Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

Μια ερώτηση εμένα stock η 6800χτ μου βγάζει 90fps 4κ ultra στο shadows of tomb raider στο 4κ60hz monitor εσείς τι παίζεται και δεν αρκεί και θέλετε να την ξεζουμισετε?

 

3 ώρες πριν, Halo10 είπε

Κάτι παρόμοιο ήθελα να ρωτήσω και εγώ. Έχω ξεκινήσει το detroit ανάλυση 4k και όλα ultra και είναι καρφωμένο στα 60 fps (σε tv πάντα). Σε σχέση με ps4 pro που έπαιζα πριν το pc είναι η μέρα με τη νύχτα. Οκ η αλήθεια είναι πως δεν έχω εμπειρία με pc γιατί το είχα παρατήσει χρόνια το άθλημα. Βέβαια για να κρατήσει τα 60 fps σε 68-75 βαθμούς Κελσίου δουλεύουν τέρμα οι ανεμιστήρες. 

3440x1440@160hz monitor εδώ οπότε όσο και να την ξεζουμίσω... Πέρα από αυτό όμως, δεν το αποκαλώ ξεζούμισμα αλλά ότι παίρνω το μέγιστο που μπορώ σε safe πλαίσια πάντα. Φροντίζω να είμαι εντάξει με θερμοκρασίες, να μην το παρακάνω με ρεύματα-ισχύ και φυσικά στο oc να είμαι με ρυθμίσεις rock solid παντού και όχι ανά παιχνίδι κάτι διαφορετικό. Αν κάτι κρασάρει στο timespy, δεν με ενδιαφέρει αν είναι σταθερό στο τάδε παιχνίδι, απλά δεν το βάζω. Από κει και πέρα για μένα είναι και κάτι σαν χόμπυ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν κατάλαβες τι λέω μάλλον άντε να το ξαναπώ αν πιάνεις τα hz της οθόνης σου στην αναλύσει της οθόνης σου τι τα θες τα παραπάνω fps ? εγώ έχω βάλει κόφτη και ότι game και να βάλω είναι 4κ 60hz (καλύτερες θερμοκρασίες και λιγότερο ρεύμα)  επίσης το 4κ το ξέρεις ότι έχει περισσότερα pixel άρα είναι πιο βαρύ από το 5120x1440p που σημαίνει ότι αν εγώ πιάνω 79 με ΑΑ όποιος έχει 5120χ1440 πρέπει να πιάνει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα πολύ καλά τι λες, δεν σε κατέκρινα ούτε είπα ότι είσαι λάθος. Δεν ξέρω τι κάνει η δική σου κάρτα στη δική σου οθόνη, αυτό είναι δικό σου θέμα, εμένα προφανώς δεν πιάνουν όλα τα παιχνίδια 160 fps. Ούτε έχω καμία τρέλα να τα πιάσω ντε και καλά, απλά ό,τι μπορώ θα το πάρω.

Edit: Νόμιζα ότι το λεγες σε μένα αλλά μάλλον πήγαινε στον @Herald

Μια και απάντησα όμως να προσθέσω και κάτι ακόμα που αξίζει να ειπωθεί: Μην κοιτάτε μόνο τα average fps, αυτά είναι το λιγότερο που ενδιαφέρουν. Το πιο σημαντικό είναι τα 1% και 0,1% lows που επηρεάζουν την εμπειρία ενός παιχνιδιού. Αυτός είναι και ο κυριότερος λόγος που βάζουμε τη min συχνότητα -100mhz από τη max, σε σχέση με τα 500mhz που είναι default. Έχει παρατηρηθεί ότι σε μερικά παιχνίδια δημιουργεί θεματάκια με stuttering. Το μεγαλύτερο κέρδος του να βάζεις καρφωτές συχνότητες είναι αυτό: άμα το 50fps στο κάνει 80 στα low και όχι το average που πηγαίνει από 110 σε 130 ξέρω γώ

Επεξ/σία από chrisde
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

δεν κατάλαβες τι λέω μάλλον άντε να το ξαναπώ αν πιάνεις τα hz της οθόνης σου στην αναλύσει της οθόνης σου τι τα θες τα παραπάνω fps ? εγώ έχω βάλει κόφτη και ότι game και να βάλω είναι 4κ 60hz (καλύτερες θερμοκρασίες και λιγότερο ρεύμα)  επίσης το 4κ το ξέρεις ότι έχει περισσότερα pixel άρα είναι πιο βαρύ από το 5120x1440p που σημαίνει ότι αν εγώ πιάνω 79 με ΑΑ όποιος έχει 5120χ1440 πρέπει να πιάνει παραπάνω.

Ασφαλώς, αντί για 79 θα πιάνεις 86. Μέχρι τα 120 υπάρχει ένα χάσμα.
 

Προφανώς αν πιάνεις τα hz της οθόνης σου δεν θες παραπάνω. Δεν τα πιάνεις όμως με μια 6800xt. Πόσα βγάζεις σε cyberpunk η rdr2 τέρμα ας πούμε? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Κάτι παίζει ρε guys :P Δεν γίνεται ο ένας να βγάζει 2Κ/80 (1440p δηλαδή) και ο άλλος 4Κ/90 με την ίδια κάρτα στο ίδιο game. Ή ο ένας έχει την απλή 6800 ή 4Κ βγάζει 90 fps σε εύκολα σημεία..

Ναι δεν το εγραψα σωστα 4Κ 78 καρε (για την ακριβεια) stock, απλα ειναι 2Κ monitor και το 4Κ ειναι μεσα απο την επιλογη του driver που ανοιγει και μεγαλυτερες αναλυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
34 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

δεν κατάλαβες τι λέω μάλλον άντε να το ξαναπώ αν πιάνεις τα hz της οθόνης σου στην αναλύσει της οθόνης σου τι τα θες τα παραπάνω fps ? εγώ έχω βάλει κόφτη και ότι game και να βάλω είναι 4κ 60hz (καλύτερες θερμοκρασίες και λιγότερο ρεύμα)  επίσης το 4κ το ξέρεις ότι έχει περισσότερα pixel άρα είναι πιο βαρύ από το 5120x1440p που σημαίνει ότι αν εγώ πιάνω 79 με ΑΑ όποιος έχει 5120χ1440 πρέπει να πιάνει παραπάνω.

E ναι φυσικά δεν έχει νόημα να τρέχεις με παραπάνω fps από του monitor εκτός αν σου αρέσει το tearing :P Αλλά είπαμε το SOTR είναι 2,5 χρόνια game, υπάρχουν πιο βαριά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60-70+ fps 4κ με ΤΑΑ που το ΑΑ στο 4κ 32 inc monitor είναι άχρηστο εγώ και σε 65 inc 4k που παίζω καμιά φορά (από 2μ απόσταση) χωρείς ΑΑ δεν βλέπω τίποτα διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, chrisde είπε

 

3440x1440@160hz monitor εδώ οπότε όσο και να την ξεζουμίσω... Πέρα από αυτό όμως, δεν το αποκαλώ ξεζούμισμα αλλά ότι παίρνω το μέγιστο που μπορώ σε safe πλαίσια πάντα. Φροντίζω να είμαι εντάξει με θερμοκρασίες, να μην το παρακάνω με ρεύματα-ισχύ και φυσικά στο oc να είμαι με ρυθμίσεις rock solid παντού και όχι ανά παιχνίδι κάτι διαφορετικό. Αν κάτι κρασάρει στο timespy, δεν με ενδιαφέρει αν είναι σταθερό στο τάδε παιχνίδι, απλά δεν το βάζω. Από κει και πέρα για μένα είναι και κάτι σαν χόμπυ...

Τώρα που είπες χόμπι χτύπησες φλέβα. Θυμάμαι γύρω στο 2012-13 που κάθε βδομάδα άλλαζα ρομς σε αντροιντ κινητά. Και μου έλεγαν φίλοι οκ βάλε μία που σου κάθεται καλά και άστο. Τίποτα εγω... 

https://www.skroutz.gr/s/25725643/Dell-S2721DGFA-Gaming-Monitor-27-QHD-165Hz.html?from=favorites_popup

Έχω πάρει αυτήν την οθόνη εδώ και κάνα μήνα και ακόμα στο κουτί τηε είναι λόγω του ότι δεν έχει έρθει ακόμα η βάση τοίχου. Όταν με το καλό τη βάλω πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις σε κάρτα και οθόνη για να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα ή είναι plug and play? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

60-70+ fps 4κ με ΤΑΑ που το ΑΑ στο 4κ 32 inc monitor είναι άχρηστο εγώ και σε 65 inc 4k που παίζω καμιά φορά (από 2μ απόσταση) χωρείς ΑΑ δεν βλέπω τίποτα διαφορετικό.

Kαι low αμά τα βάλεις θα βγάζεις παραπάνω. Σε max settings κρατάει 60? Τσού. Ε γιαυτό μερικοί την κλοκάρουν, για να τα κρατάει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για να καταλάβω συζητάμε αν είναι κακό το OC στις GPU που δεν παθαίνουν τίποτα από αυτό; Free perf..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Για να καταλάβω συζητάμε αν είναι κακό το OC στις GPU που δεν παθαίνουν τίποτα από αυτό; Free perf..

Ε ναι αφού αν διαλέξεις settings για να βγάζεις 60 fps θα βγάζεις 60 fps :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για να καταλάβω συζητάμε αν είναι κακό το OC στις GPU που δεν παθαίνουν τίποτα από αυτό; Free perf..

όχι όλο άρχισε γιατί ρώτησα τι παιχνίδια παίζουν και δεν είναι ικανοποιημένοι και κάνουν oc γιατί εγώ ότι έχω βάλει σε 4κ πιάνει άνετα 60 σταθερά (τώρα και rage 2 που παίζω το ίδιο 4κ 60 σταθερά) και  είπα ότι αν το κάνουν oc σε 60hz monitor και πιάνουν 70 fps (ή 120hz monitor και πιάνουν 130fps) είναι άχρηστο το oc και όλοι μου λέτε για free perf δεν καταλαβαίνω τι γράφω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

όχι όλο άρχισε γιατί ρώτησα τι παιχνίδια παίζουν και δεν είναι ικανοποιημένοι και κάνουν oc γιατί εγώ ότι έχω βάλει σε 4κ πιάνει άνετα 60 σταθερά (τώρα και rage 2 που παίζω το ίδιο 4κ 60 σταθερά) και  είπα ότι αν το κάνουν oc σε 60hz monitor και πιάνουν 70 fps (ή 120hz monitor και πιάνουν 130fps) είναι άχρηστο το oc και όλοι μου λέτε για free perf δεν καταλαβαίνω τι γράφω λάθος

Το λάθος σου είναι ότι αναφέρεσαι σε σχετικά ελαφριά games. Δοκίμασε RDR2 όλα τέρματα, Legion με RT, Cyberpunk, Βλαχαρα, το Gears 5 νομίζω και αυτό είναι δυνατό σε 4Κ όλα τέρματα..

19 λεπτά πριν, Gostros είπε

Παιδιά να ρωτήσω από πού και ποιο πρόγραμμα να κατεβάσω για να κάνω ένα benchmark; Είναι κάποιο free;

Superposition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα, οι Radeon έχουν κάποια τεχνολογία αντίστοιχη με το DLSS και Raytracing; Κάποιος περισσότερο ψαγμένος ας απαντήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...