Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Για αυτούς που ψάχνουν στα μεταχειρισμένα για GTX1080

 

 

Ατυχές παράδειγμα, πριν 4-5 μήνες η 6600 ήταν πιο ακριβή από ότι η 1080 το 2016/2017.😁 Άρα και αυτή "flagship" ήταν με 10-20% παραπάνω performance μέσα σε 6 χρόνια απέναντι σε κάρτα που έχει θέμα σε DX12/vulcan και ο Πέτσινος δε κάθεται καν να βγάλει driver optimizations για τους νέους τίτλους. Και αυτά χωρίς να βάζουμε μέσα τον παράγοντα cuda/opengl/nvenc.

Tbh πιο πολύ πλάκα θα είχε να έκανε το πείραμα και να έκανε poll πόσοι gtx 1080 owners θα την αντάλλασσαν με καινούρια 6600.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κάποιος συμforumίτης Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB Nitro+ ? το αργότερο μεθαύριο θα την παραλάβω.
Κάτι λέει για boost clock και game clock, πως γίνεται OFF το game boost clock? από το adrenalin μήπως?
παίζω μόνον 1920 x 1080p και 60fps max και συμβιβάζομαι και με λίγοτερα αρκεί η κάρτα να παραμένει σχετικά δροσερή, πχ 55°C full load.
Το MSI afterburner με τα υπάρχοντα fan curves θα λειτουργούν με την Sapphire?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, eyw είπε

Το MSI afterburner με τα υπάρχοντα fan curves θα λειτουργούν με την Sapphire?

Δε χρησιμοποιούμε Afterburner με AMD GPUs.

Σκοτώνεις το καλύτερο feature των Radeon...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ilos είπε

Ατυχές παράδειγμα, πριν 4-5 μήνες η 6600 ήταν πιο ακριβή από ότι η 1080 το 2016/2017.😁 Άρα και αυτή "flagship" ήταν με 10-20% παραπάνω performance μέσα σε 6 χρόνια απέναντι σε κάρτα που έχει θέμα σε DX12/vulcan και ο Πέτσινος δε κάθεται καν να βγάλει driver optimizations για τους νέους τίτλους. Και αυτά χωρίς να βάζουμε μέσα τον παράγοντα cuda/opengl/nvenc.

Tbh πιο πολύ πλάκα θα είχε να έκανε το πείραμα και να έκανε poll πόσοι gtx 1080 owners θα την αντάλλασσαν με καινούρια 6600.😁

Στα μεταχειρισμένα σήμερα πουλάνε τις GTX1080 στα 300-350 ευρώ όταν καινούργια RX6600 στα 330 ευρώ είναι 20% ταχύτερη, με τρία χρόνια εγγύηση, με χαμηλότερη κατανάλωση και Ray Tracing.

Ακόμα και για GTX1080 owner είναι καλό upgrade αν αναλογιστείς ότι πολλοί πήγαν από την GTX1080 στην RTX2080 μόνο για το RayTracing αλλά έδωσαν 800 ευρώ και όχι 330.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Άρα η μεταχείρω 1080 πρέπει να πάει το πολύ στα 200 ευρώ.

Και εγώ τόσο θα την έδινα. Αλλά να θεωρείς upgrade την απλή 6600 είναι αστείο. Από 6700xt/3070 και πάνω είναι το upgrade path.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καρτα δειχνει να εχει μεγαλα περιθωρια undervolting. 

Καμια ωριτσα RDR 2 με hardware unboxed settings+ultra lighting επαιξα με τα παρακατω settings στην καρτα χωρις θεμα. 400watt peak καταναλωση απο πριζα ολο το συστημα.

Ενα θεματακι που εχω ειναι στην καταγραφη με το relive δεν με δινει καλη εικονα το capturing. Θα κανω ενα reinstall τους drivers μπας και καπου σκαλωσε.

Screenshot-1.png

Red-Dead-Redemption-2-2022-08-16-14-21.p

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Στα μεταχειρισμένα σήμερα ζητάνε να πουλάνε τις GTX1080 στα 300-350 ευρώ

 

fixed.😁 Και εγώ μπορεί να ζητήσω να πουλήσω τσαλάκι του 95 στο 1000ρικό. Δε σημαίνει ότι θα το πάρει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Καλώς τα δεχτήκαμε. Ξεκουμπωνω 6700xt και πιάνουμε δουλίτσα. 

IMG-20220816-113335.jpg

Και ωραια χρησιμα δωρακια και εγγυηση απο το πλαισιο...

Proof that patience is a virtue αδερφε 😉

Οταν εισαι stable στειλε ενα screnshot ολα τα settings...Δεν εχω προλαβει να πειραξω τπτ γιατι εφυγα κ θα επιστρεψω Σαββατο.

Δεν νομιζω να εχουν ιδιαιτερη διαφορα απο την RD, αντε λιγες στροφες παραπανω στα fanακια. Και οι δυο χρησιμοποιουν κορυφαια Vrms - Mosfets  

Δεν παρατηρησα Coil wine στη δικη μου btw...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Και εγώ τόσο θα την έδινα. Αλλά να θεωρείς upgrade την απλή 6600 είναι αστείο. Από 6700xt/3070 και πάνω είναι το upgrade path.

Σαφέστατα αφού αυτές οι κάρτες είναι στην ίδια κατηγορία με την GTX1080, αλλά εγώ μίλησα για τις μεταχειρισμένες και ότι οι τιμές τους είναι εκτός πραγματικότητας πλέον.

1 λεπτό πριν, ilos είπε

fixed.😁 Και εγώ μπορεί να ζητήσω να πουλήσω τσαλάκι του 95 στο 1000ρικό. Δε σημαίνει ότι θα το πάρει κάποιος.

Παίζουμε με τις λέξεις , πουλάνε/ζητάνε είναι το ίδιο και το αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, scorpion8283 είπε

Και ωραια χρησιμα δωρακια και εγγυηση απο το πλαισιο...

Proof that patience is a virtue αδερφε 😉

Οταν εισαι stable στειλε ενα screnshot ολα τα settings...Δεν εχω προλαβει να πειραξω τπτ γιατι εφυγα κ θα επιστρεψω Σαββατο.

Δεν νομιζω να εχουν ιδιαιτερη διαφορα απο την RD, αντε λιγες στροφες παραπανω στα fanακια. Και οι δυο χρησιμοποιουν κορυφαια Vrms - Mosfets  

Δεν παρατηρησα Coil wine στη δικη μου btw...

Να εισαι καλα φιλε μου. Εβαλα πιο πανω επαιξα λιγακι με 0.975 voltage στα 2550 κραταει σταθερα 2500 με 2100 vram και 400watt ρευμα απο πριζα για ολο τον πυργο δηλαδη καπου 250 η καρτα ισως λιγοτερο. Coil whine υπαρχει σε 100+ fps και μονο με τα ηχεια της οθονης ομως δεν ακους τιποτα εγω παιζω παντα με ακουστικα με ANC οποτε θα εχω σιγουρα παραπανω στροφες να ειναι δροσερη. Αναμενω και τα παιχνιδακια απο plaisio τους εστειλα χθες μηνυμα το πληκτρολογιο ισως το πουλησω με καλυπτει αυτο που εχω και για τα παιχνιδια ισως κρατησω forspoken το σκεφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Arkin είπε

Να εισαι καλα φιλε μου. Εβαλα πιο πανω επαιξα λιγακι με 0.975 voltage στα 2550 κραταει σταθερα 2500 με 2100 vram και 400watt ρευμα απο πριζα για ολο τον πυργο δηλαδη καπου 250 η καρτα ισως λιγοτερο. Coil whine υπαρχει σε 100+ fps και μονο με τα ηχεια της οθονης ομως δεν ακους τιποτα εγω παιζω παντα με ακουστικα με ANC οποτε θα εχω σιγουρα παραπανω στροφες να ειναι δροσερη. Αναμενω και τα παιχνιδακια απο plaisio τους εστειλα χθες μηνυμα το πληκτρολογιο ισως το πουλησω με καλυπτει αυτο που εχω και για τα παιχνιδια ισως κρατησω forspoken το σκεφτομαι.

Ναι τωρα το ειδα! Με τι μετροπρογραμμα τσεκαρες stability?μονο RDR?

Btw, σε τοσο δυνατη καρτα στα τωρινα games, δοκιμασα το radeon chill ( αν και εχω monitor 240hz, δεν νομιζω οτι εχουν ουσια τοσα πολλα στα  single player...).

Ειδα αρκετα κατω απο 200w. και θερμοκρασιες 60° χωρις a/c...με fans 1000 rpm, με target στα περισσοτερα games 70-80 fps ( cyberpunk, far cry, God of War... ) Βεβαια λογω...ψυχολογικου βαραει directly πανω στην καρτα ενας 140αρης εως 2000 rpm (με fan controller χειροκινητο) 

it works και νομιζω αξιζει προς το παρον, μεχρι να βαρυνουν τα παιχνιδια, για cool n quiet φαση και μαζι με u/v, η καρτα θα δουλευει στο ρελαντι, για την οποια τελοσπαντων μακροζωια (να την χαρει μελλοντικα και ο επομενος 😅)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Ναι τωρα το ειδα! Με τι μετροπρογραμμα τσεκαρες stability?μονο RDR?

Btw, σε τοσο δυνατη καρτα στα τωρινα games, δοκιμασα το radeon chill ( αν και εχω monitor 240hz, δεν νομιζω οτι εχουν ουσια τοσα πολλα στα  single player...).

Ειδα αρκετα κατω απο 200w. και θερμοκρασιες 60° χωρις a/c...με fans 1000 rpm, με target στα περισσοτερα games 70-80 fps ( cyberpunk, far cry, God of War... ) Βεβαια λογω...ψυχολογικου βαραει directly πανω στην καρτα ενας 140αρης εως 2000 rpm (με fan controller χειροκινητο) 

it works και νομιζω αξιζει προς το παρον, μεχρι να βαρυνουν τα παιχνιδια, για cool n quiet φαση και μαζι με u/v, η καρτα θα δουλευει στο ρελαντι, για την οποια τελοσπαντων μακροζωια (να την χαρει μελλοντικα και ο επομενος 😅)

Μόνο RDR2 έπαιξα καμία ώρα και κατεβάζω 3D mark και superposition. Με 0.975 κρατάει 2500 από ότι είδα άνετα και πολύ καλή κατανάλωση για τα fps που δίνει. Ο 8700k να βαράει 70% στο rdr 2 στα 3440x1440 δεν το ξανά είδα. Το chill αξιζει σίγουρα για single player 80fps ειναι άψογα και κρατάς την κάρτα ήσυχη και efficiency. Το fan που έχεις κάνει τρελή δουλειά στο να κρυώνει την κάρτα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Ναι, προς το παρον νομιζω ειμαστε κομπλε...Και βλεπουμε για cpu απο το νεο ετος να δουμε τι θα ζητανε οι νεες engine...

Στο spiderman γινεται χαμουλης με RT on θα τραβανε μεγαλα ζορια οι i7 5ετιας χρειαζεται επειγοντως patch. Περιμενα οτι θα παω στη 10ετια για αλλαγη του 8700k αλλα με αυτα που βλεπω του χρονου ισως γινει μεταβαση σε DDR5 pcie 5 nvme και κανα 12πυρηνο. Αντε σε 1080p να υπαρχει μεγαλο BN αλλα σε 3440x1440? Τρεχω timespy σε λιγο και επανερχομαι.

Ετρεξα timespy με ολα τερμα πως σας φαινεται το graphics score?

https://www.3dmark.com/3dm/78576642?

Screenshot-1.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...