Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, Extinction είπε

Superposition_Benchmark_v1.1_15246_1614818664.png.ef404cf31780cc7960ab4cd08926e0d5.png
Gigabyte RX 6800XT Gaming OC, όλα τέρμα από Wattman. 2700 min/2800 max/Voltage 1150/memory 2150/power +15
Για να φτάνω τα νούμερα της 6900XT, δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να κάνει η δικιά σου!
Αν ειναι να ξανα ανεβασεις benchmark από το Superposition, πάτα το κουμπί με την κάμερα κάτω δεξιά θα σου φτιάξει αυτόματα screenshot.

Εκεί που ρυθμίζεις τα fans που σου έδειξαν πριν πείραξε και τα υπόλοιπα πράγματα στο panel. Για παράδειγμα βάλε Min/Max Frequency, Voltage, VRam Tuning, αλλα και Power Tuning πιο πάνω. To pl είναι το power limit κάτω από το fan curve.

Την ίδια κάρτα ακριβώς έχουμε με τη διαφορά ότι εμένα είναι η 6900. Από εκεί και πέρα έχει κάποιο νόημα να τα κάνω όλα αυτά? Οκ στους ανεμιστήρες έπρεπε να κάνω κάτι γιατί θα τα έπαιρνα όλα στο χέρι κάποια στιγμή αν δούλευαν στους 85 βαθμούς. 

Στα υπόλοιπα τώρα. Σε ότι παιχνίδι δοκίμασα έτρεχε πολύ καλά και δεν παρατήρησα κάποιο θέμα στην 55αρα 4k. Πόσο μάλλον στην 27αρα οθόνη που έχω και είναι 1440p και θα τη συνδέσω οσονούπω. Για να τα μπουσταρω όλα αυτά δε θα έπρεπε να έχω κάποιο θέμα? Είναι κάτι που ίσως παραβλέπω εγώ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Απλά αν ασχοληθείς λίγο, θα κερδίσεις έξτρα επιδόσεις. Προφανώς δεν είναι υποχρεωτικό/απαραίτητο

Καλησπέρα φίλε μου.

Ηθελα να σε ρωτήσω γιατι κ εγω εχω μια 6800xt αν μπορείς να παραθέσεις τα settings σου για μνημες, cores, fans κτλ να δοκιμάσω κ εγω κανενα benchmark. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Gostros είπε

Καλησπέρα φίλε μου.

Ηθελα να σε ρωτήσω γιατι κ εγω εχω μια 6800xt αν μπορείς να παραθέσεις τα settings σου για μνημες, cores, fans κτλ να δοκιμάσω κ εγω κανενα benchmark. 

Δες του @Extinction καλύτερα στο πιο πάνω ποστ που έχει και αυτός 6800xt.

Τα δικά μου είναι τα κάτωθι +350w από MPT856064218_Screenshot(20).png.223ade1c6ef82307cae178254399c048.png

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2021 στις 2:52 ΠΜ, Extinction είπε

Superposition_Benchmark_v1.1_15246_1614818664.png.ef404cf31780cc7960ab4cd08926e0d5.png
Gigabyte RX 6800XT Gaming OC, όλα τέρμα από Wattman. 2700 min/2800 max/Voltage 1150/memory 2150/power +15
Για να φτάνω τα νούμερα της 6900XT, δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να κάνει η δικιά σου!
Αν ειναι να ξανα ανεβασεις benchmark από το Superposition, πάτα το κουμπί με την κάμερα κάτω δεξιά θα σου φτιάξει αυτόματα screenshot.

Εκεί που ρυθμίζεις τα fans που σου έδειξαν πριν πείραξε και τα υπόλοιπα πράγματα στο panel. Για παράδειγμα βάλε Min/Max Frequency, Voltage, VRam Tuning, αλλα και Power Tuning πιο πάνω. To pl είναι το power limit κάτω από το fan curve.

Καλημέρα φίλε μου. Και εγω εχω την 6800xt gigabyte. Αυτα ειναι τα settings που χρησιμοποιεις; Ειναι safe για θερμοκρασίες κτλ. Δεν θελω τρελα oc αλλά σταθερά. Τι fan curve εχεις; Μπορεις να ανεβάσεις καμια φωτο σου με safe settings; Σευχαριστω πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2021 στις 3:58 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Τα νούμερα της 6700ΧΤ στο πινακακι της AMD συγκριτικά με 3070-3060Τ κατά πάσα πιθανότητα είναι με SAM ενεργοποιημένο. 

Δεν εχει σημασια αν εχει η 6700 sam ή οχι. Το θεμα ειναι οτι τουλαχιστον η 3070 δεν πιανει τοσο λιγα fps, τουλαχιστον στο cod 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, chrisde είπε

Απλά αν ασχοληθείς λίγο, θα κερδίσεις έξτρα επιδόσεις. Προφανώς δεν είναι υποχρεωτικό/απαραίτητο

Σίγουρα δεν είναι υποχρεωτικό/απαραίτητο. 

Θα σου πω πως το σκέφτομαι εγώ. Έφτιαξα ένα build στο οποίο ξόδεψα πάρα πολύ χρόνο και πάρα πολύ χρήμα για να το τελειώσω. Με φοβίζει η σκέψη να κάνω πράγματα που και δεν ξέρω και μπορεί να βλάψουν το pc. Όσο λοιπόν το pc με καλύπτει το αφήνω όπως είναι. Αν κάποια στιγμή δω ότι δεν με καλύπτει πια ίσως σκεφτώ να αλλάξω κάποια πράγματα. 

Το ότι μπορεί να βλάψουν το pc ίσως είναι στο δικό μου μυαλό και στην πραγματικότητα να μη γίνει ποτέ κάτι. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δεν ξέρω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Halo10 είπε

Σίγουρα δεν είναι υποχρεωτικό/απαραίτητο. 

Θα σου πω πως το σκέφτομαι εγώ. Έφτιαξα ένα build στο οποίο ξόδεψα πάρα πολύ χρόνο και πάρα πολύ χρήμα για να το τελειώσω. Με φοβίζει η σκέψη να κάνω πράγματα που και δεν ξέρω και μπορεί να βλάψουν το pc. Όσο λοιπόν το pc με καλύπτει το αφήνω όπως είναι. Αν κάποια στιγμή δω ότι δεν με καλύπτει πια ίσως σκεφτώ να αλλάξω κάποια πράγματα. 

Το ότι μπορεί να βλάψουν το pc ίσως είναι στο δικό μου μυαλό και στην πραγματικότητα να μη γίνει ποτέ κάτι. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δεν ξέρω. 

Ορθά σκέφτεσαι δεν έχω να αντιπαραθεσω κάτι. Να χαίρεσαι το καρτονι σου! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν εχει σημασια αν εχει η 6700 sam ή οχι. Το θεμα ειναι οτι τουλαχιστον η 3070 δεν πιανει τοσο λιγα fps, τουλαχιστον στο cod 

Εννοείται ότι έχει σημασία, γιατί χωρίς sam θα είναι πιο κοντά στην 3060Ti και όχι στην 3070..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2021 στις 3:37 ΜΜ, omitziz είπε

Σε αμαζον de/es/it/fr ακόμα παίζουν οκ τιμές σε όλες τις κάρτες , το προβλημα είναι ότι τις βαρανε πολλαπλάσιοι. Το πώς θα προλάβει κάποιος δεν πρόκειται να το αναλύσω , οποίος θέλει ψάχνει.

Για του λόγου το αληθές, πριν λίγο:

1.jpg.e0afd20d01215ab74a786059c5046eca.jpg

 

κάποιος γρήγορος μινάρας ή μιναράς 🤣 τις πρόλαβε όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το undervolt αξίζει πραγματικά στις 6800XT.

Εγώ από 1150mV που ήταν stock το έριξα στα 1035mV και η κατανάλωσης έπεσε από 280w σε 230w χωρίς εννοείται να χάσω καθόλου επιδόσεις.

Από την άλλη όταν πας να κάνεις έστω ένα μικρό OC τα watt και θερμοκρασίες ξεφεύγουν πολύ
core 2380Mhz -> 2550Mhz
vram 2000Mhz -> 2100Mhz+fast timings
και η κατανάλωση εκτοξεύτηκε από τα 230w στα 305w
6% κέρδος σε επίδοσης σε σχέση με stock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mkp είπε

Το undervolt αξίζει πραγματικά στις 6800XT.

Εγώ από 1150mV που ήταν stock το έριξα στα 1035mV και η κατανάλωσης έπεσε από 280w σε 230w χωρίς εννοείται να χάσω καθόλου επιδόσεις.

Από την άλλη όταν πας να κάνεις έστω ένα μικρό OC τα watt και θερμοκρασίες ξεφεύγουν πολύ
core 2380Mhz -> 2550Mhz
vram 2000Mhz -> 2100Mhz+fast timings
και η κατανάλωση εκτοξεύτηκε από τα 230w στα 305w
6% κέρδος σε επίδοσης σε σχέση με stock

Με το oc Κανεις ταυτοχρονα και uv? Τα 2550 mhz τα φτανεις με λιγοτερο απο 1150mv? Γιατι αν ειναι ετσι, τοτε για καποιο λογο δεν κραταει το uv που κανεις και για αυτο βλεπεις αυξημενα watt.

Με msi ab ή radeon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Με το oc Κανεις ταυτοχρονα και uv? Τα 2550 mhz τα φτανεις με λιγοτερο απο 1150mv? Γιατι αν ειναι ετσι, τοτε για καποιο λογο δεν κραταει το uv που κανεις και για αυτο βλεπεις αυξημενα watt.

Με msi ab ή radeon?

Κάτι έχει κάνει (συνειδητά, μάλλον) η AMD στους οδηγούς της, στο κομμάτι του αλγόριθμου που είναι υπεύθυνο για το τάισμα του πυρήνα.

Όταν δεν επαρκεί οριακά η τάση/ισχύς, γυρίζει το όποιο uv σε κάποια παραπάνω κατάσταση (ίσως και stock), χωρίς όμως να φαίνεται (θέλει παρακολούθηση με συνεχές polling).

Αν είναι πολύ χαμηλότερη η ρύθμιση, λογικά θα καταρρεύσει.

Το θέμα είναι να βρεθεί το uv που θα είναι τελικά επαρκές για το oc που δοκιμάζει κανείς, ώστε να μην ορμάει η αυτόματη διαχείριση.

Όσο έχω καταλάβει, μάλλον πρέπει να κοιτάξετε περισσότερο προς την καλύτερη ψύξη με μέτριο uv, αν θέλετε οc.

Θα δώσει καλύτερο αποτέλεσμα η ρύθμιση που θα επιτρέψει να μην πέσει, πχ, κάτω από τα 2450 (από thermals+power) παρά αυτή που θα επιτρέψει spikes στα 2550-2600+ για ελάχιστο χρόνο και μετά θα βουτάει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ναι, στην 5700χτ θυμάμαι που κατέβαζα το ρεύμα πχ 1125 και ανέβασα ταυτόχρονα λίγο τα ρολόγια για να το κρατήσω stable σε μια σχετική λίγο υψηλότερη συχνότητα από stock (και να μένει εκεί). Είχα και τα όποια προβλήματα με την ψύξη της, και δεν ασχολήθηκα και πολύ παραπάνω. 

Btw το ρώτησα και το θέμα των 5000. Το memory bug διορθώθηκε με τις 6000? Ή πάλι idle 40 βαθμούς? 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...