Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα? Εκεί που τελειώνει το run του new dawn και σου βγάζει τα νούμερα και το hardware που έχεις, το κόβει. Οπότε μάλλον δεν έχει το εν λόγω hardware που λέει ότι έχει. Δεν γίνεται να βγάζει 90 fps με την 3090 με καμία δύναμη. 116 βγάζω σε stock και 90 minimum. Ο τύπος πέφτει στα 56 στο video, lol 

Εφυγε unsub και block το καναλακι θα το σβησω και απο το ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μεταξύ μας ... δεν έχεις την average 3090.

Από την άλλη αυτός στο βίντεο γράφει:

RTX 3090

RX 6800 XT ASROCK

δηλαδή έχει τη founders edition.

Αν δεν έχει αλλάξει thermal pads παίζει να είναι throttleτάτη.  😉

Είμαι 50% πάνω σε minimum και 30% πάνω σε average. Ούτε η καλύτερη 3090 στο πλανήτη Γη δεν έχει τέτοιες διαφορές. Από τον bilieros που έχει την FE σε games άντε να είμαι 5% πάνω και αυτό παίζεται. Είναι δυνατόν ο τύπος να τρέχει 5600x + 3090 και να χάνει το 60αρι στο new dawn??? Εκτός αν ο 11600k είναι 50% πάνω από 5600x, το δέχομαι ;) 

YΓ1. Το vram throttle είναι μια εξήγηση, αλλά πάλι τρελές διαφορές. Δεν μπορεί να χτυπάει 110C σε όλο το run. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

όχι και τόσο τώρα τελευταία. Αναφέρουν πολλές φορές την μη διαθεσιμότητα και τα ψέμματα που είπε η AMD στην αρχή ότι δεν θα είναι paper launch, ενώ λένε ότι πλέον το DLSS είναι αρκετά καλό. Δεν λέω ότι τώρα είναι με την NVIDIA αλλά δεν είναι ούτε με την AMD, τουλάχιστον όχι τόσο πολύ όσο τα προηγούμενα χρόνια..

Αντικειμενικοτητα θελουμε το paper launch της amd ηταν χειροτερο και απο του πετσινου. Επεσαν ολα μαζι ναι αλλα τουλαχιστον μην λες οτι εχω καρτες και day one δεν υπαρχει τιποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εφυγε unsub και block το καναλακι θα το σβησω και απο το ποστ.

Mπορεί τελικά να έχει δίκιο ο kkatzos και να παίζει vram throttle λόγω founders edition. Ήταν κάποιες που βγήκαν μπανάνα. Δεν ξέρω, έβαλα να κατέβει και το ac odyssey να δώ και εκεί τι παίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή αν ανεβάσει κάποιος από του εδώ χρήστες video που θα έχει ακόμα λιγότερα Views δεν θα πρέπει να τον πάρουμε στα σοβαρά ??

Δεν είναι τα views το θέμα. Είναι ο συνδιασμός 300 views (δηλαδή κανάλι με 0 έσοδα) που έχει 60 κάρτες γραφικών και 60 CPU. Η μία εξήγηση είναι ότι είναι εκατομμυριούχος που κάνει το hobby του και ή άλλη ότι μας δουλεύει. Διαλέγεις ποιό είναι πιο πιθανό και πορεύεσαι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Mπορεί τελικά να έχει δίκιο ο kkatzos και να παίζει vram throttle λόγω founders edition. Ήταν κάποιες που βγήκαν μπανάνα. Δεν ξέρω, έβαλα να κατέβει και το ac odyssey να δώ και εκεί τι παίζει. 

Το οτι δεν δειχνει νουμερα στο bench δεν ειναι καλο δεν το ειχα προσεξει και δειχνει αναξιοπιστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

από το guru3d η founders 3090 στο new dawn 104fps σε 4Κ https://www.guru3d.com/articles_pages/geforce_rtx_3090_founder_review,23.html

Kαλά και αυτός σάπιος είναι. Βλέποντας την δικιά μου κάπου στα 110 πρέπει να βγάζει η FE. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το οτι δεν δειχνει νουμερα στο bench δεν ειναι καλο δεν το ειχα προσεξει και δειχνει αναξιοπιστια.

To αστείο είναι ότι τον "κατάλαβα" γιατί εδώ και 3 βδομάδες παίζω το Farcry 5, που ουσιαστικά είναι ακριβώς ίδια engine και map με το new dawn. Τα ingame fps είναι πάνω από 120-130 και συνηθώς είμαι με CPU μπουκάλα γιατί το game είναι εντελώς single threaded, οπότε λέω πως γίνεται ρε φίλε να βγάζει 90 αυτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

To αστείο είναι ότι τον "κατάλαβα" γιατί εδώ και 3 βδομάδες παίζω το Farcry 5, που ουσιαστικά είναι ακριβώς ίδια engine και map με το new dawn. Τα ingame fps είναι πάνω από 120-130 και συνηθώς είμαι με CPU μπουκάλα γιατί το game είναι εντελώς single threaded, οπότε λέω πως γίνεται ρε φίλε να βγάζει 90 αυτός. 

Για αυτον μπαινουν τα βιντεο με καθε επιφυλαξη ειδικα απο νεα καναλια. Οσοι δειχνουν bench στο τελος με νουμερα ειναι 100% legit αλλα εδω καποιο λακο εχει η φαβα ωραιος που το ανεφερες προσπαθω να κραταω τα αξιοπιστα ωστε να μην γεμιζουμε με σαβουρο benchmark καναλια με 0 αξιοπιστια. Dunia ειναι φουλ single threaded απο το 4 και μετα βγαζει τρομερα λεπτομερη textures απλα για πολλα fps τρως μπουκαλα αν παιζεις με αδυναμο πυρηνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για αυτον μπαινουν τα βιντεο με καθε επιφυλαξη ειδικα απο νεα καναλια. Οσοι δειχνουν bench στο τελος με νουμερα ειναι 100% legit αλλα εδω καποιο λακο εχει η φαβα ωραιος που το ανεφερες προσπαθω να κραταω τα αξιοπιστα ωστε να μην γεμιζουμε με σαβουρο benchmark καναλια με 0 αξιοπιστια. Dunia ειναι φουλ single threaded απο το 4 και μετα βγαζει τρομερα λεπτομερη textures απλα για πολλα fps τρως μπουκαλα αν παιζεις με αδυναμο πυρηνα.

Έχει και άλλα κουλά το video του. Πχ. το CPU usage στο ίδιο παιχνίδι φτάνει 70% με την 3090 και βλέπω 12-20% με την 6800xt. Λες να είναι το driver overhead του atenra και να ζητάει....6 πυρήνες έξτρα? 😜 Bλέπω πίσης να βαράει 100% usage στο...witcher 3 ρε φίλε? Στα 80 fps κιόλας? 

Ξέρεις τι συμπεραίνω? Το CPU που τρέχει δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ο 5600x. Κάτι σε 4c/4t Intel μου κάνει, δεν maxari 6c/12t το witcher 3 ούτε με αίτηση, ιδίως μέσα στην novigrad.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Έχει και άλλα κουλά το video του. Πχ. το CPU usage στο ίδιο παιχνίδι φτάνει 70% με την 3090 και βλέπω 12-20% με την 6800xt. Λες να είναι το driver overhead του atenra και να ζητάει....6 πυρήνες έξτρα? 😜 Bλέπω πίσης να βαράει 100% usage στο...witcher 3 ρε φίλε? Στα 80 fps κιόλας? 

Ξέρεις τι συμπεραίνω? Το CPU που τρέχει δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ο 5600x. Κάτι σε 4c/4t Intel μου κάνει, δεν maxari 6c/12t το witcher 3 ούτε με αίτηση, ιδίως μέσα στην novigrad.

Κατι τετοιο παιζει μαλλον τις gpu μπορει να τις εχει αλλα συμφωνα με τα min μαλλον εχει καποιο αλλο cpu γιατι δεν εξηγειται αλλιως. Συνεχιζουμε να ακολοθουμε testing games και benchmarks και τα 2 καναλια ειναι αξιοπιστα με live gameplay και δειχνουν τα παντα στο τελος καθε bench.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Όταν χειμωνιάσει μπορεί να πάω σε 11900k, να ζεστάνω λίγο το χώρο. :P 

Πάρε καλύτερα κάνα αεροθερμο. Πιο πολύ θα το χαρείς πίστεψε με , καμμένος από 11900..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...