Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, kkatzos said:

Δε χρησιμοποιούμε Afterburner με AMD GPUs. ...

ok. Ποιό προγραμματάκι-utilityάκι χρησιμοποιούμε σε AMD GPUs για να ρυθμίζονται οι στροφές αυτόματα?

.

2 hours ago, kkatzos said:

... Σκοτώνεις το καλύτερο feature των Radeon...

ποιό είναι το καλύτερο feature των Radeon?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, eyw είπε

ok. Ποιό προγραμματάκι-utilityάκι χρησιμοποιούμε σε AMD GPUs για να ρυθμίζονται οι στροφές αυτόματα?

.

ποιό είναι το καλύτερο feature των Radeon?

Τους ίδιους τους drivers. Το control panel τους δηλαδή.

Προσφέρει απίστευτη δυνατότητα παραμετροποίησης και είναι και ευχάριστο περιβάλλον

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kkatzos said:

Τους ίδιους τους drivers. Το control panel τους δηλαδή. ...

αν εννοείς τους Adrenalin, σε R9 380 τα fans δεν αλλάζουν στροφές (μέσω Adrenalin) αλλά μπορεί εγώ κάτι να μην κάνω καλά. Πάντως το Afterburner δουλέυει, το ρυθμίζεις 1 φορά στην εγκατάσταση και μετά το ξεχνάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, eyw είπε

αν εννοείς τους Adrenalin, σε R9 380 τα fans δεν αλλάζουν στροφές (μέσω Adrenalin) αλλά μπορεί εγώ κάτι να μην κάνω καλά. Πάντως το Afterburner δουλέυει, το ρυθμίζεις 1 φορά στην εγκατάσταση και μετά το ξεχνάς.

Πέτα το afterburner, ρυθμίζεις και τα  fans και τα πάντα μέσω adrenalin.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, leros2004 said:

Πέτα το afterburner, ρυθμίζεις και τα  fans και τα πάντα μέσω adrenalin.  

θα ξαναπροσπαθήσω και αυτή τη φορά ελπίζω να τα καταφέρω. Παλιά τα fanάκια δεν άκουγαν τον adrenalin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε και εμενα σήμερα η 6800xt από την προσφορα του πλαισίου.. θηριάκι είναι, δεν πρόλαβα να ασχοληθώ όσο θα ήθελα λόγο δουλειάς. 2 παρατηρήσεις 1ον AMD control panel είναι 10 ετίες μπροστά σε σχέση  με nvidia πραγματικά έπαθα την πλακα μου τα έχεις όλα, 2ον άνοιξα κάνα 2 games και παρατήρησα σχετικά υψηλές θερμοκρασίες (86-87) παρόλο που χτύπησα και ένα undervolt στα 1050 είναι ok οι αριθμοί αυτοί? 

image.jpeg.084dff51f983867b9f4b02101e6e823b.jpeg

εδώ διπλα με τον γερόλυκο την 980!!

fun fact: κάνω uninstall τους drivers της nvidia με το προγραμματάκι που μου πρότειναν τα παιδιά στο άλλο thread και βάζω adrenalin, ανοίγω τα παιχνιδιάκια, όλα ωραία και καλά με τον γερασμένο Ατλα τον 5820k να κρατάει την κάρτα ικανοποιητικά ακόμα και σε 1440...πάω να παίξω ένα βιντεάκι στο youtube τρώει κώλυμα το pc με αυτόν τον ήχο ξέρετε που άμα έχεις τα ηχεία στη μέση τις έντασης μπορεί ακόμα και να σπάσει τα τζαμια. οπ λέω μάλλον έτυχε κάνω restart το ίδιο... βγάζω κάρτα αλλάζω τα καλώδια του τροφοδοτικού μπας και τα έχουν παίξει (είναι full modular) κάνω και ένα reinstall τους drivers το ίδιο... εκεί με λούζει κρύος ιδρώτας τελικά να μη φλυαρώ έβγαλα τελείως τα win 11 που είχα βάλει με κόλπο γιατί δε τα υποστηρίζει κανονικά το pc βάζω 10 και βουαλά έτοιμο... δε ξέρω τι μπορεί να έφταιξε αλλα μέχρι να δω ότι δουλεύει μου κόπηκαν τα πόδια 🤣

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Μου ήρθε και εμενα σήμερα η 6800xt από την προσφορα του πλαισίου.. θηριάκι είναι, δεν πρόλαβα να ασχοληθώ όσο θα ήθελα λόγο δουλειάς. 2 παρατηρήσεις 1ον AMD control panel είναι 10 αιτίες μπροστά σε σχέση  με nvidia πραγματικά έπαθα την πλακα μου τα έχεις όλα, 2ον άνοιξα κάνα 2 games και παρατήρησα σχετικά υψηλές θερμοκρασίες (86-87) παρόλο που χτύπησα και ένα undervolt στα 1050 είναι ok οι αριθμοί αυτοί? 

image.jpeg.084dff51f983867b9f4b02101e6e823b.jpeg

εδώ διπλα με τον γερόλυκο την 980!!

fun fact: κάνω uninstall τους drivers της nvidia με το προγραμματάκι που μου πρότειναν τα παιδιά στο άλλο thread και βάζω adrenalin, ανοίγω τα παιχνιδιάκια, όλα ωραία και καλά με τον γερασμένο Ατλα τον 5820k να κρατάει την κάρτα ικανοποιητικά ακόμα και σε 1440...πάω να παίξω ένα βιντεάκι στο youtube τρώει κώλυμα το pc με αυτόν τον ήχο ξέρετε που άμα έχεις τα ηχεία στη μέση τις έντασης μπορεί ακόμα και να σπάσει τα τζαμια. οπ λέω μάλλον έτυχε κάνω restart το ίδιο... βγάζω κάρτα αλλάζω τα καλώδια του τροφοδοτικού μπας και τα έχουν παίξει (είναι full modular) κάνω και ένα reinstall τους drivers το ίδιο... εκεί με λούζει κρύος ιδρώτας τελικά να μη φλυαρώ έβγαλα τελείως τα win 11 που είχα βάλει με κόλπο γιατί δε τα υποστηρίζει κανονικά το pc βάζω 10 και βουαλά έτοιμο... δε ξέρω τι μπορεί να έφταιξε αλλα μέχρι να δω ότι δουλεύει μου κόπηκαν τα πόδια 🤣

Καλοριζικη αρχικη να την χαρεις. 87 βαθμοι junction ειδες η πυρηνα? Γιατι για πυρηνα ειναι αρκετα junction ειναι απολυτα safe ειναι απολυτα λογικο το νουμερο σε βαρυ gaming. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλοριζικη αρχικη να την χαρεις. 87 βαθμοι junction ειδες η πυρηνα? Γιατι για πυρηνα ειναι αρκετα junction ειναι απολυτα safe ειναι απολυτα λογικο το νουμερο σε βαρυ gaming. 

ναι junction. απ ότι θυμάμαι πυρήνας έπαιζε αρκετά χαμηλότερα 10 βαθμούς νομίζω...άρα είμαι ok δε χρειάζεται να πατεντάρω κάνα φανάκι από πάνω της έτσι? overclock δε δοκίμασα να της κάνω γιατί φοβήθηκα λίγο όταν είδα αυτή τη θερμοκρασία ... πριν το undervolt έδειξε και 93 αν θυμάμαι καπου εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

ναι junction. απ ότι θυμάμαι πυρήνας έπαιζε αρκετά χαμηλότερα 10 βαθμούς νομίζω...άρα είμαι ok δε χρειάζεται να πατεντάρω κάνα φανάκι από πάνω της έτσι? overclock δε δοκίμασα να της κάνω γιατί φοβήθηκα λίγο όταν είδα αυτή τη θερμοκρασία ... πριν το undervolt έδειξε και 93 αν θυμάμαι καπου εκει

Ναι ειναι μια χαρα θερμοκρασια μεχρι 90 ακομα και 95 junction δεν εχει κανενα προβλημα απολυτως. Πυρηνας μεχρι 75 ειναι καλα να τον κρατας. Δεν εχει θεμα η καρτα δωσε λιγο παραπανω ανεμιστηρες μολις περασει τους 90 junction και εισαι κομπλε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

ναι junction. απ ότι θυμάμαι πυρήνας έπαιζε αρκετά χαμηλότερα 10 βαθμούς νομίζω...άρα είμαι ok δε χρειάζεται να πατεντάρω κάνα φανάκι από πάνω της έτσι? overclock δε δοκίμασα να της κάνω γιατί φοβήθηκα λίγο όταν είδα αυτή τη θερμοκρασία ... πριν το undervolt έδειξε και 93 αν θυμάμαι καπου εκει

Βασικα πολυυυ σημαντικη πληροφορια για να σου πουμε για τη θερμοκρασια της καρτας...

Aircondition ανοιχτο?

Αν ναι ειναι πολλοι, κατι δεν παει καλα με το airflow στο κουτι, ή με τους drivers- fan curve- gpu usage...ειδικα με τον επεξεργαστη που εχεις

Αν τωρα στο δωματιο εχεις 35+ βαθμους και με το gaming ανεβαινουν...😮

Επεξ/σία από scorpion8283
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Βασικα πολυυυ σημαντικη πληροφορια για να σου πουμε για τη θερμοκρασια της καρτας...

Aircondition ανοιχτο?

Αν ναι ειναι πολλοι, κατι δεν παει καλα με το airflow στο κουτι, ή με τους drivers- fan curve- gpu usage...ειδικα με τον επεξεργαστη που εχεις

Αν τωρα στο δωματιο εχεις 35+ βαθμους και με το gaming ανεβαινουν...😮

ναι με ανοιχτό a/c... το κουτί που έχω είναι το be quiet 500dx και ο επεξεργαστής είναι με την arctic liquid freezer ii 280.

τώρα λόγο υποχρεώσεων από βδομάδας θα τεστάρω πάλι αλλα γενικά με ένα γρήγορο search στο internet οι προλαλήσαντες έχουν δίκιο μερικοί έχουν τιμές τύπου 100-110c οποτε η δίκια μου με 87 είναι παγωμένη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όριο για το junction είναι 120C για αυτό και από 110C ξεκινάει το throttling. Για μένα φρόντιζε να μην ξεπερνάς τους 100C, τουλάχιστον όχι συνέχεια. Η διαφορά της θερμοκρασίας πυρήνα-junction συνήθως είναι γύρω στους 20-30C οπότε φρόντιζε να μην ξεπερνάει τους 75, άντε 80C. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ισχυρίζομαι ότι θα πάθουν κάτι, απλά για να είσαι απόλυτα σίγουρος σύμφωνα πάντα με τις προδιαγραφές της amd και για να μην έχεις throttling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Junction και 110 να πάει δεν έχει θέμα, τόσο το έχει δώσει και η ίδια η ΑMD , οπότε μια χαρά είναι...

Το 110 ειναι το οριο απο amd και ειναι safe το θεμα ειναι οτι με 110 junction ο πυρηνας θα ειναι σιγουρα 90+ κατι που ειναι αρκετα. Καλο ειναι οσο γινεται να μενει κατω απο 100 το junction και ο πυρηνας κατω απο 80. Ειναι ανθεκτικες βεβαια οι καρτες ακομα και σε τετοιες θερμοκρασιες απλα υπαρχει και το θεμα της συχνοτητας που οσο ανεβαινουμε θερμοκρασια ριχνουν συχνοτητα και εχουμε μειωμενη αποδοση. 

1 λεπτό πριν, chrisde είπε

Το όριο για το junction είναι 120C για αυτό και από 110C ξεκινάει το throttling. Για μένα φρόντιζε να μην ξεπερνάς τους 100C, τουλάχιστον όχι συνέχεια. Η διαφορά της θερμοκρασίας πυρήνα-junction συνήθως είναι γύρω στους 20-30C οπότε φρόντιζε να μην ξεπερνάει τους 75, άντε 80C. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ισχυρίζομαι ότι θα πάθουν κάτι, απλά για να είσαι απόλυτα σίγουρος σύμφωνα πάντα με τις προδιαγραφές της amd και για να μην έχεις throttling.

Νομιζω στους 120 βαρανε shut down και στους 110 αρχιζει το γερο throttle στο power limit. Γενικα παντως με καλοκαιρι εγω ειμαι με 31 ambient δωματιο παλι καλα να λεμε. Μολις μπει Νοεμβριος θα δουμε 10 βαθμους κατω σε καθε υποσυστημα. 

 

Στο μεταξυ ακουστε πλακα για το recording που εγραψα χθες οτι δεν δουλευει καλα. Προχθες εβλεπα ταινια σε double size λογο dvd rip αναλυσης και ξεχασα εκει το mode. Εξου και οτι τα βιντεο απο το relive εδειχναν σε χαλια ποιοτητα αφου ηταν double size και αυτα. Εκανα reinstall 22.7.1 drivers παλι τα ιδια μετα το καταλαβα. Οπως και με το morepowertool ενα update ηθελε το προγραμμα για σωστη ρυθμιση. Απλα πραγματα που καμια φορα ξεχναμε οι μας διαφευγουν και παιδευομαστε ωρες για να βρουμε τη λυση ενω ειναι μπροστα μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το 110 ειναι το οριο απο amd και ειναι safe το θεμα ειναι οτι με 110 junction ο πυρηνας θα ειναι σιγουρα 90+ κατι που ειναι αρκετα. Καλο ειναι οσο γινεται να μενει κατω απο 100 το junction και ο πυρηνας κατω απο 80. Ειναι ανθεκτικες βεβαια οι καρτες ακομα και σε τετοιες θερμοκρασιες απλα υπαρχει και το θεμα της συχνοτητας που οσο ανεβαινουμε θερμοκρασια ριχνουν συχνοτητα και εχουμε μειωμενη αποδοση. 

Νομιζω στους 120 βαρανε shut down και στους 110 αρχιζει το γερο throttle στο power limit. Γενικα παντως με καλοκαιρι εγω ειμαι με 31 ambient δωματιο παλι καλα να λεμε. Μολις μπει Νοεμβριος θα δουμε 10 βαθμους κατω σε καθε υποσυστημα. 

 

Στο μεταξυ ακουστε πλακα για το recording που εγραψα χθες οτι δεν δουλευει καλα. Προχθες εβλεπα ταινια σε double size λογο dvd rip αναλυσης και ξεχασα εκει το mode. Εξου και οτι τα βιντεο απο το relive εδειχναν σε χαλια ποιοτητα αφου ηταν double size και αυτα. Εκανα reinstall 22.7.1 drivers παλι τα ιδια μετα το καταλαβα. Οπως και με το morepowertool ενα update ηθελε το προγραμμα για σωστη ρυθμιση. Απλα πραγματα που καμια φορα ξεχναμε οι μας διαφευγουν και παιδευομαστε ωρες για να βρουμε τη λυση ενω ειναι μπροστα μας. 

Το έχω φτάσει 120C (για λίγο, for science😝), δεν έκλεισε. Το delta σε τόσο μεγάλες θερμοκρασίες συνήθως είναι κοντά στους 30C. Εγώ όταν έφτανα 110C junction είχα 80C πυρήνα. Βέβαια κάθε κάρτα είναι και διαφορετική.

Υγ) Για όποιον ενδιαφέρεται στο MPT υπάρχουν επιλογές για απενεργοποίηση όλων αυτών των ορίων για safe throttling ώστε να μην πέφτουν ποτέ τα ρολόγια. Προφανώς δεν ενδείκνυται για μακροχρόνια χρήση.

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...