Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://devblogs.microsoft.com/pix/pix-2101-27/

Τώρα θα δούμε τι πουλιά πιάνει το rt της amd!

This release includes a new AMD pluginThis plugin adds support for AMD RDNA™ 2 Radeon™ RX 6000 series GPUs, which means that PIX features such as Event List Counters and High Frequency Counters are now available on these GPUs.  

The plugin also adds support for new raytracing counters on RX 6000 series GPUs. This means that PIX now offers deep insight into raytracing workloads on recent GPUs from AMD and NVIDIA. Many thanks to our IHV partners for making this possible! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα. Σκέφτομαι να πουλήσω την κάρτα μου RX 5700XT και να πάρω μία RX 6800 ή 6800xt.  Το τροφοδοτικό μου είναι ένα thermaltake 650watt επαρκεί για την καινούργια κάρτα ή πρέπει να αγοράσω νέο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, exopctrela είπε

Καλημέρα. Σκέφτομαι να πουλήσω την κάρτα μου RX 5700XT και να πάρω μία RX 6800 ή 6800xt.  Το τροφοδοτικό μου είναι ένα thermaltake 650watt επαρκεί για την καινούργια κάρτα ή πρέπει να αγοράσω νέο; 

Ειχα 5700xt  και τωρα ειμαι με 6800  και δεν εχω δει ποτε η καρτα να τραβαει παραπανω απο 230 watt  με overclock + power limit μεγιστο   ...Δεν νομιζω να εχεις κανενα θεμα απο οσο ξερω η 6800xt  ζηταει παραπανω αλλα για 6800 θα εισαι οκ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, exopctrela είπε

Καλημέρα. Σκέφτομαι να πουλήσω την κάρτα μου RX 5700XT και να πάρω μία RX 6800 ή 6800xt.  Το τροφοδοτικό μου είναι ένα thermaltake 650watt επαρκεί για την καινούργια κάρτα ή πρέπει να αγοράσω νέο; 

Είσαι καλυμμένος με 650w ...

 

Here is our power supply recommendation:

Radeon RX 6800  - On your average system we recommend a 600 Watt power supply unit.
Radeon RX 6800 XT - On your average system we recommend a 650 Watt power supply unit.
Radeon RX 6900 XT - On your average system we recommend a 700 Watt power supply unit.

Επεξ/σία από dr_psiloulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, exopctrela είπε

Σκεφτόμουν αυτήν https://www.asrock.com/Graphics-Card/AMD/Radeon RX 6800 Phantom Gaming D 16G OC/index.gr.asp#Specification

αλλά είδα ότι γράφει 700watt...

 

https://www.guru3d.com/articles-pages/amd-radeon-rx-6800-review,5.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Ειχα 5700xt  και τωρα ειμαι με 6800  και δεν εχω δει ποτε η καρτα να τραβαει παραπανω απο 230 watt  με overclock + power limit μεγιστο   ...Δεν νομιζω να εχεις κανενα θεμα απο οσο ξερω η 6800xt  ζηταει παραπανω αλλα για 6800 θα εισαι οκ ...

Αξίζει η μετάβαση? Γιατί έχω πρόσφατα αγοράσει την 5700xt και θα πρέπει να δώσω άλλα 400 ευρώ...  Το μόνιτορ που έχω είναι 1440p 60hz.

Επεξ/σία από exopctrela
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παιζω σε 4Κ οποτε για μενα ηταν μια χαρα αναβαθμιση , τωρα για 1400p 60 hz  η γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει γιατι αυτα τα εχεις και με την 5700xt...  Αν εχεις σκοπο να ανεβεις σε  αναλυση   η να μεγαλωσεις hz  τοτε ναι αξιζει θεωρω...

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, exopctrela είπε

Αξίζει η μετάβαση? Γιατί έχω πρόσφατα αγοράσει την 5700xt και θα πρέπει να δώσω άλλα 400 ευρώ...  Το μόνιτορ που έχω είναι 1440p 60hz.

Φίλε μου είχα την 6800xt και την 5700xt και έχω 1440p@75hz οθόνη.Κρατα την κάρτα που έχεις για φέτος κ του χρόνου παίρνεις την νέα σειρά η περίμενε την 6700xt εάν είναι σε λογική τιμή

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, exopctrela είπε

Αξίζει η μετάβαση? Γιατί έχω πρόσφατα αγοράσει την 5700xt και θα πρέπει να δώσω άλλα 400 ευρώ...  Το μόνιτορ που έχω είναι 1440p 60hz.

Για μένα χρυσός κανόνας για κάποιον που δεν τρελαίνεται να πάρει και το τελευταίο fps είναι να αναβαθμίζεις GPU όταν στα ίδια χρήματα που πήρες την κάρτα σου να αγοράζεις διπλάσιες επιδόσεις. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, exopctrela είπε

Καλημέρα. Σκέφτομαι να πουλήσω την κάρτα μου RX 5700XT και να πάρω μία RX 6800 ή 6800xt.  Το τροφοδοτικό μου είναι ένα thermaltake 650watt επαρκεί για την καινούργια κάρτα ή πρέπει να αγοράσω νέο; 

Αν είναι κάνα 650watt των 30€ καλύτερα μην βάλεις τέτοια κάρτα πάνω του και ίσως δώσει λεφτά για κάτι καλύτερο. Αν πάλι είναι κάποιο καλό πχ  Seasonic CORE-GM-650 τότε θα έλεγα να με την οθόνη που έχεις να περιμένεις για μια λογική τιμή όπως σωστά αναφέρει @CarlitoGR

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι εάν ένα Corsair RM 850X τροφοδοτικό μπορεί να σηκώσει Custom 6900 XT (πχ. Red Devil) που στις προδιαγραφές αναφέρει απαίτηση 900 W. Έχει κανείς κάποια αντίστοιχη εμπειρία/διαβάσει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiAvOl είπε

Αναρωτιέμαι εάν ένα Corsair RM 850X τροφοδοτικό μπορεί να σηκώσει Custom 6900 XT (πχ. Red Devil) που στις προδιαγραφές αναφέρει απαίτηση 900 W. Έχει κανείς κάποια αντίστοιχη εμπειρία/διαβάσει κάτι?

Μια χαρά σηκωνει

Απλά τι άλλο έχει το σύστημα γιατί η 6900 βαράει κάτι 20ms transient στα 650w, μην σου κλείνει ενώ παιζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...