Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Δεν σε έπιασα :P

Υπερθεματίζω σε αυτό που γράφεις...για όσους έχουν βγάλει οριστικά συμπεράσματα από ΥΤ σε μια μέρα...με μία έκδοση οδηγών...στην 1η κυκλοφορία του προϊόντος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Όταν η AMD είναι μπροστά στις υψηλές αναλύσεις γίνεται σημαία το 4k ενώ όταν είναι πίσω γίνεται σημαία το 1080p. Αυτό πιο πολύ για προώθηση μου φαίνεται παρά ανάλυση των αποτελεσμάτων των reviews.

Δεν έβγαλε κανείς σημαίες για 1080p, η απάντηση έγινε στο παρακάτω σχόλιο

 

1 ώρα πριν, Herald είπε

 

Το 1080p είναι αδίαφορο, ποιος θα πάρει τέτοια κάρτα για 1080p? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αφού και στο CP 2077 φτάνουν τα 10GB για 4K/max details θα είναι οκ η 3080 για 4Κ μέχρι να βγουν οι επόμενες GeForce σίγουρα.

Το εχουμε πει επανειλλημενως.. Πιθανοτατα ναι δεν θα εχουν θεμα αλλα επρεπε εξ αρχης να ειχαν προβλεψει με τον διαυλο και να εδιναν 12.. Ιδιο διαυλο με 3090 με μιση μνημη.. Δεν χρειαζονται παραπανω με τιποτα ειδικα με τοσο mem bandwidth διαθεσιμο.. Βγαζεις μετα και την 3080Ti οπως προβλεπονταν και βλεπουμε το κλασσικο σεναριο πλην Turing γενιας..Απλα και ωραια.. Ακομη και ετσι ομως οντως δεν νομιζω οτι θα υπαρξει ευκολα προβλημα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ θα αγοράσω στα 350-400, αν στην ίδια τιμή η vram και το raster είναι ίδιο, αλλά η NVIDIA έχει 30% καλύτερο RT, γιατί να πάω στην AMD; Επειδή τόσα χρόνια τα έξυνε και έβγαλε τώρα ανταγωνιστικές gpu; Εγώ θέλω να παίξω το CP77 με RT που θα μου πάρει μήνες να το τελειώσω, συν ό,τι άλλο βγει με RT. Τώρα αν βγάλει πάλι κάτι αντίστοιχο με την 5700ΧΤ στα ~400 και με bundle, αν έχει και παραπάνω vram από την 3060 (που πιθανώς να έχει) τότε αν μπορεί να κρατήσει 60άρι σε 1080p με RT θα πάω εκεί. Άλλωστε δεν μου λείπει raster για το συγκεκριμένο monitor με την 2060, η αγορά νέας κάρτας θα γίνει για την κ@υλα και για το RT. Δεν θα επιβραβεύσω μία εταιρεία επειδή πηγαίνει καλά τώρα, δεν με ενδιαφέρει, δεν παίρνω μέρισμα. Εμένα με ενδιαφέρει να αγοράσω την κάρτα που στο budget που θέτω είναι πιο κοντά στις δικές μου "ανάγκες". Και εγώ AMD θέλω να πάρω γιατί σίγουρα θα είναι πιο value από τις 3060/Τi, αλλά αν σούρνεται στο CP77 με RT και σε άλλα; Τότε η αναβάθμιση δεν θα έχει νόημα για μένα αφού και με την 2060 καλύπτομαι σε raster για 1080p..
Y.Γ. Το DLSS δεν είναι gimmick με καμία κυβέρνηση. Και αν είναι περιμένω να πεις gimmick και το Super Resolution της AMD.

Φίλε μου με όλο το σεβασμό στην άποψή σου, αν θα κριθεί η επιλογή της αγοράς σου από την απόδοση σε ένα nvidia sponsored παιχνίδι, είναι προφανές ότι θα αγοράσεις nvidia. Δε χρειάζεται να ψάχνεις κάτι άλλο. Το AI supersampling είναι gimmick, είτε το λένε DLSS είτε AMD Super Resolution, το RT δεν είναι αλλά για να γίνει σημαντικό πρέπει να υποστηριχτεί περισσότερο και να μη ρίχνει την απόδοση στα τάρταρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Φίλε μου με όλο το σεβασμό στην άποψή σου, αν θα κριθεί η επιλογή της αγοράς σου από την απόδοση σε ένα nvidia sponsored παιχνίδι, είναι προφανές ότι θα αγοράσεις nvidia. Δε χρειάζεται να ψάχνεις κάτι άλλο. Το AI supersampling είναι gimmick, είτε το λένε DLSS είτε AMD Super Resolution, το RT δεν είναι αλλά για να γίνει σημαντικό πρέπει να υποστηριχτεί περισσότερο και να μη ρίχνει την απόδοση στα τάρταρα.

Δεν είπα μόνο για το CP77, είπα και σε άλλα που τα έχω αναφέρει και σε προηγούμενα μηνύματα. Για παράδειγμα το Exodus που δεν το έχω παίξει και το Witcher 3, που το άφησα στην μέση για όταν βγει με RT. Αμέσως αμέσως αυτά τα 3 μας κάνουν πάνω από 200 ώρες gameplay, που εμένα θα μου πάρει 4-5 μήνες, που είναι σημαντικό κομμάτι από τα 2 χρόνια που θα έχω την κάρτα. Οπότε προφανώς και θα κοιτάξω και το RT, αν φυσικά όλα τα υπόλοιπα είναι στο ίδιο επίπεδο με την τιμολογιακά αντίστοιχη AMD. Το DLSS 2.0 δεν είναι gimmick, αφού σου επιτρέπει χάνοντας ελάχιστα σε image quality (το οποίο το καταλαβαίνουν μόνο όσοι παίζουν με 400% magnification, δηλαδή κανένας) να έχεις παραπάνω fps. Εγώ αυτό το θεωρώ win, και μακάρι να είναι έτσι και το Super Resolution..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν είπα μόνο για το CP77, είπα και σε άλλα που τα έχω αναφέρει και σε προηγούμενα μηνύματα. Για παράδειγμα το Exodus που δεν το έχω παίξει και το Witcher 3, που το άφησα στην μέση για όταν βγει με RT. Αμέσως αμέσως αυτά τα 3 μας κάνουν πάνω από 200 ώρες gameplay, που εμένα θα μου πάρει 4-5 μήνες, που είναι σημαντικό κομμάτι από τα 2 χρόνια που θα έχω την κάρτα. Οπότε προφανώς και θα κοιτάξω και το RT, αν φυσικά όλα τα υπόλοιπα είναι στο ίδιο επίπεδο με την τιμολογιακά αντίστοιχη AMD. Το DLSS 2.0 δεν είναι gimmick, αφού σου επιτρέπει χάνοντας ελάχιστα σε image quality (το οποίο το καταλαβαίνουν μόνο όσοι παίζουν με 400% magnification, δηλαδή κανένας) να έχεις παραπάνω fps. Εγώ αυτό το θεωρώ win, και μακάρι να είναι έτσι και το Super Resolution..

Θα μπορούσε η οθόνη σου να έχει ένα "AI supersampling" φίλτρο στο video processor της και να κάνει την ίδια δουλειά - όπως ακριβώς έχουν κάποιες TVs. Γι' αυτό είναι gimmick, το έχετε θεοποιήσει αλλά είναι gimmick. Και εσύ αν θυμάμαι καλά παίζεις 1080p, δηλαδή θα κάνεις render σε τι; 720p, μήπως και 480p; Ωραία τα AI supersampling αλλά το native είναι η πραγματική ανάλυση. Πάρε μια κάρτα που να παίζει αυτά που θες σε 1080p native

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Θα μπορούσε η οθόνη σου να έχει ένα "AI supersampling" φίλτρο στο video processor της και να κάνει την ίδια δουλειά - όπως ακριβώς έχουν κάποιες TVs. Γι' αυτό είναι gimmick, το έχετε θεοποιήσει αλλά είναι gimmick. Και εσύ αν θυμάμαι καλά παίζεις 1080p, δηλαδή θα κάνεις render σε τι; 720p, μήπως και 480p; Ωραία τα AI supersampling αλλά το native είναι η πραγματική ανάλυση. Πάρε μια κάρτα που να παίζει αυτά που θες σε 1080p native

Τι θα πει θα μπορούσε η οθόνη μου να έχει; Δεν έχει. Εμένα με νοιάζει αυτό που βλέπουν τα μάτια μου, όχι η render ανάλυση. Από την στιγμή που το 720p με DLSS φαίνεται ίδιο με το native 1080p, who the heck cares που δεν είναι native 1080p;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, malakudi είπε

Θα μπορούσε η οθόνη σου να έχει ένα "AI supersampling" φίλτρο στο video processor της και να κάνει την ίδια δουλειά - όπως ακριβώς έχουν κάποιες TVs. Γι' αυτό είναι gimmick, το έχετε θεοποιήσει αλλά είναι gimmick. Και εσύ αν θυμάμαι καλά παίζεις 1080p, δηλαδή θα κάνεις render σε τι; 720p, μήπως και 480p; Ωραία τα AI supersampling αλλά το native είναι η πραγματική ανάλυση. Πάρε μια κάρτα που να παίζει αυτά που θες σε 1080p native

Ποια tv έχει τέτοιο φίλτρο? Το γκούγκλαρα λίγο αλλά δε βρήκα κάτι.

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πειτε εντυπωσεις οσοι εχετε στα χερια σας 6800-6800xt, απο οτι βλεπω σε βιντεο τη πατησε κατω τελικα την nvidia στη κατηγορια αυτης της τιμης αλλα ειναι οντως ετσι? Με το Fidelity FX τι γινεται, υπαρχει περιπτωση να εχουν αντιστοιχη υποστηριξη και λειτουργικοτητα με το dlss 2.0? 

Τελος εχετε καποια πληροφορια ποτε κυκλοφορουν Ελλαδα και ποσο μπορουμε να τις προμηθευτουμε?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατι γίνεται τόση αναφορά στο  DLSS απο κάποιους , στην προηγούμενη γενιά το DLSS ηταν ενα μαυρο χάλι , σε αυτη την γενιά εχει αναβαθμιστεί για να μην είναι απογοητευτικό , όμως η λειτουργία του ακριβώς η ιδια . Είναι σαν να συγκρίνουμε ήχο απο εμπορικό CD με mp3 , εντάξει κάποιοι δεν καταλαβαίνουν την διαφορά , αυτο όμως δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει.

Για ποιον λόγο λοιπόν να αγοράσει κάποιος μια RTX 3800 η οποία είναι μια πανίσχυρη κάρτα γραφικών και να υποβαθμίσει τα γραφικά του ενεργοποιώντας το DLSS ?  Είναι ενα μαρκετινκ τρικ το οποίο υπάρχει και στις κάρτες της AMD εδω και πολύ καιρό σαν επιλογή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Το εχουμε πει επανειλλημενως.. Πιθανοτατα ναι δεν θα εχουν θεμα αλλα επρεπε εξ αρχης να ειχαν προβλεψει με τον διαυλο και να εδιναν 12.. Ιδιο διαυλο με 3090 με μιση μνημη.. Δεν χρειαζονται παραπανω με τιποτα ειδικα με τοσο mem bandwidth διαθεσιμο.. Βγαζεις μετα και την 3080Ti οπως προβλεπονταν και βλεπουμε το κλασσικο σεναριο πλην Turing γενιας..Απλα και ωραια.. Ακομη και ετσι ομως οντως δεν νομιζω οτι θα υπαρξει ευκολα προβλημα..

Έχουμε πει ότι επίτηδες έβγαλαν 10 και 24 μοντέλα για να δημιουργήσουν άγχος στους enthusiasts και να χρυσοπληρώσουν την 3090.

Μόλις τώρα, panoskatos είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατι γίνεται τόση αναφορά στο  DLSS απο κάποιους , στην προηγούμενη γενιά το DLSS ηταν ενα μαυρο χάλι , σε αυτη την γενιά εχει αναβαθμιστεί για να μην είναι απογοητευτικό , όμως η λειτουργία του ακριβώς η ιδια . Είναι σαν να συγκρίνουμε ήχο απο εμπορικό CD με mp3 , εντάξει κάποιοι δεν καταλαβαίνουν την διαφορά , αυτο όμως δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει.

Για ποιον λόγο λοιπόν να αγοράσει κάποιος μια RTX 3800 η οποία είναι μια πανίσχυρη κάρτα γραφικών και να υποβαθμίσει τα γραφικά του ενεργοποιώντας το DLSS ?  Είναι ενα μαρκετινκ τρικ το οποίο υπάρχει και στις κάρτες της AMD εδω και πολύ καιρό σαν επιλογή .

Το DLSS 2.0 είναι free performance σε 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατι γίνεται τόση αναφορά στο  DLSS απο κάποιους , στην προηγούμενη γενιά το DLSS ηταν ενα μαυρο χάλι , σε αυτη την γενιά εχει αναβαθμιστεί για να μην είναι απογοητευτικό , όμως η λειτουργία του ακριβώς η ιδια . Είναι σαν να συγκρίνουμε ήχο απο εμπορικό CD με mp3 , εντάξει κάποιοι δεν καταλαβαίνουν την διαφορά , αυτο όμως δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει.

Για ποιον λόγο λοιπόν να αγοράσει κάποιος μια RTX 3800 η οποία είναι μια πανίσχυρη κάρτα γραφικών και να υποβαθμίσει τα γραφικά του ενεργοποιώντας το DLSS ?  Είναι ενα μαρκετινκ τρικ το οποίο υπάρχει και στις κάρτες της AMD εδω και πολύ καιρό σαν επιλογή .

Καμία σχέση. Έλα σπίτι μου να παίξεις Death Stranding που έχει και τέλειο implementation DLSS και αν καταλάβεις τη διαφορά DLSS με native σε blind test, ε μπράβο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panoskatos είπε

Πες το όπως θέλεις , δεν αλλάζει κάτι απο αυτο που έγραψα 

Όχι αλλάζει πολλά, όταν δεν βλέπεις διαφορά με το native και είσαι +35-40% σε απόδοση αλλάζουν πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Καμία σχέση. Έλα σπίτι μου να παίξεις Death Stranding που έχει και τέλειο implementation DLSS και αν καταλάβεις τη διαφορά DLSS με native σε blind test, ε μπράβο σου...

Δηλαδή εσυ παίζεις σε 1080p με 75hz refresh rate και ενεργοποιείς το DLSS ? Πες μου για ποιον λόγο το κάνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...