Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγαλη διαφορα το DX11 στο AC Odyssey με τον preview driver κατεβασα σημερα το παιχνιδι απο uplay και εκει που ηταν απαραιτητο το DXVK για stutter free εμπειρια ειδικα στην ατλαντιδα επαιξα κανα μισαωρακι χωρις κανενα θεμα μονιμα 99% η καρτα απο 60-70% που επαιζε πριν. Τι εκαναν εκει στην AMD που δεν μπορουσαν να το κανουν τοσα χρονια δεν ξερω. Παντως επιτελους αξιοπρεπες DX11 στις AMD εφυγε αρκετο overhead. Αντε μια ακομα μπας και φτιαξουν το open gl που εχω 1 χρονο προσπαθω να παιξω αυτο το new order και ειναι μεσα στα θεματα απο GCN και μετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Απαράδεκτο το sharpening.

Το έχεις πει άπειρες φορές και κάθε φορά διαφωνώ μαζί σου.

Την καλύτερη εικόνα την είχε με το sharpening = 0 όπως και το DLSS έχει καλή ποιότητα στα παιχνίδια που δεν το έχουν παρακάνει με το sharpening.

Το sharpening δεν είναι free of charge. Προσθέτει θόρυβο και aliasing. Παραμορφώνει την εικόνα, δεν προσθέτει ευκρίνεια (τις περισσότερες φορές).

τι λογική είναι αυτή? την καλύτερη εικόνα για εσένα εννοείς.. εμενα μου αρέσει στο μάτι να έχει λιγο sharpening (σε άλλους μπορεί να αρέσει περισότερο) ... δηλαδή επειδή εμενα μου αρέσει το παγωτό σοκολάτα θα λέω έχει καλύτερη γεύση από παγωτό βανίλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τι λογική είναι αυτή? την καλύτερη εικόνα για εσένα εννοείς.. εμενα μου αρέσει στο μάτι να έχει λιγο sharpening (σε άλλους μπορεί να αρέσει περισότερο) ... δηλαδή επειδή εμενα μου αρέσει το παγωτό σοκολάτα θα λέω έχει καλύτερη γεύση από παγωτό βανίλια?

Δεν είναι θέμα άποψης. Είναι σαν να λές η Κούλα μαρέσει περισσότερο όταν δεν φοράω τα γυαλιά οράσεως μου (ενώ έχεις μυωπία 8). Ε απλά δεν σαρέσει η Κούλα.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τι λογική είναι αυτή? την καλύτερη εικόνα για εσένα εννοείς..

... και για τον HWU, το αναφέρει κιόλας. Λέει στο 0 είναι περίπου το ίδιο με το DLSS που είναι και το πιο σωστό.

14 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εμενα μου αρέσει στο μάτι να έχει λιγο sharpening (σε άλλους μπορεί να αρέσει περισότερο) ...

Αν σου αρέσει, με γεια σου με χαρά σου!

Την ευκρίνεια ΔΕΝ την αυξάνει όμως, εκτός αν το πρωτότυπο είναι υπερβολικά θολό.

Αν είναι έτσι να βάζουμε ανάλυση 320x200 με sharpening στο +1000 και να χαιρόμαστε "ποιότητα".

Στα + ότι δε θα χρειάζεται να δίνουμε και χιλιάρικα για GPUs...

17 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δηλαδή επειδή εμενα μου αρέσει το παγωτό σοκολάτα θα λέω έχει καλύτερη γεύση από παγωτό βανίλια?

Τίποτα άλλο καφετί με σιροπάκι μην τρως και νομίζεις ότι τρως σοκολάτα είναι το πρόβλημα. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Tigio13 said:

...Θερμοκρασίες είχα 73-78 με junction στους 90-95 και γύρω στα 90-100 fps σταθερά. ...

αυτά τα 90°C + δεν θα φοβόμαστε λίγο?
σε τι θερμοκρασία δωματίου και κουτιού?
90°C + στιγμιαία ή συνέχεια?
Το MSI Afterburner (ή άλλο σχετικό με fan speeds) είναι ρυθμισμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eyw είπε

αυτά τα 90°C + δεν θα φοβόμαστε λίγο?
σε τι θερμοκρασία δωματίου και κουτιού?
90°C + στιγμιαία ή συνέχεια?
Το MSI Afterburner (ή άλλο σχετικό με fan speeds) είναι ρυθμισμένο?

To Τjunction είναι από 10-18c πάνω από το το GPU temp. Τα 10c Δ τα πετυχαίνεις μόνο με κανά καλό repaste, σε stock δύσκολα. Οπότε το tjunction του παιδιού είναι εντός ορίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν είναι θέμα άποψης. Είναι σαν να λές η Κούλα μαρέσει περισσότερο όταν δεν φοράω τα γυαλιά οράσεως μου (ενώ έχεις μυωπία 8). Ε απλά δεν σαρέσει η Κούλα.

τι να σου πω ρε bro εγώ στην oled που έχω πάντως στο sharpering το έχω στο 20 (maxarei  50) και κάνει μια χαρά κρύσταλλο την εικόνα χωρίς να βλέπω κάποιο "θόρυβο" και aliasing που λέει ο φίλος... 

26 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τίποτα άλλο καφετί με σιροπάκι μην τρως και νομίζεις ότι τρως σοκολάτα είναι το πρόβλημα. 🤣

τώρα αυτά τα ακούω βερεσέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Herald said:

To Τjunction είναι από 10-18c πάνω από το το GPU temp. Τα 10c Δ τα πετυχαίνεις μόνο με κανά καλό repaste, σε stock δύσκολα. Οπότε το tjunction του παιδιού είναι εντός ορίων.

το άνω όριο του Tj (ή η περιοχή που το degradation επιταχύνει) πιο είναι?
stock, τι είναι stock? stock cooling, πάστα, άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD's DirectX 11 Boosting Driver Tested - Great news for classic PC games on Radeon

τεσταρουν τα παρακατω παιχνιδια

- Assassin's Creed Odyssey

- Crysis Remastered

- Days Gone

- Far Cry 5

- God of War

- Kena: Bridge of Spirits

- The Witcher 3: The Wild Hunt

Total War Warhammer III  

https://overclock3d.net/reviews/gpu_displays/amd_s_directx_11_boosting_driver_tested_-_great_news_for_classic_pc_games_on_radeon/1

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, eyw είπε

αυτά τα 90°C + δεν θα φοβόμαστε λίγο?
σε τι θερμοκρασία δωματίου και κουτιού?
90°C + στιγμιαία ή συνέχεια?
Το MSI Afterburner (ή άλλο σχετικό με fan speeds) είναι ρυθμισμένο?

Στους 90-95 junction το λες και δροσερο το κουτί σε σχέση με τις προάλλες που έβραζε. Συνέχεια ήταν σε αυτές τις τιμές. Κάποιο πρόγραμμα για την ταχύτητα των ανεμιστήρων δεν έχω. Από το κουτί έχω ρυθμίσει performance αντί για silence και όταν παίζω κάποιο παιχνίδι από ένα κουμπί που έχει μπροστά τους βάζω τέρμα. Θερμοκρασία δωματίου 25-27.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Από υην κάρτα γραφικών όλα default και δεν έχω κάτι ενεργοποιημένο για υο συγκεκριμένο παιχνίδι. Από τα settings του παιχνιδιού είναι όλα high-ultra. 

Τότε ναι αξίζει. Για να μην τα ξαναγράφω δες τα κάτω links για να πάρεις μια ιδέα. Btw για αυτό που γράφεις για τους ανεμιστήρες, τους ρυθμίζεις από τους drivers.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chrisde είπε

Τότε ναι αξίζει. Για να μην τα ξαναγράφω δες τα κάτω links για να πάρεις μια ιδέα. Btw για αυτό που γράφεις για τους ανεμιστήρες, τους ρυθμίζεις από τους drivers.

 

 

Οκ ευχαριστώ, κάποια στιγμή θα ξανά δοκιμάσω να κάνω ρυθμίσεις. Θα το αφήσω για τώρα έτσι και κάποια στιγμή θα πειραματιστώ πάλι. Αποθήκευσα τις ρυθμίσεις σου να τις έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Στο πρώτο video στα συρματοπλέγματα στα δεξιά σε 1080p το DLSS είναι πιο σταθερό και από το native. Πάντως για κονσόλα το FSR 2.0 είναι ταμάμ και ανοίγει νέους δρόμους για RT effects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...