Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει εδώ υπερβάλλεις λίγο. Μόνο στο CP77 με RT ON υπάρχει θέμα με τα 6GB σε 1080p. Πουθενά αλλού δεν έχω δει πρόβλημα..

Ο hardware unboxed τεσταρε πριν κάτι μέρες τις 2 1060 και ήταν κυρίως στα medium γραφικά και σε κάποια και η 6αρα έριχνε fps λόγω vram. Υπερβολή γιατί είναι ελάχιστα τα παιχνίδια αλλά μιλάμε για full hd έτσι και είναι οριακά τα πράγματα. 

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει εδώ υπερβάλλεις λίγο. Μόνο στο CP77 με RT ON υπάρχει θέμα με τα 6GB σε 1080p. Πουθενά αλλού δεν έχω δει πρόβλημα..

Ο hardware unboxed τεσταρε πριν κάτι μέρες τις 2 1060 και ήταν κυρίως στα medium γραφικά και σε κάποια και η 6αρα έριχνε fps λόγω vram. Υπερβολή γιατί είναι ελάχιστα τα παιχνίδια αλλά μιλάμε για full hd έτσι και είναι οριακά τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καμία υπερβολή το afterburner έχει επιλογή για real vram usage και είδα 9gb vram real usage στο days gone στην ώρα πάνω και 8200 στο horizon στο 15λεπτο και αυτά στα 3440x1440 όχι σε 4k. Τώρα να αρχίζω τα κλείσε άνοιξε για να αδειάσει η vram και να μην υπάρχουν stutters στα 8gb μοντέλα δεν θα μου άρεσε να κάνω. Ολοι μετράνε vram usage στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού δείτε μετά από λίγη ώρα πως ανεβαίνει. Και δεν μιλάμε για allocated αλλά για real. Ήδη οι 6 άρες κάρτες στα full HD και γονατιζουν πέρα από medium και θέλουμε 4k με 8gb vram. 

Μία φορά ultrawide για πάντα ultrawide δεν υπάρχει επιστροφή το gaming ανεβαίνει επίπεδο με το επιπλέον fov. Μελλοντικά το ιδανικό θα είναι το 4k ultrawide αλλά έχουμε δρόμο ακόμα μιας και γονατίζει τα πάντα αυτή η ανάλυση σήμερα. 

Να δούμε και ένα 8GB μοντέλο πως αποδίδει στο Days Gone στα settings που λες και αν έχει stutters. Επίσης εξακολουθούν οι Radeon να χρησιμοποιούν πιο πολύ VRAM από τις πράσινες λόγω χειρότερης συμπίεσης..

Επίσης ακόμα κι αν τα ultra textures δημιουργούν θέμα σε κάποιες, μόλις το ρίξεις σε high θα φτιάξει το πρόβλημα αμέσως και εκτός αυτού η διαφορά μεταξύ high και ultra είναι αστεία.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε παλι οι ιστοριες με τη vram...

Εγω δε ξερω απο allocated,real usage,afterburner,mig21 κτλ.

Ξερω μονο οτι με τερμα γραφικα σε 1440ρ δεν εχω συναντησει πουθενα stutters,frame drops η το οτιδηποτε οποτε τα 8gb μια χαρα φτανουν και περισσευουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόβλημα με τη VRAM έχω συναντήσει μόνο στο Warzone μέχρι στιγμής όπου με την απλή 3080 έπρεπε να βάλω τα textures στο Low για να μην έχω stutters και degraded performance σε 4Κ. Η 2080Ti σήκωνε και Normal χωρίς πρόβλημα λόγω 11GB. Με την 3080Ti δεν έχω παίξει αρκετά ακόμα για να δω αν επαρκούν τα 12GB αλλά υπάρχει η εντύπωση πως το Warzone έχει memory leak γιατί διαβάζω για χρήστες με 6800/6900 που φτάνει η μνήμη στα 15.5GB+ και έχουν stutters μετά από κάποια matches.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ο hardware unboxed τεσταρε πριν κάτι μέρες τις 2 1060 και ήταν κυρίως στα medium γραφικά και σε κάποια και η 6αρα έριχνε fps λόγω vram. Υπερβολή γιατί είναι ελάχιστα τα παιχνίδια αλλά μιλάμε για full hd έτσι και είναι οριακά τα πράγματα. 

Το είδα το video αλλά δεν είδα κάπου να πέφτουν τα fps σε 1080p λόγω vram. Δεν το αμφισβητώ απλά ρωτάω, σε ποιο game(s) γίνεται αυτό; Να το τεστάρω και εγώ άμα είναι να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πλευρα λεει οτι τα 8 φτανουν, η αλλη λεει οχι. Τι ισχυει? 😋  Υποθετω οτι αυτη τη στιγμη με τα σημερινα παιχνιδια τα 8gb φτανουν με καποιες υποχωρησεις σε ορισμενες ρυθμισεις στις μεγαλες αναλυσεις. Μακροπροθεσμα ομως? Φανταζομαι οτι τα μελλοντικα παιχνιδια πχ επομενα 2 χρονια, θα ζορισουν αρκετα στο θεμα μνημης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Βασικά αν βάλω dsr σε 1440p μπορώ να τσεκάρω πόση vram (real, όχι allocated) χρειάζεται; Ή δεν είναι το ίδιο με 1440p native;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Βασικά αν βάλω dsr σε 1440p μπορώ να τσεκάρω πόση vram (real, όχι allocated) χρειάζεται; Ή δεν είναι το ίδιο με 1440p native;

Ναι, μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχει. Προφανώς όμως τα 8 δεν γίνονται 16 λόγω συμπίεσης. 

  

12 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Επίσης εξακολουθούν οι Radeon να χρησιμοποιούν πιο πολύ VRAM από τις πράσινες λόγω χειρότερης συμπίεσης..


Source; Ή είμαστε της λογικής "έτσι ήταν πριν 15 χρόνια άρα έτσι θα είναι ακόμα";

9 ώρες πριν, Arkin είπε

Οι gddr6x της 3080 3090 νομίζω έχουν καλύτερη συμπίεση. Οι 3070 έχουν απλή gddr6 οπότε δεν παίζει καλύτερη συμπίεση. 

Η συμπίεση δεν έχει να κάνει με τον τύπο hardware που φοράει η κάθε κάρτα. Ίδια είναι η συμπίεση για όλες τις Ampere (και Turing πιθανότατα) ανεξαρτήτως GDDR6/X

 

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Μήπως υπερβάλλετε λίγο με την VRAM μερικοί ; Τα 8GB δεν φτάνουν στο DOOM Eternal σε 4Κ + Ultra Nightmare settings.

Το Doom Eternal με RT έχει ακόμα μεγαλύτερες απαιτήσεις. Στις 8GB δεν αφήνει καν να επιλέξεις το μεγαλύτερο detail level και στο αμέσως επόμενο που αφήνει στις 8GB VRAM έχει μειωμένες επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Εγώ πρόβλημα με τη VRAM έχω συναντήσει μόνο στο Warzone μέχρι στιγμής όπου με την απλή 3080 έπρεπε να βάλω τα textures στο Low για να μην έχω stutters και degraded performance σε 4Κ. Η 2080Ti σήκωνε και Normal χωρίς πρόβλημα λόγω 11GB. Με την 3080Ti δεν έχω παίξει αρκετά ακόμα για να δω αν επαρκούν τα 12GB αλλά υπάρχει η εντύπωση πως το Warzone έχει memory leak γιατί διαβάζω για χρήστες με 6800/6900 που φτάνει η μνήμη στα 15.5GB+ και έχουν stutters μετά από κάποια matches.

15.5gb απο τα αποδυτηρια επιανε το warzone με 6800xt σε 2560x1440p, memory hoarder ειναι οπως και το division 2 και σε μικροτερο βαθμο και το HZD που επιανε μεχρι και κατι 11-12GB σε 2560x1440p, ακομα και με την 3080ti ξεπερναει τα 9gb.

Κατα τα αλλα εχωντας και 6800xt και 3080ti, οντως η 6800xt κυριως σε RTX - nvidia titles ετρωγε αισθητα παραπανω vram, οπως control, metro exodus κτλ. ηταν για πλακα πανω απο τα 8GB σε 2560x1440p, ενω η 3080ti μενει κατω απο 8GB. Οποτε μαλλον ο αλγοριθμος συμπιεσης, πρεπει να γινει και implementation απο το engine, δεν πρεπει να ισχυει για ολα τα games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Να δούμε και ένα 8GB μοντέλο πως αποδίδει στο Days Gone στα settings που λες και αν έχει stutters. Επίσης εξακολουθούν οι Radeon να χρησιμοποιούν πιο πολύ VRAM από τις πράσινες λόγω χειρότερης συμπίεσης..

Επίσης ακόμα κι αν τα ultra textures δημιουργούν θέμα σε κάποιες, μόλις το ρίξεις σε high θα φτιάξει το πρόβλημα αμέσως και εκτός αυτού η διαφορά μεταξύ high και ultra είναι αστεία.

Ναι εννοείται και αυτό για να δούμε αν και όταν γεμίζει υπάρχουν stutters. Επίσης για τα παιχνίδια που έγραψα μιλάω για 3440x1440 όχι 2560x1440. Πιστεύω ότι αν φύγουν από τη μέση ps4 xone θα ανέβει και η χρήση vram στα περισσότερα παιχνίδια. 

37 λεπτά πριν, corr8 είπε

Μια πλευρα λεει οτι τα 8 φτανουν, η αλλη λεει οχι. Τι ισχυει? 😋  Υποθετω οτι αυτη τη στιγμη με τα σημερινα παιχνιδια τα 8gb φτανουν με καποιες υποχωρησεις σε ορισμενες ρυθμισεις στις μεγαλες αναλυσεις. Μακροπροθεσμα ομως? Φανταζομαι οτι τα μελλοντικα παιχνιδια πχ επομενα 2 χρονια, θα ζορισουν αρκετα στο θεμα μνημης.

Όλα έχουν να κάνουν με την ανάλυση και τις ρυθμίσεις του κάθε παιχνιδιού. Συνήθως με ultra textures όλα τα νέα παιχνίδια τραβάνε τα μαλλιοκεφαλια τους. 

49 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το είδα το video αλλά δεν είδα κάπου να πέφτουν τα fps σε 1080p λόγω vram. Δεν το αμφισβητώ απλά ρωτάω, σε ποιο game(s) γίνεται αυτό; Να το τεστάρω και εγώ άμα είναι να δούμε.

Είναι στα medium αν δεις σε κάποια παιχνίδια το λέει ότι με very high και πάνω δεν επαρκούν τα 6gb για αυτό και τεστάρει σε medium και μερικές φορές high. 

36 λεπτά πριν, kkatzos είπε

  


Source; Ή είμαστε της λογικής "έτσι ήταν πριν 15 χρόνια άρα έτσι θα είναι ακόμα";

Η συμπίεση δεν έχει να κάνει με τον τύπο hardware που φοράει η κάθε κάρτα. Ίδια είναι η συμπίεση για όλες τις Ampere (και Turing πιθανότατα) ανεξαρτήτως GDDR6/X

 

Το Doom Eternal με RT έχει ακόμα μεγαλύτερες απαιτήσεις. Στις 8GB δεν αφήνει καν να επιλέξεις το μεγαλύτερο detail level και στο αμέσως επόμενο που αφήνει στις 8GB VRAM έχει μειωμένες επιδόσεις.

Άρα έχουν καλύτερη συμπίεση και οι 3070 3060ti κτλ? Να τρέξουμε ένα ίδιο παιχνίδι εδώ μέσα να δούμε το real usage να δούμε τι πραγματικά ισχύει γιατί κάτι ακριβές δεν έχω διαβάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Άρα έχουν καλύτερη συμπίεση και οι 3070 3060ti κτλ? Να τρέξουμε ένα ίδιο παιχνίδι εδώ μέσα να δούμε το real usage να δούμε τι πραγματικά ισχύει γιατί κάτι ακριβές δεν έχω διαβάσει. 

Κάρτες ίδιας αρχιτεκτονικής θα έχουν και την ίδια συμπίεση. Δε παίζει ρόλο ούτε πόση VRAM φοράνε, ούτε τι τύπο έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Εγώ πρόβλημα με τη VRAM έχω συναντήσει μόνο στο Warzone μέχρι στιγμής όπου με την απλή 3080 έπρεπε να βάλω τα textures στο Low για να μην έχω stutters και degraded performance σε 4Κ. Η 2080Ti σήκωνε και Normal χωρίς πρόβλημα λόγω 11GB. Με την 3080Ti δεν έχω παίξει αρκετά ακόμα για να δω αν επαρκούν τα 12GB αλλά υπάρχει η εντύπωση πως το Warzone έχει memory leak γιατί διαβάζω για χρήστες με 6800/6900 που φτάνει η μνήμη στα 15.5GB+ και έχουν stutters μετά από κάποια matches.

Warzone σε 4k...Γέλασα περισσότερο απο ότι έπρεπε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ilos είπε

Κάρτες ίδιας αρχιτεκτονικής θα έχουν και την ίδια συμπίεση. Δε παίζει ρόλο ούτε πόση VRAM φοράνε, ούτε τι τύπο έχουν.

Άρα δεν παίζει κανένα ρόλο gddr6 με gddr6x. Πρέπει να δούμε όμως σε ίδια παιχνίδια πόσο vram τρώει μια rdna 2 και μια ampere εκεί θα φανεί αν υπάρχει καλύτερη συμπίεση και πόση είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...