Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, exopctrela είπε

Αν πάρω νέα κάρτα φέτος, θα ήθελα να καλύπτει την επόμενη οθόνη που θα πάρω 27' ή 32' στα 1440p 165hz ή μια 32' 4κ. 

Γενικά πάντως, το θέμα κάρτα και οθόνη δεν το καλύπτεις ποτέ, είναι σαν να κυνηγάς την ουρά σου. 🙂

Θα διαφωνήσω σε αυτό μαζί σου, νομίζω πως αυτή τη στιγμή ίσως είναι από τις λίγες φορές που έχουμε "ξεκάθαρες" υλοποιήσεις και από τις 2 εταιρίες σε ότι αφορά και το 4k και το 1440p. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, exopctrela είπε

Αν πάρω νέα κάρτα φέτος, θα ήθελα να καλύπτει την επόμενη οθόνη που θα πάρω 27' ή 32' στα 1440p 165hz ή μια 32' 4κ. 

Γενικά πάντως, το θέμα κάρτα και οθόνη δεν το καλύπτεις ποτέ, είναι σαν να κυνηγάς την ουρά σου. 🙂

Τότε πάς 6800xt αφού έτσι κ αλλιώς το rt το ξεχνάς εάν θες 4k@60 η 1440p@165

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vins είπε

Προσωπικά ζαχαρωνα την 6800xt από την ανακοίνωσή τους, αλλά με τέτοιες τιμές και διαθεσιμότητες, ούτε καν! 

Και γω αυτό πριν δω τις ΤΙΜΕΣ. Ακόμα και τις MSRP τις περίμενα λίγο παρακάτω ( πχ κανα 30-50αρικο παρακάτω msrp ) Μάλλον πλέον 3070* ή 3060T και μετά βλέπουμε. Βέβαια το αρχικό μου πλάνο το μακρινό Σεπτέμβριο- Οκτώβριο  ηταν 1440 οθόνη και μια 6700ΧΤ ή 3060 ( τότε δεν υπήρχε επιβεβαίωση για Τi name ). Πλέον με τις τιμές έτσι δεν υπάρχουν κάρτες κάτω από 550 ευρώ. Οπότε αναγκαστικά πας σε ΟΤΙ βρεθεί ΕΑΝ δεν υπάρχει κάρτα να δουλέψεις

Από τεχνολογίες περισσότερο με ενδιαφέρει το DLSS ( κ το Fidelity FX οπότε είναι σε ανταγωνιστικό βαθμό ετοιμο ) μιας και πλέον είναι αξιόλογο feature. Το RT ακόμα έχει δρόμο για μένα.

*έκανα λάθος και αυτή που παραγγειλα θα τη δώσω σε παιδί που κλείσαμε, καθώς από βιασύνη μετά είδα ότι δεν χωρά στο κουτί μου. (2.75σλοτ)

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Και γω αυτό πριν δω τις ΤΙΜΕΣ. Ακόμα και τις MSRP τις περίμενα λίγο παρακάτω ( πχ κανα 30-50αρικο παρακάτω msrp ) Μάλλον πλέον 3070* ή 3060T και μετά βλέπουμε. Βέβαια το αρχικό μου πλάνο το μακρινό Σεπτέμβριο- Οκτώβριο  ηταν 1440 οθόνη και μια 6700ΧΤ ή 3060 ( τότε δεν υπήρχε επιβεβαίωση για Τi name ). Πλέον με τις τιμές έτσι δεν υπάρχουν κάρτες κάτω από 550 ευρώ. Οπότε αναγκαστικά πας σε ΟΤΙ βρεθεί ΕΑΝ δεν υπάρχει κάρτα να δουλέψεις

Από τεχνολογίες περισσότερο με ενδιαφέρει το DLSS ( κ το Fidelity FX οπότε είναι σε ανταγωνιστικό βαθμό ετοιμο ) μιας και πλέον είναι αξιόλογο feature. Το RT ακόμα έχει δρόμο για μένα.

*έκανα λάθος και αυτή που παραγγειλα θα τη δώσω σε παιδί που κλείσαμε, καθώς από βιασύνη μετά είδα ότι δεν χωρά στο κουτί μου. (2.75σλοτ)

Το core μπορεί να μην τη χωράει, αλλα νομίζω (χωρις να είμαι απόλυτα σιγουρος) οτι τη χωράει το nr200p 😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vins είπε

Το core μπορεί να μην τη χωράει, αλλα νομίζω (χωρις να είμαι απόλυτα σιγουρος) οτι τη χωράει το nr200p 😜

Το Core500 ήταν τότε λύση ανάγκης ( γύρω στα 45ευρω αγορά καινούριο από αγγελία ) για μικρό διάστημα μέχρι να κυκλοφορούσε κάτι με υποστήριξη 3σλοτ καρτών. Το ξέρω ότι είναι η μόνη VFM λύση για να μη κάθομαι να μετράω αν χωράει ή να χάνω ευκαιρίες σε αγορά κάρτας, επίσης και έχει σταθεροποιηθεί η τιμή του - αλλά ΗΔΗ έχω βγει εκτός προϋπολογισμού και δεν θα φτάσουν τα χρήματα για αλλαγή οθόνης. Θα δούμε. Το έχω στη λίστα για κάποια στιγμή όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2022 μας βλέπω σαν PCMR πολίτες 2ης κατηγορίας πίσω από iphones, ipads και arm based notebooks/macbooks.😁

https://www.guru3d.com/news-story/amd-looking-to-spread-chip-production-to-samsung.html

Αν και μάλλον η sammy ρίχνει κάποια δις $ για 3nm foundry στο texas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Δεν παίζει supply από 6800/ΧΤ σύμφωνα με αυτόν..

Αλλα ελεγε σε προηγουμενα βιντεο. Κατι για 8 βδομαδες και καλα οτι τους ειπε η amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μάλιστα είχε πει ότι θα τις βρίσκεις στο MSRP. Πλέον ακόμη και αυτός πάντως τα χώνει στην AMD. "more mature RT and DLSS support" για την 3080, "AMD's poor encoding support", "AMD failed to deliver and failed to their promises two months ago", "there is virtually no supply of 6800 series coming in". Και είναι κρίμα, γιατί περιμέναμε τις RDNA2 για να υπάρχει ανταγωνισμός, περίμενα και εγώ τον αντικαταστάτη της 5700ΧΤ για να αναβαθμίσω την 2060 που είναι ήδη 2 χρόνια και να ανέβω και σε ανάλυση αλλά καλά κρασιά τελικά. Ακόμη και η 3060 δεν έχει και τεράστια διαφορά από την 2060 σε raster σε κάτι διαγράμματα που έδειξε ο πέτσινος. Άρα εκτός απροόπτου skip η γενιά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Και μάλιστα είχε πει ότι θα τις βρίσκεις στο MSRP. Πλέον ακόμη και αυτός πάντως τα χώνει στην AMD. "more mature RT and DLSS support" για την 3080, "AMD's poor encoding support", "AMD failed to deliver and failed to their promises two months ago", "there is virtually no supply of 6800 series coming in". Και είναι κρίμα, γιατί περιμέναμε τις RDNA2 για να υπάρχει ανταγωνισμός, περίμενα και εγώ τον αντικαταστάτη της 5700ΧΤ για να αναβαθμίσω την 2060 που είναι ήδη 2 χρόνια και να ανέβω και σε ανάλυση αλλά καλά κρασιά τελικά. Ακόμη και η 3060 δεν έχει και τεράστια διαφορά από την 2060 σε raster σε κάτι διαγράμματα που έδειξε ο πέτσινος. Άρα εκτός απροόπτου skip η γενιά..

Για αντικατάσταση της 2060 μπορείς να πας και στην 6700ΧΤ αν και αυτήν δεν την περιμένω σε σοβαρή διαθεσιμότητα πριν τον Μάιο-Ιούνιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για αντικατάσταση της 2060 μπορείς να πας και στην 6700ΧΤ αν και αυτήν δεν την περιμένω σε σοβαρή διαθεσιμότητα πριν τον Μάιο-Ιούνιο

Ναι το έχω στο μυαλό μου αλλά μέχρι τότε μπορεί να βρίσκεις σε φυσιολογικές τιμές την 3060Ti, οπότε μάλλον σε αυτή γιατί με ενδιαφέρει και ο encoder. Εγώ είχα στο μυαλό μου να βγει η 6700ΧΤ αυτήν την περίοδο στα ~400 όπως η 5700ΧΤ να έπαιρνα και έναν 5600 στα ~200 όπως είχαν και οι προηγούμενοι 6/12 αλλά ανατράπηκαν όλα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Και μάλιστα είχε πει ότι θα τις βρίσκεις στο MSRP. Πλέον ακόμη και αυτός πάντως τα χώνει στην AMD. "more mature RT and DLSS support" για την 3080, "AMD's poor encoding support", "AMD failed to deliver and failed to their promises two months ago", "there is virtually no supply of 6800 series coming in". Και είναι κρίμα, γιατί περιμέναμε τις RDNA2 για να υπάρχει ανταγωνισμός, περίμενα και εγώ τον αντικαταστάτη της 5700ΧΤ για να αναβαθμίσω την 2060 που είναι ήδη 2 χρόνια και να ανέβω και σε ανάλυση αλλά καλά κρασιά τελικά. Ακόμη και η 3060 δεν έχει και τεράστια διαφορά από την 2060 σε raster σε κάτι διαγράμματα που έδειξε ο πέτσινος. Άρα εκτός απροόπτου skip η γενιά..

Eλά ρε, μια χαρά είναι οι κάρτες της AMD. Μέχρι να τερματίσεις το Cyberpunk 9 φορές θα έχει βγεί και το patch που υποστηρίζει RT και σε AMD. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ναι, πέρα από την πλάκα, δεν αγοράζεις κάρτα με βάση ένα και μόνο game (άντε δύο αν βάλουμε και το Control), όσο καλό και να είναι. Και σε κάθε περίπτωση θα βγει κάποια στιγμή patch για το RT στο CP77 και για τις RDNA2, οπότε και να το παίξεις αργότερα δεν χάλασε και ο κόσμος, σιγά. Το DLSS, ωστόσο το θεωρώ πολύ ανώτερο feature από πλευράς σημαντικότητας και φαίνεται πλέον ότι το υποστηρίζουν όλο και περισσότερα games. Εκεί είναι που θέλω να δω τι θα παιχτεί από πλευράς AMD, γιατί ακόμη δεν έχουν δει κάτι σχετικά με το DirectML ή το SuperResolution ούτε στο PC ούτε στις κονσόλες. Θυμάμαι λάθος ή είχαν πει ότι το SuperResolution θα βγει μέχρι το Δεκέμβρη; Ή μήπως ότι το demo θα βγει το Δεκέμβρη;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...