Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Σε rasterization είναι μπόμπα το RDNA 2, στο RT τον πίνει. Αν το RDNA 3 είναι όσο πάνω λένε οι φήμες στο RT(3.5x) θα είναι μπόμπα και εκεί.

Ισχυει αλλα, οσο μπομπα και να ειναι σε επιδοσεις, θα αγοραζες? Εγω ειμαι *εστης, δύσκολα να τα ακουμπησω για amd gpu πλεον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, Herald είπε

Πάλι marketing μπούρδες του RTG?

Πονηριά ότι χρησιμοποίησαν 3090 και όχι την Ti.

Κατά τα άλλα έβγαλαν και ένα καλό driver που δίνει καλό boost. 5-6% μέσο όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ισχυει αλλα, οσο μπομπα και να ειναι σε επιδοσεις, θα αγοραζες? Εγω ειμαι *εστης, δύσκολα να τα ακουμπησω για amd gpu πλεον. 

Θα εξαρτηθεί απ' το πόσο καλό θα είναι το DLSS 3.0 και πόσο θα δώσουν σε RT.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Πονηριά ότι χρησιμοποίησαν 3090 και όχι την Ti.

Κατά τα άλλα έβγαλαν και ένα καλό driver που δίνει καλό boost. 5-6% μέσο όρο.

Καλα αυτο σε πειραξε? Cs go υποτιθεται o 3d δεν παιρνει τιποτα απο cache, και τα alderlake ειναι 20-30% πανω. Στο γραφημα ομως δειχνει το ανάποδο. Gpu bound στο csgo? Τι εκανε, ανοιξε το msaa x8? 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Πονηριά ότι χρησιμοποίησαν 3090 και όχι την Ti.

Κατά τα άλλα έβγαλαν και ένα καλό driver που δίνει καλό boost. 5-6% μέσο όρο.

Η 3090Ti είναι στα 2000 δολάρια όταν η 6950ΧΤ ξεκινά από τα 1099 δολάρια,   αν βάλουν την 3090Ti θα είναι ακόμα χειρότερο το perf/w και το Perf/$ για την NVIDIA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα εξαρτηθεί απ' το πόσο καλό θα είναι το DLSS 3.0 και πόσο θα δώσουν σε RT.

Εγω θελω 2 πραματα απτις καρτες, full push για rt επιδοσεις και υποστήριξη των upscale του καθενος σε ολα τα παιχνιδια. Το raster δεν με απασχολει, αν υποστηριχθουν παντού οι upscaling αλγοριθμοι του καθενος ειναι αρκετο το raster performance. Στα παιχνίδια με rt ειναι το πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλα αυτο σε πειραξε? Cs go υποτιθεται o 3d δεν παιρνει τιποτα απο cache, και τα alderlake ειναι 20-30% πανω. Στο γραφημα ομως δειχνει το ανάποδο. Gpu bound στο csgo? Τι εκανε, ανοιξε το msaa x8? 🤣

Σε 1080p

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγω θελω 2 πραματα απτις καρτες, full push για rt επιδοσεις και υποστήριξη των upscale του καθενος σε ολα τα παιχνιδια. Το raster δεν με απασχολει, αν υποστηριχθουν παντού οι upscaling αλγοριθμοι του καθενος ειναι αρκετο το raster performance. Στα παιχνίδια με rt ειναι το πρόβλημα. 

Και χωρίς RT αρκετά είναι sub-60 τα min σε 3080Ti/3090. Θέλουμε παντού boost για 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Σε 1080p

 

Δηλαδη σε 4k ειναι τοσο gpu bound που βγαζει και διαφορες μεταξυ των καρτων? Τι να σου πω, περιεργο το βρισκω. Θα μου πεις, σε max settings που τρεχει, ενας θεος ξέρει. 

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Και χωρίς RT αρκετά είναι sub-60 τα min σε 3080Ti/3090. Θέλουμε παντού boost για 4Κ.

Ειλικρινά δεν θυμάμαι game χωρίς rt να εχω θεμα για το 60αρι. Παντα με dlss q, αλλα ακομα και χωρις. Βεβαια δεν είναι σε 4k, ειμαι σε σχεδόν 4k 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Ειλικρινά δεν θυμάμαι game χωρίς rt να εχω θεμα για το 60αρι. Παντα με dlss q, αλλα ακομα και χωρις. Βεβαια δεν είναι σε 4k, ειμαι σε σχεδόν 4k 😊

Είναι κάποια, όπως στο παρακάτω βίντεο που έφτιαξα..Και είναι κι' άλλα, π.χ. RDR 2.

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιο βαρυ ειναι το cyberpunk και το μονο που χρησημοποιω dlss performance σε 4κ με την 3080ti. 

Χωρις rt δεν νομιζω να υπαρχει κανενα που να μην εχει τουλαχιστον 60

(Περα απο το total war warhammer 3 που εχουν κανει πολυ χοντρη πατατια με το optimization) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

You get the point. 

4k max εννοεί max με αστερισκο, rt off? 

Δηλαδη εσυ ασχολεισαι με RT οταν πληρωνεις τοσα λεφτα; Kοιτα κατι περιεργους ρε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Gears 5(Insane), Valhalla και RDR 2 δεν κρατάνε 60άρι σε 4Κ και δεν έχουν RT.

Το valhala οντως, εμενα ειναι οριακα πανω απο 60 λογω λιγο χαμηλοτερης αναλυσης. Το rdr2 παει ταπα στο ultra preset, τωρα αμα τερματίσεις και τις μπαρες στο advanced οντως σε σημεια χανεις το 60αρι.

Απλα θελω να πω απο raster ειμαστε πολύ κοντα στο ακατεβατο 60αρι σε ολα, απο rt θελουμε διπλασιασμο επιδοσεων

57 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δηλαδη εσυ ασχολεισαι με RT οταν πληρωνεις τοσα λεφτα; Kοιτα κατι περιεργους ρε..

Καταλαβαίνω και αυτους που λενε σιγα μονο 5 παιχνίδια εχουν rt, απλά εγώ την καρτα την αναβαθμίσω για να παιξω αυτα τα 5 παιχνιδια. Τα υπολοιπα τα έπαιζε αψογα και η παλια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Καταλαβαίνω και αυτους που λενε σιγα μονο 5 παιχνίδια εχουν rt, απλά εγώ την καρτα την αναβαθμίσω για να παιξω αυτα τα 5 παιχνιδια. Τα υπολοιπα τα έπαιζε αψογα και η παλια. 

ρε φιλε αυτό ακριβώς μέχρι στιγμής τα παιχνίδια με rt ήταν μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού... από εδώ και πέρα να δούμε άμα θα βγει τίποτα της προκοπης (άσε που όλα έχουν φάει delay)... γενικά εγώ θα πάω εκεί που θα δώσουν καλύτερο  perf σε 4k το rt irelevant μου φαίνεται γενικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...