν πρόλαβα ακομα γτ πρέπει ν κανω μετακόμιση γραφειο σε αλλο δωμάτιο.  Μετα ν κουμπωσω κτλ. Παιχνίδιa εχω μονο κουμπωμενα το total war warhammer 2, division 2 και divinity 2. Δεν ξερω ποσο αντιπροσωπεύτηκα θ ναι ν δω διαφορα. Επίσης για θορυβο θ δουμε γτ εχω τώρα την 1060 6gb turbo με blower κ δεν την ακουω. Οπότε ισως δεν ειμαι ευαίσθητος στον ηχο χάχα.  Τελος ποιο ειναι αυτο το πρόγραμμα π εχουν οι youtubers π εμφανίζει θερμοκρασίες κτλ στα αριστερα πανω σε in game??

Αν σου είναι εύκολο και θες, τρέξε σε 2-3 αναλύσεις (1080/2560/3440 αυτά μπορώ εγώ) με όλα full το division 2 ή με ό,τι settings θες τέλος πάντων και θα τα αντιγράψω και θα τα τρέξω κι εγώ! Να δούμε πέρα από τα site/youtubers τι διαφορές παίζουν.. αν βάλεις κι άλλα παιχνίδια, εδώ είμαστε αν τα'χω ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Delijohn είπε

Αν σου είναι εύκολο και θες, τρέξε σε 2-3 αναλύσεις (1080/2560/3440 αυτά μπορώ εγώ) με όλα full το division 2 ή με ό,τι settings θες τέλος πάντων και θα τα αντιγράψω και θα τα τρέξω κι εγώ! Να δούμε πέρα από τα site/youtubers τι διαφορές παίζουν.. αν βάλεις κι άλλα παιχνίδια, εδώ είμαστε αν τα'χω ;)

Mε διαφορετικά cpu/ram όμως εσείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος θέλει dlss και rt ας πάει στο θεμα των ampere please, review  βγήκαν επιδόσεις ξέρουμε ο καθένας ξέρει που θέλει να πάει με βάση τα θέλω του, μην το κουράζετε άλλο το νήμα μπας και καταφέρουμε και διαβάσουμε τπτ που μας ενδιαφέρει. Τόσες σελίδες με τις υποθέσεις και τα θέλω του καθενός. Έλεος.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 14
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μου εχει στειλει το ldlc αυτο το Link  https://www.ldlc.com/landing-AR202011120046-AR202011060051-AR202011040091-AR202011120043-AR202011060047-AR202011040090-AR202011160095.html#utm_source=newsletter-ldlc&utm_medium=email&utm_campaign=2119501&a_aid=531894790af72&data1=2119501

και μου βγαζει διαθεσιμες τις 6800

μηπως  με σκαμαραν?

οταν μπηκα κανονικα οχι απο το link δεν εβγαζε καμια διαθεσιμη

πως μπορω να καταλαβω αν δεν ειναι απατη?

ακυρο οταν παταω πανω για αγορα ουτως αλλως δεν τις βγαζει διαθεσιμες

Επεξ/σία από hondakkias31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...