Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στα βιντεο αυτα νομιζω πρεπει να δειχνει την allocated vram που οντως στο horizon δεσμευει 11gb vram για πλακα. Real use μεχρι 9 ειδα στα 3440x1440. Δεν θυμαμαι με την 5700xt ποσο real ειχε δεν το κοιτουσα αλλα stutters δεν ειχα.

Δεν έχει σημασία αν είναι allocated ή used ή utilized.

Σημασία έχει ότι για την ίδια (περίπου) σκηνή του ίδιου παιχνιδιού έχει δεσμευτεί/αξιοποιηθεί/χρησιμοποιηθεί η ίδια περίπου ποσότητα VRAM και στα δύο στρατόπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν είναι χαμηλό το ppi 1440p σε 32αρα? Εφόσον παίζει competitive παντως εννοείται να πάει σε πολλά hertz οθόνη θα πιάσουν τόπο σε multi-player. 

1440p σε 32in είναι το ίδιο ακριβώς με 1080p σε 24in. Αν δε σε πείραζε τόσα χρόνια, δε θα σε πειράξει ούτε τώρα.😁 Προσωπικά έκανα την μετάβαση το 2017 και το μόνο που άλλαξε στην εμπειρία χρήσης είναι ότι πήγε το monitor πιο πίσω στα 70-80 cm περίπου. Ούτε χρειάστηκε να πειράξω scaling, ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Armoral είπε

Αυτή έχω και είναι καταπληκτική οθόνη για τα χρήματα της αλλά πλέον νομίζω ότι τα νέα μοντέλα έχουν ανεβάσει το επίπεδο του ανταγωνισμού.

 

Κι εγώ υπέρ της ultrawide είμαι όπως λέει και ο @Arkin αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι το μέλλον είναι οι oled και όσο και να με ξενερώνει το 16:9, νομίζω ότι η διαφορά στην ποιότητα εικόνας μεταξύ μιας cx 48αραε ας πούμε και ενός άλλου monitor, οποίου θέλετε, ακόμη και σε μεγαλύτερο budget όπως τα 2χιλιαρα της Asus, είναι χαοτική και αυτό λόγω τεχνολογίας που απλά ένα monitor δε μπορεί να αποδώσει είτε είναι ips είτε όχι.

Βέβαια αυτό προϋποθέτει RTX 3080 ως ελάχιστη επιλογή κάρτας αλλά νομίζω ότι το αποτέλεσμα αποζημιώνει.

 

όχι , προυποθέτει amd λόγω  freesync

9 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν είναι χαμηλό το ppi 1440p σε 32αρα? Εφόσον παίζει competitive παντως εννοείται να πάει σε πολλά hertz οθόνη θα πιάσουν τόπο σε multi-player. 

δλδ 165 hz δεν είναι αρκετά;;;;;;;;;;

Επεξ/σία από Molpadia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 λεπτά πριν, Armoral είπε

Είναι συμβατή και με Gsync.

δεν είναι ακριβώς το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Molpadia είπε

όχι , προυποθέτει amd λόγω  freesync

δλδ 165 hz δεν είναι αρκετά;;;;;;;;;;

Είναι 

52 λεπτά πριν, ilos είπε

1440p σε 32in είναι το ίδιο ακριβώς με 1080p σε 24in. Αν δε σε πείραζε τόσα χρόνια, δε θα σε πειράξει ούτε τώρα.😁 Προσωπικά έκανα την μετάβαση το 2017 και το μόνο που άλλαξε στην εμπειρία χρήσης είναι ότι πήγε το monitor πιο πίσω στα 70-80 cm περίπου. Ούτε χρειάστηκε να πειράξω scaling, ούτε τίποτα.

Αν είναι οκ για κάποιον εννοείται είναι μια χαρά. Η απόσταση παίζει το βασικό ρόλο.

 

Νέος driver. Στα know issues έβαλαν το θέμα με το horizon zero dawn με τα crash είναι από δική μου αναφορά στο reddit χαίρομαι που βρήκαν το θέμα οπότε θα το λύσουν. Για την ώρα μένουμε σε 21.3.1 είναι ο τελευταίος που δουλεύει άψογα με horizon. 

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-21-7-2?utm_source=pardot&utm_content=&utm_campaign=2021-07-27_Driver_Alert-Radeon_Software-Release21.7.2-jul-en-email&utm_medium=email&utm_term=

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Razor333 είπε

To warzone δεν ειναι παραδειγμα χρησης vram και 1440p παλι 15.5gb τραβαει με 6800xt/6900xt, λογικα σε 3090 μπορει να τραβαει και 23GB ικανους τους εχω.

Πρέπει να έχει memory leak, μέχρι πρόσφατα αν ενεργοποιούσες το sharpening δημιουργούσε σίγουρο memory leak και είχες stutters, τώρα λένε ότι έχει φτιάξει..

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/game-ready-drivers/13/420981/video-of-memory-leak-caused-by-sharpening-filter/?ncid=afm-chs-44270&ranMID=44270&ranEAID=a1LgFw09t88&ranSiteID=a1LgFw09t88-KV8g6jBYfiPQTMBZYDrERQ

13 ώρες πριν, giannis2156 είπε

RX6800XT 290wat VS 390wat 3080ti για ενα 10% βγαζει ματι μπορεις να το καταλαβεις καλα το καλοκαιρι δυο μερες κρατησα την 3080ti ευτυχως βρηκα και την εδωσα 

3080Ti αντί για 6800/6900XT δεν παίρνεις για το 10%, αλλά για το RT/DLSS και το NVENC.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελοί και οι νέοι drivers.

Ένα run έκανα μόνο με settings για 21700. Οπότε μπακαλίστικα πρέπει να δίνουν 400-500 points.

spacer.png

https://www.3dmark.com/spy/21791041

Άντε περιμένουμε να γίνουν valid, να δούμε ωραία πράγματα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και ανέβηκαν tier είναι.

Έτρεξα κι ένα TSE, είναι κι εκεί 3-4% επάνω.

spacer.png

https://www.3dmark.com/spy/21795210

 

Μόλις βρω χρόνο θα δοκιμάσω και παιχνίδια αλλά νομίζω παντού πρέπει να είναι αυξημένα τα πράγματα.

Τα μεγάλα gains είναι στο efficiency. Όσοι έχετε φτιαγμένα προφίλ με λίγα watt 200-250W θα δείτε τρελά σκοράκια για την κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι 2 τελευταιοι drivers δινουν απιστευτα gains σε ολες τις RDNA 2. Η 6800xt οταν βγηκε εβγαζε 17200 score με τους drivers του Νοεμβριου. Τωρα βαρανε 22000+. Και η 6700xt ηταν στα 11700 πριν 1.5 μηνα που ετρεξα επιασα 12000 και τωρα βλεπω πηγαν στα 14000+ μεσα σε 2 drivers. Αν πηραν αντιστοιχο boost και σε παιχνιδια πραγματικα δειχνει να ανεβηκαν tier. Πρεπει να πεφτει πολυ optimization under the hood που δεν φαινεται στα changelog καθε driver. 

Περιμενω και το techpower να ανανεωσει τα charts μιας και αυτα που εχει και δειχνει το performance καθε καρτας ειναι απο αρχες Απριλιου με τον 21.4.1 εκαναν bench τις καρτες στο τελευταιο review καρτας που εχουν κανει εκει θα φανει ποσο boost πηραν με τους τελευταιους.

 

 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2021 στις 5:35 ΜΜ, noFEARgr είπε

Επειδη η 6800xt εχει παραπανω vram γινεται και περισσοτερη allocated. Και με την 3090 παραπανω θα εβλεπες. 

Not the case, ακομα και η 3090 με τα 24gb δεν ξεπερναει τα 7gb, περιπου ιδιο vram allocation με την 3080ti στα ιδια settings. Υπαρχουν μερικα παιχνιδια που μπορω να πω με σιγουρια οτι η 6800xt τραβουσε σημαντικα περισσοτερη vram, παιχνιδια οπως το control, το cp77, το metro exodus enhanced edition και το gears 5.

223174950_327388945736588_1882712106784169226_n.jpg.5d7783d5a2ad5edc5b4b6e85ff64db77.jpg

 

20 ώρες πριν, giannis2156 είπε

RX6800XT 290wat VS 390wat 3080ti για ενα 10% βγαζει ματι μπορεις να το καταλαβεις καλα το καλοκαιρι δυο μερες κρατησα την 3080ti ευτυχως βρηκα και την εδωσα 

Ναι για το raster, στο RT performance ομως οπως βλεπεις στο control δεν ειναι 10% η διαφορα, αλλα σχεδον 100% και αυτα χωρις καν dlss, οποτε αξιζουν τα 100w.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ναι για το raster, στο RT performance ομως οπως βλεπεις στο control δεν ειναι 10% η διαφορα, αλλα σχεδον 100% και αυτα χωρις καν dlss, οποτε αξιζουν τα 100w.

Καταλαβαινεις οτι ο τυπος στον οποιο απαντας δεν εχει καμια καρτα, μη σου πω pc, και απλα τρολλαρι. Δες τα μνματα του. Σε 1 μηνα εχει γράψει οτι εχει... Κρατησου 3080amp, 3090 strix, 3080 eagle, 3080ti eagle, 6800xt merc, 6900xt, 3080aorus waterforce. 

15 ιουλιου ηταν πολθ ευχαριστημένος με την 6800xt του, 16 ιουλιου ηταν πολυ ευ ευχαριστημένος με την 3090strix του, 17 Ιουλίου με την 3080ti eagle και πάει λεγοντας. 

Υγ1. Ανθρωπος ειμαι ξεχασα μερικές. Εχει και powercolor 6800xt, merc 6900xt και αμα ψαξεις θα βρεις και αλλες. Ευλογησον

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Xoroxronis @enable_your_mind

 

Η αύξηση των score συνοδεύεται απο κάτι άλλο όπως αύξηση max συχνότητας / μέσης συχνότητας / μέσης συχνότητας μνήμης / οτιδήποτε ??

Αν θυμάμαι καλά  υπάρχει τέτοια ανάλυση αν κ έχω κάνα χρόνο να τρέξω 3d mark

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...