Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ενώ γενικά είσαι σωστός, έχεις την τάση για flame, anyway νομίζω λύθηκε το θέμα πάμε παρακάτω, τα λέμε σε κάνα 2μηνο που θα έρθεις να κράξεις για το πόσο χάλια θα είναι το fidelity fx super resolution 😛

Αν είναι όμως χάλια να το κράξετε όπως κράξατε δικαίως το DLSS 1.0..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αν είναι όμως χάλια να το κράξετε όπως κράξατε δικαίως το DLSS 1.0..

Εκεί θα μείνουν (κάποιοι) στο dlss 1 και πως φαινόταν στο bfv.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αν είναι όμως χάλια να το κράξετε όπως κράξατε δικαίως το DLSS 1.0..

Και γιατί να μην το κάνουμε δηλαδή; Μετοχές της AMD έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, thanosAIAS είπε

Και γιατί να μην το κάνουμε δηλαδή; Μετοχές της AMD έχουμε;

όχι βρε συ, απλά λέω, γιατί όπως υπάρχουν βαμμένοι πράσινοι έτσι υπάρχουν και βαμμένοι κόκκινοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Χειρότερα από την μη ύπαρξη του δεν γίνεται να ειναι το super resolution :P 
 

Σίγουρα από το τίποτα κάτι είναι και αυτό, αλλά δεν πήρα καινούρια κάρτα για να με κρατήσει στα 2Κ το upscale, κυρίως σε raster, μπορεί στα γεράματα να με ενδιαφέρει για να βγάλει λίγο ακόμα, αν βέβαια δεν έχει αλλαχτεί μέχρι τότε.

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Αν είναι όμως χάλια να το κράξετε όπως κράξατε δικαίως το DLSS 1.0..

Ας το φέρει και μην ανησυχείς θα το δούμε από πρώτο χέρι και θα το κραξουμε αν δεν είναι καλό. Προσωπικά στις turing δεν θυμάμαι να έχω κράξει πουθενά το dlss, εντελώς αδιάφορο ήταν αρχικά και έτσι και αλλιώς υπήρχε σε πολύ λίγα games, πιο πολύ κράξιμο έπεφτε για το raster, μέχρι και ο πετσινος πήρε το μύνημα και το είπε και στην παρουσίαση των ampere. Αν και γενικά γέρασαν καλά εν τέλη οι turing λόγο dx12 ultimate support και dlss 2.0 τώρα που μπαινει σε αρκετά παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-6700-xt-ray-tracing-performance-has-been-leaked

Update: It was clarified that the data represents AMD Ryzen 5000 system with Smart Access Memory (Resizable-BAR) enabled.

ZT2Fv17.png

AMD-Radeon-RX-6700-XT-1440p-Perforamnce-

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Με το morepowertool η μεσα απο τον οδηγο; 

 

Οταν λες απο τον οδηγό, εννοείς την εφαρμογή της AMD?

Το morepowertool δεν το γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AntonisKo είπε

Οταν λες απο τον οδηγό, εννοείς την εφαρμογή της AMD?

Το morepowertool δεν το γνωρίζω

Ναι το panel του οδηγου εννοω, εκει μπορεις να δωσεις οτι παιρνει απο voltage και 15% power limit και να δοκιμασεις μεχρι ποια συχνοτητα σου παιζει σταθερα π.χ. απο 2450 εως 2550, οι μνημες λογικα μεχει 2100 θα σου παιξουν, πιο πανω δυσκολευει, επισης βαλε και fast timings.

Επειδη η 6800 εχει σχετικα χαμηλα power limits μπορεις με το morepowertool να τα αλλαξεις, κυριως αν εχεις καποια καλη υλοποιηση με καλη ψυξη ή πας σε νερο, αυτο θα σε βοηθησει να κρατησεις καλυτερα avg στα MHz, γενικα δεν το προτεινω για αερα, γιατι ανετα θα ξεπερασεις τα 300w, εκτος και αν δεν σε πειραζει να ραμπαρουν πιο ψηλα οι ανεμιστηρες για να μην βραζει το core.

Τελος αν θες κατι πιο μαζεμενο και καλυτερο πιθανοτατα απο το default, δοκιμασε ενα μικρο undervolt και βαλε π.χ. 2200-2300MHz, αλλαξε το curve στους ανεμιστηρες, θα σου προτεινα να μην τους βαζεις να σβηνουν εντελως, αλλα να ραμπαρουν απο χαμηλα, για να μην ειναι στους 50c η καρτα ολη την ωρα, το power limit αφησε το default, τις μνημες fast timings και default MHz η το πολυ 2100MHz, αν ειναι 100% σταθερο σε πολυωρο gameplay.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Razor333 είπε

Ναι το panel του οδηγου εννοω, εκει μπορεις να δωσεις οτι παιρνει απο voltage και 15% power limit και να δοκιμασεις μεχρι ποια συχνοτητα σου παιζει σταθερα π.χ. απο 2450 εως 2550, οι μνημες λογικα μεχει 2100 θα σου παιξουν, πιο πανω δυσκολευει, επισης βαλε και fast timings.

Επειδη η 6800 εχει σχετικα χαμηλα power limits μπορεις με το morepowertool να τα αλλαξεις, κυριως αν εχεις καποια καλη υλοποιηση με καλη ψυξη ή πας σε νερο, αυτο θα σε βοηθησει να κρατησεις καλυτερα avg στα MHz, γενικα δεν το προτεινω για αερα, γιατι ανετα θα ξεπερασεις τα 300w, εκτος και αν δεν σε πειραζει να ραμπαρουν πιο ψηλα οι ανεμιστηρες για να μην βραζει το core.

Τελος αν θες κατι πιο μαζεμενο και καλυτερο πιθανοτατα απο το default, δοκιμασε ενα μικρο undervolt και βαλε π.χ. 2200-2300MHz, αλλαξε το curve στους ανεμιστηρες, θα σου προτεινα να μην τους βαζεις να σβηνουν εντελως, αλλα να ραμπαρουν απο χαμηλα, για να μην ειναι στους 50c η καρτα ολη την ωρα, το power limit αφησε το default, τις μνημες fast timings και default MHz η το πολυ 2100MHz, αν ειναι 100% σταθερο σε πολυωρο gameplay.

Αρχικά, σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου 👍

Εχω υλοποίηση asus rog strix και σε νερό δεν νομίζω να πάω.

Ξεκινάω  με την μαζεμένη λύση και ενημερώνω.

Ευχαριστώ και πάλι.

OK για αρχή? Το δικιμάζω έτσι?

image.png.d14121bcb1be595bc8fa0eed7ce67e60.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AntonisKo είπε

Αρχικά, σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου 👍

Εχω υλοποίηση asus rog strix και σε νερό δεν νομίζω να πάω.

Ξεκινάω  με την μαζεμένη λύση και ενημερώνω.

Ευχαριστώ και πάλι.

OK για αρχή? Το δικιμάζω έτσι?

image.png.d14121bcb1be595bc8fa0eed7ce67e60.png

Δινεις γκαζι εδω πιστευω, προφιλ για benchmarks μου κανει παρα χαλαρο, αλλα αν εισαι σταθερος και δεν σε πειραζει ο θορυβος, λογικα εισαι jet. Πιο χαλαρα θα ηταν με undervolt, το powerlimit στο 0% και boost μεχρι 2350, με πιο χαλαρα τα fans, γιατι λογικα τωρα θα κανει θορυβο.

Ενδεικτικα να πω οτι δεν ειδα καλο scale πανω απο τα 250w στην 6800xt, μετα ειναι τσαμπα ρευμα για benchmarks, ~5% performance για ~30% ρευμα.

2021_03.16-21_06.jpg.29fbf3fcf27419f811592c621738d28d.jpg

365w.jpg.22c1e495477027a1c823daef1f1edc2e.jpg

2021_03.16-21_15.jpg.423caa248f3919534434195042eba891.jpg

250.jpg.261ea676808bc1dab36f3e8e6d63fe3c.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Razor333 είπε

Δινεις γκαζι εδω πιστευω, προφιλ για benchmarks μου κανει παρα χαλαρο, αλλα αν εισαι σταθερος και δεν σε πειραζει ο θορυβος, λογικα εισαι jet. Πιο χαλαρα θα ηταν με undervolt, το powerlimit στο 0% και boost μεχρι 2350, με πιο χαλαρα τα fans, γιατι λογικα τωρα θα κανει θορυβο.

Ενδεικτικα να πω οτι δεν ειδα καλο scale πανω απο τα 250w στην 6800xt, μετα ειναι τσαμπα ρευμα για benchmarks, ~5% performance για ~30% ρευμα.

2021_03.16-21_06.jpg.29fbf3fcf27419f811592c621738d28d.jpg

365w.jpg.22c1e495477027a1c823daef1f1edc2e.jpg

2021_03.16-21_15.jpg.423caa248f3919534434195042eba891.jpg

250.jpg.261ea676808bc1dab36f3e8e6d63fe3c.jpg

 

Βασικά πάει ανάλογα με το τι θες. Αν παίζεις πολλές ώρες, η καλύτερη λύση είναι αυτό που προτείνεις, εφόσον σε ικανοποιούν τα fps. Αν παίζεις μια στο τόσο (όπως εγώ καλή ώρα), δεν σε νοιάζει αν θα κάψεις και 50W παραπάνω για 1-2 ώρες στην καλύτερη.

Πραγματικά όμως το έχω απορία με όσους βάζουν τα fans στο 100%. Δεν σας ενοχλεί ο θόρυβος, με ακουστικά είστε; Και καλά εσείς, άλλοι δεν υπάρχουν στο σπίτι;:P Εγώ με πάνω από 50% ενοχλούμαι (ειδικά άμα πέσει και καμιά παντόφλα από γυναίκα μεριά 🤕)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...