Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, chrisde είπε

Το έχω φτάσει 120C (για λίγο, for science😝), δεν έκλεισε. Το delta σε τόσο μεγάλες θερμοκρασίες συνήθως είναι κοντά στους 30C. Εγώ όταν έφτανα 110C junction είχα 80C πυρήνα. Βέβαια κάθε κάρτα είναι και διαφορετική.

Λες να παιζει ρολο το bios της καρτας? 

Για δες λιγο εδω αυτο ειδα χθες και εγραψα για 120 εδω λεει 118 για την red dragon. Κατα 99% αυτα γινονται override με morepowertool. Λογικα η καρτα που εχεις ισως να εχει οριο 125 για shutting down οπως ειπες η καθε καρτα ειναι διαφορετικη.

https://www.techpowerup.com/vgabios/231167/powercolor-rx6800xt-16384-201215

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Λες να παιζει ρολο το bios της καρτας? 

Για δες λιγο εδω αυτο ειδα χθες και εγραψα για 120 εδω λεει 118 για την red dragon. Κατα 99% αυτα γινονται override με morepowertool. Λογικα η καρτα που εχεις ισως να εχει οριο 125 για shutting down οπως ειπες η καθε καρτα ειναι διαφορετικη.

https://www.techpowerup.com/vgabios/231167/powercolor-rx6800xt-16384-201215

Ναι σίγουρα παίζει ρόλο το bios και όχι τα όρια δεν αλλάζουν από το MPT παραδόξως. Κάποιες 6900xt πχ έχουν όριο τα 95C. Για αυτό πολλοί "πωρωμένοι" κάθονται και φλασάρουν bios μέσω linux από άλλες εκδόσεις που έχουν άλλα όρια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ναι σίγουρα παίζει ρόλο το bios και όχι τα όρια δεν αλλάζουν από το MPT παραδόξως. Κάποιες 6900xt πχ έχουν όριο τα 95C. Για αυτό πολλοί "πωρωμένοι" κάθονται και φλασάρουν bios μέσω linux από άλλες εκδόσεις που έχουν άλλα όρια.

Σοβαρα δεν γινονται override ειναι hardware locked? Δεν το ηξερα. 95 παραειναι λιγο για junction νομιζω ειδικα αν θες να παιξεις με τερμα τα γκαζια περισσοτερο για benchmark. Η καθε καρτα εχει τα δικα της ορια δηλαδη οτι της βαζει ο προμηθευτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ναι με ανοιχτό a/c... το κουτί που έχω είναι το be quiet 500dx και ο επεξεργαστής είναι με την arctic liquid freezer ii 280.

τώρα λόγο υποχρεώσεων από βδομάδας θα τεστάρω πάλι αλλα γενικά με ένα γρήγορο search στο internet οι προλαλήσαντες έχουν δίκιο μερικοί έχουν τιμές τύπου 100-110c οποτε η δίκια μου με 87 είναι παγωμένη :P

Sorry εκ των υστερων ειδα οτι μιλας για junction...😶

Αρα κατω απο 80 Gpu...

Νορμαλ ειναι! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το mptool καλό είναι να κάνουμε uv όσο πιο πολύ παίρνει στην πιο υψηλή σταθερη συχνότητα και φυσικά watts.(εάν παίζεις 4κ δυστυχώς θες τα wattaκια με ότι συνεπάγεται σε θερμοκρασία)Σε 1440π τα πράγματα είναι αρκετά πιο χαλαρά και ανάλογα τον τίτλο.

Έτσι έχω και τις δύο 6900χτ που έχω.

Sapphire toxic extreme k strix lc top.

Μιας και είναι xtxh και οι δύο έχουν όριο από όσο λενε στα 95c junction.

Οι "απλές" ξέρω ότι έχουν όριο 110c ,κατά εμε καλό είναι η καρτουλα να μένει κάτω από  90-92c junction το οποίο έχω παρατηρήσει ότι έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με τα watts που τραβάει η κάρτα.

Για μένα το μαστ είναι το repaste στην περίπτωση που το junction ειναι παραπάνω από 25-27c από την θερμοκρασία πυρήνα.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα σχετικά είναι. Καταλαβαίνω τη λογική σου και δεν θα πω φυσικά ότι είσαι λάθος (δεν με παίρνει άλλωστε:P). Προσωπικά όμως repaste σε τόσο ακριβή κάρτα δεν γουστάρω να κάνω, με το ζόρι άλλαξα ανεμιστήρες που δεν ήταν και τίποτα. Τα ρεύματα πάλι προτιμώ να μην τα πειράζω με το mpt αλλά μόνο μέσω του driver που λειτουργεί σαν offset για ενδιάμεσες συχνότητες που για μένα είναι και το πιο σημαντικό. Η λογική μου είναι η εξής: Βάζεις όσα watt σε παίρνει από άποψη θερμοκρασιών (max 100C σε junction για μένα), όση συχνότητα μπορεί να δεχτεί σε max χωρίς να κρασάρει το timespy, και -100 σε min, ομοίως ρυθμίζεις και το uv από adrenaline. Από κει και πέρα αναλόγως το παιχνίδι και την οθόνη που έχεις βάζεις ένα cap στο chill (εκτός και αν έχει κόφτη το ίδιο το παιχνίδι). Το αποτέλεσμα είναι λόγω του cap να μην χρειάζεται η κάρτα να λειτουργεί στο μέγιστο συνέχεια, αλλά μόνο όταν χρειάζεται. Έτσι έχεις σταθερά fps χωρίς πολλές διακυμάνσεις και χωρίς να ξοδεύεις πολλή ενέργεια και υψηλές θερμοκρασίες όλη την ώρα, αλλά σε ορισμένα απαιτητικά σημεία όπου χρειάζεται ζουμί, έχεις τον απαραίτητο χώρο να το δώσεις. Να διευκρινίσω βέβαια ότι δεν αναφέρομαι σε online competitive παιχνίδια όπου θες όσο το δυνατόν περισσότερα fps, δεν ασχολούμαι καθόλου με τέτοια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisde είπε

Όλα σχετικά είναι. Καταλαβαίνω τη λογική σου και δεν θα πω φυσικά ότι είσαι λάθος (δεν με παίρνει άλλωστε:P). Προσωπικά όμως repaste σε τόσο ακριβή κάρτα δεν γουστάρω να κάνω, με το ζόρι άλλαξα ανεμιστήρες που δεν ήταν και τίποτα. Τα ρεύματα πάλι προτιμώ να μην τα πειράζω με το mpt αλλά μόνο μέσω του driver που λειτουργεί σαν offset για ενδιάμεσες συχνότητες που για μένα είναι και το πιο σημαντικό. Η λογική μου είναι η εξής: Βάζεις όσα watt σε παίρνει από άποψη θερμοκρασιών (max 100C σε junction για μένα), όση συχνότητα μπορεί να δεχτεί σε max χωρίς να κρασάρει το timespy, και -100 σε min, ομοίως ρυθμίζεις και το uv από adrenaline. Από κει και πέρα αναλόγως το παιχνίδι και την οθόνη που έχεις βάζεις ένα cap στο chill (εκτός και αν έχει κόφτη το ίδιο το παιχνίδι). Το αποτέλεσμα είναι λόγω του cap να μην χρειάζεται η κάρτα να λειτουργεί στο μέγιστο συνέχεια, αλλά μόνο όταν χρειάζεται. Έτσι έχεις σταθερά fps χωρίς πολλές διακυμάνσεις και χωρίς να ξοδεύεις πολλή ενέργεια και υψηλές θερμοκρασίες όλη την ώρα, αλλά σε ορισμένα απαιτητικά σημεία όπου χρειάζεται ζουμί, έχεις τον απαραίτητο χώρο να το δώσεις. Να διευκρινίσω βέβαια ότι δεν αναφέρομαι σε online competitive παιχνίδια όπου θες όσο το δυνατόν περισσότερα fps, δεν ασχολούμαι καθόλου με τέτοια.

Συμφωνώ όπως είπες και παραπάνω..όλα είναι σχετικά και το τι θες από την κάρτα σου.(Συζήτηση κάνουμε και απόψεις μας λέμε ,οπότε όλα καλά)

Στην δική μου περίπτωση επειδή παίζω σε 4κ 120hz πρέπει να της τα δίνω όλα τα watts(και παραπάνω 😆)στο χέρι .Παρ όλα αυτά παιζω ας πουμε uv 2725/2825 1.162ν 420w max ανάλογα τον τίτλο,μέσο του mptool.

Στα του repaste αναγκαστικά έπρεπε να κάνω στην τοξικ,διοτι η sapphire βάζει μάπα πάστα σε αρκετές τοξικ(πολλές αναφορές μέσα στο ocn.net) με αποτέλεσμα στα Μπεντς με μαμά bios αλλά watts 450w+ η κάρτα να βαράει 93-95c junction το οποίο δεν ένιωθα άνετα.

Επίσης πέρα από τα Μπεντς σε νορμάλ χρήση έως 380-390w 4κ gaming(την ξεζουμιζει το 4Κ)έβλεπα ανεβασμένο junction σε σχέση με πριν 6 μήνες που ήταν καινούρια.Ετσι άρχισα το ψάξιμο και τελικά ήταν η πάστα, ευτυχώς το πείραμα πέτυχε και είναι σαν καινούρια.

😉

*Η στριξ ακόμα δεν έχει ζητήσει πάστα , και ελπίζω να μην ζητήσει.Ειναι πιο καινούριο μωρο...έτσι και αλλιώς λίγο έμεινε για τις νέες από nvidia/amd

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisde είπε

Όλα σχετικά είναι. Καταλαβαίνω τη λογική σου και δεν θα πω φυσικά ότι είσαι λάθος (δεν με παίρνει άλλωστε:P). Προσωπικά όμως repaste σε τόσο ακριβή κάρτα δεν γουστάρω να κάνω, με το ζόρι άλλαξα ανεμιστήρες που δεν ήταν και τίποτα.

Για το deshroud δεν χρειάστηκε να την λύσεις ολόκληρη; Εμένα έπρεπε να γδυθεί τελείως, οπότε έβαλα και το LM και τελείωσε η υπόθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Herald είπε

Για το deshroud δεν χρειάστηκε να την λύσεις ολόκληρη; Εμένα έπρεπε να γδυθεί τελείως, οπότε έβαλα και το LM και τελείωσε η υπόθεση

Καλά ξηγήθηκες εσύ. Όχι εγώ απλά ξεβίδωσα 6 βίδες και βγήκε μόνο το ανεμιστήρι, η ψήκτρα έμεινε στη θέση της. Αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω είμαι τέρμα άμπαλος:P. Φαντάσου το καλωδιάκι των fans έβαλα τη γυναίκα μου να το βγάλει-βάλει, εγώ με τα χοντροδάκτυλα μου δεν θα την πάλευα...

 

6 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Συμφωνώ όπως είπες και παραπάνω..όλα είναι σχετικά και το τι θες από την κάρτα σου.(Συζήτηση κάνουμε και απόψεις μας λέμε ,οπότε όλα καλά)

Στην δική μου περίπτωση επειδή παίζω σε 4κ 120hz πρέπει να της τα δίνω όλα τα watts(και παραπάνω 😆)στο χέρι .Παρ όλα αυτά παιζω ας πουμε uv 2725/2825 1.162ν 420w max ανάλογα τον τίτλο,μέσο του mptool.

Στα του repaste αναγκαστικά έπρεπε να κάνω στην τοξικ,διοτι η sapphire βάζει μάπα πάστα σε αρκετές τοξικ(πολλές αναφορές μέσα στο ocn.net) με αποτέλεσμα στα Μπεντς με μαμά bios αλλά watts 450w+ η κάρτα να βαράει 93-95c junction το οποίο δεν ένιωθα άνετα.

Επίσης πέρα από τα Μπεντς σε νορμάλ χρήση έως 380-390w 4κ gaming(την ξεζουμιζει το 4Κ)έβλεπα ανεβασμένο junction σε σχέση με πριν 6 μήνες που ήταν καινούρια.Ετσι άρχισα το ψάξιμο και τελικά ήταν η πάστα, ευτυχώς το πείραμα πέτυχε και είναι σαν καινούρια.

😉

*Η στριξ ακόμα δεν έχει ζητήσει πάστα , και ελπίζω να μην ζητήσει.Ειναι πιο καινούριο μωρο...έτσι και αλλιώς λίγο έμεινε για τις νέες από nvidia/amd

Καλά εσύ έχεις ξεφύγει, δεν σε φτάνω.:P Απλά θύμισε μου αν θέλεις πώς κάνεις uv από mpt, just in case που θέλω να πειραματιστώ κάποια στιγμή (πάλι).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chrisde είπε

Φαντάσου το καλωδιάκι των fans έβαλα τη γυναίκα μου να το βγάλει-βάλει, εγώ με τα χοντροδάκτυλα μου δεν θα την πάλευα...

Το τσιμπιδάκι για τα φρύδια της συζύγου, αγαπητέ. Κάνει θάματα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, chrisde είπε

Όλα σχετικά είναι. Καταλαβαίνω τη λογική σου και δεν θα πω φυσικά ότι είσαι λάθος (δεν με παίρνει άλλωστε:P). Προσωπικά όμως repaste σε τόσο ακριβή κάρτα δεν γουστάρω να κάνω, με το ζόρι άλλαξα ανεμιστήρες που δεν ήταν και τίποτα. Τα ρεύματα πάλι προτιμώ να μην τα πειράζω με το mpt αλλά μόνο μέσω του driver που λειτουργεί σαν offset για ενδιάμεσες συχνότητες που για μένα είναι και το πιο σημαντικό. Η λογική μου είναι η εξής: Βάζεις όσα watt σε παίρνει από άποψη θερμοκρασιών (max 100C σε junction για μένα), όση συχνότητα μπορεί να δεχτεί σε max χωρίς να κρασάρει το timespy, και -100 σε min, ομοίως ρυθμίζεις και το uv από adrenaline. Από κει και πέρα αναλόγως το παιχνίδι και την οθόνη που έχεις βάζεις ένα cap στο chill (εκτός και αν έχει κόφτη το ίδιο το παιχνίδι). Το αποτέλεσμα είναι λόγω του cap να μην χρειάζεται η κάρτα να λειτουργεί στο μέγιστο συνέχεια, αλλά μόνο όταν χρειάζεται. Έτσι έχεις σταθερά fps χωρίς πολλές διακυμάνσεις και χωρίς να ξοδεύεις πολλή ενέργεια και υψηλές θερμοκρασίες όλη την ώρα, αλλά σε ορισμένα απαιτητικά σημεία όπου χρειάζεται ζουμί, έχεις τον απαραίτητο χώρο να το δώσεις. Να διευκρινίσω βέβαια ότι δεν αναφέρομαι σε online competitive παιχνίδια όπου θες όσο το δυνατόν περισσότερα fps, δεν ασχολούμαι καθόλου με τέτοια.

+1 για το chill.. 

Μου φαινεται και πιο smooth απο τα native...cappers των παιχνιδιων, αλλα μπορει να ειναι και ιδεα μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Το τσιμπιδάκι για τα φρύδια της συζύγου, αγαπητέ. Κάνει θάματα!

Πολύ σωστός!

56 λεπτά πριν, chrisde είπε

Καλά ξηγήθηκες εσύ. Όχι εγώ απλά ξεβίδωσα 6 βίδες και βγήκε μόνο το ανεμιστήρι, η ψήκτρα έμεινε στη θέση της. Αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω είμαι τέρμα άμπαλος:P. Φαντάσου το καλωδιάκι των fans έβαλα τη γυναίκα μου να το βγάλει-βάλει, εγώ με τα χοντροδάκτυλα μου δεν θα την πάλευα...

 

Καλά εσύ έχεις ξεφύγει, δεν σε φτάνω.:P Απλά θύμισε μου αν θέλεις πώς κάνεις uv από mpt, just in case που θέλω να πειραματιστώ κάποια στιγμή (πάλι).

Σιγά ρε συ δεν είναι τίποτα τα παραπάνω.

Λοιπόν στην καρτέλα που έχει τα ρεύματα .εάν θυμάμαι καλά είναι η τρίτη από δεξιά.

Έχει min 0.800ν έως  max 1200ν στην δική μου.Στην δική σου λογικά 1.175ν

Ε στο Μαξ ορίζεις μέχρι ποσο θέλεις να παει.

Εαν θες να δώσεις ρεύμα παραπάνω από το μαμά Μαξ ,στην ίδια καρτέλα πειράζεις άλλο πράγμα.just in case😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχάσουμε και τα TDC παιδια εννοείται. Χωρίς αυτά όσο και να βάλουμε το power limit η το voltage δεν θα δούμε διαφορες. Κάπου υπάρχει ένας τύπος πόσο πρέπει να ανεβάσουμε ανάλογα τις 2 TDC τιμές ώστε να παίξουν όλα όπως πρέπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρισευτυχυσμένος κάτοχος Sapphire 6600XT Nitro+ εδώ, όλα ωραία και δούλεψαν με την πρώτη, no issues, ως και τα φωτάκια της με το logo είναι καλαίσθητα.

Οι adrenalin 22.5.1 κάνουν ρύθμιση στροφών και επιτρέπουν (αν κατάλαβα καλά) έως -6% στην ισχύ της καρτας και χωρίς να χρειάζονται και άλλες ρυθμίσεις.
Πολύ βολικό διότι επιρεάζει άμεσα θερμοκρασίες. gpu temp και junction temp 55°C σε gaming.
Παίζει τέλεια 1920 x 1080p και στα 60 fps.
Καλή αγορά αλλα ακριβή, θα έπρεπε να κοστίζει 350€ max μεταφορικών και αντικαταβολής συμπεριλαμβανομένων (γνώμη μου). Αλλά ζούμε σε παλαβές εποχές, θεωρούμε την 6600 XT "οικονομική".
Η καρτάρα https://www.techpowerup.com/gpu-specs/sapphire-nitro-rx-6600-xt.b9182

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...