Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Μην μπερδευεις το msrp με τις τιμες τριτων.

Η gamingX Trio ειναι κατηγοριας(χρηματικα)Sapphire Nitro,και η Nitro σαν αρχικη τιμη ειχε αυτη των σχδον 800ευρω.

To msrp μονο στις reference καρτες εφαρμοστηκε,ενω στις καρτες τριτων βλεπουμε αυτα που βλεπουμε. Κοινως καπελο και απο τους 2.

 

 

Ναι το γνωριζω οτι το msrp της trio ειναι πανω απο 800 δολλαρια το θεμα ειναι οτι οι διαφορες με την απλη 6800xt ref των 650 δολλαριων ειναι μηδαμινες. Δηλαδη για μενα η 6800xt ειναι καρτα που επρεπε να πωλειται max 700 ευρω για third party υλοποιησεις οπως γινοταν τοσα χρονια. Τα 2.5 εκατοσταρικα παραπανω για 2% πανω επιδοσεις ειναι τεραστιο ποσο φετος ξεφυγε το πραγμα τελειως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι μονο που ειναι αδυνατο να αγορασεις reference καρτα αυτο ειναι το θεμα,αλλιως εννοειται οτι αυτες θα αγοραζαν ολοι που ειναι φθηνοτερες.

Γιαυτο το λογο εχουν φαει γερο κραξιμο nvidia και Amd. Γιατι το Msrp μονο στις reference καρτες εφαρμοζεται.

Ακομα και στις φθηνοτερες καρτες τριτων πχ Gigabyte Eagle που επρεπε να κοστιζουν σε επιπεδα reference καρτων,πεφτει καπελο.

Α και τελος,δεν ειδα να σχολιαζει κανεις το γεγονος οτι το ιδιο το Amazon πουλαει με μεγαλο καπελο τις καρτες.

Μονο στα εδω μαγαζια βλεπω κραξιμο για τα καπελα,λες και τα αλλα μαγαζια στο εξωτερικο πουλανε σε τιμες κοστους......

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Ναι μονο που ειναι αδυνατο να αγορασεις reference καρτα αυτο ειναι το θεμα,αλλιως εννοειται οτι αυτες θα αγοραζαν ολοι που ειναι φθηνοτερες.

Γιαυτο το λογο εχουν φαει γερο κραξιμο nvidia και Amd. Γιατι το Msrp μονο στις reference καρτες εφαρμοζεται.

Ακομα και στις φθηνοτερες καρτες τριτων πχ Gigabyte Eagle που επρεπε να κοστιζουν σε επιπεδα reference καρτων,πεφτει καπελο.

Μαε εχουν παρει χαμπαρι με λιγα λογια οι third party εταιριες και βαρανε τιμες και οτι πιασουν. Δεν επρεπε να το επιτρεπουν αυτο οι amd/nvidia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ναι μονο που ειναι αδυνατο να αγορασεις reference καρτα αυτο ειναι το θεμα,αλλιως εννοειται οτι αυτες θα αγοραζαν ολοι που ειναι φθηνοτερες.

Γιαυτο το λογο εχουν φαει γερο κραξιμο nvidia και Amd. Γιατι το Msrp μονο στις reference καρτες εφαρμοζεται.

Ακομα και στις φθηνοτερες καρτες τριτων πχ Gigabyte Eagle που επρεπε να κοστιζουν σε επιπεδα reference καρτων,πεφτει καπελο.

Α και τελος,δεν ειδα να σχολιαζει κανεις το γεγονος οτι το ιδιο το Amazon πουλαει με μεγαλο καπελο τις καρτες.

Μονο στα εδω μαγαζια βλεπω κραξιμο για τα καπελα,λες και τα αλλα μαγαζια στο εξωτερικο πουλανε σε τιμες κοστους......

φθηνότερη 3060ti αμαζον, στα 520. φθηνότερη 3070 στα 620. φθηνότερη 3080 στα 850

από amd δεν έχουν ανέβει είναι η αλήθεια. Αλλά ήταν ανεβασμένες εξαρχής. 6800 φθηνότερη στα 680, 6800xt στα 800

 

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι όλοι συμφωνούμε στο ότι οι τιμές για κάποιους λογους είναι στον Θεό.

Το κακό είναι ότι η ζήτηση έχει εκτοξευτεί με τους miner's και όλο αυτό συμπαρασύρει τις τιμές προς τα επάνω,και πιστεύω προσωπικά ότι ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα.

Παγκόσμιος παίζεται χοντρό παιχνίδι και η όλη φάση θυμίζει καρτέλ.

Στο τέλος την πληρώνει ο απλός καταναλωτής που θέλει απλά μια κάρτα η λόγο δουλειάς η λόγο gaming.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι the perfect storm. Covid που συνεπάγεται κατακόρυφη αύξηση της ζήτησης σε προϊόντα self entertainment, δυσκολίες στην παραγωγή και διάθεση λόγω του covid, κόσμος που δεν αναβάθμισε σε Turing και έπεσε με τα μούτρα στις Ampere, zen3 σε RDNA2, 5000 series Ryzen και κονσόλες, mining. Και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Βασικά είναι the perfect storm. Covid που συνεπάγεται κατακόρυφη αύξηση της ζήτησης σε προϊόντα self entertainment, δυσκολίες στην παραγωγή και διάθεση λόγω του covid, κόσμος που δεν αναβάθμισε σε Turing και έπεσε με τα μούτρα στις Ampere, zen3 σε RDNA2, 5000 series Ryzen και κονσόλες, mining. Και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε..

Γι' αυτό θα παίξω το Witcher 2 αν πιάσω game στα χέρια μου μέχρι τον Ιούνιο (εκεί έχω μείνει), που θα παίζει τζάμι με την 1080Ti μου....χαχαχα

Οκ πλάκα κάνω, είναι θέμα όμως του πως το βλέπει ο καθένας......μερικοί αγοράζουν ακριβά ακόμα και για gaming γιατί σου λένε ότι δεν βγαίνουν, δεν ξοδεύουν οπότε δεν πειράζει αν πληρώσουν κι ένα χιλιάρικο παραπάνω για το PC για τόσους μήνες καραντίνας.......το λέω γιατί μπορεί να το έκανα άλλες εποχές............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jargon είπε

Γι' αυτό θα παίξω το Witcher 2 αν πιάσω game στα χέρια μου μέχρι τον Ιούνιο (εκεί έχω μείνει), που θα παίζει τζάμι με την 1080Ti μου....χαχαχα

Οκ πλάκα κάνω, είναι θέμα όμως του πως το βλέπει ο καθένας......μερικοί αγοράζουν ακριβά ακόμα και για gaming γιατί σου λένε ότι δεν βγαίνουν, δεν ξοδεύουν οπότε δεν πειράζει αν πληρώσουν κι ένα χιλιάρικο παραπάνω για το PC για τόσους μήνες καραντίνας.......το λέω γιατί μπορεί να το έκανα άλλες εποχές............

Ναι εντάξει ο καθένας πληρώνει ότι θέλει, εννοείται αυτό, δεν κάνουμε έλεγχο στην τσέπη του. Απλά ανέφερα γιατί πιστεύω ότι έχουν φτάσει εκεί οι τιμές των καρτών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Jargon είπε

Γι' αυτό θα παίξω το Witcher 2 αν πιάσω game στα χέρια μου μέχρι τον Ιούνιο (εκεί έχω μείνει), που θα παίζει τζάμι με την 1080Ti μου....χαχαχα

Οκ πλάκα κάνω, είναι θέμα όμως του πως το βλέπει ο καθένας......μερικοί αγοράζουν ακριβά ακόμα και για gaming γιατί σου λένε ότι δεν βγαίνουν, δεν ξοδεύουν οπότε δεν πειράζει αν πληρώσουν κι ένα χιλιάρικο παραπάνω για το PC για τόσους μήνες καραντίνας.......το λέω γιατί μπορεί να το έκανα άλλες εποχές............

Οποιος ηθελε καρτα σε πιο λογικες τιμες εβρισκε κυριως απο Nvidia μερια που και νωριτερα ανακοινωσαν τις καρτες και ειχαν λιγο καλυτερη διαθεσιμοτητα.... Και οχι δεν πληρωσαν ολοι ενα χιλιαρικο παραπανω σε αυτες τις καρτες.

Το οτι υπηρχε κοσμος ο οποιος πιστευε οτι απο Δεκεμβριο/Γεναριο θα εφτιαχνε μαγικα το πραγμα ή που πιστευε καποιους στο internet που το λεγανε αυτο ειναι αλλη ιστορια. 

Ετσι την πατησαν και καποιοι που πιστεψαν τις κουβεντες του Azor που αναφερθηκε πιο πισω,μονο που σε αυτη την περιπτωση η κοροιδια ηταν ακομα μεγαλυτερη μιας και μιλαμε για ατομο απο την ιδια την Amd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Jargon είπε

Γι' αυτό θα παίξω το Witcher 2 αν πιάσω game στα χέρια μου μέχρι τον Ιούνιο (εκεί έχω μείνει), που θα παίζει τζάμι με την 1080Ti μου....χαχαχα

Μια χαρά τούμπανο είναι η 1080Ti ακόμη πάντως. Μόνο το CP77 είναι που αξίζει να παίζεις με RT και γενικά όλα τέρματα. Όλα τα υπόλοιπα και να ρίξεις 1-2 settings κλάιν μαιν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ένα θα πω... 

stream on 1080p 5800Χ + 3070 και 16gb ram με timmings από @akoinonitos που για τις δικές μου θέλουν λίγο ακόμα ψάξιμο και με κούρασαν η αλήθεια είναι medium γραφικά και ΑΑ στο 1 κάτω από 200 fps δεν έπεσε ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε, μια vega που είναι compute κτήνος και με HBM κάνει δουλίτσα στο σκάψιμο, πόσο να την σπρώξω?

Που φτάσαμε ρεεεε...ευτυχώς δεν έχω καθόλου όρεξη για gaming εδώ και 2 μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Arkin είπε

Μαε εχουν παρει χαμπαρι με λιγα λογια οι third party εταιριες και βαρανε τιμες και οτι πιασουν. Δεν επρεπε να το επιτρεπουν αυτο οι amd/nvidia. 

To MSRP είναι ένα καλοστημένο και καλογυαλισμένο δωρεάν μάρκετινγκ τρικ και δούλεψε απίστευτα καλά φέτος. Όλα τους έκατσαν άψογα. Τυχεροί όσοι δεν πούλησαν κάρτες τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο. Τη πατήσαμε από τα "γλυκά λόγια" της κάθε Σειρήνας AMD-NVIDIA και δε βάλαμε κερί μπόλικο στις αυταρες μας οι υπόλοιποι.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

To MSRP είναι ένα καλοστημένο και καλογυαλισμένο δωρεάν μάρκετινγκ τρικ και δούλεψε απίστευτα καλά φέτος. Όλα τους έκατσαν άψογα. Τυχεροί όσοι δεν πούλησαν κάρτες τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο. Τη πατήσαμε από τα "γλυκά λόγια" της κάθε Σειρήνας AMD-NVIDIA και δε βάλαμε κερί μπόλικο στις αυταρες μας οι υπόλοιποι.

εσύ που φαγώθηκες να πουλήσεις την 5700ΧΤ χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

εσύ που φαγώθηκες να πουλήσεις την 5700ΧΤ χαχα

Ασε, άσε δε ξέρω τι με είχε πιάσει τότε. Με επηρέασε και φίλος " ... πούλα πούλα ρε ", εδώ υπήρχαν αγγελίες ζήτησης στα 250-200 για τη 5700ΧΤ τότε (9-2020) και γλυκαθηκα από το "only 499$€" της γλυκιάς δερμάτινης φατσούλας. Τότε είχα και κάτι gpu usage bugs στο Warzone τα οποία έστρωναν με  αλτ ταμπ ( κουλό πράγμα εντελώς το οποίο γινόταν ραντομ στιγμές ) και έκανα απρόσεκτες βεβιασμένες κινήσεις πώλησης.

Με αυτά και με εκείνα θα αναγκαστώ να ξεπεράσω το φράγμα των 500€ για κάρτα με αποτέλεσμα να αργήσω έπειτα να αλλάξω οθόνη σε 1440 /27αρι. Μπορεί βέβαια να είναι και για καλό ως ότου εμφανιστούν νεότερα μοντέλα. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...